Fransa Nüfusu 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Fransa Nüfusu 2022

Fransa nüfusu yıllara göre belirli yüzdelik oranlarla artmıştır. Fransa doğurganlık ve nüfus açısından bakıldığı zaman birçok ülkeye göre ilk sıralarda bulunur. Eğitim-iş, ekonomi ve buna bağlı birçok nedenlerden dolayı Fransa demografik istatiği değişiklik gösterir. Ülkede yetişkin grubu fazlalıkladır.

Fransa Nüfusu 2021

Fransa nüfusu yapılan son istatistik verilere göre 67 milyon 413 bin kişidir. 2020 yılına göre bakıldığı takdirde Fransa nüfusunda yüzde bir artış görülmüştür. Fransa’nın 2019 yılındaki nüfusu, 67.055.854 kişiydi, günümüzde güncel olarak % 0,1 artış yaşanmıştır. Fransa’nın en kalabalık şehri Paris’te kilometrekareye 120 kişi düşer. Fransa ulusal istatistik ve ekonomi araştırmaları enstitüsünün yaptığı verilere göre 2019 yılından bir önceki yıla göre ülkedeki nüfus yüzde 0,21 artmıştır. 3 yılda bir yaklaşık 1 milyon arttığı görülür. Fransa Avrupa birliği ülkeleri içerisinde yüksek doğurganlık oranına sahip ülkeler arasındadır. 10 yılda bakıldığı zaman yüzde 6,35 artış yaşandığı söylenir.

Fransa Nüfusu Yaş Ortalaması

Fransa’nın yaş ortalaması 40,2’dir. Ülkenin yaşlı nüfus oranı %5,5 olarak yer alır. Ülkede gençler düşük orandadır. Doğurganlık oranı yüksek olan bir ülke olmasına rağmen yaş ortalaması 40,2 şeklindedir. Ülkedeki gençler belirli bir yaştan sonra farklı ülkelerde yaşamaya karar verdikleri için nüfus yaş ortalaması düşük seviyelerde bulunmaz. Fakat bilinen birçok ülkeye göre yetişkin grubuna sahiptir. Fransa’nın yaşlı nüfus fazlalığını Almanya, Portekiz, İsveç ve Yunanistan takip etmektedir.

Fransa Nüfusu Dağılımı

Fransa’da 68 milyon kişi yaşamaktadır. Ülkenin %75’i şehir merkezlerinde yaşar. Geri kalan kısım ise kendi köy ya da kasabalarına dağılmaktadır. Belirli bir kısımda farklı ülkelere göç etmektedir. Ülkede kadınlar %51,4 oranındadır. %48,6’lık oranı da erkekler oluşturuyor. 65’in altındaki erkekler çoğunluktadır. 15-64 yaş aralığında nüfus dağılımı oldukça fazla. 0-14 yaş grubu %18,4 oranında bir konuma sahiptir. 65 yaş ve üstü %16,8 oranında ülkede yer alır. Fransa nüfusu 2018 verilerinden günümüze kadar ciddi oranda artış yaşamıştır. Doğurganlık oranı fazla olmasına rağmen yetişkin grubu daha fazladır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×