Yunanistan Asgari Ücret 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Yunanistan Asgari Ücret 2022

Yunanistan 2002 yılında Euro para birimine geçmiştir. Avrupa ülkesi olarak, vatandaşların genel standartlarına, sağlık ve sosyal güvence alanına önem verir. Ülkede kullanılan Euro para birimi, Avrupa’nın birçok ülkesinde de geçerlidir. Yunanistan asgari ücreti 1, 707 Dünyada asgari ücret sıralaması 2020 yılına göre ortalama değerlere sahiptir.

Yunanistan’da Asgari Ücret 2022

Yunanistan geçtiğimiz yıllarda büyük bir ekonomik çöküş yaşamış, ülkede işsizlik sayısı artarken, bankadaki para da azalmıştır. Genel ülke politikasına göre ülkedeki çalışan sayısı ortalamadan daha fazladır. Ancak 10 milyon nüfusa sahip olduğu için yine de standart değerler üzerinden bakılması gerekmektedir.

Yunanistan asgari ücretle çalışan oranı, % 49 oranındadır. Ülkenin yarısı özel sektörde çalışmaktadır, % 20’si ise asgari ücret altında maaş almaktadır. Ülkenin genel ekonomi tablosu diğer Avrupa ülkelerine oranla kötü durumdadır. Ancak 1, 707 oranında maaş kazanan biri standartlara göre yaşayabilmektedir. Ülke genelinde çalışan oranı % 62 oranındadır.

Yunanistan Asgari Ücret Kaç Euro?

Yunanistan asgari ücret ne kadar 2021, Yunanistan’da asgari ücret 2021 yılında 1, 707 Euro’dur. Ülke genelinde çalışan sayısına bakıldığında kazanılan ücret standartlara göre iyidir. Ülkede yapılan araştırmalara göre asgari ücretle çalışan sayısının % 49 oranında, asgari ücretten az maaş alan kişi sayısının da % 20 oranında olduğu bilinmektedir. Yunanistan asgari ücret oranına göre yapılan araştırmaların sonucu bu şekilde değerlendirilmiştir.

Almanya Asgari Ücretle Çalışan Oranı

Almanya’da asgari ücretle çalışan insan sayısı nüfusun sadece % 1, 8’ini kapsamaktadır. Çalışan sayısının çok fazla olduğu Almanya’da yüksek meslek gruplarına önem verilmiş, daha çok yüksek meslek gruplarının kazanç sağladığı görülmüştür. Türkiye asgari ücret çalışan oranı 2020 yılında % 50’yi geçmiş vaziyetteyken, işsizlik de oldukça artmıştır.

Türkiye Asgari Ücretle Çalışan Oranı

Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranı % 62 oranındadır. Asgari ücretin üzerinde çalışanlar yüksek meslek grupları olduğu gibi aynı zamanda yurtdışıyla anlaşmalı iş yapanlardır. Türkiye Avrupa standartların altında kalmış aynı zamanda asgari ücret tutarı da 2, 800 Türk lirası olarak Euro bazında oldukça az bir para birimine tekabül etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×