Yunanistan Haritası - Eraytur
Eraytur Blog

Yunanistan Haritası

Yunanistan 131, 944 kilometre kare yüz ölçümüne sahiptir. Yunanistan haritası üzerinde 74 il bulunmakta ve 1933 yılında ülkenin sınırları çizilmiştir. Yunanistan mavi ve beyaz bayrak renklerine sahip, bayrağın anlamını ise Helen Uygarlığından alarak, Ege denizin köpüren ve dalgalanan denizi simgelemesi için yatay çizgilere dizayn etmiştir. Yunanistan haritası ve komşuları Türkiye ile birlikte Avrupa ülkesidir.

Türkiye Haritası

Yunanistan haritası üzerinden bakıldığında, Ege denizine en yakın ülke Türkiye’dir. Türkiye Akdeniz, Karadeniz ve Ege denizine açık Asya ve Avrupa ülkelerine bağlıdır. 81 il bulunan Türkiye’de Yunanistan, Ermenistan, İran, Irak, Suriye komşu ülkeler arasındadır.

Dünya haritası üzerinde Avrupa ve Asya ülkelerini bir birine bağlayan Türkiye, tıpkı bir köprü gibi görünmektedir. Tarihte, Ege denizi üzerindeki Yunanistan adaları için büyük savaşlar verilmiş, Selanik ve Atina’daki medeniyetler Türkiye’deki topraklardan da geçmiştir. Türkiye ve Yunanistan tarihi, geleneksel yemek kültürü ve sanatsal etkinlikleri açısından da oldukça benzerlik taşımaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk de Selanik’te dünyaya gelmiştir.

Yunanistan Şehir Haritası

Yunanistan’ın başkenti Atina’dır. Antik Yunan’dan günümüze mitoloji, sanat ve felsefe olarak yansımış olan Yunan kültüründe, dans, tiyatro ve halk söylemleri de Türkiye ile benzerlik taşımaktadır. Sofokles, Aristopahanes ve Aristotales gibi dünyanın tanınan ve bilinen filozoflarının da Atina’da doğup büyüdüğü bilinir. Selanik, Atina, Santorini gibi şehirleri turistik açıdan ilgi çekmektedir.

Yunanistan Haritası Siyasi

Yunanistan haritası Türkçe olarak siyasi etmenlerle birlikte 1933 yılından bu yana değişmemiştir. Ülkede bulunan 74 il bulunmakta, Helen kültürü, Greek kültürü ve Türk kültürüne yakın birçok etkiyi taşımakta aynı zamanda da yansıtmaktadır. Demokrasiyle yönetilmekte olan ülkede, deniz vazgeçilmez bir kültür yansımasıdır.

Yunanistan Haritası Türkçe Selanik

Büyük Yunanistan haritası, ülkedeki bütün illeri, kasaba ve bölgeleri kapsamaktadır. Başkent Atina’daki tarihin izlerini de görebileceğiniz Yunanistan, ülkenin en güzel coğrafya etkisini de başkentin manzarasında taşır. Ege denizi kıyılarındaki bu güzel ülkede, Sirtaki dansı, Yunanistan rakısı uzo ve tabi ki Türkiye’de de vazgeçilmez olan deniz ürünleriyle mezeler meşhurdur. Kültürel olarak Türkiye’ye benzemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×