İtalya Aile Birleşimi Vizesi

  İTALYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

  NEDİR?

  İtalya’da yaşayan aile fertleri ile Türkiye’deki aile fertlerinin bir ülkede yaşamak istediği durumlarda aile birleşimi vizesi alınmalıdır.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  En fazla bir yıllık olarak verilmektedir. Bu süre şahısların İtalya’da durumuna göre uzatılır .

  NEREYE BAŞVURULUR?

  İtalya Konsolosluğu şahısların aile birleşimi vizesi için başvuruların alan birimdir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  İtalya Oturum/ İkamet İzni Başvuru Formu : Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olmalıdır. Diğer evraklarınız ile çelişki arz etmemelidir.

  Pasaport : 10 yıldan eski olmamalı, en az 1 boş sayfası bulunmalı, dolu sayfaların fotokopileri ile

  Biometrik Fotoğraf : 35×40 ölçülerinde, arka fonu beyaz olmalıdır. 2 adet ibraz edilmeli ve kulaklarınızın da gözükmesine dikkat edilmelidir. Fotoğraf önceden kullanılmamış olmalıdır.

   

  Evlenme Kayıt Örneği: Uluslararası olmasına özen gösterilmelidir. Hem sizin hem de eşinizin bilgilerini içermelidir. Bazen yetkili merciiler belgenin İtalyanca tercümesini de isteyebilmektedirler.

  Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Aile birleşimi gerçekleştirilecek kişi İtalya’da yaşayan ve İtalyan vatandaşlığına sahip Türk vatandaşı ise oturum izni fotokopisi

   

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat etmeden iki hafta öncesine kadar başvurular istenildiği zaman yapılabilinir. Ancak seyahatte aksaklık yaşanmaması için şahısların bu süreyi göz önüne almaları faydalarına olacaktır.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Vize merkezleri randevu işlemleri için hizmet vermektedir.

   

   

  İtalya Aile Birleşimi Vizesi

   

  İtalya’da aile birleşimi uzun vakitli (seans izni/d tarzı/ yerel ) vize tarzına dahil olmakta ve 90 günden çok olan konaklamalarınız amacıyla kullanılabilmektedir. Bu vize türü aile/akraba ziyaretinden değişiktir çünkü; İtalya Aile ve Akraba Ziyaret vizesi Schengen vizesi dahilindedir ve 180 gün ortamında en çok 90 gün kalınacak hallerde verilebilmektedir. 

   

  İtalya Konsolosluğu Aile Birleşimi Vizesi

   

  Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşı ya da İsviçre vatandaşı olmayan bireylerin, İtalya aile birleşimi uygulamasından faydalanmak amacıyla seans izni alma zorunluluğu vardır. İtalya amacıyla bu yetki sahibi şahıs kurum ise ikamet edilecek bölgedeki Valiliğe bağlı Göçmenlik İçin Tek Gişe (Sportello  Unico  Immigrazione) büroyu olacaktır. Bu izin belgesi İtalya’da oturma ve çalışmanızda rastgele bir mahsur görülmediği manası taşır ve İtalya’da seans ve çalışmaya hakkınız olduğunu resmi olarak belgeler. İtalya’da çalışma izni aldıysanız ve uzun vakit İtalya’da çalışma halinuz var ise aile birleşimi vizesi vasıtası ile ailenizi yanınıza alarak birlikte hayata isteğinde bulunabilirsiniz. Bu halde prosedürler biraz değişiklik gösterecek ve her bir aile şahısyi amacıyla ayrı müracaatta bulunmak gerekecektir.

   

  İtalya Aile Birleşimi Vizesi Alma Şartları Nelerdir?

   

  Aile birleşimi vizesi yukarıda bahsetmiş olduğumuz haller söz hususu olduğunda işinize yarayacak bir vize tarzı olacaktır. İtalya Aile birleşimlerinde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının İtalya seans izni müracaatında bulunma zorunluluğu vardır. Öncelik ile İtalya’da evlilik gerçekleştirdiyseniz ya da bir İtalyan vatandaşı ile evlendiyseniz bu halde İtalya büyükelçilikleri, konsolosluğu ve yetki sahibi şahıs temsilciliklerine evliliğinizin gerçek olduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Bu hususta sunacağınız ispatlar ise müracaatnuz sırasında göstereceğiniz belgelerin geçerliliği ile belirlenecektir. Bu yüzden belgelerinizin orijinal ve geçerli olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Asgari olarak 8 sene olarak verdiği ikamet zamanı İtalya’da hayat sürdürmekta olan akrabanızın mesleki ya da hayatsal formlarına göre kısalabilmektedir.

   

  Bu halde da sizin 8 sene beklemeden müracaatnuzu gerçekleştirmeniz olası olabilmektedir. Bütün bu prosedürlere ek olarak belgeleriniz kusursuz, koşullara ahenginiz tam olsa bile devletin sizden isteyeceği birkaç mühim ölçüt daha olacaktır. Öncelik ile İtalya’da yaşarken devlete yük olmadan, kendinizi ekonomik anlamda kalkındırabilmeniz amacıyla mali halinize ehemmiyet verecekler ve bu etkeni de değerlendirme amacıyla alacaklardır. Bu aşamada eşinizin ve akrabanızın mali hali daha çok ehemmiyet arz edecektir. Asgari düzeyde İtalyanca bilginiz ölçülecek, sizi dil yeterliliğiniz hususu ile alakalı testlere tabi tutabileceklerdir. Dil yeterliliğiniz birtakım hallerde mesleki yeterliliğinize göre daha opsiyonel olabilmektedir. Bunların dışında İtalya’ya ahenginuz ölçülecek, ülkenin sosyal, politik faktörlerine yatkınlığınız değerlendirilecektir. Bütün faktörlerde ki ahenginuz geçerli kabul edilirse seans izniniz ötürüsı ile de aile birleşiminiz onaylanmış olacaktır. İtalya’da aile birleşiminiz onaylandıktan sonra eşinizin mesleki haline göre sizin de onay almadan çalışma hakkınız var olabilmektedir. Ancak bu hal fazlası meslek amacıyla geçerli değildir. Oturma izninizi aldıktan sonra çalışma halinuzu İtalya’daki yetki sahibi şahıs kurumlardan öğrenebilir ve lüzumlu müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

   

   

  Genel Özet Geçecek Olursak Eğer

   

  İtalya Aile Birleşimi amacıyla İtalya’da meşru oturma izni ile hayat sürdüren ve çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları aile birey(ler)ini İtalya’ya getirebilmesi amacıyla İtalya’daki Prefettura/Sportello Unico Immigrazione Ofisi’ne müracaatte bulunmalıdır.

   

  Sportello Unico Immigrazione Ofisi, müracaat çerçevesinde, aile birleşimi amacıyla “Nulla Osta” ismindeki izin belgesini Türkiye’deki alakalı İtalyan Konsolosluğuna iletmektedir. İtalya’ya aile birleşimi yolu ile seyahat etmek isteyen aile birey(ler)i  Türkiye’deki ikamet bölgelerine en yakın İtalya Konsolosluğuna  aile birleşimi vizesi amacıyla  (visto per il ricongiungimento familiare) lüzumlu belgelerle müracaatta bulunmalıdırlar.

   

   

  İtalya’ya seyahat edecek olan aile birey(ler)i İtalya’ya girişlerine mütekkip 8 gün içerisinde İtalya’daki ikamet bölgelerine en yakın Posta Ofisine giderek Permesso di Soggiorno isteğinde bulunmalıdır. Posta Ofisinde lüzumlu müracaat formlarını dolduran aile şahsı İtalya Güvenlik Müdürlüğü’nden temin ettiği  “ricevuta” isimli belge üzerindeki numarayla oturma izni neticelerini İtalya Güvenlik Müdürlüğü’nün resmi sitesinden çevrimiçi olarak takip edebilir.

   

  İtalya aile birleşimi vizesi uzun vakitli/d tarzı vize kategorisinde bulunmaktadır. 90 günden çok gerçekleştirilecek aile ziyaretleri amacıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı direk  Türkiye’deki ikamet bölgesine en yakın İtalya Konsolosluğu’na lüzumlu evraklarını tamamladıktan sonra müracaatta bulunmalıdır.  Bu vize türü kısa vakitli aile/akraba ziyareti amacıyla temin edilen İtalya Schengen vizesinden değişiktir. İtalya Schengen vizesi 180 gün üçerisinde en çok 90 gün kalma koşulu koşarken aile birleşimi isteğinde tespit edilen şahıs İtalya’ya girişini takiben 8 gün ortamında İtalya seans izni işlemlerini başlatma hakkına sahiptir. İtalya seans iznini alan aile şahısyi her sene seans iznini uzatmakla yükümlüdür.

   

  İtalya’daikamet eden şahıs amacıyla da, İtalya’da ikamet eden şahsa refakat edecek aile bireyleri amacıyla de İtalya oturma izninin uzatılma vakitci ortalama olarak 9 aydır. İtalya’da ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oturma izni bitmeden 60 gün içerisinde oturma izni müracaatını gerçekleştirmeyle yükümlüdür.

   

  İtalya seans izni uzatma isteğini takip eden 7 ay içerisinde İtalya Güvenlik Müdürlüğü oturma izni uzatma isteğinde tespit edilen şahısyi mektup vasıtasıyla parmak izi vermesi amacıyla çağırmaktadır. Parmak izni verme prosedürü tamamlandıktan sonra 60 gün içerisinde müracaat sahibine seans kartı teslim edilmektedir. Aile Birleşimi vizesi yalnızca aile bireyleri amacıyla değil eş halindan ötürü da talep edilen uzun vakitli vize tarzıdır.  Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşı ya da İsviçre vatandaşı olmayan bireylerin İtalya Devleti’nin koşul koştuğu İtalya aile birleşimi oturma izni prosedürüni tamamlamakla yükümlüdür. Türkiye’de İtalyan Konsolosluğuna uzun vakitli vize isteğinde tespit edilen şahıs İtalya’ya giriş yaptığı 8 gün ortamında İtalya oturma izni müracaat formunun da içerisinde bulduğu lüzumlu belgeleri temin ettikten sonra parmak izi prosedürünü tamamlamalıdır.

   

  Aile bireyleri seans izni isteğini değerlendiren yetki sahibi şahıs kurum ikamet edilen bölgedeki valiliğe bağlı olarak hizmet veren Göçmenlik amacıyla Tek Gişe Ofisi(Sportello  Unico  Immigrazione)’dir.  Göçmenlik Ofisin’den temin edilen “Nulla Osta” isimli izin belgesi İtalyan birimleri doğrultusundan Türkiye’deki İtalya Konsolosluğuna ulaştırılır. İtalya’ya gidecek aniden çok aile şahısyi varsa her bir aile şahısyi amacıyla ayrı müracaatta bulunulmalıdır.

   

  Evlilik yolu ile aile birleşimi isteğinde bulunacak şahıslar evlilik cüzdanlarını  İtalya Konsolosluğuna ibraz etmelidirler. Bunun dışında eş ya da ebeveynlik haliyle İtalya’da oturma izni isteğinde tespit edilen şahısyin İtalyanca dil yeterlilik dokümanı da lüzumlu görülmesi halinda İtalya Konsolosluğu doğrultusundan talep edilebilir. Bunların dışında İtalya oturma izni isteğinde tespit edilen şahısyin sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir.  Oturma izni amacıyla İtalya Konsolosluğunun aradığı asgari özelliklerden biri de şahısyin İtalya kültürüne, ülkenin sosyal, ekonomi-politik haline olan ahengi da İtalya Konsolosluğunun değerlendirme ölçütleri arasındadır.

   

  İtalya Aile Birleşimi Vizesinin esas hedefi İtalya’da ikamet eden aile şahısıyla aile kurmak ve eş güdümlü hayat sürdürmek isteyenler amacıyla talep edilen bir uzun vakitli vize tarzıdır. Bu vize isteğinde bulunabilmek amacıyla İtalya’da meşru olarak ikamet eden şahısyle ikinci dereceye kadar yakınlık bulunması gerekmektedir. Dehemmiyetsel işler amacıyla verdiği aile izinlerinin zamanı 6 ay olmakla eş güdümlü bu vakit 3 ay daha uzamaktadır. Serbest çalışanlar, işverenin yanısıra çalışanlar ya da aile şirketi olan kimseler amacıyla çalışma vizeleri 2 senea kadar geçerli olabilmektedir . İtalya çalışma iznine sahip şahıs iş değiştirdiği takdirde İtalya Göçmenlik Ofisine bildirmelidir.

   

  İtalya’da çalışmaya devam eden şahıs lüzumlu belgeleri temin etmesi halinde seans iznini uzatabilir. İtalya’da çalışabilmeniz amacıyla bütün müracaat prosedürleri değerlendirirken, meslek, eğitim ve İtalyanca dil verileri göz önünde bulundurulur.

   

  İtalya Aile Birleşimi İçin Gerekli Evrak Listesi

   

  İtalya Oturum/ İkamet İzni Başvuru Formu : Başvuru sahibi doğrultusundan kusursuz olarak doldurulmuş olmalıdır. Diğer evraklarınız ile çelişki arz etmemelidir.

  Pasaport : 10 senedan eski olmamalı, en az 1 boş sayfası bulunmalı, dolu sayfaların fotokopileri ile birlikte ibraz edilmelidir. Deforme olmamış olmasına özen gösterilmelidir.

  Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Biometrik Fotoğraf : 35×40 ölçülerinde, arka fonu beyaz olmalıdır. 2 sayı ibraz edilmeli ve kulaklarınızın da gözükmesine ilgi edilmelidir. Fotoğraf eskiden kullanılmamış olmalıdır.

  Evlenme Kayıt Örneği: Uluslararası olmasına özen gösterilmelidir. Hem sizin hem de eşinizin verilerini içermelidir. Arada sırada yetki sahibi şahıs merciiler  belgenin İtalyanca tercümesini de isteyebilmektedirler.

  Aile birleşimi gerçekleştirilecek şahıs İtalya’da hayat sürdüren ve İtalyan vatandaşlığına sahip Türk vatandaşı ise seans izni fotokopisi.

   

  Notlar:

   

  • İtalyan makamları bu evrakların tercümelerini talep edebilir
  • İtalya'daki resmi kurumlar ve Türkiye'deki İtalya Konsolosluğu gerektiği hallerde ek evrak talep edebilir.
  • Bütün evraklar fotokopileriyle eş güdümlü sunulmalıdır.

   

  Global Visa Services her zaman yanınızda..

   

  İTALYA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

  NEDİR?

  Uzun süreli oturum ve çalışma izni almak istediğiniz durumlarda gerekli evrakları hazırlayarak İtalya oturum ve çalışma izni için başvuru yapabilirsiniz.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  En fazla bir yıllık olarak alınır. Bu süre çalışma durumuna göre yeniden başvuru yapılarak uzatılır.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  İtalya Konsolosluğu oturum ve çalışma izni almak için başvuru yapılacak yerlerdir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  Gerekli evraklar diğer vize türlerinde hazırlanan vize evrakları ile benzerlik gösterir. Bun evraklara ek olarak ise şahısların konsolosluk tarafından istenen belgeleri hazırlaması gerekecektir.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten iki ay önce başvuru işlemleri başlayabilir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Vize merkezleri aracılığı ile randevu almak mümkün olacaktır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir