Vize Reddi İçin İtiraz Mektubu Nasıl Yazılır? - Eraytur
Genel

Vize Reddi İçin İtiraz Mektubu Nasıl Yazılır?

Vize başvurusu yapmak için bol zamanın ve enerjinin olması gerekmektedir. Vizesini almak istediğiniz ülkenin, istediği tüm belgeleri toplamak ve ibraz etmekle yükümlüsünüz. Mülakata katılmanız istendiğinizde katılmalı ve vize ücretini ödemelisiniz.

Vize Reddi İçin İtiraz Mektubu Nasıl Yazılır?

Her vize başvurusu kabul edilmeyebilir. Herhangi bir ülke temsilciliğine başvuru yapılsa bile her zaman ret cevap alma ihtimali bulunmaktadır. Ancak bazen yanlış ret etmek durumları da olmaktadır.

Vize başvurusunda bulunan kişi ret edilme durumu ile ilgili itirazda bulunabilir. Ancak sanıldığı kadar kolay değildir. Ancak ne yapmanız gerektiğini bilmeniz durumunda zorlanma yaşanmayacaktır.

Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Vize reddine itiraz etmek için, başvuruda bulunduğunuz ülkenin bu hakkı tanıdığından emin olmalısınız. Ancak genel olarak bu başvuru kapalıdır. Size sunulan ret cevabında neden kabul edilmediğiniz ve neden itirazda bulunamayacağınız sebebi ile açıklanmaktadır.

Ancak vize başvurunuzun reddine dair herhangi bir bilgi verilmezse, büyükelçilikle iletişime geçerek karara itirazınızı belirtmelisiniz. Ancak itiraz etmenize izin verilmez ise yeniden başvuru sürecinde bulunulmalıdır. Bu sefer daha dikkatli olunmalıdır.

Ancak vize başvurusuna itiraz hakkı açık ise, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Vize Reddi Temyiz Mektubu Nedir?

Vize başvurunuz sonuçlanır ise itiraz etmek için Vize Reddi Temyiz mektubu yazabilirsiniz. Ancak mektubu yazmak çok kolay bir süreç olmamaktadır. Mektupta reddedilme kararının yanlış olduğunu ve kararın değiştirilmesi gerektiği konusunda ikna edici bilgiler vermelisiniz. Bunun yanında ret nedenlerini gerçek olmadığı vurgulanmalıdır. Sunacağınız gerçekleri kanuna ve usule uygun şekilde hazırlamalısınız.

Gerçekten haklı ve gerçek nedenler var ise mektup yazılmalıdır. Aksi takdirde mektup yazılmamalıdır. Her ülkenin farklı uygulaması olduğu için, hangi ülke ile iletişimde olacağınız konusunda detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Sonucu doğru almak için o ülkenin Büyükelçiliği ile irtibat halinde olmalısınız.

Vize Reddi İtiraz Mektubu Nasıl Yazılır?

Vize reddinin doğru olmaması ve gerçekten vizeye ihtiyacınız olması durumunda itiraz edilmesi önerilmektedir. Ancak itiraz mektubunun kesinlikle doğru bilgiler içermesi gerekmektedir. İtiraz mektubu ikna edici olmalıdır. Mektup içeriği duygusal şekilde olmamalıdır. Bu durum hiçbir işe yaramayacaktır.

İtiraz mektubunu yazmak için sabit bir şablon bulunmamakla beraber dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Mektupta şu bilgilere yer verilmelidir;

 • İsim Soy isim
 • Pasaport numarası
 • Adres
 • Doğum tarihi
 • Doğum yeri
 • E-posta
 • Telefon numarası

Bu bilgilerin yanında şu bilgiler de belirtilmelidir.

 • Vize başvuru tarihi,
 • Seyahat amacı,
 • Vize ret cevabı alınan tarih,
 • Büyükelçilik tarafından vize ret sebebi,
 • Reddin yanlış olması sebeplerini detaylı bir şekilde açıklayın,
 • Mektubun sonunda imza olmalıdır.

Vize Reddi Temyiz Mektup Örneği

Ret mektubunun yazılması için hazır bir yol bulunmamaktadır. Ancak bazı kurallar vardır.

Temyiz mektubunun yazılması için sabit bir yol bulunmamaktadır. Fakat mektubun okunabilir olması için uymanız gereken bazı kurallar vardır.

Aşağıdaki örneği inceleyerek nasıl yazılması gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Tarih:

Büyükelçilik Adresi:

Hangi makama:

 1. Paragraf mektubun giriş kısmı

Mektubun ilk paragraf kısmı giriş olarak değerlendirilmelidir. Mektubun yazılma sebebi ve kişinin hakkında bilgiler yazılmalıdır. Genel bilgiler yazılmalı ve mektubu yazma sebebi belirtilmelidir. Gitmek istemenizdeki sebebi belirtmelisiniz

 1. Paragraf

Vizenin neden reddedildiğini açıklayan bilgiler sunulmalıdır. Kararın neden yanlış olduğunu açıklamalısınız. Bu nedenleri basit ve kesin cümleler kurarak yazmanız uygun olacaktır.

 1. Paragraf

Kararın neden iptal edilmesi gerektiğini açıklayan cümleler yazılmalıdır. Tüm bu açıklamalar ikna edici olmalıdır. Bu kararın yanlış olduğunu belirten referanslar sunmalısınız. İtiraz kararının yanlış olmadığını kanıtlamalısınız.

Beklemenin sorun olabileceği bir durumunuz var ise mektupta acil olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Son kısımda destekleyici belgeler ile iletişime geçebilecekleri belirtilmelidir.

Saygılarımla,

İmza

Ad, Soyad

E-posta adresi, Telefon numarası

Temyiz Mektubu Destekleyici Belgeler

Temyiz mektubunu destekleyici belgeler sunmak, her zaman daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır. Ancak hangi belgelerin olacağı neden ret edildiğine göre değişmektedir.

Vize reddi nedenlerine göre sunmanız gereken destekleyici belgeler şunlardır.

Ziyaret amacının net bir şekilde belirtilmemesi

 • Eğer rezervasyon bilgileri başvuru esnasında belirtilmedi ise bunu belirtebilirsiniz. Ancak yeni duruma göre değişiklik yapmanız gerekmektedir.
 • Davet mektubuna ihtiyacınız olabilir. Mektubun içeriği seyahat nedeniniz ve neler yapacağınız ile ilgili bilgiler içermelidir.
 • Vize dilekçesi içerisinde seyahat nedeniniz net bir şekilde yazılmalıdır. Ülkede neler yapacağınız hakkında bilgi verilmelidir.

Ülkenize geri dönmeyeceğinize dair şüpheli durum

 • Öğrenci kaydınız var ise okulunuzdan alınacak bir belge yararlı olacaktır ve seyahat süresince devamsızlığın sorun olmayacağı belge sunulmalıdır.
 • İş sözleşmesi sunmak seyahat için yararlı olacaktır. İşinize geri döneceğinize dair kanıt sunmanız gerekmektedir.
 • Ülkenizde mülkünüz var ise ger dönüş için iyi bir ikna edici olacaktır.
 • Aile bireylerinizin ülkenizde var olduğunu kanıtlamak da destekleyici bir belge olacaktır.

Bakiye kanıtı göstermek

 • Bankada hesabınızın olması ve mümkünse para arttırmak iti olacaktır.
 • Destek mektubu ile seyahat süresince size destek verecek birinin olduğunu banka hesap özeti ile belirtmeniz yararlı olacaktır.

Yetersiz seyahat sigorta kapsamı

 • Böyle bir durum yaşadığınızda çalıştığınız şirketten farklı bir şirket ile çalışmalı ve durumunuzu güncellemelisiniz.

İtiraz Mektubu Nereye Gönderilir?

İtiraz mektubu nereye gönderilir sorusu hakkında bilgi sahibi değilseniz, o ülkenin temsilciliği ile irtibata geçebilirsiniz. İtirazlar Büyükelçilikler aracılığı ile alınır.

Vize Başvuru İşlemi

İtiraz mektubu yetkililere iletildikten sonra Mektup İtiraz işleme kuruluna sev edilecektir ve yetkili kişi mektubunuzu inceledikten sonra karar verecektir. Ancak karar verme süresi değişebilir. Yetkili karar yetkili kurumun sorumluluğu altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×