İtalya'da Yaşamak İçin Gerekli Bilgiler - Eraytur
İtalya Vizesi

İtalya’da Yaşamak İçin Gerekli Bilgiler

İtalya Nüfusu 2023

Güney Avrupa’da bulunan ve İtalya Yarımadası üzerindeki Akdeniz ülkesi İtalya Cumhuriyeti, nüfusu en çok merak edilerek araştırılan konu olarak karşımıza çıkıyor. İtalya nüfusu 60 milyonu aşmış durumda dolayısı ile dünya genelinde en kalabalık 23. ülke. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en fazla nüfusa sahip 3. ülke olan İtalya’da nüfusun büyük bölümü Kuzey İtalya’da yaşıyor.

İtalya Nüfusu 2021

Son yıllarda yoğun göç olan ülkede İtalyanlardan sonra en yoğun nüfusa sahip olan Rumenlerdir. Mağripliler ve Arnavutları Çinliler ve Ukraynalılar takip ediyor. İtalya’da yerleşik nüfusu 2021 yılında 60 milyonun üzerinde olmasına rağmen artış yüzdesinde ciddi anlamda ve gözle görülen bir azalma bulunuyor. İtalya nüfusu 2021 ne kadar öğrenmek isteyenler için henüz açıklanmış resmi bir rakam bulunmuyor.

İtalya Nüfusu Azalıyor

İtalya Ulusal İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan en son rapora göre 31 Aralık 2020 itibariyle ülkede yaşayan nüfus oranı 59 milyon 257 bin 566 olarak açıklandı. Bir önceki yıla göre yüzde 0.6’lık düşüş gerçekleşen İtalya nüfusu 383 bin 922 kişi azaldı.

Yapılan açıklamada azalmanın Floransa büyüklüğünde bir şehrin yok olması anlamına geldiği ifade edildi. İstatistik Kurumu, İtalya’nın birliğini sağlamasından bu yana en düşük doğum sayısı düzeyi ile karşılaşıldığı belirtilirken ölüm oranının ise İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kaydedilen en yüksek oran olduğu ifade edildi. İtalya nüfusu kaç 2021 yılı itibariyle bakıldığında 60 milyonun altında olduğu açıklanıyor.

İtalya Nüfusu Yaş Ortalaması

Avrupa istatistik ofisi Eurostat verilerine göre İtalya yaş ortalaması 43.8, ülkede yaşayan yaşlı nüfusun oranı ise yüzde 6.1. İstatistik verilerine göre Avrupa’da 80 yaş üzerinde en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülke İtalya.

İtalya Nüfusu Yıllara Göre

İtalya nüfusu 2020 kaç öğrenmek için yapılan analizlerde yıllara göre nüfus oranında ciddi anlamda düşüş yaşandığı gözden kaçmıyor. 1960 yılında 50 milyonun üzerinde olan nüfus artışı 2015 yılına kadar düzenli olarak yükselme seyri gösteriyor. 2016 yolu itibarı ile düşmeye başlayan nüfus yüzdesi yüzde 0.80’lere kadar ulaştı. 2019 yılında 60 milyon 244 bin 639 olan ülke nüfusu 2021 yılında 59 milyona geriledi.

İtalya Saat Kaç 2023

İtalya seyahat planı yapanlar için Türkiye ile İtalya arasındaki saat farkı araştırılmakta ve İtalya saat kaç öğrenilmektedir. IANA zaman dilimi tamamlayıcısı İtalya için Europe/ Rome’dir. Yaz döneminde Central European Summer Time (Cest), UTC +2, 31 Ekim tarihinde kış saatine geçildiğinde (Central European Time (CET), UTC +1) şeklindedir.

İtalya Kaç Saat Uçakla

İtalya seyahatinden önce uçak ile yapılacak seyahat süresi araştırılmaktadır. İtalya kaç saat sürer uçakla Türkler tarafından detaylı şekilde öğrenmek istenmekte. İtalya ile Türkiye arasındaki uçuş mesafesi 1944 kilometredir, 700 kilometre hızla giden bir yolcu uçağının direkt uçuşta 2 saat 46 dakikada iniş gerçekleştirir.

Aktarmalı olarak gerçekleştirilen uçuşlarda süre artar. İstanbul Atatürk havalimanından İtalya’nın Venedik, Roma, Milano ve Floransa eyaletlerine direkt uçuş bulunmaktadır. Türk Hava Yolları uçakları ise ülkede 12 farklı noktaya uçmaktadır.

İtalya Kaç Saatte Gidilir

Uçak yolculuğu ile saat 46 dakikada gidilen İtalya ve Türkiye arasında uçuş mesafesi 1206 mil’dir. Türkiye İtalya saat kaçta kısacası iki ülke arasında karayolu ile yapılan seyahatlerde varış zamanı 1 gün 6 saattir. Karayolundan 2468 kilometre mesafede bulunan ülkeye girebilmek için ortalama sürati 82 olan bir araç 1 gün 6 saat yol kat etmek zorunda.

İtalya İngiltere Saat Kaçta

İngiltere ve İtalya arasında 2 saat 13 dakika süren uçuş mesafesi 1559 kilometredir. Karayolu ile seyahat etmek için 2350 kilometre olan yol mesafesi 1 gün sürmektedir. İngiltere’den İtalya kaç saatte gidilir sorusunun net cevabı karayolu ile 24 saat uçak ile 2 saat şeklindedir.

İtalya’nın başkenti Roma ile İngiltere’nin başkenti Londra arasında yapılan uçak yolculuğunda uçuş süresi 1 saat 47 dakikadır. Rötarlı ya da aktarmalı uçuşlarda süre uzadığı gibi aynı zamanda hava şartları durumuna göre de süre farklılık gösterdiğinden dolayı buna göre İtalya saat kaç sorusuna cevap verilebilir.

İtalya GP Saat Kaçta

Formula 1 dünya şampiyonasında sezonun 14. ayağı olan İtalya Grand Prix, Monza kentinde 5.7 kilometrelik pistte 18 tur üzerinden tamamlandı. Yarış tutkunlarının yaptığı f1 İtalya saat kaçta olduğu ile ilgili araştırma sonucu Formula 1 yarışları televizyonda canlı olarak yer aldı.

İtalya Para Birimi 2023

28 Şubat 2002 tarihine kadar İtalya para birimi, İtalyan Lireti idi, 2002 yılında Avrupa Birliği’ne geçen İtalya’da para birimi Euro olarak değiştirildi. İtalyan Lireti ITL kodu ile kısaltılmakta ve sembol olarak kullanılmaktadır. 4 Ağustos 1862 tarihinde ilk kez piyasaya sürülen İtalyan Lireti artık kullanılmıyor.

İtalya’nın Euro’dan Önceki Para Birimi

1861 yılından 2002 yılına kadar İtalya’da kullanılan para birimi İtalyan Lireti ya da diğer kullanılan ismi ile İtalyan Lirası oldu. İtalyan Lirası ülkenin dışında aynı zamanda Vatikan ve Marinoda’da kullanılmaktaydı. 2002 yılında Euro’ya geçilmesi ile birlikte 1936,27 İtalyan lirası, €1 olacak şekilde değiştirildi.

İtalya para birimi bulmaca meraklılarının karşısına sık çıkmaktadır. 28 Eylül 2002’de tedavülden kaldırılan İtalya para birimi, İtalya Merkez Bankası tarafından kur üzerinden 10 yıl boyunca değiştirilmeye devam edildi.

İtalya’nın Eski Para Birimi Bulmacada

Kullanımı tedavülden kaldırılan İtalya’nın eski para birimi halen bulmacalarda soru olarak yerini almaya devam ediyor. Euro’ya geçmeden önce kullanılan İtalya’nın eski para birimi bulmacada genellikle İtalya Lirası olarak karşımıza çıkıyor.

1000 Liret Kaç TL

2012 yılında tedavülden kalkan ve 10 yıl süreyle İtalya Merkez Bankası tarafından Euro ile değiştirilen İtalya’nın eski para birimi İtalyan Lirası, süreç içerisinde geçerliliğini yitirdi. Doğal olarak İtalya Lireti artık geçerli değil ve maddi olarak parasal anlamda herhangi bir karşılığı bulunmuyor. 2002 yılında tedavülden kaldırıldığında 1 İtalyan Lireti 66 TL olarak işlem görmekteydi.

İtalya’nın Eski Para Birimi

Resmi adı Lira İtaliana olan İtalyan Lireti Euro’ya geçmeden önce ülkenin resmi para birimi olarak kullanılmaktaydı. İtalyan Lirası olarak da adlandırılan para birimi 150 yılı aşkın süre tedavülde kaldı. Kullanıldığı dönemde banknotları;

 • İtalyan Lireti
 • 000 İtalyan Lireti
 • 000 İtalyan Lireti
 • 000 İtalyan Lireti
 • 000 İtalyan Lireti
 • 000 İtalyan Lireti
 • 000 İtalyan Lireti şeklindeydi.

Banknotların üzerinde Mikelengelo, Giuseppe Verdi, Boticelli,  Leonardo Da Vinci, Galileo Galilei ve Marco Polo gibi sanatçı ve tarihi kişilikler yer almaktaydı. Tedavülden kalkmadan yani kullanıldığı dönemde İtalyan Lireti madeni paraları şu şekildeydi;

 • 50 İtalyan Lireti
 • 100 İtalyan Lireti
 • 200 İtalyan Lireti
 • 500 İtalyan Lireti
 • Bin İtalyan Lireti

İtalya Turu 2023

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan İtalya turu hem Türkiye’de hem de diğer dünya ülkelerinde en çok talep gören gezi rotası olarak öne çıkıyor. Doğa, tarih ve sanatın bir arada yaşandığı rüya gibi bir gezi planlayanlar zamanda yolculuğa çıkıyor. Akdeniz ülkesi İtalya, hem coğrafyası hem renkli kültürü hem de Rönesans mimarisi ile dünyanın birçok yerinden konuklarını ağırlıyor.

İtalya Turları 2023

Yurtdışı turları içerisinde yoğun rağbet gören İtalya tarih, kültür, mimari ve doğa dışında aynı zamanda modanın da başkenti olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla 2023 yılı içerisinde de Türk vatandaşları tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yerini alıyor.

Başta pizza ve makarnaları olmak üzere mükemmel yemekleri ve yöresel içecekleri insanı davet ederken modanın başkentinde alınabilecek birçok seçenek olmasından dolayı tam bir açık hava alışveriş merkezi olarak tanımlamak doğru olur.

İtalya’da Gezilecek Yerler

Akdeniz’in en çok ziyaret edilen ülkelerinden olan İtalya turu planlayanların gezebileceği birçok mekan bulunuyor.

 • Bologna
 • Cenova
 • Como Gölü
 • Floransa
 • Lucca
 • Milano
 • Napoli
 • Palermo
 • Pisa
 • Pompei Antik Kenti
 • Roma
 • Torino
 • Venedik
 • Verona İtalya’da gezilecek yerler listesini oluşturuyor.

İtalya’nın Şehirleri

Başkenti Roma olan İtalya’nın yaklaşık 150 tane şehri bulunmaktadır. Ortalama 60 milyon nüfusa sahip ülkede, mutlaka görülmesi gereken önemli şehirler bulunmakta.

Ülkeye gitmeden önce hemen herkes kendine göre gezi planı yapar ancak kesinlikle görmeden geri dönülmemesi gereken şehirler birbirinden farklı özellikleri ile ziyaret edilmeli. İtalya tur fiyatları araştırıldıktan sonra gezilecek yerler listesine de göz atmakta fayda vardır.

Avrupa Turları

Hangi mevsim olursa olsun yılın her dönemi ve her ayı benzersiz bir keyif ile gezilen Avrupa’da gidilebilecek birçok ülke bulunuyor. Özellikle yeni evlenenlerin İtalya’da balayı fiyatları konusunda yaptığı incelemeler sonrasında planlanan Avrupa turunda ilk gidilen ülke her zaman İtalya oluyor.

Avrupa ülkelerini keşfetmek isteyenlerin ödeme planları kapsamında avantajlar ile birçok firma tarafından turlar düzenliyor. Özellikle karayolu ile yapılan büyük Avrupa turu kampanyalarından yararlanan Türk vatandaşları kırsaldan metropole kadar Avrupa’nın tamamını gezme imkanı elde ediyor.

İtalya Asgari Ücret 2023

Avrupa ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi İtalya asgari ücret net rakam yerine saatlik ücret olarak belirleniyor. Saatlik tutar sektör ve çalışma saatine göre değişiklik gösteriyor. Haftalık 40 saat olarak çalışma saati uygulanan ülkede ortalama saatlik ücret 7 Euro olarak belirleniyor.

İtalya’da Asgari Ücret 2020

İtalya’da asgari ücret kavramı resmiyette bulunmaz, alt maaş sınırları işçi ve işveren tarafından belirlenir. Resmi para birimi Euro olan ülkede dünyada asgari ücret sıralaması 2020 ile kıyaslandığında mimarlar ortalama 2 bin ile 2 bin 500 Euro arasında maaş alırken iş deneyimi baz alınarak üst sınıra çıkmakta.

Mühendisler 2500 ile 3 bin Euro, öğretmenler 2 bin Euro ile 2.300 Euro, doktorlar ise 4800 ile 7 bin Euro arası maaş almaktadır.

İtalya Asgari Ücret 2021

İnsanların yaşamını sürdürebilmesi için en uygun şartlarda İtalya asgari ücret çalışanlara 1662 Euro olarak ödenmekte. Dünyada asgari ücret sıralaması 2021 araştırmasına göre 1662 Euro asgari ücret alan biri rahatlıkla hayatını sürdürürken aynı zamanda para biriktirme şansı elde etmekte.

İtalya’da Asgari Ücret, İş Olanakları Ve İtalya’da Yaşamak

Devlet tarafından düzenlenmiş olan herhangi bir asgari ücrete sahip olmayan Avrupa ülkelerinden olan İtalya’da ücretler sektör bazında sendikalar ve işverenler arasında yapılan toplu pazarlıklar ile saatlik şeklinde belirlenir. Buna göre;

 • Ev işleri, € 4.57
 • Giyim € 6.60
 • Tarım € 7.13
 • Konaklama € 7.17
 • Metal endüstrisi € 7.32
 • İnşaat € 7.59
 • Yiyecek € 8.21
 • Bankacılık € 11.11 olarak saat ücreti şeklinde belirlenmiştir.

Enflasyona göre her 2 yılda bir ücretler artırılmakta ve asgari ücretin kullanamadığı sektörlerde işverenler tarafından işin miktarı ve kalitesine göre maaşlar belirlenmektedir.

Herhangi bir deneyime sahip olmayanlar belirlenmiş olan maaşların altında ücret alır ancak asgari ücret fazla mesai, kıdem artışı ve ikramiye ile desteklenmektedir.

İtalya’da Asgari Ücret Kaç Euro?

İtalya’da hükümetin müdahalesi olmadan sektörlere göre farklılık gösteren asgari ücret toplu sözleşmeler ile belirlenir. Yasal olarak herhangi bir ücret olarak sınırlandırılmayan maaşlar aile ve çocuk yardımı ya da işsizlik sigortası gibi sosyal yardım mekanizmalarının geliştirilmesi ile yaşam kalitesini sağlayabilecek şekilde belirlenmektedir.

İtalya Bayrağı

Birbirine eşit genişliğe sahip 3 dikey renkten oluşan İtalya Bayrağı, Fransız İmparatoru Napolyon tarafından tasarlandı. 1997 yılında şu anki kullanılan tricolore’nin kabulünün 200. yıldönümü milli bayrak günü olarak ilan edildi. Her yıl 7 Ocak tarihinde ülkede kutlamalar yapılır.

İtalya Bayrağı Anlamı

İtalya Bayrağı rengi soldan sağa doğru dikey ve eşit büyüklükte yerleştirilmiş yeşil, beyaz ve kırmızı çizgilerden oluşur ve İtalya Bayrağı anlamı her renkte farklıdır. 1700’lü yıllarda Fransız etkisi ile belirlenen renklerde yeşil doğayı, beyaz alpler’deki karı, kırmızı ise İtalyan bağımsızlık savaşı’nda akan kanı temsil eder.

Dini açıklamaya göre ise yeşilin anlamı umut, beyazın kader, kırmızının ise hayırseverliktir. İtalya Bayrağı emoji olarak bazı platformlarda IT olarak gösterilir.

İtalya Bayrağının Rengi

İtalya Bayrağının resmi, 1796 yılında Napolyon Bonapart’ın İtalya’nın kuzeyini işgal etmesinin ardından Fransız bayrağından esinlenerek tasarlandı. 1797 yılında resmi olarak kabul edilen bayrak 3 renkten oluşurken ortasındaki silah simgesi bulunan kupa ile birlikte İtalya’nın eyaletlerini sembolize eden 4 ok bulunur.

İtalya Bayrağına Benzeyen Bayrak

Fransa bayrağı nasıldır bakıldığında 1870 yılında Roma’nın İtalya’nın başkenti seçildikten sonra İtalya bayrağı daha önceki renklerini korudu. Fark olarak bayrağın ortasına Sicilya ile Napoli krallıklarının ortak arması eklendi.

İtalya Bayrağına benzeyen bayrak Fransa bayrağıdır çünkü Napolyon tarafından tasarlanan bayrağın Fransa bayrağına benzemesi istendi. İtalya fethinden sonra kendini ilk Fransız İmparatoru ilan eden ve taç giyen Napolyon, Fransa Cumhuriyeti’nden krallığa döndü ve bayrak da değişiklik uyguladı.

Kırmızı dikdörtgen zemin üzerine beyaz ve yeşil renkli kareler konuldu aynı zamanda yeşil üzerine altın renkli kartal konduruldu.

İtalya Bayrağı Renkleri

Beyaz, kırmızı ve yeşil renklerinden oluşan ve ortasına silah simgesi bulunan İtalya bayrağı, 7 Ocak 1797 yılında resmi olarak tasarlandı. 1802 yılında değiştirerek eşkenar karelerden oluşan tasarım renkler bulundu.

En son 1948 yılında İtalya Cumhuriyeti ilan edildikten sonra son kez değişikliğe uğradı ve İtalya Bayrağı png bugünkü hali ile kullanılmaya başlandı. İtalya anayasasının 12. maddesinde bayrağın şekli ve boyutları aynı boyutta olan ve yeşil, kırmızı ile beyazdan oluşan 3 renk olarak geçmektedir. 1 Ocak 1948 yılından bu yana bayrak değişmeden halen İtalya semalarında dalgalanıyor.

İtalya’da Evlenmek

İtalya’da evlenmek istenildiği takdirde İtalya konsoloslukları tarafından belirli şartlar bulunur. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde İtalya’da herhangi bir problem olmadan, evlilik süreci  istenilen düzeyde tamamlanır.

İtalya’da Evlenmek

İtalya’da evlenmek için aile birleşim izninin alınması gerekir. Bu durum özellikle evlilik amacıyla alındığı için son derece önemlidir. Gerek kişisel, gerekse evli partnerlerin bilgilerini içeren önemli bir dosya hazırlanmalıdır. Uluslararası alanda bir birleşim olacağı için özenli olması, evraklarında düzenli bir şekilde ıslak imzalı şekilde dosyada bulundurulması gerekir. Aynı zamanda buradaki belgelerin İtalyanca tercümesi de, imzalı onaylı bir şekilde evrak kayıt dosyası içerisinde yer edilmelidir.

Evlendikten sonra çiftler hayatına İtalya’da devam etmek istedikleri takdirde D vize başvuru formunda da bulunabilirler.

D vize tipi uzun süreli bir vize tipi olduğu için evlilikten sonra balayını da İtalya’da gerçekleştirmek istediğiniz takdirde buradaki başvuru formu, eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Eklenecek bilgiler ve İtalya’nın şahsi olarak istediği kişisel bilgiler de, evrak dosyasında bulundurmalıdır. Eksiksiz ve çelişki arz eden nitelikler kesinlikle yer edinmemeli.

 • Vize başvuru formu, orijinal dilinde olmalı.
 • Tercihen şartlar içerisinde İtalyan tercümesinin de bulunması gerekiyorsa, ayriyeten bu da eklenmelidir.
 • Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Yani güncelliğini koruyan bir pasaport olması, İtalya’da evlenmek isteyen çiftlerin vize sürecinde önemli bir detaydır.
 • Pasaportta bir düzenleme yapılabilmesi için de en az 2 boş sayfasının bulunması, dolu olan sayfalarında ayriyeten fotokopilerinin dosya içerisinde yer edilmesi gerekir.
 • Her iki çiftin de biyometrik fotoğrafı olduğu takdirde İtalya evlilik vizesi işlemleri, tamamen hazır hale gelir.

İtalya Vatandaşı İle Evlenmek

İtalya vatandaşı ile evlenmek, hayatına İtalya’da devam etmek isteyen kişiler belirli nitelikleri karşılamalıdır. İtalya vize türleri içerisinde yer edilen İtalyan aile birleşimi vizesi, yalnızca evlilik amacıyla bir İtalya ziyareti gerçekleştirildiğine dair verilen vize türüdür.

Fakat İtalya’da evliliğinin ardından  İtalya’da yaşamaya devam etmek istediğiniz takdirde burada oturma izni bulunur. Oturum iznini süresiz almak istediğiniz zaman, vize başvurusunun gerekli olan şartlarını sağlamalısınız.

İtalyan vatandaşı ile evlenmek için İtalya Büyükelçiliği ya da İtalya Konsolosluğuna evlilik amacıyla bir ziyaret gerçekleştirileceği belirtilip, ardından başvuruda bulunulmalıdır. Öncesinde bu detayın belirtilmesi evraklarında bu yönde hazırlanması gerektiğine dair önemli bir detaydır. Aksi takdirde evraklar istenilen süreçte hazırlanmaz ve düğün planı için belirtilen bir tarih varsa, aksayabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için düğün planından yaklaşık 2 ya da 3 ay öncesinde, vize işlemlerinin evlilik vizesi şeklinde hazırlanması gereklidir.

İtalyalı Biriyle Evlenmek

İtalya aile birleşimi vizesi İtalyalı biriyle evlenmek, hayatınızı birleştirmek istediğiniz takdirde geçerli olan vize türüdür. Burada ilk olarak yetkili kurumlar vasıtasıyla birlikte, aile birleşimi vizesi talebi gerçekleştirilmelidir. İtalya’da evlenmek amacıyla başvurulan formda detay belirtildikten sonra ilerleyen süreçlerde İtalya’da halen ikametgâh edilecekse, burada oturum izni talebinde bulunulmalıdır. Bunu İtalya’ya ayak bastıktan sonra da gerçekleştirebilirsiniz, gitmeden önce de yapılabilmesi mümkündür.

İtalya aile birleşimi vizesi içerisinde, evlilik işlemleri adına da geçerli olan bir vize türü olduğu için evliliğin gerçek olduğuna dair çeşitli faktörlerinde yer edilmesi gerekir.

Burada İtalya Büyükelçiliği, İtalya Konsolosluğu ya da İtalya vize işlemlerinde görevli olan yetkili temsilciliklere sunulan kanıtlar, başvuru esnasında belgelerin geçerliliği ile birlikte kesinlik kazanır. Belgelerin orijinal olması ve İtalya’ya ayak basıldığı anda amacın evlilik olduğu, ıslak imzalı bir şekilde belirtilmelidir. Aksi takdirde herhangi bir problem varsa aile birleşimi vizesi onaylanmaz. Vize reddi gerçekleşir. İlerleyen süreçlerde tekrardan böyle bir vize almak istediğiniz takdirde onay görmeyen vize olduğu için sizin açınızdan istenmeyen sonuçlar gerçekleşebilir.

İtalya Vatandaşı İle Evlilik

İtalya vatandaşı ile evlilik söz konusunda her iki bireyde, ayrı ayrı vize işlemlerini tamamlamalıdır. Burada en önemli detay, İtalya’da yaşayan kişinin İtalyalı olduğuna dair bir belge bulundurması, İtalya vize şartlarının sunduğu bir niteliktir. Gerek Türk konsolosluğu tarafından istenen ayrı ayrı işlemler, hem İtalya Büyükelçiliği hem de Türk konsoloslukları tarafından yapılmalıdır. İtalya’da evlenmek isteyen çiftler aile birleşimi vizesini tercih edebilir. Fakat düğün gününde akrabalar ya da dışarıdan herhangi bir vatandaş düğüne gelmek istediği takdirde aile birleşimi vizesi almasına gerek yoktur. Kendi vizesi bulunuyorsa ve vize süresi dolmamış ise bu vizeyle İtalya’ya bir ziyaret gerçekleşebilir, düğüne katılabilir. Fakat herhangi bir vizesi yok ise henüz bir vize müracaat işleminde bulunmamışsa, aile birleşimi vizesi ziyaret amaçlı olarak tercih edebilir. Burada uzun süreli bir ziyaret olmadığı için C Tipi vize de kullanılması mümkündür.

Turist Vizesi İle İtalya’da Evlilik

Turist vizesi, belirli sezonlarda herhangi bir ülkeye turizm amaçlı olarak gidildiğine dair alınan vize türüdür. Turist vizesi, uzun süreli bir seyahat ise d tipi vize olarak da alınır. Turist vizesi ile İtalya’da evlilik gerçekleştirilmek istendiği takdirde burada başvuru formu içerisinde bu tekrar belirtilmelidir. Fakat İtalya’nın Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu, ülkenin yasal durumlarına göre böyle bir durumu kabul etmediği takdirde İtalya aile birleşimi vizesi ile birlikte de uçuş gerçekleşebilir. Turist vizesi turizm amaçlı olduğu için evraklar da bu şekilde hazırlanır. Fakat evlilik amaçlı gidildiğini dair evrakların hazırlanması için aile birleşimi vizesi daha uygun bir nitelik taşır.

İtalya Evlilik Vizesi

İtalya evlilik vizesi, diğer bilinen ismi ile aile birleşimi vizesi şeklinde de kategorize edilmiştir. İtalya evlilik vizesi ile yalnızca kısa süreli bir ziyarette C tipi vizeli olarak da getirebilir. Fakat İtalya’da evlenmek sonrasında İtalya’da halen yaşamak istediğiniz takdirde de bir oturum izni almanız çok önemlidir. Oturma iznini, tercihan İtalya’da tercihen de gitmeden önce Türkiye’de sağlayabilirsiniz. Oturma izni, uzun süreli olarak bir İtalya ziyareti gerçekleştirilecekse önerilir. Seyahat süresi 90 günden daha fazla olanlar için geçerlidir. Fakat 90 günden daha az süre İtalya’da bulunulacaksa C tipi vize önerilir. İtalya evlilik vizesi ile ilgili detaylı bilgileri İtalya büyükelçilikleri, İtalya konsolosluk ya da İtalya diplomatik müdürlükleri ile iletişime getirdiği takdirde edinilebilir.

İtalya’da Düğün

İtalya’da evlenmek istediğinizde buradaki düğün işlemleri yerel makamlar ya da belediye sarayında, özel izinle birlikte gerçekleşiyor. İtalya’da düğün, Belediye Başkanı ya da yardımcısı tarafından resmi nikah töreni ile yapılır. Sonrasında resmi nikah töreni olduğu için evlilik sertifikasını çiftler alabilmektedir. İtalya’da evlilik işlemleri için çeşitli belgelerin bulunması gerekir. Buradan Türk vatandaşının Türkiye’ye kütüğünün bulunduğu, Türk olduğuna dair Nüfus Müdürlüğünden kesinlikle bir belge alması ve bu belge ile birlikte evli olmadığını gösteren ayriyeten bir belgede bulundurmalıdır. Bu belgeler, evraklar noterde onaylatılır. Evlilik öncesinde müracaat edilen gerekli yerlere teslim edilmelidir. Bir İtalyan ile evlilik gerçekleştirileceği sırada ise gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • İtalyan olan vatandaşın İtalya’da yaşadığına dair İkametgah belgesi
 • Her iki kişinin de doğum belgesi
 • Güncel olarak bulunan fotoğrafları yer edilmelidir.

İtalya’da evlenmek ve düğünün Roma’da gerçekleştirilmesini istediğiniz takdirde Roma Türk Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir. Düğün tarihine göre dilediğiniz gibi hayallerinizi süsleyen bir serüven yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×