Vize Hizmetleri

İtalya Vize Başvuru Merkezi

İtalya vize merkezine hoş geldiniz.

İTALYA VİZESİ

 

Sıklıkla artan yurtdışı seyahat ihtiyacı, spor etkinlikleri, ticari faaliyetler ve bunun gibi durumlar için bireylere gerekli olan evraklar pasaport ve vizedir. Pasaport yurt dışına çıkmak için devletin bireylere sağlamış olduğu resmi bir belgeyken vize belgesi ise bir ülkeye girebilmek için görevli ve yetkili kişilerden alınan imzalı evraktır. Bu konularda bilgisi olmayan bireyler, örneğin; “vize nasıl alınır, vize randevusu nedir veya vize ücreti ne kadardır?” şeklindeki soruları için çeşitli internet sitelerinden yardım alabilirler. İtalya vizesi için başvuru yapmak isteyen bir kişinin gerekli olan bilgileri almak ve daha önceden İtalya için vize başvurusunda bulunmuş ve gidip gelmiş kişilere soru sorarak faydalanabilirler. İtalya vizesi ekşi sözlük sitesinden üye kişilerden bu konuda yardımcı olması istenilebilir. Bu konuların haricinde kişilerin gitmek istedikleri ülke eğer ki Avrupa Birliği’nin oluşturmuş olduğu vize kuralları içine dâhil ise birey, Schengen vizesi başvurusunda bulunarak işlemlerini daha kolay bir şekilde sonuçlandırabilir. Yani bu vizeye sahip olan bir kişinin Avrupa Birliği içerisinde bulunan diğer ülkelere gitmek istemesi durumunda harici başka bir vize çıkartmasına gerek yoktur.

italya Turistik Vize
italya Ticari Vize
italya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
italya Transit Vize
italya Erasmus Vizesi
italya Aile Birleşimi Vizesi

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

 

            Türkiye vatandaşı olup gri, kırmızı ve yeşil renkli pasaporta sahip olan bireyler Schengen politikası kapsamında vize işlemlerine tabi olmadan direkt olarak seyahat edebilirler. Ancak bu renklerin dışında kalan bordo ve siyah renkli pasaporta sahip bireyler için birtakım yaptırımlar söz konusudur. Öncelikli olarak bir pasaport çıkartılmalı ve bu pasaporta uygun defter sayfası ve yıllık anlaşmalar imzalanmalıdır. Daha sonrasında İç İşleri Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu bazı evrakların sorunsuz bir şekilde tesliminin ardından, bireylere İtalya vizesi sağlanmış olur. Bunların yanı sıra İtalya Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu bazı kriterler de vize ve pasaport işlemleri sırasında göz önünde bulundurulmalıdır. Bunların haricinde bireyler İtalya vizesi ücreti konusunda çeşitli sitelerden ve kurumlardan bilgi alınabileceği gibi İtalya vizesi Ankara’da bulunan iDATA iletşim bürosundan da merak ettikleri tüm soruları sorabilir. İtalya Vizesi Ankara’da bulunan bu iletişim merkezinden alınabileceği gibi çeşitli diğer kurumlardan da alınabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, bireylere vizeyi sağlayacak olan kurumun resmiyet açısından güvenilir olması ve kamu düzenine engel olacak şartları sağlamamasıdır.

 

İtalya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

            İtalya için vize ve pasaport başvurusunda bulunan kişiler belli başlı evrakları teslim anında yanında bulundurmak zorundadır. İtalya vizesi gerekli evraklar arasında pasaport ve vize belgesi haricinde ilk sırada yer alan nüfus cüzdanı fotokopisi ve biyometrik fotoğraftır. Vize başvurusunda bulunacak kişilerin biyometrik fotoğrafının kurallarına göre çekilmiş olması ve evrakta sahtecilik olmaması adına resmi belgelerin yetkili kişiler tarafından ıslak imzalı olması önemli bir husustur. Bunların haricinde vize başvurusunda bulunan kişilerin aylık maaş bordrosu ve kişilerin gideceği ülkede ki adreslerini belirleyen bir belgede bu evrakların arasındadır. Bireyler son 3 ayın gelir belgesini görevli kişilerin ıslak imzası olması koşulu ile vize başvurusunda teslim etmesi zorunludur. Adres takip sisteminde belirlenmiş olan bir diğer belge ise İtalya’ya gidecek kişilerin hangi lokasyon da oturacaksa onu önceden belirlemesi ve bunu resmiyete dökmesi durumudur. Bunun amacı ise kişilerin yurt dışına hangi amaçla çıktığını kontrol altına almak istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamaktır. İstenen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmasından itibaren kişiye bir takip çizelgesi verilir. İtalya vize randevusu şeklinde olan takip çizelgesini kişiler günlük olarak takip etmeli ve bu sürecin sonunda ülkeye giriş hakkını kazanmalıdır.

İTALYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Turistik vizesi şahısların İtalya’ya turistik gezi amaçlı olarak gittiği taktirde Türkiye’den alması gereken bir vize türüdür. Turistik vizesi şahıslara geçici süre ile verilir ve şahıslara ülkede turistik faaliyetlere katılma fırsatı sunmaktadır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İtalya turistik vizesi İtalya bir schengen ülkesi olduğu için en fazla 180 günlük için alınabilir. Ancak 180 günlük zaman diliminde sadece 90 günlük konaklama sağlanabilir. Şahıslar sürekli oturum yapmak istiyorlar ise bu durumda oturum izni için başvuru yapmaları gerekecektir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak nokta şahısların Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde İtalya Konsolosluğu’dur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar;

Pasaport: Yırtık ve eskimiş pasaportlar kabul edilmemekle beraber 10 yıldan eski olmaması şartı da aranmaktadır.

İtalya Schengen Vize Başvuru Formu: İtalyanca ve İngilizce olarak doldurulacak form doğru bilgiler içermeli ve tükenmez kalem ile doldurulmalıdır.

Biometrik Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf 3,5 x 4,5 ölçülerinde ve yüzün net görülebileceği şekilde çekilmelidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: :  İtalya turistik vizesi başvurusunda bulunan kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmalıdır.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler: İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli

İtalya Vize Dilekçesi: Turistik vize başvurusunda bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin yetkilisi tarafından hazırlanmış olan belge ıslak imzalı ve kaşeli olarak İtalya Konsolosluğu’na ve Büyükelçiliği’ne verilmelidir.

Bu evrakları eksiksiz tamamlayan kişiler turistik vizelerini alabilmek için seyahatlerinin sadece turistik gezi amacıyla yapıldığını ispatlamalıdır. Bu ispatı sağlayabilen belgeleri sunmak gerekmektedir. Böylece vize başvurusu ret cevabı almayabilir.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Biyometrik veri şahısların son beş yıl içerisinde veri tabanına kayıt edilmedi ise verilmelidir. Bunun dışında şahısların biyometrik verilerini vermelerine gerek kalmayacaktır. Bu bilgiler veri tabanında beş yıl süre ile saklanmaktadır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat edilecek tarihten en az iki hafta önce başvuru yapmak gerekmektedir. Şahıslar üç ay öncesine kadar başvuruların yapabilirler.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

İtalya turistik vizesi şahısların randevu alıp belgelerin teslim ettiği tarihten itibaren iki hafta içerisinde olumlu ya da olumsuz vize sonucu bilgisini alacaklardır.

İTALYA TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Ticari vize bir ülkedeki ticari faaliyetleri yürütmek için alınan bir vize türüdür. Şahıslar İtalya’da ticari faaliyete katılmak istedikleri taktirde şirket bilgilerini paylaşarak konsolosluktan bu vizeye sahip olabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

180 günlük İtalya ticari vizesi almak mümkündür. Bu süre konsolosluk görevlisinin gerek gördüğü süre kadar olacaktır. Yani görevli şahısa daha kısa süre için de ticari vizesini verebilir ancak en fazla vereceği 180 gündür.

NEREYE BAŞVURULUR?

İtalya Konsolosluğu İtalya ticari vizesi başvurularının yapıldığı yerdir.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

İtalya’da beraber çalışacağınız şirketten sizin adınıza konsolosluğa verilmek üzere bir davetiye yazılması gerekmektedir. Bu davetiyede şirketin tüm bilgileri yer almalı ve şeffaf olunmalıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar

Pasaport: Yırtık ve eskimiş pasaportlar kabul edilmemekle beraber 10 yıldan eski olmaması şartı da aranmaktadır.

Biometrik Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf 3,5 x 4,5 ölçülerinde ve yüzün net  görülebileceği şekilde çekilmelidir.

İtalya Schengen Vize Başvuru Formu: İtalyanca ve İngilizce olarak doldurulacak form doğru bilgiler içermeli ve tükenmez kalem ile doldurulmalıdır.

Ticari görüşme gerçekleştirilecek İtalyan şirketinden temin edilmiş davet yazısı: şirketin resmi yetkili tarafından yazılmalı

İtalya’da davet formunu gönderen şirkete ait Visura Camerale (ticaret sicil)

Temin edilmiş olunması halinde ise İtalyan şirketi ile aranızda bulunan fatura, akreditasyon anlaşmalarına dair suretler

Fuara katılım gerçekleştirilecek olunması halinde; fuar giriş kartı veya katılıma ilişkin dökümanlar

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi:  İtalya ticari vizesi başvurusunda bulunan kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgileri

Finansal Durumu Gösterir Belgeler: İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli.

İtalya Ticari Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten İngilizce dilekçe: ticari vize başvurusunda bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin yetkilisi tarafından hazırlanmış olan belge ıslak imzalı ve kaşeli olarak İtalya Konsolosluğu’na ve Büyükelçiliği’ne verilmelidir.

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe: Ticari vize almak isteyen kişi eğer diğer schengen ülkelerine seyahat edecekse buna ilişkin bilgileri vize başvurusunda belirtmelidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten önce başvuru yapmak gerekir. Bu süre seyahat edilecek tarihe en fazla iki hafta kala yapılması gerektiği yönünde konsolosluk tarafından bildirilmiştir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri İtalya ticari vizesi almak üzere randevu işlemlerini yapabilecektir.

İTALYA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesinde şahıslar diğer vize türlerinde olduğu gibi evraklarını teslim ederek bir de aile ya da arkadaştan gelen davetiyeyi de evrakların arasına koymalıdır. Bu sayede şahısların aile ve arkadaş ziyareti vizesi alma işlemi daha kolay olacaktır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi turistik vizesinde olduğu gibi şahıslara en fala 180 günlük için 90 gün konaklama hakkı tanınarak verilir.  Şahıslar bu süreyi daha sonra uzatabilirler ancak 180 günlük zaman diliminde 90 günden fazla kalamazlar.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru noktası her vizede olduğu gibi İtalya Konsolosluğu olarak yer almaktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport: İtalya’ya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizelerinde kullanılacak belgelerden en önemlisi pasaporttur.

İtalya Schengen vize başvuru formu: İtalya schengen vizesini aile ziyareti amacıyla almak isteyen şahıslar başvuru formunu doldurmalıdır.

Biometrik fotoğraf: İtalya aile ziyareti vize başvururlarında evraklar ile teslim edilecek olan fotoğraflar biometrik olarak çekilmiş olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgileri.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler: İtalya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları.

İtalya Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten dilekçe

İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

 

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyede ziyarete gidilecek kişinin imzası ve kimlik bilgileri bunların yanı sıra aynı zamanda da iş ve adres bilgileri de yer almalıdır. Aynı zamanda da şahısın İtalya^da ekonomik ihtiyacını karşılayacağının teminatı da verilmelidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten 2 ay önce başvuru yapmak tavsiye edilmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevular vize merkezleri aracılığı ile alınabilir.

İTALYA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Bir ülkeye giderken İtalya’yı geçiş güzergahı olarak kullandığınız durumlarda bir geçiş vizesi olan bu transit vizesini almanız gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi gün olarak verilemez. Şahıslara sadece kara sınırından ya da havalimanından geçiş sağlamak amacı ile verilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

İtalya konsolosluğu İtalya transit vizesi işlemlerini alan birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport: İtalya transit vizesi için gerekli belgelerden olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekiyor.

Biometrik Fotoğraf: İtalya transit vizesi başvurusunda bulunan kişiler fotoğraf teslim ederken fotoğrafın biometrik olması ve 3,5 x 4,5 ölçülerinde bulunması gerekmektedir.

İtalya  Vize Başvuru Formu: transit vize başvuru formu İtalyanca olarak doldurulmalıdır. İtalyanca olarak doldurulan başvuru formu İtalya Konsoloslukları’na teslim edilmelidir.

Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri: Seyahat amacının net belirtilmesi vizenin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir.

Sağlık sigortası: İtalya transit vizesi almak isteyen şahıslar banka hesap bilgilerinde en az 30 bin Euroluk sağlık sigortası teminatını konsolosluk yetkililerine sunmak zorundadır.

Seyahat edeceğiniz araç ruhsatı, seyahat tarihinizi kapsayan Aracın uluslararası geçerli yeşil sigortanın orijinali

Uluslararası ehliyetin orijinali (Beynelmilel)

Araç ile gidilmesi halinde; Araç ruhsatı, Ehliyet, Turing'den alınmış Belge, Uçak ile gidilmesi halinde ise; Uçak bileti ibraz edilmelidir

Gidilecek olan ülkenin vizesi veya oturma izni

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılmalıdır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi önerilmektedir.

İTALYA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

NEDİR?

İtalya vatandaşlığı için şahısların bütün evraklarını hazırlamış olmasının yanı sıra aynı zamanda bütün kriterleri de sağlıyor olması gerekir. Bu kriterler her vatandaş için konsolosluk tarafından belirlenir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Vatandaşlık hakkı en fazla bir yıllık alınır daha sonra duruma bağlı olarak uzatılır.

NEREYE BAŞVURULUR?

İtalya Konsolosluğu başvuru merkezlerinin birleştiği yerdir. Bütün işlemler için konsolosluk içerisindeki ilgili birimlere başvuru yapılır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar;

Beyana Tabi Olan Evraklar

Adli sabıka kaydı (harcı ödenmiş haliyle)

Aile kayıt tablosu (harcı ödenmiş haliyle)

Tarihe bağlı ikamet belgesi 

Belge veya dilekçelerin teslim edildiği tarihinden geriye son üç yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi: 740

Beyana Tabi Olmayan Belgeler

Yetkili Valilikte doldurulacak dilekçe

Nüfus kayıt belgesi: Nüfus kayıt belgesinde ad, soy ad, doğum yeri ve tarihi ile anne ve baba adı da kayıtlı olması gerekmektedir; bu belgenin İtalyancaya tercümesi ve noterden tasdik edilmesi de zorunludur.

Menşei ülke ve diğer ikamet edilen ülkelerden sabıka kaydı: AB ülke vatandaşları için bu belge şahsın beyanı ile yeterli sayılır.

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Gerekli kriterler sağlandığı taktirde şahısların İtalya vatandaşlığı yapmaları için bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Şahıslar istediği zaman başvuru yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri vatandaşlık işlemlerinde randevu alma ve diğer işlemler için rehberlik hizmeti sunar.

İTALYA ERASMUS VİZESİ

NEDİR?

Erasmus öğrenci değişim programıdır. Erasmus vizesi de bu programa dahil olan ülkelere kabul edildiği taktirde öğrencilerin alması gereken bir vize  türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Erasmus vizesi şahıslara dönemsel olarak verilir en fazla 6 aylık bir süre için erasmus vizesi alabilirsiniz.

NEREYE BAŞVURULUR?

İtalya Konsolosluğu İtalya erasmus vizesi almak üzere şahısların evraklarını teslim edecekleri ve başvurularını yapacakları tek yerdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İkamet izni (oturum izni) başvuru formu:  İtalyanca olarak doldurulmuş

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: 

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge:

Noter tasdikli Taahhütname: İtalyanca tercümesi ve Tüm gelir kanıtlarının aslı 2 fotokopisi

Taahhütname

Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar: İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin konaklayacağı yer, otel rezervasyonu ya da İtalya’da ikamet eden bir yabancının ya da İtalyan vatandaşının beyanatı bulunmalıdır.

Kurumca düzenlenen eğitim bursunu belgeleyen teminatlar

Uçak bileti rezervasyonu

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten üç ay önce başvuru işlemlerini başlatmak gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri erasmus vizesi almak isteyen şahıslara randevu alma işlemlerinde kolaylık sağlamaktadır.

İTALYA ÖĞRENCİ VİZESİ

NEDİR?

Herhangi bir öğrenimi İtalya’da tamamlamak isteyenlerin alması gereken bir vize türüdür. Öğrenci vizesi için gerekli evraklar hazırlanarak başvuru yapılmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Öğrenci vizesi şahıslara en fazla bir yıllık olarak verilir. Öğrenim durumuna göre şahıslar bu süreyi uzatabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

İtalya Konsolosluğu İtalya öğrenci vizesini alan birimlerdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli, Kaymakamlıktan apostilli lise diplomasının sureti.

2 vesikalık fotoğraf

Modello A formu

Eğitim geçmişi

Evrak listesi

Sigorta yaptırılacağına dair teminat beyanı

En az üç sene geçerli pasaport fotokopisi

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Dönem başlamadan ve İtalya’daki okulda kabul edildiğiniz taktirde hemen başvuru işlemlerini başlatmanız önerilmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri aracılığı ile alınabilir.

İTALYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

NEDİR?

İtalya’da yaşayan aile fertleri ile Türkiye’deki aile fertlerinin bir ülkede yaşamak istediği durumlarda aile birleşimi vizesi alınmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

En fazla bir yıllık olarak verilmektedir. Bu süre şahısların İtalya’da durumuna göre uzatılır .

NEREYE BAŞVURULUR?

İtalya Konsolosluğu şahısların aile birleşimi vizesi için başvuruların alan birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İtalya Oturum/ İkamet İzni Başvuru Formu : Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olmalıdır. Diğer evraklarınız ile çelişki arz etmemelidir.

Pasaport : 10 yıldan eski olmamalı, en az 1 boş sayfası bulunmalı, dolu sayfaların fotokopileri ile

Biometrik Fotoğraf : 35x40 ölçülerinde, arka fonu beyaz olmalıdır. 2 adet ibraz edilmeli ve kulaklarınızın da gözükmesine dikkat edilmelidir. Fotoğraf önceden kullanılmamış olmalıdır.

Evlenme Kayıt Örneği: Uluslararası olmasına özen gösterilmelidir. Hem sizin hem de eşinizin bilgilerini içermelidir. Bazen yetkili merciiler belgenin İtalyanca tercümesini de isteyebilmektedirler.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Aile birleşimi gerçekleştirilecek kişi İtalya’da yaşayan ve İtalyan vatandaşlığına sahip Türk vatandaşı ise oturum izni fotokopisi

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat etmeden iki hafta öncesine kadar başvurular istenildiği zaman yapılabilinir. Ancak seyahatte aksaklık yaşanmaması için şahısların bu süreyi göz önüne almaları faydalarına olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri randevu işlemleri için hizmet vermektedir.

İTALYA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

NEDİR?

Uzun süreli oturum ve çalışma izni almak istediğiniz durumlarda gerekli evrakları hazırlayarak İtalya oturum ve çalışma izni için başvuru yapabilirsiniz.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

En fazla bir yıllık olarak alınır. Bu süre çalışma durumuna göre yeniden başvuru yapılarak uzatılır.

NEREYE BAŞVURULUR?

İtalya Konsolosluğu oturum ve çalışma izni almak için başvuru yapılacak yerlerdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar diğer vize türlerinde hazırlanan vize evrakları ile benzerlik gösterir. Bun evraklara ek olarak ise şahısların konsolosluk tarafından istenen belgeleri hazırlaması gerekecektir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki ay önce başvuru işlemleri başlayabilir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri aracılığı ile randevu almak mümkün olacaktır.

İTALYA VİZE REDDİ

NEDENLERİ NEDİR?

Evraklarda eksiklik bulunması halinde ve evraklarda yalan beyan bulunması halinde şahısların vize başvuruları ret ile sonuçlanacaktır.

İTİRAZ HAKKI

Şahısların vize reddi oluştuğu durumlarda vize reddine itiraz hakkı bulunmaktadır.

İTİRAZ ŞEKLİ

Dilekçe yazarak vize reddine itiraz hakkı kullanılabilinir.

ÜCRET İADESİ VAR MI?

Hiçbir vize reddinde olmadığı gibi İtalya vize reddi durumunda da vize ücreti iade edilemez.

İTALYA VİZE ÜCRETLERİ

Vize ücretleri yapılacak seyahatin türüne göre konsolosluk görevlisi tarafından yeniden belirlenerek şahıslara bildirilir. Şahıslar seyahatlerinin süresine göre de vize ücretini ödeyecektir.

İTALYA KONSOLOSLUKLAR

Ankara Büyükelçiliği

İsviçre Vize Başvuru Formu

İstanbul Başkonsolosluğu

Antalya Fahri Konsolosluğu

Gaziantep Fahri Konsolosluğu

İzmir Fahri Konsolosluğu

Mersin Fahri Konsolosluğu

 

 

 
 

İtalya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

İTALYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • DAVETİYE ;

- İTALYA ’da ziyaret edeceği kişiden yazı (telefon adres bilgileri ve kişinin kimlik fotokopisi Okunaklı) DAVETİYE MAİL ORTAMINDA

  - Ticari Seyahatlerde Firma DAVETİYESİ MAİLİ

 

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan ) Var ise Eski Pasaportlarınız 

2. Biometrik Fotoğraf 2 Adet ( 3.5 mm 4.5mm Ebatında 4 Aydan Eski olmayan ) 

3. Schengen Başvuru Formu ( Firmamızca sağlanacak )

4. Yurt dışı Seyahat Sigortası 30.000 Euro Teminatlı Seyahatinden Birgün Önce Başlayan Seyahati Kapsayan (Firmamızca sağlanabilmektedir.)

5. Otel Konfirmasyonu 

6. Uçak Bileti

7. Kimlik Fotokopisi

8. Nüfus Müdürlüğünden veya E Devletten Alınmış NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ Aslı (Tam Vukuatlı Anne, Baba ,Kardeş , Eş Çocuk Ve YERLEŞİM YERİ Yazan YERLEŞİM YERİ görünmeyen belgelerde Muhtardan İKAMETGAH İLMUHABERİ alınması zorunludur.) E-Devletten Barkodlu da alınabilir.

10. Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri ) ÖNEMLİ !!!!!!

11. Gidecek Kişi 18 Yaşından Küçük ise MUVAFAKATNAME

 

 

 EK OLARAK BAŞVURU SAHİBİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN KENDİSİNE UYGUN EVRAK LİSTESİ HAZIRLANMALIDIR.


 İTALYA VİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

İTALYA VİZESİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  SGK İşe Giriş Bildirgesi• firma kaşeli ve imzalı.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve firma kaşeli, imzalı

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 İTALYA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

 İTALYA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 İTALYA VİZESİ  KAMU PERSONELİ GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  Büyükelçilik Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum tarafından kaşeli, imzalı

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

İTALYA VİZESİ  FAİZ VE KİRA GELİRİ İLE GEÇİMLERİNİ SAĞLAYANLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

•    Kira kontratı fotokopisi•Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

•    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

•    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

•    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 

 İTALYA VİZESİ ÇİFTÇİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır aslı )

•    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

•    Tapu fotokopileri•Kira kontratları•Araç ruhsatları var ise

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 İTALYA VİZESİ  EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

SGK dan emekli olduğuna dair belge (Islak imzalı ve kaşeli) E•Devletten Barkodlu Bir şekilde de alınabilir.

Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı•kaşeli ve emekli cüzdanı).

Şahsın İsminin Göründüğü Şahsa Ait Son üç ay içerisinde Alınmış içerisinde Yeteri Kadar Bakiyesi Bulunan Bankadan Kaşeli ve Islak İmzalı BANKA 

 HESABI aslı ve Bankanın İmza sirküleri fotokopisi  ( Defter Karton Banka Hesap Dökümanları Kabul edilmemektedir )•Güncel istendiği için Randevudan 5 gün önceki süreç içerisinde alınmalıdır+Banka imza sirküleri fotokopisi

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı  soy adı açıkça yazmalıdır.

İTALYA VİZESİ  ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

Öğrenci Belgesi Aslı 3 aydan Eski Olmayan ( Okul Dönemi içerisinde Seyahat ediliyorise İzinlidir yazılı Belge ) • Islak İmzalı ve Kaşeli Olmalıdır.

•Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri Üstteki meslek grubuna göre ) ÖNEMLİ !!!!!!

•Sponsor  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, Sponsor olunan kişinin masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin

  telefon   numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

 

İtalya Vize Formu

İtalya:

  • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  • Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. (Vatikan için de geçerlidir).

İtalya Vize başvurusu için gereken belgeler 2020, Turistik, Ticari, Aile ve Arkadaş Ziyareti, Aile Birleşimi, Oturum ve Çalışma İzni için gerekli evraklar

Önemli Bilgiler

KURAL ÇOK ÖNEMLİ: VİZE BAŞVURULARINDA EN AZ 15 GÜN - EN FAZLA 50 GÜN KURALI BULUNMAKTADIR.( Misafirler seyahat tarihlerine en az 15 gün kala en azla 50 gün olacak şekilde başvuru yapabilirler,yani kişinin seyahatine 15 günden az bir süre kalmış ise başvuru yapamayacaktır , aynı şekilde seyahtine 50 günden fazla bir süre varsa da başvurusu alınmayacaktır.daha detaylı bilgileri yetkili başvuru merkezinin sitesinden de https://www.vfsglobal.com/Italy/Turkey/general-information.html kontrol edebilirsiniz.

Öneml Açıklama: PASAPORTUNUZ MİNİMUM 6 AY GEÇERLİ OLMALIDIR. 12 YAŞ ALTI ÇOCUKLARIN PARMAK İZİNE GELMELERİNE GEREK YOKTUR. YEŞİL,GRI VE DİPLOMATİK PASAPORT SAHİPLERİ 90 GÜNE KADAR VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLİRLER. FİRMAMIZ TARAFINDAN ALINAN VİZELERİN TARİHLERİNİN KONTROL EDİLMESİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR. ELÇİLİKLERE YAPILAN BAŞVURUDAN SONRA ELÇİLİKLER EK EVRAK TALEP ETME HAKKINA SAHİPTİR. YENİ EVLENMİŞ VEYA BOŞANMIŞ BAYANLARI PASAPORTLARINIZ MUTLAKA YENİLEMELERİ ZORUNLUDUR.

İşlem Süres 15-25 İŞ GÜNÜ (YOĞUN DÖNEMLERDE 1 AY ÖNCESİNDEN YAPILMASI UYGUN OLACAKTIR.)

!!! İtalya Büyükelçiliği İlk Vizelerde  !!!

Daha önceden alınmış Schengen ya da Amerika, Japonya, Kanada, İngiltere vizesi, hususi ya da hizmet pasaportu yoksa Büyükelçilik tarafından seyahat başlangıcına yakın bir tarih için başvuru sahibi görüşmeye çağrılacaktır. Görüşme gün ve saatleri kişi parmak izine geldiğinde organize edilecektir.

** Gemi turu ile seyahat edecek yolcuların tur kayıt programı / rezervasyonu üzerinde yetkili turun kaşe-imzası ve şahsın imzası olacak şekilde ibraz edilmelidir.

*** E-Devlet Üzerinden Alınan Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus Aile Olarak Alınmalı ve Açıklamalar Kısmı Gözükmelidir. Ayrıyetten İkametgah İlmuhaberi ve Tarihçeli Yerleşim Yeri Belgesi Barkodlu Olarak Alınmalıdır. Bayanlar Evli İse Birde Evlenmeden Önceki Soyismi İle Yine Aynı Şekilde Nüfus Aile Olarak Alması Gerekmektedir. 

*** Oda Sicil ve Faaliyet Belgesi Ticaret Odasından Alınacaktır. Yeni Tarihli , Kaşeli ve İmzalı Olmalıdır.

***Aile birleşimi vizelerindeeşin ikametgah , kira sözleşmesi gibi bir evrak sunması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOTLAR: 
- Başvuru sahiplerinin bölge ayrımına göre başvuru yapacakları şehirde en az 30 gündür resmi olarak
ikamet ediyor olması gerekmektedir. 
- Resmi olarak ikamet ettiğiniz şehirin bağlı olduğu başvuru merkezinden randevu aldığınızdan emin
olunuz. 
- Evrakların tamamı tek bir dosyada sunulmalıdır. Her bir evrak için ayrı dosya hazırlamamanız rica edilir. 
- Her başvuru sahibi için evrakların tamamı ayrı hazırlanmalıdır. 

HER BAŞVURUDA OLMASI GEREKEN EVRAKLAR: 
 Başvuru sahibi tarafından tamamen doldurulmuş ve imzalanmış (3. sayfadaki 37 nolu kutucuk ve 4.
sayfanın sonunda olmak üzere 2 imza bulunmalıdır) Schengen vize başvuru formu. (18 yaş altı çocukların vize 
başvuru formlarında anne ve baba imzaları birlikte olmalıdır) 
- Başvuru formundaki 17. kutucuğa ikametgah adresi yazılmalıdır. 
 Ebeveynlerden sadece biriyle yolculuk edecek reşit olmayan başvuru sahipleri yolculuğa katılmayan
ebeveyninden son 3 ay içerisinde alınmış noter onaylı muvafakatname almalıdır ve orjinali teslim edilmelidir.
Muvafakatnamede reşit olmayan başvuru sahibinin kimin himayesinde olacağı yazmalıdır. Ebeveynleri dışında
biriyle seyahat edecekler için ise; birlikte gideceği reşit olan kişinin noterden sorumluluğun kendisinde
olduğunu belirten taahhütname alması gerekmektedir ve buna ek olarak kendisinin geçerli vize fotokopisi
ve uçak rezervasyonu da eklenmelidir. 
 Son 10 yılda alınmış ve  talep edilen vize süresinin bitiminden itibaren en az 90 gün geçerli olan pasaport
aslı. (pasaportun karşılıklı en az 2 sayfası boş olmalıdır) 
 Pasaportun ilk sayfası dahil, işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri. Eski pasaportunuz (hususi ve hizmet
pasaportu dahil) mevcut ise; ilk sayfası ve önceden alınmış Schengen, Amerika, Japonya, Kanada, İngiltere
vizelerinin ve giriş-çıkış kaşelerinin fotokopileri. 
 Daha önceden alınmış Schengen ya da Amerika, Japonya, Kanada, İngiltere vizesi, hususi ya da hizmet
pasaportu yoksa Büyükelçilik tarafından seyahat başlangıcına yakın bir tarih için başvuru sahibi görüşmeye
çağrılacaktır. Görüşme gün ve saatleri VFS Vize Ofisi personeli tarafından organize edilecektir. 
- Birlikte seyahat edeceğiniz kişinin varsa geçerli Schengen vizesinin ya da hususi pasaportunun ilk ön
sayfasının fotokopisi ve buna ek olarak o kişiye ait uçak rezervasyonu da eklenmelidir.   

 Birden fazla şehire seyahat edecek olan kişiler şehirlerarası geçişleri nasıl yapacaklarını kanıtlayacak
seyahat belgeleri sunmalıdır. (tren ya da uçak bilet/rezervasyonları, araç kiralama sözleşmesi ya da nasıl geçiş
yapacakları ile ilgili dilekçe) 
- Eğer ülke değiştirilecekse mutlaka ülkeler arası nasıl geçeceğinizi gösteren uçak ya da tren
rezervasyonları. 
 Interrail yapacak kişilerin kendilerinin yazacağı tur programını gösteren detaylı dilekçe. Interrail biletinin
orijinali ve fotokopisi. 
 Eğer kişi bir tur satın almışsa otel ve uçak rezervayonları dışında tur planını gösteren belgeleri sunmak
durumundadır. 

Büyük Elçlk ATATÜRK BULVARI NO :118 06680 KAVAKLIDERE / ANKARA Tel :+90 312 457 42 00 Fax :+90 312 457 42 83 Email : visti.ambankara@esteri.it

Konsolosluk TOM TOM KAPTAN SOK.NO:5 34433 BEYOĞLU/İSTANBUL Tel: 00902122431024 / 00902122431025 Fax: 00902122525879 e.mal:vst.stanbul@ester.t Başvuru Bölgeler  

Ankara Italya Vize Başvuru Merkezi’nde Ankara İtalya Büyükelçiliği'nin sorumluluk bölgesinde sadece aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir:

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir.

Önemli: Daha öncesinde İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olan Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat ve Zonguldak bölgeleri 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na bağlanmıştır.

Gaziantep Italya Vize Başvuru Merkezi’nde Ankara İtalya Büyükelçiliği’nin sorumluluk bölgesinde sadece aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir:

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

***

İzmir, Antalya Italya Vize Başvuru Merkezleri’nde İzmir İtalyan Konsolosluğu'nun sorumluluk bölgesinde aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir:

İzmir, Adana, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak.

İtalya ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.