İngiltere’de Evlenmek Ve Yaşam - Eraytur
İngiltere Vizesi

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere diğer bir ismi ile Birleşik Krallık’tır. İngiltere halkı için İngilizler ifadesi kullanılır. İngiltere’de evlenmek ya da İngiltere vatandaşı ile hayatını birleştirip geri kalan yaşamına İngiltere’de devam edecek olan kişiler için belirli işlemler bulunur. Bunlar, İngiltere’nin yasal olarak sunduğu şartlar şeklinde de yer edinir.

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere’de evlenmek için belirli vize seçenekleri bulunur. Bunlar;

 • Ziyaret evlilik vizesi
 • Yerleşim nişanlılık vizesi ya da bilinen diğer ismi ile evlilik vizesi
 • Yerleşim eş birlikteliği vizesi
 • Yerleşim evli olmayan eş vizesi şeklinde yer edilir.

Evlilik vizesi yalnızca İngiltere’de evlenmeye gelip, sonrasında evlenme süreci tamamlandıktan sonra Birleşik Krallık‘tan ayrılmanız gerektiğine dair işlemlerde uygulanır.

Nişanlılık ya da bilinen diğer ismi ile evlilik vizesi, İngiltere de evlenip aynı zamanda İngiltere’de yaşamaya devam etmek istediğiniz takdirde tercih edeceğiniz vize türü şeklindedir.

Yerleşim eş birlikteliği vizesi ise evli olarak bulunan kişilerin, Birleşik Krallık‘ta süresiz olarak oturum izni almak istedikleri takdirde, tercih edecekleri bir vize türüdür.

Evli olmayan eş vizesi ise yıl boyunca birlikte evli olarak yaşayan çiftin, 2 yıl sonrasında evli olmadıkları takdirde hala İngiltere’de yaşamaya devam etmeleri üzerine evli olmayan eş vizesi tercih edilir.

Burada eşlerden birinin İngiliz vatandaşı olması, önemli bir nitelik taşır. İngiltere’de evlenmek için verilen vizelerden birini tercih etmeniz, ardından İngiltere konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği ile müracaatı geçip başvuru talebinde bulunmanız gerekir.

İngiltere Vatandaşı İle Evlenmek

İngiltere vatandaşı ile evlenmek istenildiği takdirde belirli vize türlerinden bir işlem yaptırılmalıdır. Bunlar;

 • Ziyaret evlilik vizesi
 • Ya da nişanlılık vizesi olarak farklılık gözetir.

İngiltere’de evlenmek ve beraberinde evlilikten sonra nerede yaşanılacağı, düğünün Birleşik Krallık’ta olup olmayacağına dair etmenlerde ise bir eş vizesine başvurulması, tercih edilen kolay yöntemler arasındadır. Birleşik Krallık‘ta evlenmeye karar verildiği takdirde eş evlilik vizesinden önce ilk olarak nişanlı vizesi alınmalıdır. Nişanlılık vizesi işlemleri, İngiltere konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği ile müracaata geçildiği takdirde detaylı bilgiler edinilebilir. Nişanlılık vizesi, evlilikten önceki altı ay içerisinde birlikte yapılmalıdır. Yani evlenilmeden altı ay içerisinde eş vizesine başvurulması, evlilik vizesinin temellerini atmak adına önerilir. İngiltere’de evlilik için 18 yaşının doldurulması önemlidir. Bu hem vize işlemlerinde bir kural olarak yer edilirken, hem de İngiltere’nin evlilik vizesi işlemlerindeki yasal bir şartıdır. İngiliz vatandaşı ya da sizin yıllık gelirin en az 18.600 sterlin olması, bir İngiliz ile evlenmek istediğiniz takdirde bilinmesi gereken önemli detaydır. Sterlin, İngiliz para birimidir. 18600 sterlin, banka dökümanı içerisinde vize işlemleri esnasında bulunmalıdır. Evrak dosyasında böyle bir detayın bulunması, vize işlemlerinin daha kolay bir şekilde halledilmesi adına büyük bir önem taşır.

İngiltereli Biriyle Evlenmek

İngiltereli biriyle evlenmek için düğün, nişan ya da belirli organizasyonlarda İngiltere tercih edildiği takdirde burada belirli vize sürecinin tam bir şekilde tamamlanması gerekir. Hem Türkiye hem de İngiltere için vize şartında sunulan en önemli detay, İngiltere’de yaşayan kişinin İngiliz vatandaşı olması gerek. Buradaki vize işlemleri, evlilik vizesi şeklinde yer edilir. Evlilik vizesi diğer vizelerden ayrıştırılır. Evlenileceğine dair bir vize olduğu için kanıtlı belgeli, ıslak imzalı şartlarla birlikte bulunur.

Düğün öncesinde ya da İngiltere’de evleneceğine dair belirli bir planlama yapılmışsa, bundan yaklaşık 2 ya da 3 ay öncesinde vize işlemlerin halledilmesi gerekir.

Aksi takdirde vize işlemlerinde bir sorun, eksiklik ya da bunun gibi etmenler olduğu takdirde evlilik planınız aksayabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için önceden gerekli büyükelçilikler, konsolosluklar ya da diplomatik müdürlükleri ile müracaata geçmeniz önemlidir.

İngiltere Vatandaşı İle Evlilik

İngiltere vatandaşı ile evlilik sürecinde, İngiltere evlilik ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilir. Bu işlemlerle birlikte İngiltere ziyaretçi ya da turist vizesi gibi şartlarında sağlanması önemli bir detaydır. İngiltere evlilik ziyareti vizesi, İngiltere de evlenip sonrasında tekrardan uzun süreli olarak kalınmayacağı takdirde alınması gereken vize türüdür. Fakat İngiltere’de evlenip aynı zamanda İngiltere’de hayatınıza devam ettirmek istediğiniz takdirde burada bir oturum izni bulunur. Oturum iznini süresiz olarak almak istediğinizde, evlilik vizesi ile birlikte oturum izni işlemleri de gerçekleştirilir. İngiltere’de evlenmek ve burada yaşamak isteyen kişiler, İngiltere yerleşim evlilik vizesi ya da AB vatandaşlarının bağımlıları için İngiltere yerleşim evlilik vizesi tercih edilebilir.

Turist Vizesi İle İngiltere’de Evlilik

Turist vizesi ile İngiltere’de evlilik, İngiltere’nin vize şartları içerisinde gerekse Türk konsoloslukları tarafından kabul görmeyen bir işlemdir. Turist vizesi belirli sezonlarda turizm amaçlı ziyaret gerçekleştirileceği takdirde verilen vize türüdür. Fakat evlilik ya da evlilikten sonra hayatına İngiltere’de devam edecek olan kişiler için verilen vize türü, evlilik vizesi şeklinde adlandırılır. Turist vizesi ile İngiltere’de evlilik gibi bir durum, vize işlemleri esnasında kabul görmez.

İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere evlilik vizesi;

 • İngiltere’de evlenmek,
 • İngiliz vatandaşı ile nişanlı olmak
 • Ya da İngiltere’de evlenip sonrasındaki süreçte yaşama burada devam etmek istediğiniz takdirde, evlilik vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere’de bulunan kişinin, kesinlikle İngiliz vatandaşı olması uzun süreli olarak süresiz bir şekilde oturum sahibi olabilmeniz adına da zorunluluk taşır. İngiltere evlilik vizesi için Türkiye’den yapılan başvuru sahibi adına, belirli evraklar hazırlanmalıdır. İngiliz vatandaşının da kendi ülkesinde ayrı evrakları hazırlaması gerekir. Evraklar bir dosya içerisinde bulunmalıdır. Aynı zamanda evraklar, ıslak imzalı ve gerçek olduğunu kanıtlayıcı belgeler şeklinde bulundurulmalı. Aksi takdirde evlilik vizesi, İngiltere Büyükelçiliği ya da Türk konsoloslukları tarafından onay görmez. Buradaki kanıtlayıcı belgeler çiftin birlikte çekildiği fotoğraflar, güncel yazışmalar ya da evleneceğine dair çeşitli belgeler olarak dosyaya eklenebilir.

 • İngiltere evlilik vizesi için başvuru formu doldurulur.
 • Ardından harç ödemesi yapılarak, İngiltere vize başvuru merkezleri üzerinden randevu alınır.
 • Yalnızca İngiltere’de evlenmek fakat sonrasında İngiltere’de hayatına devam etmeyecek olan kişiler, evlilik ziyaretçi vizesini tercih edebilir.
 • İngiltere’de İngiliz vatandaşı ile evlenip sonrasında Türkiye’de yaşamaya devam edecek olan çiftler, evlilik ziyaretçi vizesi ile doğru başvuru kategorisine tercih edebilirler. Buradaki vize türünde istenilen evraklar ya da hazırlanması gerekenler hem İngiliz vatandaşı hem de Türk vatandaşı için ayrı ayrı nitelik taşır.

İngiltere’de Düğün

İngiltere’de evlenmek için gerekli şartlar tamamlandığında düğüne gelecek olan misafirlerde, vize ya da pasaportları ile katılım sağlayabilirler. Burada çift için ayriyeten bir evlilik vizesi ya da bunun gibi etmenlerle uğraşmaya gerek yoktur. Misafirler ya da akrabalar İngiltere’de düğün için bir seyahat planı hazırlandıkları takdirde kendi pasaportları var ise bununla İngiltere’ye uçuş gerçekleştirebilirler. Fakat pasaport suresi bitmişse ya da İngiltere vize işlemleri uygun değilse, düğün gününden yaklaşık bir ya da birkaç ay öncesinde vize işlemlerinin halledilmesi önemlidir. Burada İngiltere Büyükelçiliği ya da İngiltere Konsolosluğu’na başvuru talebinde bulunulması gerekir. İngiltere’den Türkiye’ye gelecek olan kişiler ise yalnızca düğün günü için bir ziyaret olacaksa, kendi vizeleri ile bu işlemi sağlayabilirler. Vize yoksa, İngiltere’de bulunan Türk konsolosluklarına başvuruda bulunulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×