Bulgaristan Para Birimi 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Bulgaristan Para Birimi 2022

Bulgaristan Trakya kavimi, Hint ve Avrupa kökenleriyle tarihe ismini kazımıştır. Bulgaristan para birimi Bulgar levası olarak bilinmekte, para biriminin kısaltması ise Lev BGN olarak dünya bankasında yer almaktadır. Bulgaristan ekonomisi ve egemenliği 1018 yıllarına dayanan, 14. Yüzyıldan günümüze kadar gelen birçok tarihi ve kültürel etkiyi taşımaktadır. Osmanlı, Bizans ve Çarlık Rusyası ile Balkanlardaki yerini almıştır.

Bulgaristan Para Birimi TL

Bulgaristan levası Türk parasıyla kıyaslanınca, yüksek para birimine sahiptir. Balkan kültürünün yerleşik yaşama oldukça yansıdığı ve halk ezgilerinden, günlük yaşantılarına kadar Trakya kültürünü de benimsediği açıkça görünmektedir. Bulgaristan para birimi olarak levha değerini kullanmakta, 1 levha, 5 TL etmektedir. 2021 yılındaki birim fiyat değeri olarak bu şekilde hesaplanmıştır.

Yunanistan para birimi olarak Euro kullanmakta, Bulgaristan Euro para birimine henüz geçmemiş bulunmaktadır. Ancak ülke genelinde, kullanılan Levha, Euro para birimine oranla daha düşüktür. Bu nedenle Avrupa vatandaşları Bulgaristan şehirlerinde kolay bir şekilde tatil yapabilmekte, alışverişe gidebilmektedir.

Mısır Para Birimi

Mısır para birimi olarak Mısır Lirası kullanılmaktadır. 1 Mısır lirası, 0, 56 Türk Lirasında denk gelir. Mısır kültürel olarak Bulgaristan’dan ve Türkiye’den oldukça bağımsız, köklü bir ülkedir. Pramitleri ve Mısır mitolojisiyle anılan ülke, çöl ve Nil nehri simgeleriyle tarihte, din kitaplarında ve mitolojide yerini almıştır. Ülkeye gitmek için vize almak gerekmektedir.

Ukrayna Para Birimi

Ukrayna para birimi olarak Ukrayna Grivnası kullanmaktadır. Rus kültürel değerlerini taşımakta olan ülke, eğlence sektörü ve kültürel eğlence alanlarıyla da tanınır. Ülkede, en çok içkiye ve eğlence sektörüne yatırım yapıldığı bilinmektedir. 1 Bulgar levası 5 Türk lirası yaparken, Ukrayna grivnası daha yüksek birim değerine sahiptir.

Leva Para Birimi

Bulgaristan’ın kullandığı para birimi olarak Avrupa ülkelerinde, doğu ve Asya ülkelerinde geçerliliği olmaya para birimidir. Bulgar levası  olarak sadece Bulgaristan sınırları içinde geçerli olan ve döviz kurlarında da iyi karşılanmayan para birimidir. 100 Türk lirası 18,94 Bulgaristan laveası etmektedir. BGN yatırımları Euro bazında oldukça az olduğu için Avrupa ülkelerinde çok ilgi görmemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×