İtalya Bayrağı - Eraytur
Eraytur Blog

İtalya Bayrağı

Birbirine eşit genişliğe sahip 3 dikey renkten oluşan İtalya Bayrağı, Fransız İmparatoru Napolyon tarafından tasarlandı. 1997 yılında şu anki kullanılan tricolore’nin kabulünün 200. yıldönümü milli bayrak günü olarak ilan edildi. Her yıl 7 Ocak tarihinde ülkede kutlamalar yapılır.

İtalya Bayrağı Anlamı

İtalya Bayrağı rengi soldan sağa doğru dikey ve eşit büyüklükte yerleştirilmiş yeşil, beyaz ve kırmızı çizgilerden oluşur ve İtalya Bayrağı anlamı her renkte farklıdır. 1700’lü yıllarda Fransız etkisi ile belirlenen renklerde yeşil doğayı, beyaz alpler’deki karı, kırmızı ise İtalyan bağımsızlık savaşı’nda akan kanı temsil eder.

Dini açıklamaya göre ise yeşilin anlamı umut, beyazın kader, kırmızının ise hayırseverliktir. İtalya Bayrağı emoji olarak bazı platformlarda IT olarak gösterilir.

İtalya Bayrağının Rengi

İtalya Bayrağının resmi, 1796 yılında Napolyon Bonapart’ın İtalya’nın kuzeyini işgal etmesinin ardından Fransız bayrağından esinlenerek tasarlandı. 1797 yılında resmi olarak kabul edilen bayrak 3 renkten oluşurken ortasındaki silah simgesi bulunan kupa ile birlikte İtalya’nın eyaletlerini sembolize eden 4 ok bulunur.

İtalya Bayrağına Benzeyen Bayrak

Fransa bayrağı nasıldır bakıldığında 1870 yılında Roma’nın İtalya’nın başkenti seçildikten sonra İtalya bayrağı daha önceki renklerini korudu. Fark olarak bayrağın ortasına Sicilya ile Napoli krallıklarının ortak arması eklendi.

İtalya Bayrağına benzeyen bayrak Fransa bayrağıdır çünkü Napolyon tarafından tasarlanan bayrağın Fransa bayrağına benzemesi istendi. İtalya fethinden sonra kendini ilk Fransız İmparatoru ilan eden ve taç giyen Napolyon, Fransa Cumhuriyeti’nden krallığa döndü ve bayrak da değişiklik uyguladı.

Kırmızı dikdörtgen zemin üzerine beyaz ve yeşil renkli kareler konuldu aynı zamanda yeşil üzerine altın renkli kartal konduruldu.

İtalya Bayrağı Renkleri

Beyaz, kırmızı ve yeşil renklerinden oluşan ve ortasına silah simgesi bulunan İtalya bayrağı, 7 Ocak 1797 yılında resmi olarak tasarlandı. 1802 yılında değiştirerek eşkenar karelerden oluşan tasarım renkler bulundu.

En son 1948 yılında İtalya Cumhuriyeti ilan edildikten sonra son kez değişikliğe uğradı ve İtalya Bayrağı png bugünkü hali ile kullanılmaya başlandı. İtalya anayasasının 12. maddesinde bayrağın şekli ve boyutları aynı boyutta olan ve yeşil, kırmızı ile beyazdan oluşan 3 renk olarak geçmektedir. 1 Ocak 1948 yılından bu yana bayrak değişmeden halen İtalya semalarında dalgalanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×