İspanya’da Evlenmek İçin İstenen Belgeler - Eraytur
İspanya Vizesi

İspanya’da Evlenmek

İspanya düğünler ve nikahlar için sık tercih edilen bir ülkedir. Özellikle doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının bu amaçla kullanıldığı pek çok düğün organizasyonu bulunmaktadır. Bunlardan faydalanabilmek için sadece İspanyol vatandaşı olmanız gerekmez. Hatta İspanya’da yaşamanız dahi gerekmemektedir. Bu nedenle sadece evlenme vizesi alıp İspanya’da nikah ve düğün yapabilmek mümkündür.

Son yıllarda yurt dışında düğün yapmak oldukça popüler hale gelmiş olup aslında bunun zor bir şey olmadığını da pek çok kişi görmüştür. Eskiden imkânsız gibi görülen bu durumdan günümüzde pek çok çift faydalanabilmektedir.

İspanya’da evlenmek isteyen çiftler için evlenme vizesi ve öncesinde de nikah tarihi almak gerekmektedir. Düğünü ise ayrıca yapabilmek olasıdır. Ancak nikah duruma bağlı olarak konsoloslukta veya devletin uygun gördüğü yerlerde yapılabilmektedir.

İspanya Vatandaşı ile Evlenmek

İspanya vatandaşı ile evlenmek isteyenleri bekleyen süreç biraz daha farklıdır. İspanyol biri ile evlenmek istiyorsanız burada sizin ne durumda olduğunuz önemlidir. Yani İspanya’da oturum izniniz varsa ve yoksa süreç farklı işleyecektir. Eğer İspanya’da oturum iznine sahipseniz bu durumda evlenmek çok daha kolay olacaktır. Genel ve hali hazırda her surette istenen evlilik belgelerine ek olarak sizlerden pasaportunuz ve çevrilmiş hali istenecektir. Muhakkak İspanyolca tercümesi yapılmış olmalıdır. Sağlık belgelerinizi ve uluslararası doğum belgenizi de almanız gerekmektedir.

Ancak oturumunuz yok ise süreç biraz daha uzaktan halledilecektir. Kendi ülkenizden veya bulunduğunuz ülkeden İspanya Konsolosluğuna gidip başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru aslında evlenme vizesi içindir. Evlenme vizesi almanız gerekmektedir. Aksi durumda evlenme vizeniz olmadan başka bir vize ile seyahat etmeniz sonrasında birtakım sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle İspanyol biri ile İspanya’da evlenmek istiyorsanız yapmanız gereken konsolosluktan evlenme vizesi çıkartmaktır. Bu aşamada tüm sağlık belgesi ve diğer belgeleri bulunduğunuz yerden çıkartabilirsiniz. Ancak sonrasında bunları yanınızda İspanya’ya götürmeniz tavsiye edilmektedir.

Bu vize sadece 90 gün geçerli olup sonrasında vize alabilmeniz ise mümkün olmayacaktır. Yani 90 gün içerisinde muhakkak evlenmeniz gerekmektedir.

Özellikle evlenmemeniz durumunda eğer 90 günün tamamı süresince İspanya’da kalmadıysanız ülkenize dönerek yaşanan aksiliği belirtip tekrar evlilik vizesi alabilirsiniz. Ancak sebebiniz geçerli bir sebep olmalıdır.

İspanyalı Biriyle Evlenmek

İspanyalı biriyle evlenmek sanıldığı kadar zor değildir. Yukarıda belirtilen durumlar arasından size uygun olana göre şekil almanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir sebeple oturum iznine sahip değilseniz öncelikle nikah tarihi alınmalıdır. İspanyol olan kişinin sizin de evraklarınız ile nikah tarihi alması sonrasında vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bazı ülkeler nikah tarihine ihtiyaç duymadan da çiftlerin evlenme istekleri belgelendiği durumda vize verilebilmektedir. Özellikle İspanyol vatandaşı olan kişinin davet mektubu yazması ve ayrıntılı açıklama da etkili olacaktır.

İspanyol biriyle evlenme sonrasında sizleri oturum izni alma süreci de beklemektedir. Aslında bunun adı aile birleşimi vizesi olmaktadır. Bu vizede muhakkak evliliğinize dair bir belge de yer almalıdır. Bunun dışında çiftlerin her ikisinin tüm ayrıntılı bilgileri istenir. İlk aşamada kişisel bilgiler isteneceği gibi ardından her iki kişini de işleri, eğitimleri ve maddi durumları gibi pek çok belge daha istenmektedir. Özellikle aile birleşimi vizesi alırken sizin veya eşin İspanya’da bir işe sahip olması ve ortala veya daha üstü bir gelir elde ediyor olması önemlidir. Eğitim durumu da burada etkili olup üniversite mezunu olanların şansı daha fazla olacaktır.

İspanya Vatandaşı ile Evlilik

İspanya vatandaşı ile evlilik sürecine girmeniz durumunda evlilik bittikten sonra da sizleri pek çok iş bekliyor demektir. Özellikle vatandaşı olduğunuz ülkeye evlilik sonrasında gitmeniz gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz bu durumda yapılması gereken ülkeye gelerek nüfus müdürlükleri üzerinden evliliği tescil işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Ardından İspanya’ya gidebilmek için aile birleşimi vizesi almanız gerekir. Aile birleşimi vizesi geç sonuçlanan bir vize olmakla birlikte birkaç ay kadar sürebilmektedir.

Bazı durumlarda ek belge de istenmektedir. Ancak İspanya’da hali hazırda oturumunuz varsa bir İspanyol ile İspanya’da evlenmek çok daha kolay olacaktır. Ancak yine de kendi ülkenizde de evliliği tecil ettirmeniz şarttır. Aynı zamanda nikah esnasında bir belediye çalışanı da nikahta bulunmalıdır.

Turist Vizesi ile İspanya’da Evlilik

Turist vizesi ile İspanya’da evlilik işlemleri her iki taraf da turist olsun veya olmasın tavsiye edilmez. Çiftlerden sadece biri İspanya’da yaşamadığında turist vizesi alarak evlenileceği düşünür ancak vizede buna dair bir belirtme bulunmadığı için vizeyi kötü kullanma olarak da görülebilmektedir.

İspanya’da evlenmek için muhakkak evlenme vizesi alınmalıdır. Eğer turist vizesi alma durumunda tanıştıysanız ve 90 gün esnasında evlenmek istiyorsanız bu da önerilmemektedir. Özellikle ilişkinin uzunluğu konsolosluk tarafından önemsenecektir. Bu nedenle evlilik vizesi alınmalıdır ve birkaç aydan fazla süre olması tavsiye edilmektedir.

Ancak eğer her iki kişi de İspanya’da yaşamıyorsa ancak orada evlenmek istiyorsa bu durumda her iki kişi de evlenme vizesi alabilir ve belirlenen günler içerisinde İspanya’da kalarak nikah sürecini gerçekleştirebilir. Bu durumda nikah konsoloslukta yapılacaktır. Ancak sonrasında düğün yapılabilmektedir. Bazı durumlarda ise düğünün konsolosluk dışında yapılabilmesi için ya çiftlerden birinin vatandaş olması beklenir ya da oturum izninin en az 2 senelik olması beklenmektedir. Bunlar alternatifler arasında yer almakta olup iyice araştırılmalıdır.

İspanya Evlilik Vizesi

İspanya evlilik vizesi sık verilen vizelerden biridir. İspanya’ya evlilik vizesi almak istiyorsanız konsolosluğun sitesi üzerinden randevu alabilir ve sonrasında evlenmek için uygun olduğunuza dair belgeler ile giderek evliliğe uygunluğu kanıtlayabilirsiniz. İspanya evlilik vizesi almak için en fazla 20 gün gerekmektedir. Genellikle kısa süreli bir vize olması nedeniyle hızlı bir biçimde sonuçlanmaktadır. Ancak pasaportun İspanyolca çevirisi olması önem arz etmektedir.

Pek çok kişi İspanya evlilik vizesi alarak nikahlarını İspanya’da yapmakta ve sonrasında bir süre daha orada kalmaktadır. Özellikle balayını yurt dışında yapmak isteyen çiftler artık yurt dışında konsoloslukta evlenme yöntemini de sık sık tercih ederler.

İspanya’da Düğün

İspanya’da düğün yapmak oldukça popülerdir. Özellikle İspanya’nın hem doğal hem de tarihi güzellikleri bu açıdan pek çok imkânı sunmaktadır. İspanya pek çok insan için cennet görüntüsüne sahip olup düğün ve nikah işlemleri için ön planda olan ülkelerden biridir. Özellikle bahar ve yaz dönemlerinde daha popüler olmakla birlikte her mevsim İspanya’nın düğün ve nikah sezonu bulunur. Ancak randevular özellikle düğün için önceden alınmalıdır. Nikâh süreci daha kolay olmakla birlikte eğer düğün yapacaksanız bu durumda aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Böyle bir durumda da İspanya evlilik vize başvurunuza bu evrakı da eklemeniz önerilmektedir.

Düğün işlemleri için İspanya’da pek çok organizasyon bulunmakta olup tüm bunları ayarlamanız yeterli olacaktır. İspanya’ya seyahat ederken sonrasında tatil yapacağınızı da belirtmeniz tavsiye edilir. Bu da aslında ülke açısından bir avantaj olup pek çok kişi bu sayede de vize alabilmektedir. İspanya’da düğün alternatifleri oldukça fazla olup kendinize en uygun olan alternatif tasarım ile dizayn edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×