Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler - Eraytur
Genel

Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Schengen vize başvurusu sırasında, başvurulan vizenin özelliğine, uyruğunuza ve mevcut durumunuza göre değişen bazı belgeler sunmanız gerekmektedir. Başvuru devam ederken, ilgili ülke temsilciliği sizden ek belge talep edebilir ve bu belgeleri sunmanızı isteyebilir. Bu tarz bir durum söz konusu olduğu zaman, temsilcilik sizinle irtibata geçecektir.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Gerekli belgeleri tam ve eksiksiz bir şekilde, düzenli bir şekilde başvurulan temsilciliğe verilmesi gerekmektedir. Ancak belgelerin alınması vizenin kabulü anlamını taşımamaktadır. Belgelerin konsolosluk rehberliği hazırlanması daha iyi olacaktır. Yine gerekli tüm özel ve genel belgeler bu doğrultuda hazırlanmalıdır.

Schengen Vizesi Kullanıcı Soruları

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Schengen vize başvurusunun sağlıklı bir şekilde tamamlanması için ve onaylanması için genel olarak şu belgeler gerekmektedir;

 • En az iki sayfası bulunması mecburi olan ve son 10 yıl içerisinde alınmış olan pasaport. Yine pasaportunuzun kullanım süresinin ziyaret sonrasında 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin temel bilgilerini içeren Schengen vize başvuru formu. Bahsi geçen temel bilgiler ise isim, soy isim, doğum tarihi, yaşanılan ve doğum ülkesidir. Temel bilgilerin yanında, ziyaret nedeniniz ve ziyaret tarihi ile birlikte vize türünün belirtilmesi de gerekmektedir.
 • İki adet biyometrik fotoğraf. Bir tanesi forma yapıştırılmış diğer ise boşta olacak.
 • Vize ücretinin ödendiğini gösterir makbuz. Bu makbuz, başvurunun işleme alınması için gerekli belgeler arasında yer almalıdır. Ancak vize başvurusunun kabul edilmemesi ve başvurunuzu geri çektiğiniz zaman paranız iade edilmemektedir.
 • Tıbbi bir neden ortaya çıkması durumunda, her türlü oluşacak masrafları karşılayan sağlık sigortası belgesi başvuru belgeleri arasında yer almalıdır.
 • Schengen vizesine başvuran kişilerin parmak izi ve biyometrik bilgileri vize sistemine dahil edilmektedir. Ancak 12 yaşından küçükler ile birlikte parmak izi alınmasının mümkün olmadığı kişiler ve uygun görülen devlet görevlileri bu uygulamadan muaftır.
 • Daha önce Schengen bölgesine ziyaret edilmiş ise bunu kanıtlayacak pasaport belgeler arasında yer almalıdır. Birden fazla pasaport bulunuyorsa bile hepsinin belgeler arasında bulunması gerekmektedir.
 • Seyahatinize ilişkin her türlü rezervasyon bilgileri dosyada bulunmalıdır. Yine uçak biletinin önceden alınması seyahat planının belirtilmesi orunlu bir işlemdir.
 • Ziyaretin amacını açıklayan niyet mektubunun dosyada bulunması zorunludur. Seyahat ile ilgili her türlü bilgi bu mektup içerisinde detaylı olarak belirtilmelidir.
 • Seyahat süresince, finansal gereksinimleri karşılayabilecek maddi kanıtı gösterir belge dosyada bulunması gerekmektedir. Bu kanır son üç aya ait banka hareketleriniz olmalıdır. Ancak burada her ülke için asgari değer farklı olduğu için yetkililere danışılması faydalı olacaktır.
 • Schengen ülkeleri vizesi almak için konaklama ile ilgili kanıtlar sunmanız gerekmektedir. Bu otel rezervasyonu olabileceği gibi, ülkede bulunan tanıdıkların gönderdiği ve detaylı bilgilerin yazdığı davet mektubu da olabilir.
 • Hemen her ülkede davet mektubunun yanında sunulması gereken evraklar istenebilir.
 1. Fransa ev sahiplerinden “Declaration d’Accueil” (garanti belgesi) isimli belgenin orijinal bir nüshasını sunmalıdır. Yine Lüksemburg için de aynısı geçerlidir.
 2. Avusturya “Elektronische Verpflichtungserklärung” isimli belgeyi talep etmektedir. Bu belgenin, başvuran kişinin randevu tarihinden en az 30 gün önce Avusturya Makamlarına göndermesi gerekmektedir.
 • Belçika orijinal “Engagement de Prize en Charge- Verbintenis tot Tenlasteneming 3 bis” belgesini istemektedir. Bu belge belediye tarafından damgalanmalı ve yabancı ofis tarafından kabartmalı damgaya sahip olmalıdır.
Hollanda orijinal “Bewijs van Garantstelling” belgesini istemekle beraber davet eden kişinin üç maaşının raporu ve iş sözleşmesi de belgeler arasında istemektedir. Davet eden kişi kendi adına çalışıyor ise; şirketin ticaret siciline tescilini, “down aanslaginkomstenbelastingen” adlı vergilendirme kararını, “Belastingdienst” vergisinden resmi bir belge ile kar ve zarar hesabı kopyasını da istemektedir.

Schengen Vizesi İçin Gereken Ek Belgeler

Çalışma şeklinize göre bazı ekstra belgeler istenmektedir.

 • Öğrenci olarak başvuru yapılıyor ise bunu herhangi bir belge ile kanıtlamak zorundasınız. Bu belge okuldan alına ve damgalanan herhangi bir belge olabilir. Bunun yanında seyahat için yeterli maddi durumu kanıtlamak için sponsorunuz olduğuna dair belge sunulması gerekmektedir.
 • Çalışan olarak başvuru yapılıyor ise, işverenden imzalı bir mektup ya da maaş bordrosu gerekli evrakların içinde sunulmalıdır. Bunun yanında finansal durumu gösteren banka hesap özeti ve iş sözleşmesi ve işveren tarafından yurt dışına çıkış için onay belgesi.
 • Serbest meslek ile ilgileniyorsanız, yetkili kurumlar tarafından alınan mevcut durumu onaylaya belge sunulmalıdır.
 • Başvuran kişi emekli ise son 6 ayı içeren emeklilik beyannamesi belgeler arasında bulunmak zorundadır.

18 Yaş Altı Çocuklar İçin Schengen Vizesi Gereksinimleri

18 yaş altı bireyler için vize başvurusu formları yasal vasileri tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Başvuru yapılan kişiye ait doğum belgesi evraklar arasında yer almalıdır. Başvuru yapılan 18 yaş altı birey tek başına seyahat edecek ise her iki ebeveyn tarafından onay sunulması gerekmektedir.

Bununla beraber, 18 yaş altı sadece bir ebeveyni ile seyahat edecek ise, diğer ebeveyn tarafından noter tasdikli muvafakatname sunması gerekmektedir.

18 yaş altı birey ile birlikte seyahat edecek ebeveyn bekar ve velayet sahibi ise bunu kanıtlayan belgelerin dosyada bulunması gerekmektedir

NOT: büyükelçiliklerin ve konsoloslukların, randevu alınmadan başvuru kabul etmedikleri bilinmelidir. Bunun yanında birçok temsilcilik telefonla ya da e mail ile bilgi vermemektedir. Her temsilcilik, başvuru esnasında ek belgeler isteme ve başvuru sahibi ile tekrar görüşme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×