İngiltere Bayrağı - Eraytur
Eraytur Blog

İngiltere Bayrağı

Birleşik Krallık Devleti’nin resmi bayrağı mavi zemin üstüne beyaz çarpı (Aziz Andrew Haçı) ve artı olanların üzerinde ise kırmızı bir çarpı (Aziz Patrick Haçı) ve artı (Aziz George Haçı) şeklindedir. İngiltere Bayrağı birleşik krallık bayrağı dışında aynı zamanda hükümet ve gemi bayrağı şeklinde farklıdır.

İngiltere Bayrağının Rengi

Hükümet ve gemi bayrakları sol üst köşeye çekilirken sivil bayrak zemini kırmızı, hükümet bayrağında mavi, gemi bayrağında ise beyazdır. Gemi bayrağında aynı zamanda beyaz zemin dışında zemin üzerinde kırmızı bir artı bulunur. Birleşik Krallık bayrağı artının üstte sol kısımda yer almaktadır.

İngiltere Bayrağı Anlamı

İngiltere Bayrağı olarak adlandırılan Birleşik Krallık bayrağıdır, Union Jack olarak tanımlanan İngiltere Bayrağı emoji dışında anlam açısından merak edilmektedir.  Hem antik hem de hanedan geleneklerine göre renkler farklı şekilde sembolize edilir.

Beyaz barış ve dürüstlüğü simgelerken kırmızı sertlik, cesaret ve gücü temsil eder mavi ise gerçek, uyanıklık, sadakat, adalet ve sebatı temsil eder. İngiltere bayrağı neden 2 tane olduğu konusunda açıklık getirmek için İngiliz Millet Topluluğunu simgeleyen İngiltere Birleşik Krallık ile resmi İngiltere bayrağının farklı tasarlandığını bilmek gerekir.

İngiltere Bayrağı Resmi

İngiltere Bayrağı resimlerinde gösterilen temel stil haç olarak tanımlanır, şekli ve oranı 1:2 olarak tüm bayrak resimleri izleyicinin bakış açısına göre soldan sağa uçan şekilde tasvir edilir. İngiltere bayrağı çizimi İngiltere, İskoçya ve İrlanda koruyucu Azizlerinin temsilinin şu şekilde resmetmektedir;

  • İngiltere’nin koruyucu Azizi Saint George’un beyaz kenarlı kırmızı haç
  • İrlanda’nın koruyucu azizi Aziz Patrick’in çapraz kırmızı haç
  • İskoçya’nın koruyucu azizi Saint Andrew’un çapraz beyaz haç üzerine yerleştirilmiştir.

İngiltere Bayrağına Benzeyen Bayrak

İngiltere bayrağı nasıl olduğu konusunda merak edenler aynı zamanda bayraklarında Birleşik Krallık bayrağı bulunan ülkeleri de araştırmaktadır. Dünyada İngiltere bayrağına benzeyen bayrak yoktur ancak sayısı 5 olan İngiliz Milletler topluluğu ülkelerinin ulusal bayraklarında Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır.

1965 yılında Kanada tarafından başlayan Birleşik Krallık bayrağı kullanımı en son 1994 yılında Güney Afrika tarafından kullanılmaya başlandı. Cebelitarık, bayrağında Birleşik Krallık bayrağı olmayan tek deniz aşırı bölgedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×