İngiltere Nüfusu 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

İngiltere Nüfusu 2022

Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülke içerisinde yer alan İngiltere nüfusu 56 milyon ile Birleşik Krallığın en geniş ve en kalabalık ülkesidir. Birleşik Krallık nüfusu yaklaşık yüzde 85’i İngiltere’de yaşar, İngilizce nüfusunun yüzde sekseni şehirlerde iken kilometrekare başına 235 kişi ile dünyanın nüfus açısından en yoğun ülkelerindendir.

İngiltere Nüfusu Ne Kadar?

Birleşik Krallık nüfusu 68 milyon olarak kabul edilmektedir,  yüzde 80’ini İngiltere oluşturduğuna göre İngiltere nüfusu 2021 yılı için 58 milyondur. Birleşik Krallığın geriye kalan nüfus dağılımına göre

  • Galler 3 milyon
  • İskoçya 5 milyon
  • Kuzey İrlanda 2 milyon nüfusa sahiptir.

İngiltere Nüfusu Yaş Ortalaması

İngiltere nüfusu hızlı bir şekilde yaşlanıyor, ulusal istatistik ofisi verilerine göre 65 yaş üstü nüfus sayısı 2046 yılında ülke genelinde 1/4 oranını bulacak. 2039 yılında İngiltere nüfusunun 74 milyonu bulunması öngörülürken nüfusun yüzde 18’i 65 yaş, yüzde 2,4’ü ise 85 yaş ve üzeri vatandaşlardan oluşuyor.

Ülkede çocuk nüfusundaki düşüş büyük bir hızla devam ediyor, ülke genelinde ölümler doğumların çok önünde. Aynı zamanda İngiltere’deki göçmen sayısı ülkeden göç edenlere göre çok daha yüksek. Tüm bu verilere göre İngiltere nüfusu kaçtır bakıldığında yaklaşık 58 milyon olduğu görülmektedir.

İngiltere Nüfusu Ne Kadarını Aşıladı?

Covid-19 ile mücadelede kitlesel aşılama başlatılan İngiltere’de nüfusun dörtte üçü aşılandı. Dolayısıyla birçok insanın merak ettiği İngiltere nüfusu yüzde kaçını aşıladı sorusunun cevabı nüfusun çok büyük bir oranının aşılanması tamamlandığı şeklinde verilmektedir. İsrail ile birlikte İngiltere aşılama oranları oldukça yüksek seyreden ikinci ülke, vaka sayıları artmasına rağmen ölüm oranları düşüyor.

İngiltere Nüfusu Yıllara Göre

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre İngiltere nüfusu son 20 yılın en düşük artışını yaşıyor. 2016 yılı verilerine göre nüfus artışı yaklaşık yüzde 0.8 seviyesinde iken 2020 yılında bu oran yüzde 0.5 olarak artış gösterdi.

İngiltere nüfusu 2020 yılı haziran sonu itibarı ile İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre 67.1 milyona yükseldi geçen yılın aynı ayına oranla nüfus yüzde 0.5 arttı. Buna rağmen ofis tarafından açıklanan verilere göre İngiltere’de 2003 yılından bu yana yıllık düzeyde en düşük nüfus artışı yaşandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×