İngiltere Para Birimi 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

İngiltere Para Birimi 2022

Birleşik Krallık’ta kullanılan İngiltere para birimi İngiliz sterlinidir, uluslararası para kodu, açılımı Great Britain Pound olan GBP’dir. Avrupa’da ve dünya genelinde deniz aşırı bölgeleri bulunan İngiltere’nin bu bölgelerde kullanılan para birimi bölge isimleri ile anılan sterlindir aynı zamanda yurtdışındaki hava üstlerinde Avrupa Birliği para birimi olan Euro kullanılmaktadır.

Sterlin

İngiltere Merkez Bankası yönetiminde olan sterlin, Birleşik Krallıktaki tüm bölgelerin kendi bankaları tarafından basılmaktadır. GBP olarak kısaltılır ve sembolü £ şeklindedir, resmi olarak İngiliz pound’u olarak tanımlanmaktadır.

Alt birimleri genellikle penny ya da pens olarak adlandırılırken her ikisi de aynı para birimini ifade etmektedir ve p sembolü ile gösterilir. Dünyanın en değerli para birimi olan sterlin, brexit sürecinden etkilendiğinden dolayı değerini kaybetse de halen güçlü seyrini sürdürüyor.

Pound Nedir?

İngiltere para birimi olan sterlin’in halk arasında çok daha yaygın olarak kullanılan ismi pound’tur. Dünyada en çok işlem gören 5 para biriminden biri olan İngiliz sterlini aynı zamanda Birleşik Krallık resmi para birimidir. Buna rağmen insanlar arasında birçoğu banknot ya da metal paraya sterlin yerine pound demektedir.

Her ülkede Merkez Bankası tarafından basılan sterlin, İskoç sterlini, Galler sterlini ve Kuzey İrlanda sterlini gibi adlandırılırken halk arasında hepsine verilen tek isim pound’dur. Pound TL kuru günlük değişerek işlem görmektedir.

Pound Sterlin Farkı

Pound ve sterlin arasında ki tek fark, İngilizlerin kendi parasına pound dünyanın geri kalanının ise sterlin demesidir. İngiliz sterlini kelime anlamı 1000 yıl öncesine Normanlar’a kadar dayanır.

Normal penisinde bulunan küçük yıldız yani star zaman içerisinde evrim geçirerek ve sonuna ing eki alarak sterling kelimesi şeklinde türetildi. Yıldızlı ya da yıldızcık gibi anlamlarda kullanılan ilk peninin üzerindeki yıldızdan yola çıkarılarak İngiltere para birimi sterlin olarak değiştirildi.

Pound Nerenin Para Birimi

Birleşik Krallığa ait olan pound, en yaygın kullanılan para birimi olarak öne çıkıyor, dünyada kullanılan en eski para birimlerinden biridir. Aynı zamanda Londra para birimi olarak da geçerliliği bulunan pound bir dönem İngiliz sömürgesi olan ülkelerde kullanılmaktadır.

  • Cebelitarık
  • Mısır
  • Man Adası
  • Lübnan
  • Jersey
  • Sudan
  • Güney Sudan
  • Suriye
  • Guernsy, İngiliz para birimi pound kullanan ülkelerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×