Bulgaristan Başkenti - Eraytur
Eraytur Blog

Bulgaristan Başkenti

Bulgaristan Balkan ülkeleri arasında yüz ölçümü büyük olan 16. Ülkedir. Neolitik çağ’da gelişmeye başlamış ülkenin bayrağı yeşil ve kırmızı iki yatay çizgiden oluşmaktadır. Balkan kültürüne sahip olan Egemenliğini Bulgar devletleri bünyesine kazanmış Avrupa ülkelerinden biri olarak Mila Rodino ‘’Sevgili Anavatanım’’ marşına sahiptir. Bulgaristan başkenti Sofya’dır.

Bulgaristan Nüfusu

Bulgaristan yüzölçümü geniş olan ve kültüre olarak Balkan etkilerine sahip Antik tarihi ise Trakların sahip olduğu etnik kökenlerle birlikte gelişmiştir. Yunan ve Roma egemenliğinin de sahip olduğu Balkanlarda, Bulgar devletleri nüfus genişliği diğer Avrupa ülkelerine oranla fazla olan ülkelerden biridir. İkinci Bulgar imparatorluğu 1396 yılında kurulmuştur.

Bulgaristan dili, Hırvatça, Sıprça ve Rumence dillere sahiptir. Ülkede dört farklı etnik köken bulunmakta, bu kökenlerin birbirine benzerlikleri nedeniyle de Bulgar köklerine olan soy bağı artmaktadır. Bulgaristan’ın nüfusu 2021 oranına göre 6, 910, 176’dır. Yoplam gelir kişi başına 25, 471 dolar olarak hesaplanmıştır. Roma, Bizans ve Yunan kökleri de bulunan geniş bir Balkan ülkesidir.

Bulgaristan Bayrağı

Kırmızı ve yeşil ülke bayrağı, Bulgar tarihinin geçmişten gelen izlerini taşımaktadır. Anavatan tanımlaması oldukça geniş kitlelere hitap eden ülkede, Bükreş, Varna, belgrad ve Pernik gibi yaşam alanlarında geniş bir nüfus bulunmaktadır. Bulgaristan para birimi olarak Bulgar levası kullanır. Sofya başkenti ise en çok turistik bölgelerinden biri olmuştur.

Bulgaristan Nüfusu 2021

Bulgaristan ülkesi, Balkan ülkelerinin en kalabalık aynı zamanda en turistik bölgelerinden biridir. Bulgaristan başkenti Sofya dünya tarihini taşımakta, birçok medeniyetin yer almasıyla ilgi çekmektedir. Ülkede toplamda 6, 910, 176 Bulgar vatandaşı bulunmaktadır. Coğrafi konumu dolayısıyla da Avrupa ülkelerine yakın olan Bulgaristan, ilgi çeken ülkeler arasında yer almaktadır.

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Türk ve Bulgar köklerinin yer aldığı, Asya’ya olan yakın etnik kökenleriyle de tanınmaktadır. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür. Bakü ülke genelinde en çok nüfusun yer aldığı ve ilgi çeken şehirler arasındadır. Ülke kültürünü ve geleneksel tarihini barındıran şehir, Türkiye’den vizesiz bir şekilde ziyaret edilebilir. Hazar denizi ve Gürcistan’a yakın ülkelerden biri olarak Avrupa ülkesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×