Yunanistan Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
Yunanistan Vizesi

Yunanistan Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Dünya kültürel mirasının önemli eserlerine ev sahipliği yapan Yunanistan’da gezilip görülmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Uzun sahillerinin ve denizlerinin güzelliği bu seçenekleri daha da artırmaktadır. Ülkenin başkentinde ve önemli adalarında gezip görmeniz gereken yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yunanistan Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Atina

Yunanistan’ın başkenti olan Atina’yı keşfetmek için dahi en az bir haftalık bir süreye ihtiyaç duyabilirsiniz. Tarihi mekanlarının bulunmasıyla ev önemli ve kalabalık bir şehri olarak karşınıza çıkmaktadır. Atina ismini tanrıça Athena’dan almaktadır.

Atina’ya geldiğinizde ilk olarak duyacağınız yerlerden birisi Akropolis’tir. Kelime anlamı da yüksek şehir olan ve Atina’nın tüm fotoğraflarında görebileceğiniz bir alandır. Yüksek bir bölgede kurulu olan bu alanda doyasıya inceleyeceğiniz şehrin, yüzyıllık geçmişe sahip olan yapılarının ve özellikle bahar dönemlerindeki sıcaklıklardan kurtulmanızı sağlayacak alanlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Akropolis’i ziyaret ettiğinizde Athena adına yaptırılan Parthenon tapınağını görebilirsiniz. Bu tapınak Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmış olup, bir dönem cephanelik şekilde yararlanılmıştır. Bu alanda bulunan heykeller günümüzde British Museum’da sergilenmektedir.

Santorini

Kızıl ve siyah volkanik kumsallara sahip olmasıyla meşhur olan ve Yunanistan’da tercih edeceğiniz adaların başında gelmekte olan Santorini, volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Ada bu sebepten hilal şeklinde yer almaktadır ve patlama neticesinde dönemin uygarlıkları tarafından büyük zararlar görmüştür.

Santorini’nin hareketli gece yaşamlarının yanında şarapları da yoğun bir ilgiyi görmektedir. Avis, Kamari ve Vlychada en önemli plajlarıdır. Bu alanların yanında arkeolojik müze ve kilise bakımından da zengindir.

Santorini’de volkanik kayaların üzerine inşa edilen geleneksel yapılara rastlayabilirsiniz. Renkli kubbeli kiliseleri ve patlamanın neticesinde ortaya çıkan yeryüzü şekillerini bulabilirsiniz. Adaya düzenlenecek olan fotoğraf turlarına katılarak, tutkunu olduğunuz fotoğraf çekimlerini harika bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Mykonos

Deniz tatili yapmak için bu adayı seçmek istediğinizde karşınıza pek çok önemli yer gelecektir. Mykonos’da düzenlenecek olan sabahın erken saatlerine kadar sürecek partilere ve gece hayatlarına dahil olabilirsiniz. Çok sayıda gece kulübü ve restoranla karşılaşabileceğiniz Mykonos’un küçük merkezli bir yer olduğunu göreceksiniz.

Ada havasını rahatça solumanız için dar Arnavut kaldırımlarından oluşan beyaz, renkli ve küçük panjurlu evlerinin arasında harika bir geziye çıkabilirsiniz. Diğer Yunan adalarında olduğu gibi evlerin genellikle beyaz renkte olduğunu belirtmek gerekir. Yapıların birbirine yakın olduğunu ve sokakların da dar bir şekilde yapılandığını görebilirsiniz.

Adaya geldiğiniz zaman Küçük Venedik adı verilen şirin kıyı yerleşimi olan Litte Venice’i ziyaret edebilirsiniz. Arkeoloji Müzesi, Folklor Müzesi ve Deniz Müzesi ziyaret edebileceğiniz tarihi binalardandır. Helen Dönemi’nden kalan çok sayıda eserin sergilendiği alanlar olan müzelerinde tarihi havaları soluyabilirsiniz. Ayrıca Parapotiani Kilisesi, adada bulunan çok sayıda kiliseden en tepede duranıdır.

Rodos

Fethiye’den düzenli olarak yapılan feribot seferleri sayesinde sıkça ziyaret edebileceğiniz Yunan adalarından birisidir. Eski ve yeni merkezli olarak ikiye ayrılmaktadır. Eski merkezli olan kısımları sizleri Ortaçağlara kadar götürecektir. Rodos Kalesi surları içerisinde yer alan eski kent yapıları, geçmişten izleri taşımaktadır. Yeni merkezli olan kısımlarında ise şehirleşmeleri görmeniz mümkündür. Eski kent UNESCO Dünya Mirasları Listesine yer alan yapıları barındırmaktadır. Eski Kent’in en yüksek noktasında dikkatinizi çekecek olan Grand Masters Sarayı, Rodos şövalyelerinin yönetim merkezi şeklinde konumlanmıştır.

Adaya geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerler arasında Meryem Ana Kilisesi ve Osmanlı Döneminden kalma Kanuni Sultan Süleyman Camisi de yer almaktadır.

Rodos’da yer alan yerleşim bölgeleri arasında Siana ve Salakos köylerini görebilirsiniz. Turistler tarafından ilgi toplayan ve tarihi yapılarıyla da ilginizi çekecek olan bu alanlarda pek çok dükkan yer almaktadır.

Helenistik dönemlerin kalıntılarına ev sahipliği yapan Karis adanın önemli yerleri arasındadır.

Bununla birlikte güney doğusunda Lindos merkeze uzak olmasına rağmen sahilinin güzelliğiyle ilgi çekmektedir.

Ada içerisinde Kelebekler Vadisi’ni ziyaret ettiğinizce onlarca kelebek çeşidini bir arada bulacak olmanın güzelliğiyle tanışabilirsiniz. Sizler için tarifi zor olacak bu güzel duyguları yaşatacak olan gözde merkezlerden birisidir.

İstanköy

Gezginlerin ilk sıralarda tercih ettikleri alanlardan birisi olan Kos adası çok sayıda güzelliği barındırmaktadır. Plajlarının ve tarihi dokusunun güzellikleriyle ön plana çıkan ve tıp biliminin babası olarak kabul edilen Hipokrat’ın da memleketi olan İstanköy ülkemizden çok sayıda turiste kapılarını alan önemli tatil mekanlarındandır.

Hem deniz turizminde, hem de kültür turizminde önemli katkıları sağlamakta olduğunu görebiliriz. Adada tarihi eserlerin bulunması, Osmanlı Döneminden kalma camilerin olması, çok sayıda kiliseyi barındırması ve Loziya ve Defterdar Camilerinin olması adada ilgi çeken noktalardan pek çoğudur.

Adanın yüksek bölgelerine doğru baktığınızda tarihi meraklıkları ile doyumsuz ziyaret olanağına kavuşabilirsiniz. Neratzia Kalesi ve Roma döneminden kalan Casa Romana tarih meraklılarını bekleyen gezilecek alanları arasındadır. Kos Adası’na ulaşım sağlayabilmek için Turgutreis ve Bodrum’dan feribot ulaşımını gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Adada başlıca plajlar arasına Banana, Strefanos, Sunny, Paradise ve Tam Tam gibi insanların ilgisini çeken yerleri bulunmaktadır.

Samos

Bu adanın tatlı şaraplarının dünyaca ünlü olduğunu belirtebiliriz. Klasik Yunan Mimarisi ile beenmiş olan Vathy sokakları adanın merkezi konumundadır. Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan ünlü matematikçi Pisagor’un köyü olarak Pythogoras’ın bu adada yer aldığını söyleyebiliriz. Şehre geldiğinizde ünlü filozofla aynı havayı solumanın yanında, güzel hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz dükkanlarını da ziyaret edebilirsiniz. Bu renkli alışverişlerinizde özellikle Pisagor Bardağı adı verilen etkileyici bir ürüne öncelik verebilirsiniz. Pisagor’un insanlara azla yetinmeyi öğretmek amacıyla tasarlandığını düşündüren ve alt kısımlarında bulunan işaretli yerlerin açılmasıyla içindeki tüm içeceği boşaltan bir üründür.

Adaya geldiğinizde gezebileceğiniz turistik alanlardan birisi Kokkari’dir. Plajları ve restoranları ile tam bir tatil cenneti olan bu adaya Kuşadası üzerinden günlük düzenlenen seferlerle katılabilirsiniz. Pisagor’a ithafen yapılmış olan heykelini görebilir veya kısa mesafede bulunan Euoalinos isimli en eski tünellerinden olan bu alandan ücretli olarak geçebilirsiniz.

Adada başlıca plajlar arasında mutlaka ziyaret etmek isteyeceğiniz Psili Ammos, Tsamadu ve Gagaou gibi güzelliklerin yer aldığına dikkat çekebiliriz.

Sakız Adası

Adından da anlaşılacağı gibi sakız ağaçlarıyla ünlü olan ve İzmir’e yakınlığıyla bilinen bir adadır. Bu yakınlığı sayesinde ve Yunanistan’ın adalara seyahat için getirdiği vize kolaylıkları ile birlikte pek çok turistin ilgi alanı olan yerlerden birisidir.

En önemli yerleşim merkezleri arasında Maesta ve Pirgi yer almaktadır. Nea Moni Manastırı bin yıllık yaşıyla ve UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmesiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Adanın genelinde göreceğiniz eski ve şirin Yunan evleri ve korsanlardan korunmak amacıyla donatılan dar sokakları ile harika bir gezi keyfini yaşayacağınız alanlara mevcuttur.

Büyüklü küçüklü pek çok sayıda plajı bulunan Sakız Adası’nda ön plana çıkan plajlar arasında Ayia Dinami, Lithi ve Nağos yer almaktadır.

Midilli

Girit’ten sonra en büyük ve yeşil ada olma özelliğini taşıyan Midilli birbirinden özel ve hoş meyve bahçelerini barındıran bir yerdir. Yeşilliğinin diğer adalara göre daha fazla olması sayesinde Zümrüt Ada olarak da adlandırılmaktadır. Osmanlı döneminden kalma cami ve Osmanlı çarşısı bulunan adada kiliselerin sayısı da bir hayli fazladır.

Girit

Yunanistan’ın en büyük adası olma özelliğini taşıyan Girit en eski uygarlıkların da merkezi konumundadır. Venedik Kalesi ve Aya İrini Geçidi turistlerin başlıca ziyaret ettikleri yerler arasında bulunmaktadır.

YUNANİSTAN MUTFAĞI

Harika bir tatil için tercihinizi Yunanistan’a yapacaksanız, keşfetmeniz gereken pek çok özelliği bulunmaktadır. Tarihi, müzeleri, adaları ve deniz ve plaj manzaralarının yanı sıra, yemek kültürünü de yakından tanımanız gerekecektir.

Tatilinizin keyfini çıkarırken, diğer yandan Yunanistan mutfağında bulunan lezzetlerin de tadına bakmanız gerekmektedir. Her ne kadar Yunanistan’ın farklı bölgelerinde lezzetler değişiyor olsa da, genel itibariyle bulabileceğiniz lezzetleri de bulunmaktadır. Denemekten keyif alacağınız pek çok yemek türü Yunan mutfaklarında hazırlanmaktadır. Tatlıları, özel yemekleri ve Türk mutfağında benzerliği ile sizleri de mutlu edecek olan en bilindik yemek türleri hakkında fikir sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Türkiye’nin komşusu olan ve her yıl milyonlarca Türk vatandaşının ziyaret ettiği Yunanistan’da ne yenir diye merak ediyor olabilirsiniz. Yunanistan mutfağında yer alan en lezzetli yiyecekleri görebileceğiniz uzunca bir listeye göz atabilirsiniz.

 Gyros

Tatmaktan vazgeçemediğimiz lezzetlerden birisi olan döneri farklı sunumlarıyla Yunanistan’da Gyros adı ile görebilirsiniz. Pidenin arasına konarak yenen bu lezzetli fast food türünde malzemelerin büyük olması sebebiyle birkaç öğünü birleştirmeniz mümkün olacaktır. Doyurucu yemeklerden birisi olarak karşınıza çıkar ve tavuk veya domuz etini seçmeniz istenir. Sizler de hangi et türünde döneri tüketmeniz gerektiğine karar verdikten sonra siparişlerinizi oluşturabilirsiniz.

Souvlaki Kalamaki

Görüntüsü ile çöp şişten farksız olsa da, tadı gereği de yine benzerlikleri bulunmaktadır. Yalnızca etlerinin boyutlarının daha büyük olduğu dikkatinizi çekecektir. Tavuk etinden, kırmızı etten veya domuz etinden tercihe göre tüketilebilmektedir. Lavaştan daha kalın olan bir ekmek arasında servis edilmekte olup, istenmesi halinde servis tabaklarında patates kızartması eşliğinde de sunuma hazırlanabilmektedir.

Kebap

Yunanistan’da sıkça yenen yemeklerden birisi haline gelmiş olan bir lezzet şeklinde göreceğiniz kebaplar domuz ve koyun etinden yapılmaktadır.

Tzatziki(Cacık)

Görüntüsü ile de anlaşılacağı gibi cacık malzemelerinin yoğun bir şekilde hazırlanmasıyla oluşturulmuştur. Süzme yoğurt, salatalık, sarımsak ve zeytinyağı malzemelerinden hazırlanarak özellikle meze türleri arasında yer verilmiştir. Ouzo adı verilen Yunan rakısı eşliğinde tüketebileceğiniz mezelerdendir. Yemeklerde dipsos olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Yoğun olması sayesinde yemekler ile mükemmel ikili oluşturmaktadırlar.

Midye

Popüler yiyeceklerden olan midyenin servisinin farklı olması dikkatinizden kaçmayacaktır. Tabakta servis edilmekte olup, zeytinyağı ve limonla tüketilmesine özen gösterilmektedir.

Ahtapot Izgara

Ahtapotların yakalandıktan sonra iki günlük süreçte güneşte kurutulması ve daha sonra ızgaraya atılarak pişirilmesi ile hazırlanmaktadır. Ahtapotlar haşlanmadan hazırlanarak daha lezzetli bir hale gelmektedir. Ouzo ile birlikte sofralarda kesinlikle yer alması gereken lezzetlerden birisi şeklinde görülür.

Kalamar

En lezzetli deniz canlılarından olan kalamar, halka şeklinde değil ayaklarıyla birlikte servis edilmektedir. Kalamar denildiği zaman akıllara gelecek olan baby kalamar siparişini verdiğinizde, tümüyle masanıza servis edileceğini görebilirsiniz. Kızartılmadan, ızgara şeklinde kalamar lezzetini tatmanız gerektiği vurgulanmaktadır.

Greek Salad

İri parçalar halinde domates ve salatalıkların doğranarak, içerisine kırmızı soğan ilave edilmesiyle hazırlanan harika lezzetlerden birisidir. Yunan mutfakları için favoriler arasında yer almaktadır. Üzerine feta peyniri veya siyah zeytinler ile sunuma hazır hale getirilmektedir. Üzerine zeytinyağını gezdirerek tüm malzemelerini tamamlamanızın ardından, bir parça limonu ve tuzu da ilave ederek isteğinize göre son halini verebilirsiniz. Sofralarda mutlaka olması gereken lezzetlerden birisidir.

Gavros

Mutfağımızda fazla yenmeyen mezelerden olan küçük sardalya balıklarının kızartılmasıyla elde edilir.

Feta Me Meli

Yunanlılara özel lezzetlerden olan feta peyniri ile hazırlanarak harika bir lezzeti denemeniz gerekmektedir. Tavada kızartarak üzerine bal ve susamları eklemeniz halinde unutamayacağınız bir tatla tanışabilirsiniz. Bu lezzeti bazı bölgelerde yufkayla birlikte hazırlanmış olarak görebilirsiniz.

Saganaki

Yunan mutfaklarının kahvaltıda vazgeçemedikleri lezzetlerden birisi Saganaki’dir. Hazır paketler halinde bulabileceğiniz bu lezzeti tavaya atıp kızartmanız yeterli olacaktır.

Musakka

Lezzeti ve yapılışı mutfaklarımızda hazırladığımız musakka tariflerine göre farklıdır. Patates, patlıcan ve kıymanın kullanılmasıyla hazırlanmaktadır. Tüm bu işlemler tamamlandığında üzerine beşamel sos dökülerek tüketilmektedir. Son derece lezzetli olan Musakka siparişlerinizde porsiyonlar beklediğinizden daha büyük bir şekilde gelecektir. Tek başınıza bitiremeyeceğiniz bu leziz yemeğin içerisinde zeytinyağının olması, sizlere harika bir tadı almanızı sağlayacaktır.

Garidomakaronada

İlk bakışta bu yemek isminin neyi anımsattığını görebilirsiniz. Garido karides ve makaronada makarna anlamlarına gelmektedir. Bu iki lezzetin birleşiminden harika bir yemek ortaya çıkmaktadır. Deniz ürünlerini mutlaka tüketmeniz gereken Yunanistan’da en ideal seçeneklerinizden birisi olacaktır. Hafifliği ve doyuruculuğu sayesinde dikkatinizi çekecek olan bir yemektir.

Melitzanes Papoutsakia

Yunan mutfaklarında yer verilen patlıcanla yapılmış yemeklerden birisidir. Harika sunumuyla ve vazgeçemeyeceğiniz lezzetiyle iştahlarınızı açmaya yetecektir.

Kabak Kızartması

Basit ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz kabak kızartması için doğranmış kabak dilimlerinizi una batırmanız ve daha sonra kızartmanız gerekmektedir. Çıtır çıtır bir hale gelecek olan bu dilimleri sarımsaklı sos veya yoğurt ile tüketebilirsiniz. Domates sosu ile harika bir lezzet haline geldiğini belirtmek gerekir.

Kavala Kurabiyesi

Yunanistan’a gittiğinizde tatlı lezzetler arasında bulacağınız ve ana maddesi badem olan Kavala kurabiyesi ay şeklinde görünümü ile dikkatlerinizden kaçmayacaktır. Seyahatlerinizi sonlandırmadan sevdiklerinize paket paket kavala kurabiyesi alıp geri dönebilirsiniz.

Loukoumades

İzmir ile meşhur hale gelen Lokma tatlısını Yunanistan’da farklı sunumlarla görebilirsiniz. Üzerine tarçın, bal veya çikolatayı ayrı ayrı olarak ya da tek seferde ekleyerek bu lezzetle tanışmanız mümkündür. Yemeklerden sonra tatlıların iyi gideceğini düşünüyorsanız, bu lezzeti deneyebilirsiniz. Ayrıca zevkinize göre üzerine ekleyeceğiniz Nutella ile de yiyebilirsiniz.

Frappe

Yunanistan’da kahvaltı kültürüyle pek karşılaşamasanız da, kahvaltı da Frappe içeceğinin yanında hamur işlerini görebilirsiniz. Kahve makinesiyle hazırlanan bu lezzetin şekerini kendinize göre seçebilirsiniz. Orta, şekerli veya sade olarak tüketebileceğiniz, içerisine dilerseniz bu ilave edebileceğiniz lezzetlerden birisidir.

Mastika

Yunanistan’da ne içilir diye bir soru soruyorsanız, alacağınız yanıtlardan birisi Mastika olacaktır. Fazlasıyla sevilen ve yemeklerde yada sonra tüketilen, sakın aromalı sert bir içecektir.

Ouzo

Yunanistan yemeklerinin yanında tüketilebilen ve rakı sevenlerin tercih edeceği bir içecektir. Tat olarak rakıyı anımsatır ancak, sek ve buzlu olarak içilmesi daha yerinde olacaktır.

Reçina

Tadı ile beyaz şarabı anımsayacağınız içeceklerden birisidir. Tüm restoranlarda servis edilebilen bu içeceği bulmanız hiç de zor değil. Soğuk tüketilen ve yaz aylarında daha çok tercih edilen içeceklerden birisi olarak karşınıza çıkacaktır.

Domades

Yaprak sarmasına Yunanlılar tarafından verilen isimdir.

Keftedes

Yunan köftesinin ismi olan Keftedes lezzetini hazırlarken malzemelerinin arasında yer alan alkol yerine süt veya su ile hazırlayabilirsiniz. Genellikle kuru köfte ile benzerlik gösterir. Ancak sulu olarak yapıldığı da görülmektedir.

Spinakopita

Harika bir börek lezzetini tatmak isteyenler için ıspanakla hazırlanmış olan börek çeşididi.

Yiourti Me Meli

Yunanistan’da mutlaka tatmak isteyeceğiniz lezzetlerden birisi olan ballı yoğurt tatlısı olarak servis edilir.

Pastitsio

Makarna lezzetini fırında hazırlanmış hali ile tatmak istediğinizde vazgeçemeyeceklerinizden birisi olacaktır.

Horiatiki

Salata çeşitlerinden vazgeçemeyecekler için Yunanistan’da Horiatiki salatası ön plana çıkmaktadır. Tüm yemeklerin yanında servis edilebilmektedir. Peynir, zeytin ve zeytinyağı bu salatanın olmazsa olmazlarındandır.

Avgolemono

Öğünlerinizde çorbanın olmasını mutlaka tercih ediyorsanız terbiyeli tavuk çorbası olan Avgolemono sipariş edebilirsiniz.

Taramosalata

Klasik mezelerimizden olan taramaları Yunan mutfağında da bulabilirsiniz.

 

Yunanistan Seyahat Edilmesi Gereken Yerler S.S.S.

Yunanistan nereler gezilir?
Yunanistan’da gezmeniz ve görmeniz gereken pek çok turistik yer  bulunmaktadır. Bunların başında üst üste ve bembeyaz evleri ile harika bir görüntü sergileyen Santorini adası gelmektedir.
Yunanistan neyi ile meşhur?
Yunanistan birbirinden güzel adaları, rakısı, müzik aletleri, sirtaki dansı ve yemekleri ile meşhurdur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×