Norveç Seyahati Ve Vizesi - Eraytur
Norveç Vizesi

Norveç Seyahati Ve Vizesi

İskandinav Yarımadası’nın batısında yer alan, Finlandiya, İsveç, Rusya ile sınır komşusu olan Norveç Avrupa’nın soğuk ülkelerinden biri olarak biliniyor. Doğal güzellikleri ve yüksek ekonomisi ile bilinen ülke de refah seviyesi yüksek olduğu için herkesin yaşamak istediği, herkesin rüyalarını süsleyen bir ülke haline gelen Norveç aynı zamanda tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile turistlerin de göz bebeği durumuna gelmiştir. Norveç’e seyahat edecekseniz veya turist olarak Norveç’i gezmek istiyorsanız gitmeniz ve görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz. Aşağıda yer alan Norveç seyahat yerleri her aşamada Norveç vizesi alan kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerdir. Ayrıca Norveç dışında bir ülkeye seyahat eden ve buna bağlı olarak Norveç’ e de Schengen vizesi kapsamında geçiş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin Norveç’ te mutlaka görmesi gereken vize dahilinde erişim kolaylığı saplayan yerlerdir.

Norveç Seyahati Ve Vizesi

1 ) Oslo

Norveç’in yeşil başkenti olarak kabul edilen şehirde gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Grünerlokka bölgesine giderek kendinizi bir grafiti dünyası içinde bulabilirsiniz. Grafiti ile süslenmiş sokakları gezdikten sonra Oslo’nun simgelerinden biri olan Opera House binasını mutlaka gezmelisiniz. Binanın terasından şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Norveç vize gerekli mi?
Norveç’e gitmek için vize almak şarttır.
Norveç Vize nasıl alınır?
Vize evrakları toplanmalı ve ardından başvuru tarihi alınmalıdır.
Norveç vizesi almak zor mu?
Norveç vizesi almak zor gibi görünse de şartlar karşılandığı takdirde değildir.

Oslo’nun güneyinde yer alan Damstredet bölgesini gezmeden Oslo’yu gezdim dememelisiniz. Karla kaplanmış çatıların yer aldığı kısa kısa evlerin bulunduğu bu bölge aynı zamanda kartpostallık resimler çekebileceğiniz doğal güzelliklere de sahip. Oslo, Norveç’in diğer şehirlerine göre küçük bir şehirdir.

İki günde tüm şehri gezebileceğiniz için sokak sokak, cadde cadde gezmelisiniz. Bahar ve yaz aylarında yeşil bölgeleri ile ünlü olan şehir sonbahar ve kış aylarına ise karla kaplı olan evleri ve sokakları ile ünlüdür. Tarzınıza ve zevkinize göre gideceğiniz tarihi siz belirlemelisiniz.

2 ) Flam

Oslo’dan Flam’a geçerken dağların arasından kıvrımlı yolardan geçtiğiniz için manzaranın ve doğal güzelliklerin tadını çıkarabiliyorsunuz. Norveç’in rakımı yüksek şehirlerinden biri olan Flam, yıl boyunca kalıcı karın bulunduğu bir şehirdir. Bu şehre seyahat ettiğinizde Haukelifjell bölgesini mutlaka gezmelisiniz. Bu bölge daha da yüksekte yer aldığı için sıcaklık anında 10 derece daha düşüyor. Yüksek bir rakımdan şehri ve karla kaplı tepeleri ve dağların eteklerini seyredebilirsiniz. Doğanın karla birlikte bu kadar mükemmel görebileceğiniz başka bir ülke daha yok. Bu bölgeyi gezdikten sonra Latefoss şelalesini mutlaka görmelisiniz. 2 koldan akan bir şelale olarak harika bir görsele sahip olan şelaleden sonra dünyanın en uzun 3. Tüneli olma özelliğine sahip olan Flam tünelinden mutlaka geçmelisiniz. Şehrin yüksek kesimlerinde yer alan Trolltunga bölgesi 10 km den fazla bir mesafenin tırmanılarak ulaşıldığı bir bölge olma özelliğine sahip. Bu yükseklikten tüm şehir ve kasabalar ayaklarınızın altında kalıyor.

3 ) Bergen

Yılın neredeyse tamamında yağmur ve yağış alan bir ülke olan Norveç, doğal güzellikleri ile özel bir şehir olan Bergen’e sahip. 7 tepe arasındaki şehir anlamına gelen Bergen’i gezmek için sabahın erken saatlerinde yola koyulmalısınız. Erken saatlerde kurulan balıkçı pazarını gezerek daha önce görmediğiniz balık türlerini görmeniz mümkün. Trafiğe kapalı bir alan olan Torgalmenningen bölgesi birbirinden dekoratif alış veriş dükkanlarının yer aldığı özel bir caddedir. Bu cadde sonunda ise Hansa tüccarları olarak bilinen; cam işçiliği, takı, el sanatları gibi çeşitli ürünlerin üretilip satıldığı atölyeler yer alıyor. Keyifli bir şekilde gezerek daha önce görmediğiniz tasarımlara sahip olan takı, aksesuar ve cam ürünleri satın alabilirsiniz.

4 ) Geiranger

Norveç’in turistik kasabalarından biri olan ve yıl boyu çok sayıda turisti ağırlayabileceğiniz Geirenger şehir; güzelliği ile Unesco dünya mirası listesine alınmıştır. Bu şehirde 255 metre yüksekliğe sahip olan Seven Sisters şelaleleri yer alıyor. Yüksek bir rakımdan krater gölünün manzarasına karşı şelalelerin yanında kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Küçük bir kasaba olmasına karşın bir gölün kenarında yer alan ve bahar ve yaz aylarında muhteşem güzelliği ile insanı büyüleyen Geiranger şehri bir tarafta karların yer aldığı bir tarafta ise yeşilliklerin bulunduğu mükemmel bir bölgedir. Bahar aylarında festivaller şehri olarak bilinen şehirde çok sayıda festival ve etkinlikler düzenlenmektedir.

5 ) Stavanger

Rüzgarın şehri olarak bilinen  okyanusun kıyısında bulunan Stavanger yıl boyunca rüzgar alan bir şehir olduğu için sörf tutkunları tarafından ziyaret edilen bir şehir durumundadır. Eski Stavanger evleri olarak bilinen Old Stavanger evleriniz gezebilir, sörf yarışmalarını takip edebilir, sörf yapabilirsiniz. Şehrin doğusunda yer alan Breiavatnet Gölü, martılar eşliğinde kahvaltı edebileceğiniz bir bölge olduğu için kuş sesleri arasında kahvaltı edebiliyor ve gezebiliyorsunuz. Dağlık bir bölgeyi aştıktan sonra bir kıyı şehrine geldiğiniz Stavanger şehrinde küçük butik bir müze yer alıyor. Viking canlandırmalarının yer aldığı Stavanger Museum, şehrin kökeni hakkında size bilgi veriyor.

6 ) Preikestolen

Stavanger şehri ile 40 km mesafe de yer alan bu şehir kayalık yapısı ile turistlerin mutlaka görmek istediği bir yerdir. 3 saat tırmandıktan sonra ulaşabileceğiniz kayalık bir bölge olan Preikestolen bölgesi mükemmel bir manzaraya yukarıdan bakabileceğiniz hayranlık içinde kalabileceğiniz bir yer.

7 ) Kristiansand

Norveç’in en sakin şehirlerinden biri olan Kristiannsand, hava sıcaklığının en yüksek olduğu Norveç şehirlerinden biridir. Deniz Kenarında yer alan ve denize girebileceğiniz, sörf yapabileceğiniz bir şehir olan Kristiandsand aynı zamanda marinalar bölgesi olarak biliniyor. Şehirde Norveç’in en büyük hayvanat bahçesi yer alıyor. Hayatınızda görmediğiniz hayvan türlerinin yer aldığı bu hayvanat bahçesini gezerken şaşkın şehrin etrafınıza bakıyor ve safari turu yapabiliyorsunuz. Şehirde, Norveç’in en büyük balık pazarı kuruluyor. Sabahtan kurulan balık pazarı akşam geç saatlere kadar alış veriş yapabileceğiniz bir Pazar özelliğine sahip. Şehirde bir denizcilik müzesi yer alıyor. Norveç’li balıkçıların ve donanmanın kullanmış olduğu tüm denizcilik araç ve gereçlerinin yer aldığı müze de 400 den fazla eser sergileniyor.

8 ) Tromso

Norveç’in en kuzey ucunda yer alan şehir ışıltılar içinde olan ve yıl boyu kalıcı karın yer aldığı özel bir şehirdir. Soğuğu ile ünlü olan şehirde 15. Yy dan kalma tarihi evler yer alıyor. Bu evleri gezmek istediğinizde içlerinde yaşayan insanlar var. Şehrin ortasındn bir nehir geçtiği için üzerinde iki adet köprü yer alıyor. Köprülerden biri yaya trafiğine kapalıyken birinin üzerinden yürüyerek karşı yakaya geçebiliyorsunuz. Yıl boyu kalıcı karın yer aldığı şehirde akşamları renkli ışıklar ve karların dansını izleyebiliyorsunuz. Şehirde bir adet kar müzesi yer alıyor. Norveç tarihinde kış soğuğu için kullanılan araç ve gereçlerin yer aldığı müzeyi gezebiliyorsunuz.

9 ) Alesund

Norveç’in batı kıyısına geldiğinizde saha sıcak kıyılara açılmış oluyorsunuz. Alp dağlarına bakan şehirde Art Nouveau tasarımına sahip olan yapıların yer aldığı şehirde küçük bir şehir turu atabilirsiniz. Adacıklardan oluşan şehirde renkli evlerin oluşturduğu görseller ve mimari yapıların estetiğine bayılacaksanız. Kıyı şehri olan ve görselliği yanında tarihi yapısı ile ünlü olan şehri mutlaka sokak sokak gezmelisiniz.

10 ) Trondheim

Norveç’in 3. Büyük şehri olan Trondheim, orta çağda dini bir merkez olarak kullanılmış olan özel bir şehirdir. Norveç’in tarihi mimarisinden eserler görebileceğiniz bu şehirde resimlerde gördüğünüz yan yana renkli yapılar kıyı yapıları olarak muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Şehre çok yakın bir konumda Jotunheimen Milli Parkı yer alıyor. Milli park aynı zamanda yerel halkın yaşam tarzından kesitlerin yer aldığı bir park olma özelliğine sahip. Park içinde doğal yaşamın yanında doğal bir tabiat size eşlik ediyor.

NORVEÇ MUTFAK KÜLTÜRÜ

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan ve doğal güzellikleri ile meşhur olan Norveç, kendine özgü lezzetleri, tatları ile de Avrupa mutfak kültüründe yer edinmiş bir ülkedir. Yerel lezzetlerinin yanında balina eti, ren geyiği eti ve türevleri ile farklı bir mutfağa sahip olan Norveç’te balık türevleri de çok fazla tüketiliyor. Et yemekleri dışında da çok farklı lezzetleri bulunan ülkenin damak tadı bizimle farklı olsa da yemekleri tattıktan sonra bu ülke de kalmak isteyeceksiniz. Sebze ve et ağırlıklı olarak farklı tarifler ile hazırlanmış, yöreye has lezzetleri tadabilmek amacı ile sizler de Norveç’ e geldiğiniz zaman mutlaka bu yemekleri deneyebilirsiniz.

1 ) Flatbrod

Kurutulmuş gevrek lezzeti olarak bilinen ve kurutulmuş gevreklerin üzerine ekşi krema, reçel, et dilimi konulara servis edilen Flatbord, yerel halkın atıştırmalık olarak tükettiği bir lezzet. Gevre üzerindeki eti, balina eti, koyun eti, ren geyiği eti olarak dilediğinizce seçebiliyorsunuz. Çok lezzetli olan ve kıtır kıtır yiyebileceğiniz bir kanepe kıvamına sahip olan bu lezzet yerel halkın arasında sürekli tüketilen bir lezzet olma özelliğine de sahip.

2 ) Polse

Norveç’in fastfoodu olarak bilinen Polse, domuz etinden yapılmış olan sosislerin küçük sandviç ekmekleri arasına konulup, üzerine mayonez, ketçap veya sos eklenerek servis edildiği bir nevi küçük sosislidir. Sosis çeşidini değiştirebileceğiniz gibi sos çeşitleri içinden istediğinizi de seçebiliyorsunuz. Doyurucu özelliği bulunan polseler her köşe başında küçük arabaların içinde yapılarak satılan lezzetler olduğu gibi restoran ve kafelerde de bulabileceğiniz lezzetler arasında yer alıyor.

3 ) Rokalaks

Bir balık yemeği olarak da kabul edilebilecek atıştırmalık olan Rokelaks, taze somonların dilimlenerek Norveç ekmeği ile birlikte servis edildiği bir lezzettir. Kızartılmış Norveç ekmeği üzerinde ince dilim somon ve üzerinde kekik, dere otu gibi özel yeşil bitkilerin yer aldığı lezzetli bir atıştırmalık olan bu yemeği dilerseniz daha büyük ölçülerde yaparak akşam yemeği olarak da tüketebiliyorsunuz. Dilerseniz ara öğünlerde keyifli bir atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz bu lezzet Norveç’in tüm şehirlerinde, kasabalarında ve köylerinde yenilen ve çok sevilen bir lezzettir.

4 ) Orret

Balık yemekleri içinde yer alan ve çok lezzetli ana yemek olan Orret, alabalık tercih edilerek pişirilen bir yemek türüdür. Bir cup pirinç pilavı ile birlikte sunulan, yanında özel balık sosu ile servis edilen ve küp küp kesilmiş salatadan meydana gelen Orret, geniş bir dilim alabalık filetosu ile birlikte sizlere sunuluyor. Çok lezzetli olan ve Norveç yemek kültüründe yer alan bu yemek özellikle Norveç’e gelen turistlere sunulan bir ana yemek. Keyifle yiyeceğiniz bu yemekte isterseniz porsiyonunuzu standarttan daha küçük de isteyebiliyorsunuz. Balık yemeği olduğu için farklı ölçülerde kesilen alabalık özel olarak pişirilip sıcak bir fırın içinde ısısını kaybetmeden bekletiliyor ve sizlere servis ediliyor.

5 ) Ren Geyiği Eti

Norveç yemek kültüründe yer alan ve yerli halk tarafından çok sevilen bir yemek olan ren geyiği eti, birçok yemeğin içine de konulan bir et türüdür. Norveç halkı ren geyiği etini severek tüketen bir toplum olduğu için kasaplarda koyun etinden daha çok ren geyiği eti satılıyor. Yumuşak bir et olması ve kolayca pişmesi nedeni ile tercih edilen ren geyiği eti ile size türlü olarak yayılan sebze yemekleri, kebaplar ve fast food ürünleri sunuluyor. Domuz eti yemeyenler için alternatif oluşturan ren geyiği eti harika bir lezzeti ve yumuşak bir kıvamı olduğu için keyifle yiyebiliyorsunuz.

6 ) Farikal

Norveç’in ulusal yemeği olarak kabul edilen ve dünyaya sunulan Farikal, kuzu etinin uzun süreler boyunca kısık ateşte haşlanması ve sonrasında haşlanmış etin güveç içinde fırınlanarak iyice pişirilmesi ile elde edilen bir lezzettir. Patates püresi, pilav, lahana haşlaması gibi farklı lezzetlerin yanında ana yemek olarak sunulan Farikal, uzun süreler kısık ateş ile pişirildiği için çok lezzetli bir et halini alıyor. Ağzınızda kendiliğinden kaybolan kuzu eti yerine farklı bir et kullanıldığında ise aynı tadı alamıyorsunuz. Bu nedenle Norveç seyahatiniz boyunca farikal yemek istediğiniz yerlerde mutlaka kuzu eti olması için ısrar etmelisiniz. Norveç halkının yerel lezzetlerinden biri olan ve hafta da en az 2 defa pişirilen bu yemek aynı zamanda diğer yemeklerin yanında garnitür olarak veya ana yemek olarak da tercih edilebiliyor.

7 ) Kjottboller

Balık etinin ister kızartılmış hali ister haşlanmış halinin patates cipsi eşliğinde sizlere sunulduğu özel bir lezzet olan Kjottboller, Norveçliler için aparatif bir atıştırmalıktır. Balık eti kullanılarak yapılan köftelere ek olarak ren geyiği eti veya domuz eti kullanılarak da yapılan bu lezzetli yemek en iyi balık eti ile yapılıyor. Norveç’te köşe başlarında karşılaşacağınız küçük balık motifli araçlarda yapılan ve bir sokak lezzeti olma özelliğine sahip olan Kjottnoller restoranlarda da atıştırmalıklar listesinde sizlere sunuluyor. Norveç halkına özgü bir lezzet olan Kjottbolleri mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasına yazmalısınız.

8 ) Ringa Balığı Kızartması

Norveçlilerin hamsisi olan ringa balığı, ara öğünlerde ekmek arası tüketilen bir balık olduğu gibi farklı lezzetler için kullanılan bir balık türü de olabiliyor. Norveç’te 11 farklı versiyonu pişirilen Ringa balığının en fazla tercih edilen türü ise taze olarak denizden çıkarılıp fırında pişirilmesi veya kızartılmasıdır. Balık restoranlarında yiyebileceğiniz ringa balığı mutlaka taze olarak tüketilmelidir. Bayatlayan ringa balığı omega değerini hızlı bir şekilde kaybeden bir balık türüdür.

9 ) Brunost Peyniri

Norveç, birçok Avrupa ülkesi gibi özel peynirlerin üretildiği bir ülke olma özelliğine de sahip. Brunost peyniri de Norveç’te üretilen ve dünyaya satılan lezzetli bir peynir türüdür. Kahverengi bir peynir olarak normal peynirlerden farklı olan Brunost peyniri, reni dışında tadı ile de oldukça farklıdır. Atıştırmalık bir peynir olan Brunost peynirini aynı zamanda kahvaltılarda, akşam yemeklerinde ve et yemeklerinin yanında tüketen Norveçliler aynı zamanda turistlere özel olarak da satışını yapıyor. Norveç seyahatinizde mutlaka denemeniz gereken Brunost peyniri, özel peynir mağazalarında ve restoranlarda satılan bir peynir türüdür. Kırmızı şarap ile mükemmel bir ikili oluşturmaktadır.

10 ) Balina Eti

Norveçliler yüzyıllardır balıkçılık ile uğraşan bir millet oldukları için balina avlayarak balina eti yiyen bir millet olarak da biliniyor. Balina avının serbest olduğu ülke de balina eti de fırınlanmış dilimler şeklinde sevilerek tüketiliyor. Yemeklerde de tüketilen balina eti, yumuşak ve yağlı bir et olduğu için halk tarafından çok seviliyor. Et türleri bakımından çok zengin bir ülke olan Norveç’e seyahat ettiğinizde balina etini mutlaka denemelisiniz.

11 ) Somon Balığı

Somon balığının en güzel pişirildiği ülkelerin başında gelen Norveç, 23 farklı pişirme yöntemi ile somon balığının pişirildiği bir ülkedir. Hangi yöntem ile olursa olsun mutlaka denemeniz gereken somon balığı, orta yağlı ve lezzetli bir balık türüdür. Soğuk iklimlerde yetişen ve bu nedenle normal somonlara göre daha yağlı olan balık kendi yağında fırınlandığında mükemmel bir lezzete sahip olmaktadır. Bu özelliği ile ülke de ne çok tüketilen balık türleri arasında yer alan somon balığı aynı zamanda şoklanmış olarak diğer Avrupa ülkelerine de satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×