Bulgaristan Asgari Ücret 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Bulgaristan Asgari Ücret 2022

Bulgaristan 1 Ocak 2021 yılındaki yeni düzenlemelerle Euro bazına göre 332 Euro asgari ücrete sahiptir. Ülkedeki ekonomik sıkıntılara oranla, yaşam standartları da düşüşe geçmiştir. Bulgaristan asgari ücret leva değeri ise 659 Leva olarak, Euro bazında oldukça düşük bir ücret olarak dünya ekonomisindeki yerini almıştır.

2022 Bulgaristan Asgari ücret

Bulgaristan asgari ücret Türkiye ve Avrupa ülkelerine oranla oldukça azdır. 2021 yılındaki yeni düzenlemelerle 40 leva artışa geçmiş olan asgari ücret değerinin oldukça düşük olduğu görülmektedir. Bulgaristan asgari ücret için yapılan araştırmalarda hane başına düşen gelir, giderlerin altındadır.

Almanya asgari ücret üzerinden Euro bazında neredeyse 1500 Euro fark olduğu görülmektedir. Ekonomideki bu azalmanın nedenleri hem ülkedeki göç sayısını artırmakta, hem de nüfusu etkilemektedir. Ülke politikasına göre yeni düzenlemelere başvurulması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması da önemli bir şekilde dikkate alınmalıdır. Korona virüs etkilerinden dolayı ekonomik olarak kayıp veren Bulgaristan, yeni dönemde en az asgari ücret veren ülkeler arasında yerini alıyor.

Bulgaristan Asgari Ücret 2021

Bulgaristan’da asgari ücretin 2021 yılında 610 leva değerinde olduğu bilinmektedir. Pandemi nedeniyle birçok çalışanın işine son verilirken, ülkedeki sağlık ve ekonomi etkileri nüfusun göç etmesine neden olmuş, ülke politikasındaki değişikliklere ihtiyaç duyulmuştur.

Günümüzde Yunanistan asgari ücret 2021 yılında 1, 707 Euro değerindeyken, Bulgaristan’da bu değer Euro üzerinden sadece 332 Euro’ya denk gelmektedir. Bu durumda bir Bulgar vatandaşı Avrupa ülkesinde ev bile kiralayamamaktadır.

Romanya Asgari Ücret

Romanya’da en az asgari ücretin bulunduğu ülkeler arasında yerini almıştır. 466, 23 Euro bazında asgari ücret veren ülkede, yaşamsal olarak standartlar oldukça düşüktür. Srıbistan ve Bulgaristan’a oranla yüksek olsa da, bugün kişi başına düşen gelir oldukça azdır.

Türkiye Asgari Ücret

Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir azalırken, 2021 yılında bir çalışan asgari ücret olarak 2 bin 943 lira almaktadır. Bu oran brüt olarak hesaplandığında bu şekilde görünse de, 2 bin 324 TL vergi ve kesintilerle net maaştır. Euro üzerinden hesaplandığında bir Türkiye vatandaşının aldığı maaş 440, 29 Euro’ya denk gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×