Fransa Bayrağı - Eraytur
Eraytur Blog

Fransa Bayrağı

Fransa bayrağı, Fransa ya da diğer bilinen ismi ile Fransa cumhuriyeti tarafından kullanılmış ve halen de kullanılmaya devam etmektedir. Ulusal bir bayraktır. Fransa bayrağının kabul tarihi 1800’lü yıllarda gerçekleşmiştir. 1800’lü yıllardan günümüze kadar Fransa bayrağı resmi olarak kullanılır.

Fransa Bayrağı Nasıldır?

Fransa bayrağı, 3 adet renkten oluşur. Soldan sağa doğru sıralanmış renkler mevcuttur. Bu renkler dikey bir bantta oluşturulur. Soldan sağa doğru sırasıyla;

  • Mavi
  • Beyaz
  • Ve kırmızı renklerdedir.

Mavi, koyu mavi ya da lacivert olarak görünebilir. Bayrağın kökeni yaklaşık Fransız devrimine kadar dayanır. Her rengin farklı bir anlamı mevcuttur.

Fransa Bayrağı Anlamı

Fransa bayrağında 3 adet renk kullanılmıştır. Her biri farklı anlamlarda yorumlanır. Fransız Devrimi’nin resmi sloganı olarak eşitlik, kardeşlik, hürriyet anlamlarına gelen renklerdir. Fakat tarihi birçok bayrağa da sahip olan Fransa, büyük bir döneminde ulusal bayrağını kullanmıştır. Mavi ve kırmızı Paris’in kullandığı kişisel renklerdir. Beyaz kralın rengi olarak bilinir. Fakat beyaz, mavi ile kırmızının ortasında yer aldığı için Paris soyluları olarak kralımızı koruyoruz anlamını da gelebilir. Bu farklı tarihi, Fransa’da yaşayan ve tarih konusunda incelemelerde bulunan kişilerin yorumlarıdır.

Fransa Bayrağı Renkleri

Fransa bayrağında mavi, beyaz ve kırmızı renkler bulunur.

  • Mavi, hürriyet sloganı temsil etmektedir. Diğer bir ifadeyle adalet, bireycilik ve anlamlarına da gelir. Belirli bazı tarihçilerin söylentilerine göre mavi rengin bayraklı kullanılması, aristokrasi temsil ettiğinden dolayı kaynaklanır. Bayrağın ortaya çıktığı Fransız devrimi esnasında saltanatını sürdüren Bourbon hanedanı rengi olarak da kabul edilmektedir.
  • Beyaz renk ise eşitlik anlamına gelir. Barış, ılımlılık ve halkçılıkla bağdaştırılır. Belirli tarihçiler içinde krallık döneminde Fransız bayrağının en temel görüşüdür.
  • Fransa bayrağı renkleri içerisinde kırmızı kardeşlik sloganını temsil etmektedir. Milliyetçilik, cesaret, kan ve kolektif bilinç olarak da bağdaştırılır. Kırmızı en temel anlamı ile Paris’i simgeler. Paris, Fransa’nın başkentidir ve Paris’in birçok resmi işlerinde kullandığı renklerdir. Fransa’nın tarihi bayraklarını bakıldığı zaman kırmızı renk genel olarak yer almaz. Genel olarak mavi ya da koyu lacivert hakimdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×