İtalya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
İtalya Vizesi

İtalya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Gezilecek yerlerle ilgili zenginliği tüm dünya için önde gelen ülkelerden birisi olan İtalya’da onlarca yeri görebilirsiniz. Kuzeyinden güneyine doğru gittiğinizde küçük veya büyük pek çok gezi alanlarını, muhteşem manzaralarını ve köylerini görebilirsiniz. Büyük bir çoğunluğu İtalya Yarım adasında yer alan yerleşim yerlerinin Sicilya ve Sardinya Adalarında da bulunduğunu görebilirsiniz. Fransa’ya, İsviçre’ye, Avusturya’ya ve Slovenya’ya sınırı olan İtalya’nın toprak görünümü adeta bir çizmeyi andırır.

İtalya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

İtalya’ da genellikle Akdeniz esintileri hakim olmaktadır. Bunun nedeni klasik bir Akdeniz ülkesi görünümüne sahip olmasından kaynaklıdır. Hem şehrin mimari yapısı hem de şehirde yaşayan insanların kültürel özellikleri ve damak tadı ile klasik Akdeniz kültürünü her hali ile görebilmek mümkündür. İtalya seyahatleri her açıdan bakıldığında ilgi çekici ve bir şeyler öğretici nitelik katmaktadır.

Italya'nın doğal güzellikleri nelerdir?

İtalya’ya seyahat edecek olan vatandaşlara Sorrento, Venedik ve Milano gibi doğal güzellikleri ile meşhur merkezler eşlik edecektir.

Italya neyi ile meşhur?

Hiç kuşkusuz İtalya denilince ilk akla gelen pizza oluyor. Ardından makarna ve şarap olarak zengin mutfağını sergiliyor.

Italya'da tatil nerede yapılır?

Tatil için en çok Floransa ile Milano şehirleri tercih edilir ve ardından olmazda olmaz Venedik gelir.

Yüzyıllardan beri pek çok imparatorluğun barındığı topraklarında görülmesi ve gezilmesi gereken önemli bölgeleri bulunan İtalya doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Yurt dışına hiç çıkmadıysanız mutlaka İtalya’yı ilk sırada gezmeniz gerekecektir. Dünyanın dört bir yanından gelen turistlere ve bu duruma alışık olan yerli halkına en iyi deneyimleri yaşatan İtalya konaklama ve ulaşım imkanlarıyla da caziptir. Bu güzel coğrafi alanları keşfetmenize yarayacak İtalya’da gezilecek yerler hakkında fikir sahibi olabileceğiniz listeye göz atabilirsiniz.

Bologna

İtalya’nın kuzeyinde yer alan ve Kızıl Şehir olarak anılan bölgesidir. Emilia Romagna bölgesinde yer alır ve Orta Çağ’ın mimarisine ait pek çok örnekleri barındırmaktadır. Şehrin nüfusu yaklaşık olarak 400.000’dir. Bu şehirde Avrupa’nın en eski üniversitesi olan ve 1088’de kurulan Bologna Üniversitesi bulunmaktadır. Bunun dışında Piazza Maggiore, Eğik Kule, Arkeoloji ve Lamborghini Müzesi ile Via Rizzoli bu bölgede gezip görmeniz gereken önemli noktalar arasında yer almaktadır.

Cenova

İtalya’nın kuzeyinde Ligorya bölgesinde tarihi bir liman kenti olarak karşınıza çıkan Cenova 600.000 nüfusa sahiptir. 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak adını duyuran bu şehir sanat, müzik ve mimari güzellikleriyle gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Bu şehri İsviçre’nin Cenevre kenti ile karıştırmamanız gerekmektedir. Aynı zamanda Kristof Kolomb’un doğum yeri olma özelliğini taşıyan Cenova’ya geldiğinizde Porto Antico, Acquario di Genova, Via XX Settembre ve Piazza San Matteo gibi önemli yerleri gezmeniz tavsiye edilmektedir.

Cinque Terre

Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Riomaggiore ve Manarola olarak 5 köyden oluşan bu bölge İtalya’nın Ligurya bölgesinde yer almaktadır. Muhteşem doğa güzelliklerini görebileceğiniz bu alan UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almayı başarmıştır. Denizinin maviliği, evlerinin kayalıklarda konumlanmış olması, deniz mahsullerinin lezzeti ve doğal yapısının da güzelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu bölgede köyler arasında harika bir şekilde konumlanmış yürüyüş yollarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sayede köyler arasında gezi yapma imkanını bulabilirsiniz. Bu bölgeye ulaşmak istediğinizde her köyde mevcut olan trenleri kullanabilirsiniz.

Como Gölü

Buzul kökenli yapısı ile dikkatinizi çekecek olan bu göl aynı zamanda İtalya’nın en büyük 3. gölü olma özelliğini taşımaktadır. Ülkenin kuzeyinde yer alan ve Lombardiya bölgesinde bulunan Como Gölü Y harfi şeklinde yapıya sahiptir. Bu alana ulaşmak istediğinizde Milano’dan tren yolculuğunu yapabilirsiniz. Göl çevresinde yer alan Como Kasabası, Tremezzo, Menaggio gibi yerleşim alanlarına ulaşabilir ve dünyaca ünlü isimlerin evlerinin yer aldığı alanlarda harika manzaraları görebilirsiniz.

Floransa

Toskana’ya başkentlik yapan Floransa İtalya için en önemli ticari ve sanat merkezlerinden birisidir. İtalya Kralıllığı’na ev sahipliği yapan bu önemli yerleşim alanı Arno Nehri çevresine kurulmuştur. Kuzey İtalya bölgesinde yer almakta olup, gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların da yetiştiği bu şehir açık hava müzesinde geziyormuş hissine kapılmanızı sağlayacaktır.

İtalyan Rönansı’nın doğduğu yer olan Floransa’da gezebileceğiniz önemli yerler olarak Duomo Meydanı, Giotto’nun Çan Kulesi, Santa Maria Novella Bazilikası gibi alanlar yer alacaktır.

Lucca

Antik Toma Dönemine ve Etrüskler’e uzanan bir tarihi ve 400.000 nüfusu ile Toskana bölgesinde yer alan diğer bir şehir Lucca’dır. Adını sıkça duymadığınız bu alanda Leonardo da Vinci’nin tasarlanan surlarda yürüyüş yapabilir ve bisikletle turlayabilirsiniz. Roman Amfitiyatro, Lucca Katedrali, Torro Guinigi ve San Frediano Kilisesi Lucca’ya geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Milano

İtalya’nın ticari ve kültürel anlamda ve moda konusunda merkezi konumunda olan Milano 1,3 milyon nüfusa sahiptir. Avrupa’ nın en modernize edilmiş ve gelişmiş yerlerinden biridir. Şıklığın ve kültürel birikimlerinin zirvede yaşandığı bu şehre ulaşmanın pek çok yöntemi bulunmaktadır. Torino’dan, Venedikten’ten veya Floransa gibi önemli yerlerden trenle bu şehre gelebilirsiniz.

Milano’ya geldiğinizde mutlaka gezmeniz gereken önemli noktalar arasında Piazza del Duomo, Duomo Katedrali, Museo Teatrale alla Scala ve Via Montenapoleone yer almaktadır.

Napoli

Roma ve Milano’nun ardından İtalya’nın üçüncü büyük şehri olma özelliğini taşır ve Campania bölgesinde yer almaktadır. Napoli Krallığı’na başkentlik yapmış olan bu alan UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almayı başarmıştır.

Roma’dan 250 km güneye gittiğinizde karşınıza çıkacak olan bu şehir geçmişi boyunca defalarca depreme maruz kalmış ve yenilenmiştir. Castel Nuovo Şatosu, Zafer Takı, Teatro San Carlo, Palazzo Reale ve Museo Archeologico Nazionale bu şehirde görmeden gitmemeniz gereken alanlar arasında yer almaktadır.

Palermo

Tarihinin ve mimarisinin zenginlikleriyle ön plana çıkan Palermo Sicilya Özerk Bölgesi içerisinde bulunmaktadır. Ülkenin güneyinde yer alan bu şehrin yaklaşık 650.000 kişilik nüfusu bulunmaktadır. Zaman içerisinde yaşanan güvenlik problemleri nedeniyle İngilizce dilinin az konuşulduğu alanlardan birisidir. La Martorana Kilisesi, Normanlar Sarayı, ve an Giovanni degli Eremiti bu alanda gezilecek önemli yerler arasında bulunmaktadır.

Parma

İtalya denildiği zaman aklınıza Parmesan peyniri geliyorsa, sizler de Emilia-Romagna bölgesinde yer alan Parma’da kendinizi bulabilirsiniz. Şehrin simgeleri arasında bir döneme damgasını vurmayı başarmış futbol takımı yer alır. 200.000’lik nüfusuyla şehrin ev sahipliği yaptığı eski üniversiteleriyle ve çan kulesi ve vaftizhane, Benedikten Rahibe Manastırı gibi gezilip görülmesi gereken yerleriyle ön plana çıkan şehirlerden birisidir.

Perugia

Her yıl Temmuz ayında Jazz festivali ile meşhur olan ve Umbria bölgesinde yer alan şehirlerden birisidir. Tepede yer alan Eski Merkez’i ile Tiber Nehri Kıyısında yer alan Yeni Merkez çevresinde konumlanmış önemli gezi noktaları bulunmaktadır. Perugia Etrüsk Kemeri, Collegio del Cambio ve Palazzo dei Priori adlı belediye sarayını gezmeden bu bölgeden ayrılmamanız tavsiye edilmektedir.

Pisa

11. ve 13. yy’da en parlak dönemini yaşayan ve 100.000 kişilik nüfusuna rağmen, pek çok turiste ev sahipliği yapan şehirlerden birisidir. Toskana bölgesinde yer alır ve dünyaca ünlü Pisa Kulesi bu şehirde bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu güzelliğinin yanı sıra Caroveno Sarayı ile Museo Nazionale di San Matte gezilecek yerleri arasındadır. Floransa üzerinden yapılacak kısa bir tren yolculuğunun ardından bu şehre ulaşmanız mümkündür.

Pompei

İtalya’da tarihi gezi yapmak isteyenleri bekleyen Napoli şehri yakınlarındaki Campania bölgesinde Pompei Antik Kenti bulunmaktadır. Vezüv Yanardağı’nın faaliyete geçmesi ile birlikte volkanik lavların altında kalan bir yerdir. Ana yol, bazilika, şehir merkezi ve forum gibi gezilecek yerleri bulunan UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pompei Antik Kenti ile ilgili geçmişten günümüze kadar pek çok çalışma yapılmıştır.

Pasitano

Muhteşem doğal güzellikleri ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi olan Pasitano Amalfi Kıyılarında yer alan dik yamaçlar üzerine kurulu bir bölgedir.

İTALYAN MUTFAĞININ LEZZETLERİ

Dünyadaki pek çok yerde ilgi gören İtalyan mutfağına ait olan yemeklerin, yalnızca İtalya’da değil, pek çok ülke mutfağında da pişirilmekte olduğu görülmektedir. Köklü bir geçmişe sahip olan İtalyan mutfağında geçmişte yaşayan medeniyetlerin de etkisini görmek mümkündür. Genel olarak farklı damat zevklerine hitap etmekte olan ve günümüzde ise Amerika’nın keşfinden sonra domates ve biber gibi besinlerle yeniden şekillenen mutfakta pirinç, zeytinyağlılar, hamur işleri ve deniz ürünleri ön plana çıkmayı başarmıştır.

Ancak önemli bir husus olarak belirteceğimiz konu İtalyan mutfağının yemek çeşitlerinde bölge bölge farklıların bulunmasıdır. Kuzeyine doğru gidildikçe balığı, patatesi, pirinç ve domuz eti ile peynir çeşitlerinin sıkça kullanıldığı görülmektedir. Domates kullanımının ise en alt seviyelere düştüğü görülür. Kıyı bölgelerinde balık ve deniz ürünleri yoğun ilgi görürken, batıda hamur işleri ve balık vazgeçilmezler arasında yer almaktadır.

Kısa sürede pişirilen, kolay sindirilen ve sağlıklı olan İtalyan mutfağına ait en lezzetli yemeklerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, işte sizlere harika sunumları hazırlayarak sevdiklerinizle unutulmaz anları yaşayacağınız en meşhur İtalyan yemeklerini paylaşıyoruz.

Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya’ nın Türkiye’ nin çok çeşitli kültüründe yer alan lezzetlerine de yer verdiğini görmemiz mümkündür. İtalya’ nın yeşillikleri ve bol salatalı, balık ve zeytinyağlı ağırlıklı menüsü ile Türkiye’ nin Ege ve Akdeniz bölgesinin lezzetini andırdığını söylemek mümkün olur. Bu nedenle İtalya seyahatleri gerçekleştiren kişilerin damak tadı bakımından çok da farklı olmayan bir kültüre yolculuk yaptığını söyleyebiliriz. İtalya mutfağının zengin baharatları ve kullanılan hamur işi, yeşillikli salataları ile birlikte birçok zengin yemeğin ve mezenin bir araya geldiğini söylemek mümkündür.

Pizza

Herkesin bildiği ve sevdiği lezzetlerden birisi olan pizza İtalyan mutfağında en gözde hamur işleri arasında yer almaktadır. Muhteşem görünümü ve benzersiz tadı ile herkesin damak zevkine uygun olan pizza, yapımının pratik olması sayesinde tercih edilen çeşitlerden birisidir. Yalnızca sebzeli olarak veya et ürünlerini de dahil ederek tüketebileceğiniz bu lezzet çok fazla seçeneği sunmaktadır. İçerisine hangi yiyecekleri ekleyeceğinize tamamen zevklerinize göre karar verebilirsiniz.

Spagetti

İtalyan mutfağı denildiği zaman aklınıza genellikle gelecek olan yemek türlerinden birisi de spagettidir. İtalya’da vazgeçilmez ve değişilmez özellikte olan yemeklerin başında yer alan spagetti, en temel unsurlardandır. Yapılışının kolaylığı ve kullanılan makarnanın çeşidine göre bu yemeği farklı şekillerde yemeniz mümkündür. Ancak hangi çeşidini yerseniz yiyin asla sıkılmayacağınız lezzetlerden birisidir.

Lazanya

Garfield çizgi filmini izleyenlerin ismine aşina olacağı Lazanya İtalya’da karbonhidrat deposu olan yemek türlerinden birisidir. Et, beşamel sos ve makarna gibi çeşitli malzemelerin kullanılmasıyla hazırlanan bu yemeği tüketirken aşırıya kaçmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tortellini

Hazırlaması basit olan ve kaynadıktan sonra üzerine ekşi sosu da ekleyerek tüketebileceğiniz Tortellini için olmazsa olmaz malzemelerden birisi ise Permesan peyniri oalcaktır. Lezzeti harika olan bu makarna peyniri ve kıymayı bir arada sunan muhteşem yemek türlerinden birisidir.

Panini

Sandviç konusunda usta olan İtalya’da pek çok çeşitle karşılaşabilirsiniz. Ancak bunlar arasında en dikkat çeken isim Panini olacaktır. Izgara üzerinde pişirilerek domates ve marula ek zevklere göre jambon ve çeşitli sosların da eklenebildiği Panini pek çok kişi için vazgeçilmez lezzetlerden birisi olarak ön plana çıkacaktır.

Chicken Parmigiana

Et sevenlerin damak zevkine hitap edecek olan diğer bir tür ise tavuk göğsü ve permesan peyniri rendesi ile hazırlanmaktadır. Bu iki lezzetin birbiriyle uyumlu olduğunun keşfedildiği yemekte et çeşitleri arasında dana etine veya pirzolaya da öncelik verebilirsiniz. Fırına sürerek hazırlanan Chicken Parmigiana için kendi damak lezzetlerinize uygun sunumları hazırlayabilirsiniz.

Bruschetti

İtalyan mutfağının mucizevi atıştırmalıklarından olan Bruschetti sadeliği ve basit yapımı ile dikkat çeker. Malzeme konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmasa da sarımsağın iştah açıcılığı sayesinde yemeklerden önce tüketilen lezzetlerden birisi olarak karşımıza çıkar. Domates, fesleğen ve jambon ise Bruschetti için olmazsa olmaz malzemeler arasında yer almaktadır.

Osso Buco

Dana incik parçalarının yağlanarak una bulanması ve ardından kızartılmasıyla hazırlanan Osso Buco lezzeti için fırına sürülmeden önce ek malzemeler hazırlanmaktadır. Soğan ve sarımsak, havuç ve kereviz ile defne yaprağı sunumlarına yer verilen bu yemeği fırından çıkardığınızda domates sosunu dökerek servis etmeniz gerekecektir.

Minestrone

İtalyan mutfağının çorba türleri arasında vitamin deposu olarak tarif edilen ve kabak, ıspanak, patates, kuru fasulye gibi pek çok malzemenin kullanılmasıyla hazırlanan Minestrone için sarımsak, zeytinyağı ve fesleğenin karışımıyla elde edilen sos ilave edilerek tüketilmektedir.

Caponata

Şakşuka sevenlerin yabancı olmayacağı lezzetlerden birisi Caponata yemeği İtalyan mutfağında yoğun ilgiyi görmektedir. Patlıcanın, domatesin ve yeşil zeytinin birleşimiyle hazırlanan yemekte çeşitli baharatların zenginliğine rastlanmaktadır. Bu yemeği hazırlamak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken en önemli husus ise patlıcanları acı suyunu bırakması için tuzladıktan sonra güneşte bekletmeleri gerekmektedir.

Fettuccine

Farklı soslar eşliğinde sunulmakta olan Fettuccine makarna çeşitleri arasında yer almaktadır. Görünümüne baktığınızda yaslı ve enli olarak görülen ve krema, mantar parçaları ve tavuk eti ile tüketilen tatlardan birisidir. Dilerseniz çeşitli baharatları veya domates sosunu ekleyebilir, deniz ürünleri ya da brokoli ile birlikte tüketebilirsiniz.

Ravioli

İtalya’nın batı kesiminde daha yoğun tüketilen hamur işleri arasında yer alan Ravioli, Türk mutfağımızdaki mantı ile benzerlik göstermektedir. Doyurucu ve hafif olması sayesinde tercih edilen bu yemeği hazırlarken içerisine et çeşitlerini, deniz ürünlerini, kestaneyi, mantarı, patates veya enginarı püre haline getirdikten sonra ekleyebilirsiniz.

Risotto

Daha şık görünümleri elde etmek amacıyla Permesan peyniri eşliğinde sunulan Risotto lapa pilav görünümüyle akıllarda kalmaktadır. Nişastasını salan pirincin, krema ile harmanlanması neticesinde hazırlanmaktadır. Herkes tarafından en az bir kez tadına bakılması gereken yemekler arasında yer alır ve İtalyan mutfağında önemli bir yere sahiptir.

Gnocchi

Makarna çeşitleri arasında yer alan Gnocchi’nin hazırlanması için patatesin un ile birlikte hamur haline getirilmesi sağlanmaktadır. Daha sonra haşlanarak ve domates sosu ile birlikte sunumu gerçekleştirilerek tüketilmektedir. İtalyan mutfağında makarnanın önemli bir yere sahip olması ve çok fazla çeşitte hazırlanması mümkündür. Gnocchi’de bu lezzetler arasında yer alan harika yemeklerden birisidir.

Stramboli

Görünümü ile pizzaya benzemese de, bir çeşit pizza olarak adlandırılacak olan yemeklerden birisidir. Bol baharatın kullanımıyla hazırlanır ve peynir olmazsa olmazlardandır. Domates sosuyla servis edilmekte olup, insanların damak zevklerine hitap eden yemek türlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Pansotti

Diğer makarna çeşitlerine göre daha büyük boyutlarda olan ve içerisine ricotta peyniri veya ıspanakta ilave edilen, hamurunda beyaz şarap olan yemek türlerinden birisi Pansotti’dir.

Calzone

Pizza için hazırlanan hamurun kullanılmasıyla elde edilen lezzetlerden bir diğeri ise Calzone’dir. Mozarella peynirinin ve fesleğenin konulmasıyla hazırlanmakta olup, kıymalı kır pidesini andıran görünümü ile iştahları açmaktadır.

Yukarıda saydığımız İtalyan mutfağına ait yemeklerin yanı sıra İtalya denildiği zaman akıllara gelen tatlı çeşitleri de bulunmaktadır. İsterseniz gelin hep beraber İtalya mutfağında mutlaka yer verilmesi gereken ve hayatınızda sürekli tüketmek isteyeceğiniz tatlı türlerini beraber inceleyelim.

Tiramisu

En meşhur tatlısı olan Tiramisu kahve ve labne peynirinin yer verilmesiyle hazırlanmaktadır. Günümüzde Türk mutfağında hazırlanan tatlılar arasında da yer alan muhteşem lezzetlerden birisidir. Orijinal Tiramisu tarifinde ise Mascarpone peynirinin kullanıldığını belirtebiliriz. Kolay bir şekilde hazırlanan ve evrensel bir hal almayı başarmış bir tatlıdır.

Panna Cotta

En az Tiramisu kadar meşhur olan diğer bir tatlı türü olan Panna Cotta ise kalın krema tabakası ile damak zevklerine hitap edecek biçimde hazırlanmaktadır. Yumurta sarısının ve balın karışımıyla hazırlanan malzemelerin fırında pişirilmesiyle elde edilir ve son derece hafif olan tatlı türlerinden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×