Norveç’te Evlenmek - Norveç'te Yaşam - Eraytur
Norveç Vizesi

Norveç’te Evlenmek

Norveç’te evlenmek mümkün olmakla birlikte kişilerden birinin vatandaş olması, oturum iznine sahip olması veya her iki kişinin de başka bir ülkenin vatandaşı olması gibi alternatifler söz konusudur. Bu alternatifler arasından size uygun olan yapılacak olup her birinin şartları ve istenen evrakları farklıdır. Norveç’te evlenmek zor olmamakla birlikte prosedürler eksiksiz bir biçimde halledilmelidir. Bu sayede Norveç’te evlenebilir ve duruma bağlı olarak orada yaşayabilirsiniz.

Bazı çiftler ise sadece evlenmek için giderler ki bunun için evlenme vizesi var olup başka bir vize almanız gerekmez. Öncesinde nikah tarihi almak gerekmekte olup bunu da gerekli evraklar ile gerçekleştirebilmek mümkündür.

Nikah konsoloslukta yapılsa da oranın vatandaşı olmasanız dahi düğün yapabilirsiniz. Bu gibi alternatifler odlukça fazla olup Norveç de bu konuda açık görüşlü ülkelerden biridir. Ancak düğün için önceden ayarlama yapmanız tavsiye edilmektedir.

Norveç Vatandaşı ile Evlenmek

Norveç vatandaşı ile evlenmek için birtakım prosedürler gerekmektedir. Aslında her iki vatandaşın da farklı bir ülkeden gelerek Norveç’te evlenmesi çok daha kolay iken Norveç vatandaşı biri ile evlenmek beraberinde aile birleşimi vizesini de getirecektir. Bu nedenle sizi çok daha uzun bir süreç beklemektedir. Norveç vatandaşı ile evlenmek için öncelikle sizlerin nerede bulunduğunuzun önem arz etmektedir.

Eğer siz hali hazırda Norveç’te oturma izni yaşıyorsanız bu durumda evlilik de daha kolay ilerleyecektir. İlk aşamada kendi ülkenize gitmenize gerek kalmadan Norveç’te rahatlıkla evlenebilirsiniz. Bu süreçte bir sağlık sigortanız var ise ek ödeme de yapmadan sağlık kontrollerinden geçebilir ve bir evlilik için hali hazırda gereken evrakları birkaç gün içerisinde toparlayabilirsiniz. Ancak bunlara ek olarak pasaportunuz istenir ve pasaportunuzun tamamı Norveç diline çevrilmiş olmalıdır. Aynı zamanda belediyeden biri de düğünde yer almalıdır.

Ancak siz Norveç’te oturum iznine sahip değilseniz bu durumda kendi ülkenizden evlenme vizesi almanız gerekir. Bunun için de hali hazırda gereken sağlık kontrolleri ve uygunluk belgeleriniz hesaba katılmalı ve en kısa sürede tamamlanmalıdır. Sonrasında bunları yanınızda götürmeniz de tavsiye edilmektedir.

Önceden düğün tarihi almış olmanız ve bunun belgelenmesi durumunda da dosyaya eklemeniz tavsiye edilmektedir. Norveç’te evlenmek ancak bu şekilde mümkün olup sonrasında tescil için ülkenize dönmeniz gerekmektedir.

Norveçli Biriyle Evlenmek

Norveçli biriyle evlenmek evlilik sürecinde pek fazla yorucu olmasa da evlilik sonrasında daha yorucu olmaktadır. Bunun sebebi ise aile birleşimi vizesidir. Aile birleşimi vizesi en çok incelenen ve en çok evraka sahip vize olarak da bilinmekle birlikte sonuçlanma süresi de çok daha uzundur. Bu nedenle aile birleşimi vizesi almak isteyen çiftlerin muhakkak ki evraklarını düğün öncesinde hazırlayıp düğün sonrasında da evlilik belgelerini ekleyerek en kısa sürede teslim etmesi tavsiye edilmektedir.

Norveçli biriyle evlenmek için evlenme sürecinde eğer ki Norveç’te evlenmek istiyorsanız bu durumda pasaportunuz gerekecektir. Pasaportunuz çevrilmiş olmalıdır. Ancak sonrasında alacağınız aile birleşimi vizesi için istenen evrak sayısı aslında iki kişilik olmaktadır. Siz vizeyi alacak olsanız da eşinizin de evrakları istenecektir. Burada en önemlisi eşin veya sizin iki kişinin ihtiyaçlarını kapsayacak bir geliri olup olmadığıdır. Yani Norveç’te ve Norveçli biriyle evlenseniz dahi ciddi maddi imkânsızlıklar var ise aile birleşmiş verilmemesi de olasıdır. Bu nedenle çiftlerden en az biri eğitimli ve geliri ortalama veya üzerinde olmalıdır.

Eğer henüz çalışmıyorsanız ancak iyi bir eğitiminiz var ise Norveç’te oturum alabilmeniz daha mümkündür. Özellikle eğitimli ve genç nesil ön planda olup daha önceden iş deneyiminiz olması da büyük bir avantaj olacaktır.

Norveç Turist Vizesi ile Norveç’te Evlilik

Norveç turist vizesi ile Norveç’te evlilik yöntemi sık sık yapılmaya çalışılsa da bu önerilmemektedir. Bu nedenle ülkeye girişi yasaklanan veya birtakım sıkıntılar yaşayan birçok kişi vardır. Bu biraz ülke inisiyatifinde olsa da her şekilde vize alma amacından sapma odluğu gözle görülür biçimdedir. Evlilik vizesi alarak evlenmek ise en doğrusudur. Bu sayede süreç çok daha hızlı ilerleyecek ve sonrasında olası bir problem çıkmayacaktır.

Turist vizesi ile evlilik Norveç kurallarına göre uygun değildir. Turistik amaçlardan dışarı çıkmak olarak değerlendirilmesi de olasıdır. Norveç’e turistik olarak gitmeniz ancak bu sırada birini sevmeniz durumunda ilişkiye zaman vermeniz de önemlidir. Norveç kısa süreli ilişkilerden ziyade kanıtlanabilen uzun süreli birliktelikleri ön planda tutmaktadır. Bu pek çok açıdan ilişkinin sahte olmadığını kanıtlamaktadır. Bu da aslında sahte amaçlar ile yapılan evliliklere karşı alınan oldukça doğal bir önlemdir. Pek çok kişi vatandaşlık almak adına sahte evlilikler yapmaktadır.

Norveç Evlilik Vizesi

Norveç evlilik vizesi alırken bunun 90 gün ile sınırlı olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak Norveç’te evlenmek maksadıyla giderken kalacağınız tarih aralığını da belirtmeniz gerekir. Yani 90 gün de kalabilirsiniz ancak bu aşamada 90 gün kadar seyahat sigortanızın yapılmış olması ve uçak, otel biletlerinizin buna göre ayarlanmış olması gerekmektedir. Daha az kalacaksanız bunun da belirtmeniz önerilir. Çünkü vize başvurunuzu inceleyen kişiler dönüş tarihinizi net olarak bilmek isterler.

Bunun dışında nikah tarihiniz ve sizin nikâha uygunluğunuz için gerekli belgeler yer almalıdır. Yani evlilik cüzdanı bedeli ve bunun ödendiğine dair dekont, sağlık raporu, biyometrik fotoğraf, pasaport, ikametgâh adresi gibi birtakım belgeler istenecektir. Bunlara ek olarak evliliğe uygunluk açısından gerekli belgeler de dosyada yer almalıdır. Norveç evlilik vizesi ortalama 15 -20 gün içerisinde açıklanmakta olup bir haftada açıklanan örnekleri de bulunmaktadır.

Eğer ki eşlerden biri Norveç’te yaşıyor ise bu durumda Norveç vatandaşı olmadığı sürece yine de konsolosluktan nikah için tarih alınır çünkü düğün konsoloslukta yapılacaktır. Bu zorunlu bir durumdur. Ancak taraflardan biri Norveçli ise ve Norveç’te evlenilecek ise bu konsoloslukta düğün yapılamaz. Konsoloslukta düğün yapılmasının avantajı ülkenin evliliğinizi tanıyor olmasıdır. Ancak Norveç’te evlenmek istiyorsanız ve taraflardan biri de Norveçli ise bu aşamada nikah uygun görülen yerlerden birinde yapılırken sizi temsilen ve şahit olarak bir belediye çalışanının bulunması gerekmektedir.

Norveç’te Düğün

Norveç’te düğün yapmak son zamanlarda pek çok insanın hayalidir. Norveç’te düğün yapmak için Norveç vatandaşı olmanıza gerek yoktur ve orada yaşamanız da gerekmemektedir. Konsolosluktan bu süreç için gerekli evrakları toplayıp başvuru yapabilir ve sonrasında Norveç’te Türk Konsolosluğunda evlenebilirsiniz. Ardından isterseniz Norveç’te herhangi bir yerde düğün de yapabilirsiniz. Tüm bunları evlenme vizesi esnasında belirtmeniz gerekir ki tüm bunlar kısa süreli vize grubunda olup en fazla 90 gün ile geçerlidir. Ancak gidiş ve dönüş biletlerinizi almanız tavsiye edilir. Norveç’te evlenmek ne kadar zor olmasa da bir turist vizesi gibi düşünmek ve otel, uçak gibi rezervasyon bilgilerini eklemek önerilir.

Norveç’te düğün için pek çok yer bulunmaktadır ve özellikle kırsal düğün tasarımlarını seviyorsanız buna uygun pek çok konsepte sahip yer bulunmaktadır ancak elinizi çabuk tutmanız gerekir çünkü genellikle aylar öncesinden bu gibi yerlere rezervasyon yaptırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×