İngiltere Asgari Ücret 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

İngiltere Asgari Ücret 2022

Avrupa ülkelerine göre asgari ücret konusunda farklı bir politika izleyen İngiltere’de çalışanın yaşı dikkate alınır. Kişinin toplam kaç saat çalıştığına ve yaşına göre saat başı ücret belirlenir.

Eurostat verilerine göre geçtiğimiz yılın ikinci yarısında en yüksek asgari ücret veren ülke İngiltere oldu. Ada ülkesi İngiltere’de net asgari ücret 1220 Euro, brüt asgari ücret ise 1583 Euro’dur.

İngiltere Asgari Ücret 2021

İngiltere Asgari Ücret 2021 aylık olarak geçen yıla göre %2.2 oranında artarak saatlik 8.91 pound olarak belirlendi. Her yıl nisan ayında belirlenen asgari ücret;

  • 15 ile 18 yaş arasındaki işçilerde 4.35 pound
  • 18 ile 20 yaş arasında 6.15 pound
  • 21 ile 24 yaş arası işçilerde 7.70 pound
  • 25 yaş üstünde çalışanlarda 8.21 farz olarak belirlenmiş olup stajyer ve çıraklık aldığı saatlik ücret 3.90 Euro’dur.

İngiltere Asgari Ücretli Çalışan Sayısı

Joseph Rowntree Foundation raporuna göre İngiltere’de nüfusun ortalama üçte biri asgari maaş düzeyinin altında yaşıyor. Avrupa’nın büyük ülkeleri arasında yer alan İngiltere’de asgari ücretle çalışan oranı yüzde 4.9’dur. İngiltere asgari ücret ne kadar dendiğinde saatlik olarak belirlenmekte olup yaşa göre farklılık göstermektedir.

İngiltere Asgari Ücretle Geçinmek

Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan İngiltere Brexit Antlaşması’ndan sonra Avrupa Birliği’nden çıktı. Yaşanan bu durum ekonomi üzerinde önemli bir baskı oluşturdu ama yine de asgari ücret açısından birçok ülkeye göre oldukça yüksek durumda yer alıyor.

İngiltere asgari ücret aylık olarak geçimini sağlayanların başkent Londra dışında ülkede birçok farklı bölgede rahatlıkla yaşayabildiği hatta para dahi biriktirdiği bilinmektedir.

İngiltere Asgari Ücret Kaç Sterlin

Brexit Anlaşması ile Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere’de hükümetin hedefi asgari ücret saat tutarını 2024 yılına kadar 15 pound’a yükseltmek. İngiliz hükümeti 2021 nisan ayında asgari ücreti 2.2 oranda arttırdı ve saatlik 8.91 pound olarak belirledi.

Asgari ücretin satın alma gücü olarak Avrupa ülkeleri arasında İngiltere, ilk beşte yer alıyor. İngiltere’de asgari ücret satın alma gücü paritesi puanı 1358’dir, bu durumda ülke 27 ülke arasında yapılan sıralamada 5. sırada kendine yer buluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×