Fransa Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
Fransa Vizesi

Fransa Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Fransa Vize Başvurusu yapmak için hemen tıklayın.

Fransa’da Gezilecek Yerler

1) Paris

İnsanların dünya üzerinde gitmek istedikleri yer sıralamasında ilk sıra da yer alan Paris, Fransa genelinde mutlaka gitmeniz gereken bir şehirdir. Fransız Devriminin yüzüncü yıl kutlamaları için inşa edilmiş olan Eyfel Kulesi, dünya genelinde en fazla sayıda esere sahip olan meşhur Louvre Müzesi Paris şehrinin sembolleri haline gelmiştir. Şehrin Gotik mimarisinin sembolleri olarak kabul edilen Notre Dame Katedrali, Zafer Takı, Concorde Meydanı ve Şanzelize Meydanı Fransa’ya gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Paris’in en çok ziyaretçi alan müzelerinden biri olan Orsay Müzesi, çok sayıda başyapıtın ve sanat eserinin yer aldığı özel bir müzedir. Avrupa’nın en büyük sarayı olarak kabul edilen ve saraylarda, köşklerden oluşan Versay Sarayı, inşa edildiği dönemin tüm mimari özelliklerini taşıyan ve mutlaka görülmesi gereken dönem eserleri arasındadır.

2 ) Fransız Rivierası Cote d’Azure

Fransa’nın Akdeniz kıyısında yer alan, Saint Tropez’den başlayarak İtalya sınırına kadar Antibes, Cannes, Nice, Monaco, Menton şehirlerini içinde barındıran Cote d’Aruze meşhur bir tatil bölgesidir. Sosyetik tatil bölgeleri olarak bilinen bu şehirler Akdeniz’in en güzel kıyılarına ve sahillerine sahip olan bir bölge de yer alıyor. 15. Yy mimarisi ile inşa edilmiş yapıları ile de meşhur olan Fransız Rivierası’nda çok sayıda tarihi kilise ve dini yapı yer alıyor. Bir kıyı bölgesi olduğu için çok sayıda kıyı kalesinin yer aldığı Fransız Rivierası Cote d’Aruze bölgesindeki savunma kaleleri de gezebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. St Tropez’den başlayan bölge dünyaca ünlü plajlara ve sahillere sahip ve deniz turizmini tam anlamı ile yaşayabileceğiniz bir bölgedir.

3) Bordo

Şarap markası olarak bilinen ve dünyaca ünlü bir şarabın üretildiği şehir olan Bordeaux şehri tarihi bir liman kenti olmasının yanında Fransa’da seyahat edebileceğiniz şehirler sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Garonne nehri üzerine kurulu bir şehir olan, görkemli mimari yapılara sahip olduğu için seyahatiniz boyunca her dakikanızı keyifli bir şekilde geçirebiliyorsunuz. Bordeaux şehrinin merkezinde sayısız tarihi yapı, heykel, anıt yer alıyor. Fransa genelinde yer alan şatolara Bordeaux şehrinde de rastlayabiliyor ve ziyaret edebiliyorsunuz. Place de la Bourse, Grand Theatre de Bordeaux, Bordeaux Katedrali ve dünyaca ünlü Aquitaine Müzesi Bordeaux seyahatiniz boyunca gezebileceğiniz yerlerden bazılarıdır. Bordeaux şehri üzüm bağları ile de meşhur bir şehir olduğu için üzüm bağları arasında romantik yürüyüşler yapabilir taze sıkım şaraplardan tadabilirsiniz.

4 ) Arles

Güney Fransa’da yer alan, dar sokakları, küçük tarihi meydanları, Orta Çağ Havasını yakından hissedeceğiniz miarilere sahip özel küçük evleri ile sizlere Orta Çağ döneminin havasını yaşatan Arles şehri Fransa’da seyahat edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Lyon ve Marsilya şehirlerine yakın bir şehir olan Arles şehri ünlü ressam Vincent Van Gogh’un bir dönem yaşadığı ve yaşadığı evin bir müze haline getirildiği bir şehirdir. Saint Trophime, tarihi Roma amfi tiyarosu, Crptoporticus, Obelisk yapıları Gotik mimari örnekleri olarak şehrin semboller arasında yer alıyor.

5 ) Strazburg

Fransa’nın kuzey doğusunda yer alan ve barış şehri olarak anılan Strazburg şehri UNESCO dünya mirası listesinde yer alan 8 şehirden biri olma özelliğine sahip. Anı zamanda Almanya sınırında yer alan şehir Fransa’nın turistik şehirlerinden biridir. Bu özelliği ile hem Fransız mimarisine sahip yapılara ev sahipliği yapan hem de Aman mimarisinin örneklerin bolca bulunduğu Strazburg, 302 yaşında olan ve halen aktif olarak çalışan astrolojik saate ev sahipliği yapıyor. Fransa’nın mimarisinin temelini oluşturan Gotik mimariye sahip olan grift oymalı dış cephesi bulunan görkemli katedral Strazburg şehrinin sembolleri arasında yer almaktadır. Strasburg şehri bu özelliklerinin yanı sıra gastronomi şehri olarak bilinen ve Fransız mutfağının doğduğu kent olarak kabul edilmektedir.

6 ) Lyon

Rhone Alpes bölgesinde yer alan, Marsilya ile Paris arasında bulunan Lyon şehri Eski Lyon şehri ve yeni Lyon şehri olarak iki farklı bölgede oluşuyor. Eski Lyon şehri 15. yy mimarisine sahip yapıları, katedralleri, gastronomisi ile Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Gotik mimarisi, klasik mimariye sahip yapıları, 1850 yılında inşa edilmiş olan Botre Dame Fıurviere Bazilikası ile ülke genelinde en çok turist çeken şehir olma özelliğine sahiptir. Şehir içinde gezinti yaparak tarihi yapıları yakından inceleyebilir, saklı geçitlerde gezinerek Lyon kentinin bohem yaşam tarzına yakında şahit olabilirsiniz.

7 ) Marsilya

Bir liman şehri olan ve Fransa’nın güney doğusunda yer alan Marsilya şehri, Akdeniz kıyısında yer alan ve Akdeniz etkilerini yakından hissedebileceğiniz bir şehirdir. Fransa2nın en büyük ikinci şehri olma özelliğine de sahip olan Marsilya, Orta çağ mimarine sahip yapıların bolca bulunduğu, Antik Roma yapılarının, kalelerin ve tarihi yapıların bulunduğu şehirde tarihi bir eski limanda yer alıyor.

Akdeniz Medeniyetleri Müzesi ( MuCEM ) ve Unite d’Habitation müzeleri şehirde yer alan ve şehrin sembolleri haline gelmiş müzelerdir. Müzeler dışında çok sayıda katedral ve kilisenin yer aldığı Marsilya şehrinde Notre Dame de la Garde Kilisesi ve ıf Adası Şatosu gezebileceğiniz alternatif yerler arasında bulunuyor. Marsilya seyahatinizde kültür turu yanında gastronomi turu da yapabiliyorsunuz. Marsilya mutfağı Fransa mutfağının temelini oluşturan ve gastronomi alanında Avrupa mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlara ev sahipliği yapan şehirde Akdeniz mutfağının tüm detaylarına ulaşabiliyorsunuz.

8 ) Nice

Bir kıyı şehri olan Nice, birbirinden güzel plajların yer aldığı ve çok sayıda müzenin bulunduğu özel bir şehirdir. Mavi bayraklı sayısız plajın bulunduğu ve deniz turizmin başkenti olarak kabul edilen Nice şehri aynı zamanda Marc Chagall Ulusal Müzesi, Palais Lascarias ve Musee Matisse turistik alanlarına çok yakın olan bir konumdadır. Gotik mimarinin yanı sıra klasik ve Neoklasik mimari yapıların yer aldığı Nice şehri Fransa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir.

9 ) Biarritz

Avrupa’nın kum ve deniz cenneti olarak kabul edilen Biarritz; göz alıcı plajları, berrak suları, heybetli şatoları, gotik mimarisi, neoklasik mimariye sahip tarihi yapıları, üçgen çatılı evleri, dünya mutfağından lezzetler bulabileceğiniz restoranları ile deniz, tarih ve kültür turizmi için en ideal bölgedir. Fransa’nın güneybatısında yer alan ve dalga sörfü ile meşhur olan Biarritz, Mercan kayalarının yer aldığı, devasa Meryem Ana heykeli ile turistlerin hayran kalacağı bir bölge olma özelliğine sahip.75 metre yüksekliğinde deniz fenerinin yer aldığı bölge meşhur çikolata markası olan Musee du Chocolat fabrikasına da ev sahipliği yapıyor. Müze olarak da gezebileceğiniz fabrika da çikolatanın tarihine yolculuk yapabiliyor, eski çikolata örneklerini görebiliyorsunuz.

FRANSIZ MUTFAĞI

Çok zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Fransa, ünlü şefleri ve gastronomisi ile dünyaya farklı lezzetler sınan bir ülkedir. Fransa seyahatinizde gideceğiniz tüm bölgelerde ve tüm şehirler özel lezzetler tadabilir, yerel lezzetleri ile tanışabilir ve dünyaca ünlü Fransız mutfağına ait lezzetler tüketebilirsiniz. Ana yemekleri, ara yemekleri, atıştırmalıkları, uzun süren akşam yemeği kültürleri ile çok farklı bir mutfak kültürüne sahip olan Fransa’ya seyahat ettiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1 ) Soğan Çorbası

Fransa’nın tüm şehirlerinde, yoğun olarak Paris’te tüketilen soğan çorbası Fransa dışında da çok bilinen bir Fransız yemeğidir. Tanıdık bir lezzet olan soğan çorbası; sığır eti, karamalize edilmiş soğan, eritilmiş peynir, kremadan oluşuyor. Çorbaya esas tadı veren karamalize edilmiş soğan olsa da sığır eti de çorbaya tanıdık bir tat veriyor. Fransızlar için günlük tüketilecek bir lezzet olan soğan çorbası kısa süre de yağabileceğiniz bir ana yemektir.

2 ) Confit de Canard

Ördek eti kullanılarak yapılan bir ana yemek olan confit de canard, Paris2te yaşayanların yemekten hoşlandıkları özel bir yemek. Keçi eti veya domuz eti kullanılarak da yapılabilen bu lezzetin yapımı biraz uzun sürüyor. Hangi hayvanın etini kullanacağınıza karar verdikten sonra 1.5 gün kadar tuz ve sarımsak ile marine ediyorsunuz. Marinasyon işleminden sonra yavaş pişirme tekniği ile pişirilen yemek servise hazır hale geldiğinde patates eşliğinde sebzeler ile birlikte sunum yapılıyor. Fransa’nın tüm şehirlerinde orta düzey restoranlarda dahi pişirilen confit de Canard yemeğini Fransa seyahatinizde mutlaka denemelisiniz.

3 ) Steak Frites

Bistro yemeği olarak da sunulan steak frites, en az 3 farklı sebze eşliğinde sizlere sunuluyor. Sığır eti veya domuz eti kullanılarak yapılan yemek yurt dışına çıktığınızda çeşitli Avrupa ülkelerinde sizler sunulan özel bir lezzettir. Etin orta derece de pişirilmesi ile elde edilen ve yanında patates cipsi, maydanoz, domates, kabak veya haşlanmış fasulye eşliğinde servis edilen Steak Frites tüm restoranlarda bulabileceğiniz, Fransa seyahatinize mutlaka denemeniz gereken bir lezzet. Ülkemizde de bazı restoranlarda pişirilen steak frites yemekten keyif alacağınız bir lezzet.

4 ) Beef Bourguignon

Fransa’nın Bourgogne bölgesinden yayılan bir lezzet olan Beef Bourguignon, Paris başta olmak üzere bir çok şehirde bulabileceğiniz bir lezzet. Ülkemizde yapılan türlü yemeği ile birçok benzer tarafı bulunan bu yemekte biftek, sarımsak, taze sarımsak, mantar, soğan, fasulye, patlıcan, gibi sebzeler de kullanılıyor. Biftek etinin haşlandıktan diğer sebzeler ile yanı tencere de pişirilmesi ile elde Beef Bourguignon özel baharalar eşliğinde sizlere servis edilen bir yemek türüdür. Fransız mutfağının ilk beşinde yer alan bu lezzeti kıvamında yapabilmek için sebzelerin tazelerini tedarik etmeniz gerekiyor. Eşit sürelerde karamalize edeceğiniz sebzelerin üzerine ekleyeceğiniz biftek sonrası 10 dakika kadar pişirerek mükemmel bir yemek elde edebiliyorsunuz

5 ) Nicoise Salad

Fransa seyahatinizde hafif bir yemek yemek istediğinizde size sunulacak en hafif lezzet Nicoise salatasıdır. Provence bölgesinde doğan ve ülke geneline yayılan bu salata türünde ne ararsanız yer alıyor. Marul, domates, haşlanmış yumurta, ton balığı, zeytin, ançüez, yeşil fasulyenin yer aldığı salata da yeşil fasulyeyi taze olarak ekleyebileceğiniz gibi 5 – 7 dakika kadar haşladıktan sonra da salata içine ekleyebilirsiniz. Nantes, Bordeaux, Paris, Arles gibi şehirlerde her öğünde bulabileceğiniz çok hafif bir yemek olan Nicoise salatası fiziğine dikkat edenlerin de diyat olarak beslenmek istediklerinde tüketebilecekleri bir yemek türüdür.

6 ) Ratatouille

Bir ana yemek olarak tüketilen ve Fransız mutfağının en özel tatlarından biri olan ratatouille, bazı restoranlarda size yan yemek olarak da sunuluyor. Bir sebze yemeği olan Ratatouille; sebzelerin az yağlı olarak pişirilmesi ile yapılıyor. Patlıcan, biber, domates, kabak gibi sebzeler ve dilerseniz sığır eti kullanarak yapabileceğiniz yemeğin içinde karabiber, kekik, nane, tarçın ve zencefil gibi baharatlar da yer alıyor. Özel restoranlarda şefin yemeği olarak da sunulan Ratatouille, yapılması kadar yenmesi de çok özel bir yemek olup Fransa genelinde her bölge de bulabileceğiniz bir lezzettir. Fransa’da sadece Rataouille üzerine hizmet veren restoranlar yer aldığı gibi diğer lezzetler ile birlikte sunan restoranşar da yer alıyor.

7 ) Cassoulet

Confit usulü ile pişirilen bir yemek olan Cassoulet, keçi eti veya inek etiyle pişirilen bir yemektir. Fransa’da domuz eti bol bol tüketilen bir et türü olduğu için Fransa seyahatlerinizde yemek yemeden önce domuz eti olmaması için sipariş verdiğiniz garsonu uyarmanız gerekiyor. Kuru fasulye, domates ve et ile pişirilen özel bir yemek olan Cassoulet için öncelikle etlerinizi belirli kalınlıklarda doğramanız gerekiyor. Eti 30 dakika kasar kışı ateşte confit usulü pişirdikten sonra üzerine kuru fasulyeler ekleyip biraz da su eklemeniz gerekiyor. 20 dakika kadar haşladıktan sonra suyu çekilen yemeğe baharatları ekledikten sonra servis edebilirsiniz. Servis ederken maydanoz gibi yeşil bitkiler ile süsleyebilir, kırmızı şarap eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

8 ) Falafel

Bir Fransız yemeği olan ve hafif atıştırmalıklar arasında yer alan Falafel, sebzeler ve baharatlar ile yoğrulmuş olan nohut ununun kızartılması ile elde edilen özel bir lezzettir. Arap kültüründe de yer alan falafel, yarım daire şeklinde ekmeğin arasında domates, maydanoz, marul ve yeşil biber ile birlikte sunulur. Fransa genelinde her restoranda bulabileceğiniz hafif bir atıştırmalık olan Falafel yemeği Paris başta olmak üzere Fransa genelinde tüm şehirlerde özel olarak falafel üzerine hizmet veren restoranlarda ve bütün restoranlarda bulabileceğiniz bir lezzettir.

8 ) Kruvasan

Fransızlar için Croissant olan ancak dilimize kruvasan olarak geçen hafif bir lezzet olan kruvasan, Fransa genelinde atıştırmalık olarak veya kahve yanında tüketebileceğiniz bir lezzettir. Unlu mamül olarak kabul edilen ve yapımı da oldukça kolay olan kruvasan, sabahları kahve eşliğinde tüketebileceğiniz bir lezzet olarak saat 8 ile 11 arasında taze olarak tüketilir. Bu saatten sona yemek istediğinizde ise sabah pişirilmiş olan kruvasanları tüketmek zorunda kalıyorsunuz. Kurabiye hamurunun içine bir miktar şeker ekleyerek yoğurup yarım ay şeklinde şekil verip fırında 20 dakika kadar pişirdiğinizde elde edebileceğiniz bir lezzet olarak Fransa genelinde yiyebileceğini hafif bir atıştırmalıktır.

9 ) Iles Flottantes

Bir tatlı olan Iles Flottantes, vanilya sosu içinde yüzen hamur bezelerinde oluşan yüzen ada anlamına geliyor. Klasik bir Fransız tatlısı olan Iles Flottantes, şeker ile yumurta beyazının karıştırılması ile elde edilen muhallebi toplarının vanilya havuzu içinde servis edildiği bir tatlıdır. Fransız halkı için günlük tüketilen bir tatlı türü olduğu için her tatlıcıda, patiseri de, restoranda bulabilirsiniz.

10 ) Clafoutis

Meyve sosu içindeki kek olarak sunulan ve servis tabağı boyunca kaplanmış bir tatlı olarak Fransız halkının çok sık tükettiği Clafoutis tatlısını evde yapabilirsiniz.

Fransa’nın her yerinde bulabileceğiniz bir tatlı olan Clafoutis, ekşi meyve soslu olarak tüketildiğinde parmaklarınızı yiyebileceğiniz kadar lezzetli bir hal alıyor. Fransa seyahatinizde mutlaka denemeniz gereken bu lezzet için herhangi bir patiseriye gitmeniz yeterli oluyor.

Fransa Seyahat Edilmesi Gereken Yerler S.S.S.

Fransa nereler gezilir?
Eyfel Kulesi görülmesi gereken yerlerin arasında başı çeker. Ardından Notre Dame Katedrali ile Louvre Müzesi olarak diğerleri de ele alınmalıdır.
Fransa neyi ile meşhur?
Yeme – içme alanında başı çeken şarapları oluyor. Şarabın yanında servis edilen farklı lezzetlerden peynirleri de herkesten tam puan alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×