İspanya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
İspanya Vizesi

İspanya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Portekiz, Fransa, Andorra ile sınır komşusu olan, Akdeniz’e kıyısı olan ve aynı zamanda Atlas Okyanusu kıyısında yer alan İspanya, tarihi ve kültürü kadar mimarisi ile Avrupa’nın farklı ülkeleri arasında yer edinmiştir. Endülüs bölgesine sahip olan ve aynı zamanda Endülüs kültürünü belirgin olarak yaşatan ülke de gezebileceğiniz tarihi yerler, kaleler, kiliseler, katedraller ve müzeler bulunuyor. İspanya kültürünü yakından tanımak için gezebileceğiniz, seyahat edebileceğiniz yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

İspanya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

1 ) Barcelona

Akdeniz kıyısında yer alan ve İspanya’nın kuzeydoğusunda önemli bir turizm merkezi olan Barcelona çok önemli bir liman kentidir. Zengin tarihi ve köklü geçmişi olan şehrin mimari yapısı, enerjik sokakları ve yerel halkı ile çok dinamik bir şehirdir. Şehirde yer alan Sagrada Familia Kilisesi, Casa Batllo kilisesi, Barcelona Futbol takımının müze olarak gezebileceğiniz stadı, tarihi evleri gezebileceğiniz en önemli yerlerdir. Araçların girmediği, sadece yayalara açık olan ve dünyaca ünlü bir alış veriş caddesi olarak herkesin mutlaka gitmesi gereken La Rambla caddesi ünlü markaların yer aldığı keyifle gezebileceğiniz bir caddedir. Akdeniz kıyısında yer alan Barcelona aynı zamanda deniz turizminin de başkenti olarak kabul ediliyor. Berrak suların yer aldığı plajlar sayesinde denizin tadını çıkarabiliyor, Akdeniz mutfağının lezzetlerini tadarak yerel lezzetler ile tanışabiliyorsunuz.

2 ) Madrid

İspanya’nın başkenti olan Madrid, aynı zamanda İspanya’nın en büyük şehridir. Yerel mimarisi ve modern mimarinin bir arada bulunduğu şehirde Kraliyet Sarayı mutlaka görmeniz ve gezmeniz gereken tarihi bir yapıdır. Madrid şehrinde herkesin ortak ulaşım noktası olan ve Madrid’in kalbi olarak bilinen Puerta del Sol Meydanı önemli festivallerin ve etkinliklerin yapıldığı bir meydandır.

Ulusal ve uluslararası festivallerin şehri olan ve Boğa güreşlerinin yapıldığı, boğa festivallerinin yapıldığı bir şehir olan Madrid tarihi dar sokakları ve Orta Çağ mimarisine sahip evleri ile gözlerinizi kamaştırıyor. Şehrin her köşesinde tarihi yapıların yer alıyor olması, San Miguel Pazaryeri ve Plaza Mayor gibi yapılara sahip olması Madrid’in turistik bir şehir olmasını sağlıyor.

3 ) Cordoba

Endülüs bölgesi olarak bilinen ve İspanya’nın güneyinde bulunan bir şehir olan Cordoba aynı zamanda Cordoba eyaletinin de başkentidir. Endülüs tarihi yapılarının yer aldığı, Endülüs kültürünü yakından görebileceğiniz şehirde beyaza boyamış olan evlerin yer aldığı dar sokakları gezebilir, Arap mimarının modern kültüre etkisini canlı olarak görebilirsiniz. Endülüs mimarisinin yer aldığı şehirde aynı zamanda Saraylar, tarihi camiler, ibadethaneler yer alıyor.

Cordoba şehrinin tarihi meydanı Mezquita şehri gezmek isteyenlerin müştaka görmesi gereken bir meydandır. Endülüs döneminde cami olarak inşa edilmiş olan ve günümüzde Katedral olarak kullanılan Kurtuba Katedrali Orta Çağ mimarisi hakkında tüm detaylara sahip. Şehirde yer alan eski Yahudi mahallesi, Hristiyan Krallık Kalesi, Çiçek Caddesi şehri gezerken mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

4 ) Valencia

Sanat ve bilim şehri olarak bilinen ve İspanya’nın sanat şehri olarak kabul edilen Valencia şehri Akdeniz kıyısında yer alan çok özel ve küçük bir şehirdir. Sonradan gelişen modern bir mimari ile dizayn edilmiş bir şehir olan Valencia, eski Valencia olarak bilinen ve günümüze kadar çok iyi korunarak gelmiş olan tarihi evleri ve yapıları ile sizlere keyifli bir şehir turu yapma imkanı veriyor.

Valencia aynı zamanda eğlence şehri olarak da bilinmektedir. Sahip olduğu cafeler, restoranlar, eğlence mekanları, gece kulüpleri sizlere keyif alabileceğiniz bir tatil imkanı sağlıyor. Şehirde yer alan Torres de Serranos Kulesi, Tira Nehri kıyısında bulunan Sanat ve Bilim Kompleksi, Avrupa’nın en büyük ikinci akvaryumu, Opera Evi, Prens Felipe Bilim Müzesi mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

5 ) Granada

Güney İspanya’da yer alan Sierra Nevada dağının eteklerinde kurulu olan Granada şehri, İspanyol kültürü ile Endülüs kültürünün sentezi olan bir şehirdir. Tarihi çok eskiye dayanan şehirde çok sayıda tarihi yapı ve kültürel kompleks yer alıyor. Tarihi sokaklara sahip olan şehirde sokak ve caddelerde turlarken modern zamandan tarihi zamana doğru bir yolculuk yapıyorsunuz.

Birçok dizi de ve filmde gördüğünüz tarifi El Hamra Sarayı Granada’da yer alıyor. Orta Çağ’da inşa edilmiş bir saray olan Elhamra Sarayı günümüze kadar özenle korunmuş ve turistlerin gezmesine imkan sağlanmış. Yeşil bahçelere ev sahipliği yapan, beyaz boyalı evleri ve üçgen çatıları ile seyretmeye doyamayacağınız şehri mutlaka gezmelisiniz.

6 ) Toledo

İspanya’nın ortasında yer alan bir şehir olan Toledo, 16 yy kadar başkent olarak görev yapmıştır. Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların bir arada yaşadığı şehir dünya genelinde üç kültür şehri olarak anılıyor. Görünüşü ile şövalyeler şehri olarak görünen ve bir dönem şövalyelere ev sahipliği yapmış olan şehirde tarihi yapıların yanı sıra Orta Çağ mimarisine sahip olan kaleler yer alıyor. Tarih turizmi yapmak isteyenler için ideal bir şehir olan Toledo şehrini gezerken kendinizi tarihi bir şehirde geziyormuş gibi hissediyorsunuz.

7 ) Sevilla

Endülüs bölgesinin başkenti olan Sevilla şehri İspanya’nın üçüncü büyük şehridir. Yıl boyunca sürekli festivallere, etkinliklere, fuarlara, ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda sıra dışı gece hayatı ile Avrupa’nın en eğlenceli şehirleri arasında yer alıyor. Kristof Kolomb’un mezarının yer aldığına inanılan şehir olarak da bilinene Sevilla şehri tarihi yapıları ve Endülüz mimarisine sahip yapıları ile de göz kamaştırıyor. Endülüz mimarisi ile inşa edilmiş olan ve Orta Çağ mimarisinin tüm detaylarının yer aldığı Alcazar Sarayı mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır.

8 ) San Sebastian

İspanya ile Fransa sınırında yer alan ve Atlas Okyanusu kıyısında bulunan San Sebastian, Bask bölgesinin başkenti olan bir şehirdir. Gipuzko eyaletinin başkenti olan şehir okyanusun kıyısında modern bir şehir olan San Sebastian zengin bir yemek kültürünün yer aldığı, birbirinden güzel plajların bulunduğu, Avrupa’nın en iyi plajlarına ev sahipliği yapan bir şehirdir. Su sporlarının yapıldığı şehirde modern mimari ile Orta Çağ mimarisi iç içe geçmiş olduğu için sokaklarda ve caddelerde gezinirken tarihte bir ileri bir geri gidebiliyorsunuz.

9 ) İspanyol Adaları

Avrupa’nın deniz turizminin başkenti konumunda olan İspanyol adaları, Akdeniz’in en güzel adaları olan Balear, İbiza, Formentera, Mallarco, Menarco adalarından oluşuyor. Birbirinden özel adalar olan İspanyol adaları yaz turizmi başta olmak üzere yıl boyunca turistlerin geldiği ve Avrupa şehirlerinde en fazla turisti ağırlayan adalar olma özelliğine sahip. Temiz kumsalların yer aldığı, temiz plajları eğlence mekanları, gece kulüpleri, çılgın partilere ev sahipliği yapan sahilleri ile İspanya’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında yer alan İspanyol Adaları turistlerin en fazla tercih ettiği yerler arasında yer alıyor. Akdeniz ikliminin çok etkin olduğu adalarda Akdeniz ikliminin yanı sıra Akdeniz mutfağının tüm lezzetleri ile birlikte yerel lezzetleri de tada biliyorsunuz. Orta Çağ mimarisine sahip yapıların yer aldığı adalarda gezmek istediğinizde Orta çağ mimarisini yakından görebiliyor, tarihi dar sokaklarda gezinirken tarihte geri gidebiliyorsunuz.

İSPANYA SEYAHATİNDE NE YENİR?

Bir Akdeniz ülkesi olan İspanya; boğa güreşleri, matadorları kadar mutfağı ile de ünlüdür. Akdeniz mutfağını tam anlamı ile tanıyabileceğiniz, farklı lezzetler tadabileceğiniz bir ülke olan İspanya, klasik lezzetlerin dışında köklü bir mutfağa sahiptir. Sınır komşusu olan İtalya ve Fransa mutfaklarından da etkilenmiş bir mutfak kültürü bulunan İspanya’ya seyahat ettiğiniz bu lezzetleri tatmadan kesinlikle dönmeyin. İspanya mutfağının kültürünü yansıtan ve bir o kadar da lezzetli yeni tat arayışı içerisinde olan kişilerin mutlaka denemesi gereken lezzetlere aşağıda yer verilmiştir.

1 ) Gazpacho

İspanyollar için çorbaların şahı olarak kabul edilen Gazpacho, bir tür soğuk çorba çeşididir. Cordoba ve Sevilla şehirlerinde bolca tüketilen bu çorba köken olarak Endülüs bölgesi çorbasıdır. Zeytinyağı, sirke, biber, domates kullanılarak yapılan çorba soğuk olarak tüketilse de esas olarak bir domates çorbasıdır. Bol baharatlı bir çorba olan Gazpacho, salata suyu kıvamında ve tadında olsa da domates ile yapılan özel bir çorba olup özellikle Akdeniz sıcağının yaşandığı yaz mevsiminde serinletici etkisi ile de İspanya genelinde bol bol tüketilmektedir. İspanya’ya kadar gidip bu çorbayı içmeden dönmemelisiniz.

2 ) Tapas

Ülkemizde de restoranlarda sunulan bir yemek çeşidi olan Tapas, ülkemizde bir meze türü olarak tüketiliyor olsa da aslında bir ana yemek türüdür. İspanya genelinde popüler bir yemek olan tapas, soğuk versiyonu ve sıcak versiyonu ile iki farklı şekilde servis ediliyor. İspanya genelinde tüketilen atıştırmalıkların bir arada sunulduğu tabaklara tapas adı verildiği için sıcak ve soğuk olarak farklı şekillerde tüketebilirsiniz. İspanya genelinde standart olarak servis edilen tapas, Ibıza ve Mallaroca adalarında özel acı sos, sarımsak soru, zeytinyağı sosu ve domates osu ile sunuluyor. Kişisel olarak tercih edeceğiniz sos ile birlikte tüketebileceğiniz lezzetli bir ana yemek olan Tapas, İspanya’nın genelinde keyifle tüketilen bir lezzettir.

3 ) Tortila

Bir çeşit omlet türü olan ve İspanyol geleneklerine göre pişirilen bir lezzet olan Tortilla, kahvaltı olarak değil, ana yemek olarak tüketebileceğiniz bir lezzettir. Patates rendelenerek pişirilen Tortilla için patatesin pişme derecesine göre tercihler yapabiliyorsunuz. Ana yemek olarak tüketmek istediğinizde sizlere yanında salat ile sunulan Tortilla, dilerseniz sade bir şekilde şarap eşliğinde de tüketebiliyorsunuz. Gün içinde kendinizi aç hissettiğinizde de tüketebileceğiniz bir lezzet olan Tortila, İspanya genelinde bulabileceğiniz, sıcak veya soğuk olarak iki farklı şekilde servis edilen bir İspanyol lezzetidir.

4 ) Paella

Valencia şehri ile özdeşleşen bir yemek türü olan paella; prinç, deniz mahsulleri, tavşan eti ile pişirilen özel bir yemek türüdür. Bu yemek çok özel bir yemek olmasının yanında işin ehli bir aşçı tarafından yapılmadığında sağlığınızı riske atabileceğiniz bir yemek türüdür. Paella, zeytinyağı kullanılarak prinçlerin kavrulması ve sonrasında deniz mahsullerinin kaynatılması yöntemi ile yapılan bir yemek türü olduğu için kıvamında pişirilmediğinde midenizi bozabilirsiniz. Deniz mahsulleri olarak midye, ıstakoz, dilerseniz kalamar kullanabileceğiniz gibi kurutulmuş biber, sos veya salça de kullanabilirsiniz.

5 ) Jamon

İspanya seyahatinizde sık sık karşınıza çıkacak olan Jamon satışı yapılan dükkanlar sayesinde istemeseniz de bu lezzeti tatmak isteyeceksiniz. İspanyol Jambonu olarak da bilinen Jamon, domuzlardan elde edilen jambonların pişirilip sizlere servis edildiği bir yemek türüdür. Ara yemek veya atıştırmalık olarak da kabul edilen Jamon pişirme şeklinde göre; Jamon Serrano, Jamon Iberico olarak farklı isimler altında satılıyor. Soğan, domates, limon eşliğinde tüketeceğiniz Jamon İspanya genelinde tüm şehirlerde bulabileceğiniz ve tada bileceğiniz bir lezzettir.

6 ) Churros

Ülkemizde halka tatlı olarak satılan bir tatlı türü olan Churros, yut dışında Sapnish Doughnut olarak biliniyor. Ülkemizde sade olarak sunulan bu tatlı türü İspanya’da çikolata sosu, krema, dondurma eşliğinde sunuluyor. Erimiş çikolatanın yanında kahve ile de tüketilen bir tatlı olan Churrros, İspanya seyahatinizde her cadde de karşınıza çıkabilecek, her restoranda bulabileceğiniz bir lezzettir.

7 ) Albondigas

Yemek seçen ve et yemeklerini yurt dışında yiyemeyen biriyseniz İspanyolların bayılarak tükettiği bir yemek türü olan Albondigas tam size göre. Domates sosu ile birlikte sizlere servis edilen bir köfte türü olan Albondigas köftesi sığır eti, domuz eti, keçi eti, tavşan eti kullanılarak yapılıyor. Sarımsak içeriği olan ve damak tadımıza çok yakın bir lezzet olarak tüketebileceğiniz Albondigas İspanyıllar için her gün tüketebilecekleri bir lezzettir.

8 ) Spain Manchego Cheese

İspanyollar tarafından yapılan ve çok özel bir peynir olan Manchego Cheese peyniri soslarda, makarna türlerinde, etli yemeklerde, özel sunumlarda kullanılan bir peynir türüdür. La Mancha bölgesinde üretilen ve orta İspanya şehirlerinde bol bol tüketilen bir peynir türü olan Manchego Cheese yağlı koyun sütünden elde edilen ve en az 5 ay bekletildikten sonra tüketilen bir peynirdir. Renk olarak sarımsı bir rengi olan, bekleme süresinde mayalanarak kıvamını alan peynir İspanya genelinde tadabileceğiniz özel bir lezzettir. Tüm restoranlarda bulabileceğiniz ve ülkemizdeki peynir türlerinden çok farklı bir tada sahip olan Manhego peyniri meze olarak da tüketilebilen bir peynir türüdür. İspanya seyahatinizde mutlaka tatmanız gereken bu peynir türü ile yapılan yemekleri de yiyebilirsiniz. Protein değeri normal peynir türlerine göre yüksek olan Menhego peynirini mutlaka denemelisiniz.

9 ) Sangriga

Özel bir içecek türü olan ve 1800 lü yıllarda Salvadore tarafından keşfedilen bu içecek en çok tüketilen İspanyol içkisi olarak biliniyor. Kırmızı şarap içine doğranmış olan yaz meyveleri, konyak, ve buz kokteyli olan sangriga evde yapabileceğiniz bir içki olsa da İspanyol şarabının tadı çok farklı olduğu için aynı tadı elde edemiyorsunuz. Dünya genelinde İspanyol içkisi olarak bilinen bu içki türü ülkemizde de tüketilen ve çok beğenilen bir içkidir.

10 ) Arroz Con Leche

Ülkemizdeki sütleç ile çok benzer olan, süt reçeli olarak tüketilen bir İspanyol tatlısı olan Arroz Con Leche, prsinç ile bal ve sütün bir arada pişirildiği özel bir tatlı türüdür. İspanya genelinde Madrid ev Barcelona gibi metropollerde tüketilen bu tatlı, diğer şehirlerde de bulabileceğiniz bir lezzettir. Yemeklerden sonra hafifi bir tatlı olduğu için tüketilen ve İspanya genelinde ne fazla tüketilen tatlılar arasında yer alan bu tatlıyı evde de yapabiliyorsunuz.

11 ) Empedrat de Bacalao

Piyazı andıran görünümü, kuru fasulye ve morina balığı ile yapılan özel bir lezzet olan Empedrat de bacalao soğuk olarak servis edilen ve bazı lkıyı şehirlerinde meze olarak da tüketilen bir lezzettir. Siyah zeytinler eşliğinde servis edilen yemeğin tabanında yer alan sos biraz sarımsak ve biraz da biberin rondoda çekilmiş halidir. Ara öğün olarak tüketilen bir lezzet olarak ispanyllar tarafından yenilen ve İspanya seyahatinizde mutlaka tğketmeniz gereken Empedrat de Bacaloa Alkollü masalarda keyifle tüketebileceğiniz bir lezzettir. Akdeniz kıyısında yer alan şehirlerde, okyanusa bakan adalarda bolca bulabileceğiniz bir yemek türü olan Empedrat de bacaloa evde yapabileceğiniz lezzetlerden biridir. Hafif bir yemek olarak tüketebileceğiniz bir lezzet olması, karbonhidrad ve protein oranının kusursuz bir şekilde yakalanması sayesinde az yiyerek doyabileceğini bir yemek türü olması gibi etkenler sayesinde gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz bu lezzet ülkemizde de sizlere sunuluyor.

 

İspanya Seyahati S.S.S.

 

Ispanya neyi ile meşhur?
İspanya gezilecek yerleri, tarihi ve yemekleri ile oldukça meşhurdur.
Madrid'te nereler gezilir?
Madrid müzeleri ile ünlü bir şehir olup pek çok müze gezilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×