İtalya Asgari Ücret 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

İtalya Asgari Ücret 2022

Avrupa ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi İtalya asgari ücret net rakam yerine saatlik ücret olarak belirleniyor. Saatlik tutar sektör ve çalışma saatine göre değişiklik gösteriyor. Haftalık 40 saat olarak çalışma saati uygulanan ülkede ortalama saatlik ücret 7 Euro olarak belirleniyor.

İtalya’da Asgari Ücret 2020

İtalya’da asgari ücret kavramı resmiyette bulunmaz, alt maaş sınırları işçi ve işveren tarafından belirlenir. Resmi para birimi Euro olan ülkede dünyada asgari ücret sıralaması 2020 ile kıyaslandığında mimarlar ortalama 2 bin ile 2 bin 500 Euro arasında maaş alırken iş deneyimi baz alınarak üst sınıra çıkmakta.

Mühendisler 2500 ile 3 bin Euro, öğretmenler 2 bin Euro ile 2.300 Euro, doktorlar ise 4800 ile 7 bin Euro arası maaş almaktadır.

İtalya Asgari Ücret 2021

İnsanların yaşamını sürdürebilmesi için en uygun şartlarda İtalya asgari ücret çalışanlara 1662 Euro olarak ödenmekte. Dünyada asgari ücret sıralaması 2021 araştırmasına göre 1662 Euro asgari ücret alan biri rahatlıkla hayatını sürdürürken aynı zamanda para biriktirme şansı elde etmekte.

İtalya’da Asgari Ücret, İş Olanakları Ve İtalya’da Yaşamak

Devlet tarafından düzenlenmiş olan herhangi bir asgari ücrete sahip olmayan Avrupa ülkelerinden olan İtalya’da ücretler sektör bazında sendikalar ve işverenler arasında yapılan toplu pazarlıklar ile saatlik şeklinde belirlenir. Buna göre;

  • Ev işleri, € 4.57
  • Giyim € 6.60
  • Tarım € 7.13
  • Konaklama € 7.17
  • Metal endüstrisi € 7.32
  • İnşaat € 7.59
  • Yiyecek € 8.21
  • Bankacılık € 11.11 olarak saat ücreti şeklinde belirlenmiştir.

Enflasyona göre her 2 yılda bir ücretler artırılmakta ve asgari ücretin kullanamadığı sektörlerde işverenler tarafından işin miktarı ve kalitesine göre maaşlar belirlenmektedir.

Herhangi bir deneyime sahip olmayanlar belirlenmiş olan maaşların altında ücret alır ancak asgari ücret fazla mesai, kıdem artışı ve ikramiye ile desteklenmektedir.

İtalya’da Asgari Ücret Kaç Euro?

İtalya’da hükümetin müdahalesi olmadan sektörlere göre farklılık gösteren asgari ücret toplu sözleşmeler ile belirlenir. Yasal olarak herhangi bir ücret olarak sınırlandırılmayan maaşlar aile ve çocuk yardımı ya da işsizlik sigortası gibi sosyal yardım mekanizmalarının geliştirilmesi ile yaşam kalitesini sağlayabilecek şekilde belirlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×