Yunanistan Para Birimi 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Yunanistan Para Birimi 2022

Yunanistan para birimi bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Euro’dur. 1 Euro günümüzde 10 TL Türk lirasında denk gelmektedir. Bir Yunan Drahmisi 0,0029 Euro olarak 2021 yılının genel hesaplamasıyla ekonomiye yansımıştır. Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri olarak Yunanistan, güncel olarak Euro kullanan 25 Avrupa ülkesinden biridir.

Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan AB ülkeleri arasında olsa da, Euro para birimini kullanmamaktadır. Bulgar levası kullanarak, ABD doları, ingiliz sterlini, Macar forinti ve dani kronu paraları döviz dönüştürme ile kullanılabilmektedir. Ülke genelinde kullanılan para birimi Bulgar Levası olarak geçmektedir. 1 Bulgar levası güncel döviz oranıyla 5 Türk lirası değerindedir.

Yunanistan’ın Eski Para Birimi

2002 yılına kadar Yunanistan para birimi Drahmi olarak geçmektedir. Avrupa birliğine geçiş aşamasında da kullanılan drahmi tedavülden kaldırılmış yerine Euro olarak geçmiştir. 2012 yılına kadar Drahmi ve Euro değişimine izin verilmiş, daha sonra bu para birimi tamamen kaldırılmıştır. Yunanistan para birimi olarak 2021 yılında da Euro kullanılmaktadır.

Fransa Para Birimi

Fransa’da kullanılan para birimi de Euro’dur. Avrupa ülkelerinin genelinde kullanılan Euro, AB merkez bankası ve dünya bankası üzerinden döviz kuruyla belirlenerek, ülke ekonomik değerlerine göre yaşam standartlarını belirler. Ülke genelinde kullanılan Euro para birimi bulgaristan para birimi yerine geçmez, Bulgaristan’da kullanılan para birimi için döviz değiştirme kullanılması gerekir.

Türkiye’de Türk lirasıyla Euro arasındaki fark aynı zamanda 1 drahmi bedelinden de azdır. Türk lirasının değer kaybetmesi üzerine para birimi kullanım alanları da zorlaşmaya başlamıştır.

Rusya Para Birimi

Rusya para birimi olarak Rus Rublesi kullanılmaktadır. Kominizm üzerinden gelişmiş olan ülke politikasında 1 Rus rublesi 0, 12 Türk lirası olarak ekonomiye yansır. Rusya’da para birimi oldukça önemli, Avrupa ülkelerinden bağımsızdır.

100 TL kaç rus rublesi; Türkiye’deki para birimiyle arasında yüksek fark olan Rus rubesi 100 TL üzerinden hesaplandığında 818, 09000 RUB olarak değerlendirilmektedir. 2021 yılındaki ekonomi ve enflasyon düzenlemelerine göre 250 TL 2045, 22500 RUB olarak hesaplanır. Yunanistan para birimi üzerinden Euro’ya bakılacak olursa bu değer oldukça yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×