Yunanistan Nüfusu 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Yunanistan Nüfusu 2022

Yüz ölçümü olarak Avrupa ülkelerinin standartlarına göre küçük bir ülke sayılan Yunanistan 2020 yılındaki nüfus oranına bakılarak Avrupa genelinde standartların üstünde bir nüfusa sahiptir. Yunanistan nüfusu 10, 72 milyon olarak 2020 yılı verilerine yansımıştır. Türkiye nüfusu üzerinden bakılacak olursa arada neredeyse 70 milyon fark vardır.

Yunanistan Nüfusu 1920

Yunanistan nüfusu 80 yıllık çizelge üzerinden değerlendirildiğinde, ülkedeki kişi sayısı her yıl artışa geçmiştir. Geçmişten günümüze Yunanistan’dan da 1913 yılında 4 milyon kişi sayısına ulaşılırken, 1920 yılında bu oran 5 milyondur. Daha sonra savaşların olması ve ülkedeki hastalıkların artışıyla nüfus giderek artsa da kayıplar çok olmuştur.

1915 Yunanistan nüfusu 4 milyon oranında hesaplanmış, en az ülke nüfusuna sahip olmasıyla da anılmıştır. Buna istinaden Türkiye’deki nüfus giderek artmış ve 80 milyona ulaşmıştır. Ülke politikaları, maddi gelir ve giderler, savaş, hastalık ve ülkeden göç durumlarına göre nüfusu hareketliliği en az olan ülkeler arasında bulunmaktadır.

Yunanistan Başkenti

Yunanistan Antik Yunan döneminden beri anılan, sanata ve felsefeye büyük katkıları bulunan ülkeler arasındadır. Tiyatro, dans ve müziğin coğrafyası olarak anılan ülkenin her yerinde tarihin izlerine ratslanır. Yunanistan’ın başkenti, Zeus’un çocuğu olarak bilinen Mitolojik kahramanın adı Atina’dan gelmektedir.

Atina nüfusu 664, 064 oranında en son 2011 yılındaki verilere göre artışa geçmemiş, hatta düşüş yaşandığı da gözlemlenmiştir. Ülke genelinde, en yüksek nüfusa sahip olsa da, yine de düşük oranlardır. Yunanistan Selanik nüfusu da 315, 196 oranındadır.

Yunanistan Yüzölçümü

Yunanistan’da şehir sayısı 74 adettir. Ülke Kallikratis planı reformuyla yönetilmektedir. Bölgesel birim kullanılmakta aynı zamanda yüz ölçümü olarak da 131, 957 kilometre kare olduğu bilinmektedir. Türkiye’nin yüzölçümü 783, 562 kilometre karedir.

Türkiye Nüfusu

Türkiye nüfusu, Yunanistan’a oranla daha fazladır. Ülkede 81 il bulunmakta ve yüz ölçümü olarak da 783 kilometre kareye sahip olarak, Avrupa ve Asya bölgelerini birbirine bağlamaktadır. Türkiye’de 2020 yılında yapılan nüfus sayımında 84, 34 milyon insan bulunmaktadır. Nüfus çoğunluğunun 20 milyondan aşkını İstanbul bölgesinde yaşamakta, ülke nüfusunun % 20 oranın İstanbul’a göç etmiş durumdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×