Yunanistan Bayrağı - Eraytur
Eraytur Blog

Yunanistan Bayrağı

Yunanistan bayrağı, beyaz ve mavi renklerden oluşmaktadır. Ege denizinin dalgalanan köpüğünü temsil ettiği düşünülen yatay çizgilere sahiptir. Ülke genelinde Hristiyan dinine inanç yüksek orandadır. Bu nedenle Yunanistan’ın bayrağında Haç işareti vardır. Helen Uygarlığının renkleri de olarak bilinen, bağımsızlığı temsil eden mavi ve beyaz renkler, Yunan kültürünün denizle olan bağına da işaret etmektedir.

Yunanistan Bayrağı Anlamı

 Yunanistan Bayrağı, ülkenin Ege denizine olan yakınlığıyla ve bağıyla birlikte kurulmuş olan renkleri barındırmaktadır. Ege denizinin köpüklenen ve dalgalanan şeklini temsil ettiğine inanılan beyaz ve mavi renkler bulunmaktadır. Beyaz ve mavi renkler özellikle yatay olarak dizayn edilmiş, ülkenin denize olan düşkünlüğünü vurgulamıştır.

Özellikle Antik Yunan döneminden beri bilinmektedir ki, Yunanlılar, deniz ticareti yapmakta aynı zamanda denizi mitolojilerinde çok kullanmaktadır. Fırtına, deniz ve gemi metaforları da Yunan edebiyatının başlıca kullanılan simgeleri arasında bulunmaktadır. Gürcistan bayrağı üzerinde bulunan Haç sembolü, Yunanistan’da farklı sembolize edilerek kullanılmaktadır. Ege denizinin otoritesi Yunanlılar için oldukça önem kazanmıştır.

İngiltere Bayrağı

Tarihin en çok ilgi çeken bayraklarından biri olan İngiltere bayrağı da, özel ebatları ve üzerindeli renklerle dikkat çekicidir. Kırmızı, beyaz ve mavi tonların kullanıldığı bayrakta, beyaz zemin üzerine haç sembolü bulunmaktadır. Kraliyet ülkelerinden biri olarak, üç farklı bayrağı da bulunmaktadır. Hepsinde genel olarak haç şekli görülür.

Fransa Bayrağı

Yunanistan Bayrağında karşımıza çıkan beyaz ve mavi tonları Fransa bayrağında da bulunmaktadır. Fransa’da gördüğümüz bayrakta kırmızı, mavi ve beyaz renkler yan yana dikey şekilde temsil edilmektedir. Güzel ve kendine has olsa da Hollanda bayrağına çok benzemektedir. Bulgaristan bayrağı da dikkat çeker, bu nedenle ülkelerin bayrakları da birbiriyle çok karıştırılabilmektedir.

Ermenistan Bayrağı

Ermenistan bayrağında kullanılan renkler, sarı, kırmızı ve mavi tonlardır. Irak bayrağı ise kırmızı, beyaz ve siyah renklere sahiptir. Genel olarak yatay ve dikey çizgilerden oluşan bayraklar, 1800’lü yıllarda dünya genelinde görülen değişimlerle birlikte ülkeleri temsil etmeye başlamıştır. Hindistan bayrağı, Suriye ve Şengay bayrakları da benzerlikleriyle anılsa da, her ülke bayrağının kendine has anlamları ve renkleriyle ilgili hikayeleri bulunur. Yunanistan ve Ermenistan içinde geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×