İtalya Nüfusu 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

İtalya Nüfusu 2022

Güney Avrupa’da bulunan ve İtalya Yarımadası üzerindeki Akdeniz ülkesi İtalya Cumhuriyeti, nüfusu en çok merak edilerek araştırılan konu olarak karşımıza çıkıyor. İtalya nüfusu 60 milyonu aşmış durumda dolayısı ile dünya genelinde en kalabalık 23. ülke. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en fazla nüfusa sahip 3. ülke olan İtalya’da nüfusun büyük bölümü Kuzey İtalya’da yaşıyor.

İtalya Nüfusu 2021

Son yıllarda yoğun göç olan ülkede İtalyanlardan sonra en yoğun nüfusa sahip olan Rumenlerdir. Mağripliler ve Arnavutları Çinliler ve Ukraynalılar takip ediyor. İtalya’da yerleşik nüfusu 2021 yılında 60 milyonun üzerinde olmasına rağmen artış yüzdesinde ciddi anlamda ve gözle görülen bir azalma bulunuyor. İtalya nüfusu 2021 ne kadar öğrenmek isteyenler için henüz açıklanmış resmi bir rakam bulunmuyor.

İtalya Nüfusu Azalıyor

İtalya Ulusal İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan en son rapora göre 31 Aralık 2020 itibariyle ülkede yaşayan nüfus oranı 59 milyon 257 bin 566 olarak açıklandı. Bir önceki yıla göre yüzde 0.6’lık düşüş gerçekleşen İtalya nüfusu 383 bin 922 kişi azaldı.

Yapılan açıklamada azalmanın Floransa büyüklüğünde bir şehrin yok olması anlamına geldiği ifade edildi. İstatistik Kurumu, İtalya’nın birliğini sağlamasından bu yana en düşük doğum sayısı düzeyi ile karşılaşıldığı belirtilirken ölüm oranının ise İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kaydedilen en yüksek oran olduğu ifade edildi. İtalya nüfusu kaç 2021 yılı itibariyle bakıldığında 60 milyonun altında olduğu açıklanıyor.

İtalya Nüfusu Yaş Ortalaması

Avrupa istatistik ofisi Eurostat verilerine göre İtalya yaş ortalaması 43.8, ülkede yaşayan yaşlı nüfusun oranı ise yüzde 6.1. İstatistik verilerine göre Avrupa’da 80 yaş üzerinde en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülke İtalya.

İtalya Nüfusu Yıllara Göre

İtalya nüfusu 2020 kaç öğrenmek için yapılan analizlerde yıllara göre nüfus oranında ciddi anlamda düşüş yaşandığı gözden kaçmıyor. 1960 yılında 50 milyonun üzerinde olan nüfus artışı 2015 yılına kadar düzenli olarak yükselme seyri gösteriyor. 2016 yolu itibarı ile düşmeye başlayan nüfus yüzdesi yüzde 0.80’lere kadar ulaştı. 2019 yılında 60 milyon 244 bin 639 olan ülke nüfusu 2021 yılında 59 milyona geriledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×