Bulgaristan Nüfusu 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Bulgaristan Nüfusu 2022

Balkan ülkesi olan Bulgaristan nüfusu, 2021 yılındaki yapılan sayıma göre 6, 910, 176’tır. Ülke genelinde, dört farklı etnik köken yaşamakta, Roma ve Bizans tarihlerini de taşımaktadır. Neolitik çağdan bu yana yaşamın sürdüğü Balkanlarda, din, etnik yapı, resim, müzik ve edebiyatta şekillenmiş, dünya sanat ve sosyal yapısına katkı sağlamıştır.

Bulgaristan Nüfusu 2021

Bulgaristan nüfusu 2020 yılında tahmini olarak 6, 951, 400 civarıdır. Ancak ülkede yaşanan salgın nedeniyle 2021 yılında bu oran çok az artmıştır. Ülke genelinde Romanlar, Türkler ve Bulgarlar yaşmaktadır. İlk Bulgar devleti 681 yılında kurulmuş, ikincisi ise 1185 yılında yeniden tarihte yerini almıştır. Savaşlar ve salgınlarla birlikte nüfus dağılımı etnik gruplara göre farklılık göstermiştir Komünist parti ve çok partili seçim dönemlerinden geçmiş, 2017 yılında parlamento seçimleriyle politik duruşu da değişikliğe gitmiştir.

Bulgaristan nüfusu ne kadar; Bulgaristan’da yaşayan Bulgar oranı ve Türk oranı 2021 yılında tahmini olarak hesaplanmıştır. % 84 oranında Bulgar yaşarken, % 9 oranında Türkler yer almaktadır.

Bulgaristan Nüfusu Neden Azalıyor?

Bulgaristan nüfusundaki değişiklikler, dünya tarihinde dikkat çekmiş ve doğumların azalmasına dikkat edilerek nedenleri araştırılmıştır. Ülkede nüfusun azalma nedenleri henüz tam kanıtlanamasa da, nedenlerin göç ve salgından kaynaklandığı düşünülmektedir. Aynı zamanda ülkedeki evlilik oranının da azlığı dikkat çekiyor. Bulgaristan nüfusu 1989 yılında da hiç artışa geçmemiştir.

Bulgaristan Nüfusu Ve Yüzölçümü

Bulgaristan yüz ölçümü olarak Avrupa ve Balkan ülkelerinden fazla olan orana sahiptir. 110, 994 km kare yüz ölçümü bulunan ülkede, su oranı ise 0,3’tür. Bulgaristan  nüfusu yıllara göre nüfusundaki değişikliklerin göç kaynaklı olduğu düşünülmekte aynı zamanda ülkedeki evlilik sayısı da azalmaktadır.

Bulgaristan Nüfusu Azalıyor!

Bulgaristan nüfusunun azalma nedenleri birçok üniversite tarafından araştırılmaktadır. Küresel ekonomi ve salgın kaynaklı azalmalarla birlikte, ülkedeki doğum sayısı az, yaşlı sayısı ise fazladır. Bu nedenle genç nüfus giderek azalmakta ya da göç ederek, ülkeyle olan bağlarını koparmaktadır. Yaşamsal olarak standartları yüksek ve rahat olan bir ülke Bulgaristan’da dil ve etnik köken açısından da zorluk yaşanmaz. Nüfusunun azalmasının nedenleri hala araştırılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×