İsviçre Vizesi: En İyi Vize Rehberi

  İSVİÇRE VİZESİ

  İsviçre Turistik Vize
  İsviçre Ticari Vize
  İsviçre Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
  İsviçre Transit Vize
  İsviçre Erasmus Vizesi
  İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

  İSVİÇRE TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Turistik vizesi şahısların turistik gezi amacı ile İsviçre’ye seyahat edeceği durumlarda alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar turistik vizesi ile İsviçre’de seyahat edebilir vize süresi boyunca İsviçre’de konaklayabilir. Ancak bütün konaklama ve finansal durumunu gösteren bilgileri konsolosluk yetkililerine sunması gerekecektir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Turistik vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilmektedir. Bu 180 günlük zaman diliminde şahıslara 90 günlük konaklama hakkı tanımaktadır.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  İsviçre turistik vizesi almak isteyen şahıslar İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  İsviçre vize başvuru formu (Eksiksiz doldurularak başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalı.)

  Şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı ve İsviçre Konsolosluğuna hitaben gidiş amacını belirten orijinal vize talep dilekçesi

  Şirketin imza sirküleri fotokopisi

  Yeni Çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf (fotoğraf çektirirken 35×45 ebatlarında olacağını belirtin)

  Faaliyet belgesi aslı ve fotokopisi ticari ve sanayi odasından son 3 ayın

  Banka hesap cüzdanları Aslı ve fotokopileri (güncel tarihli – hesap hareketli ve bakiyesi bulunan son 6 ay )

  Evli olanlardan Evlenme cüzdanı Aslı ve fotokopisi

  Seyahat sağlık sigortası

  Pasaportunuzun ilk 4 ve temdit yapılan sayfalarının fotokopileri ve 60. sayfa yani Kimlik sayfasının fotokopilerini istenmektedir.

   Vergi Levhası fotokopisi

  Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi

  Tapu fotokopisi var ise ve araç ruhsatı fotokopisi (Varsa)

   Otel rezervasyonu

  Uçak bileti rezervasyonu

  Pasaport – sahibi tarafından imzalanmış, Temdit süresi en az 6 Ay ve Pasaporta kayıtlı seyahat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir

   T.C kimlik yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi

  BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

  Son beş yıl içerisinde biyometrik veri girişi olmadı ise bu durumda şahıslardan İsviçre Konsolosluğu biyometrik veri ibrazı istemektedir. Biyometrik veriler şahıslardan alındığı taktirde schengen ülkelerinin hepsinin girebildiği bir sistemde kayıt ediliyor.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

  İsviçre turistik vizesi almak isteyen şahıslar gerekli evraklarını hazırladıktan sonra seyahat tarihine 3 ay kala en fazla başvuru yapabilirler. En az ise seyahat tarihine 2 hafta kala başvuru yapmak esastır.

  NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

  İsviçre Konsolosluğu gerekli evrakları teslim aldıktan sonra 7 ile 10 gün içerisinde sonuçları açıklamaktadır. Şahıslar bu sürenin uzamasını istemiyor ise gerekli evrakları doğru ve eksiksiz olarak konsolosluk yetkililerine sunmalıdır.

  İSVİÇRE TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Ticari vizeler şahıslara ticari faaliyette bulunmak üzere İsviçre’ye seyahat edecekleri durumda evraklar ile bu seyahatin ticari bir seyahat olduğunu ispatladıkları durumda teslim edilmektedir. Ticari vizesi İsviçre’de fuar faaliyetleri için de verilmektedir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Ticari vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilmektedir. Bu süre daha sonra uzatmak üzere yeniden başvuru yapılabilinir. 180 günlük zaman diliminde ise en fazla 90 günlük konaklama sağlanabilmektedir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Ticari vize almak üzere şahıslar Türkiye’de bulunan İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Ticari vize alırken gidilecek ülkede katılacak fuar ya da yapılacak işte beraber çalışacağınız şirketin yetkilisinden ıslak imzalı olarak şirketin tüm bilgileri yer almalıdır.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  İsviçre ticari vize işlemleri için gerekli evraklar;

  Seyahat bitim tarihinden 6 ay sonra geçerliliğini koruyan pasaport,

  35*45 ölçülerinden arka fonu beyaz kullanılan biyometrik fotoğraf,

  Biyometrik parmak izi taraması, ülkelere göre her ne kadar bu durum değişim göstermiş olsa da, İsviçre vizesi için gerekli görülmediği takdirde bir kez verildikten sonra 5 yıl geçerliliğini korumaktadır.

  İsviçre ticari vize için gerek duyulan davet mektubu doldurulmalıdır. İngilizce ve Almanca olarak doldurulmalıdır.

  Güncel tarihli şirket evrakları,

  SGK iş bildirisi, SGK 4A Hizmet Dökümü,

  Son 3ayı kapsayan, kaşe ve ıslak imzalı olarak damgalanmış maaş bordrosu,

  İsviçre ticari vizesi için, aile ve kişisel bilgilerin yer aldığı nüfus kayıt örneği ve kişinin nüfus cüzdan fotokopisi,

  Güncel banka hesap özeti gereklidir. Banka hesap özeti en az 5000 TL bakiyesi olan, son 3 ayı kapsayan, kaşeli, banka imzalı sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  İsviçre ticari vizesi için şahıslar gerekli evraklarını hazırladığı taktirde seyahat edecekleri tarihe en fazla 2 ay kala en az ise 2 hafta kala başvurularını yapabilirler.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekecektir. Evrakların hazırlanmasında vize merkezleri rehberlik hizmeti vermektedir.

  İSVİÇRE AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  İsviçre aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar bütün evraklarını hazırladıktan sonra İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahısların İsviçre’de ikamet eden yakınlarının ziyaretine gitmek için alınan bir vize türüdür.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilir. Bu süre içerisinde 90 günlük bir konaklama sağlanabilir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  İsviçre Konsolosluğu bu vizenin başvurusunu alan birimdir. Bunun dışında hiçbir kurum İsviçre vizesi vermek ile yükümlü değildir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  İsviçre aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar;

  İsviçre Aile Ziyareti Vize Başvuru Formu,

  TC kimlik yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi,

  Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliğini koruyan pasaport,

  Biyometrik parmak izi taraması,

  İsviçre vize talep dilekçesi, şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılmış seyahat amacını ifade etmesi ve İngilizce, Almanca olarak sunulması önemlidir.

  2 adet 35*45 ölçülerinde arka fonu beyaz, güncel hali yansıtan biyometrik fotoğraf

  Maaş bordrosu son 3 aylık dökümü ve en az 5000 TL bakiyesi olan, orijinal kaşeli ve imzalı göstergedir.

  SGK Hizmet dökümü 4A,4B,4C kişilerin uygunluk durumuna göre verilmektedir.

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar İsviçre’de yer alan yakınlarından yazılı bir davetiye almalıdır. Yazılı davetiyede yankıların kimlik belgeleri yer almasının yanı sıra iş ve adres bilgileri de yer almalıdır.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek olan tarihten 2 ay önce başvuru yapmak tavsiye edilmektedir. Eğer bu süre aşılmış ise seyahat tarihine en fazla 2 hafta kala başvuruları yapmak gerekmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere şahıslar vize merkezleri ile irtibata geçebilirler.

  İSVİÇRE TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Transit vize şahıslara bir ülkeye giderken diğer bir ülkeden geçiş hakkı sunmaktadır. Şahıslar bu ülkede seyahat etme hakkı elde edemez ancak sınır güvenliğinden serbest geçiş hakkı elde etmiş olur. Bu yüzden ülkede seyahat edecek olan şahıslar o ülkeye ait diğer vize türlerinden birini almalıdır.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Transit vizesi şahısların İsviçre’de dolaşımına izin vermediği için ve sadece bir geçiş vizesi olduğu için günlük olarak verilmemektedir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  İsviçre Konsolosluğu  İsviçre transit işlemlerini alan yetkili birimdir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  Gerekli evraklar şöyledir;

  1-Asıl gideceği ülkenin vizesi veya oturma izni

  2- Uçak bileti veya hava yolu şirketinin rezervasyon teyidi  veya uçak bileti

  3- Uçak bileti  veya  hava yolu şirketinin rezervasyon teyidi

  4- Seyahat sağlık sigortası

  5-Yeni çekilmiş ve Biometrik özelikte 2 adet vesikalık fotoğraf (fotoğraf çekinirken 35×45 ebatlarında olacağını belirtin)

  6-İş evraklarınız ve şahsi evraklarınız -tapu ,araç ruhsatı (fotokopileri)

  7- Konsolosluk Pasaportunuzun ilk  4 ve temdit yapılan  sayfalarının  fotokopileri ve 60. sayfa  yani  Kimlik sayfasının  fotokopilerini  istenmektedir

  8- Pasaport – sahibi tarafından imzalanmış, Temdit süresi  en az 6 Ay ve Pasaporta kayıtlı seyahat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir

  9- Vize İşlemi Takip Belgesi (Eksiksiz doldurularak başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalı

  10- Evli olanlardan Evlenme cüzdanı Aslı ve fotokopisi

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten en az 2 hafta önce transit vize için başvuru yapmak gerekmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu alırken şahıslara İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri yardımcı olmaktadır. Vize merkezleri aynı zamanda transit vizesi alırken şahıslara evrakların hazırlanmasında rehberlik hizmeti de sunmaktadır.

  İSVİÇRE VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Vatandaşlık işlemlerini başlatmak üzere şahısların gerekli şartları sağlaması ve bazı önemli kriterleri de yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu hususlara dikkat eden kişiler için vatandaşlık işlemlerini başlatmak esastır.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  İsviçre vatandaşlığı şahıslara en fazla bir yıllık olarak tanımlanır. Şahısların ülkedeki durumlarında göre ise bu süre uzayabilir ve daha sonra tamamen İsviçre vatandaşlığına da geçilebilinir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  İsviçre Konsolosluğu İsviçre vatandaşlık işlemlerini almak üzere yetkili tek birimdir. Bunun dışında İsviçre vatandaşlığını onaylayacak bir birim bulunmamaktadır.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  Gerekli evraklar konsolosluk tarafından vize merkezleri aracılığı ile şahıslara bildirilecektir. Şahısların diğer vize türlerinde yer alan belgeleri hazırlaması bunlara ek olarak ise İsviçre vatandaşlığı için gerekli bazı kriterleri karşıladığına dair somut belgeler sunması gerekecektir.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten önce en fazla 3 ay önce başvuru yapmak esastır. Vatandaşlık işlemleri uzun prosedürleri olan bir işlemdir. Bu nedenle de şahısların bu süreyi göz önüne almaları gerekmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere vize merkezleri ile irtibata geçmek gerekecektir.

  İSVİÇRE ÖĞRENCİ VİZESİ

  NEDİR?

  İsviçre öğrenci vizesi şahısların lise ve lisans, yüksek lisans, doktora eğitimlerini almak üzere İsviçre’ye gitmek istediği taktirde alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar öğrenci vizesi ile eğitimlerini İsviçre’de tamamlayabilirler.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  180 günlük olarak ya da 1 yıllık olarak alınabilir. Bu süre daha sonra İsviçre’de uzatılabilinir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Türkiye’de yer alan İsviçre Konsolosluğu İsviçre öğrenci vizesi için başvuru merkezi olan tek yerdir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  Geçerli bir pasaport

  İsviçre’deki eğitiminiz sırasında masraflarınızı karşılayabileceğiniz mali kaynaklara sahip olduğunuzun kanıtı

  Kaza sigortasını da içeren sağlık sigortası belgesi

  Kayıt yapılan derslerin onaylandığına ve ücretlerinin ödendiğine dair kanıtlar

  18 yaşından küçükseniz, doğum belgesi ve İsviçre’ye tek başınıza gelmeniz durumunda seyahat izni

  Varsa gönderen kişinin kişisel bilgilerini içeren bir davetiye (İsviçre pasaportu ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)

  İngilizce Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, seyahat hakkında ayrıntılı tarih bilgileri veren, kaşe ve imzalı)

  Kimlik Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve Adres bilgilerini içeren)

  Öğrenci Belgesi (Güncel, Orijinal)

  2 Adet Biyometrik Fotoğraf (35X45 ölçülerinde, güncel ve beyaz fon arkalı)

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten 3 ay önce başvuru yapmak  esastır. Şahıslar öğrenci vizesi alırken diğer vize türlerinden biraz daha fazla prosedür izlemek durumunda olduğundan bu süreyi göz önüne alarak dönem başlamadan başvuru yapmaları gerekmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere vize merkezleri şahıslara hizmet vermektedir.

  İSVİÇRE AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

  NEDİR?

  İsviçre’de yer alan aile fertlerinin yanına gitmek üzere aile birleşimi vizesi alınabilinir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Aile birleşimi vizesi daha sonra uzatılmak kaydı ile 180 günlük olarak en fazla alınabilinir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapmak gerekmektedir.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  GEREKLİ EVRAKLAR

  Başvuru Formu

  Pasaport

  4 Adet Biyometrik Fotoğraf

  Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B)

  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Başvuru sahibinin ikametgah belgesi

  İsviçre’de Yaşayan Eşin İkametgah Belgesi

  İsviçre’de Yaşayan Eşin Kimlik Bilgileri

  Banka Hesap Dökümleri

  Maaş bordrosu

  Sağlık Sigortası

  Eşlerin varsa daha önceki evliliklerine dair belgeler

  Eşlerin çocukları hakkındaki belgeler

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten 3 ay önce başvuru yapmaya başlanabilir. Seyahat tarihine 2 hafta kalana kadar ne zaman istenirse başvuru yapmak esastır.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Vize merkezleri randevu alırken şahıslara hizmet vermektedir.

  İSVİÇRE OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

  NEDİR?

  İsviçre oturum ve çalışma iznini uzun süreli olarak almak isteyen şahıslar konsolosluğa başvuru yaparak uzun süreli oturum iznine ve çalışma iznine sahip olabilirler. Bu süre daha sonra uzatılabilinir.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Oturum ve çalışma izni şahıslara en fazla bir yıllık olarak verilir. Bu süre konsolosluk yetkililerinin insiyatiifine bağlı olarak daha kısa da olabilir. Daha sonra işte çalışma durumuna göre bu süre uzatılır.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  İsviçre Konsolosluğu oturum ve çalışma izni için başvuru yapılacak bir noktadır.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  Online başvuru formu (doğru olarak doldurulmuş)

  Geçerli bir pasaport (son 10 yıl içinde alınmış ve seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olan)

  Güncel biyometrik fotoğraf

  Eğer çalışma izni için de başvurulacaksa;

  İş sözleşmesi

  İş, pozisyon ve şirketle ilgili bilgilerin yer aldığı evraklar

  Başvuranın özgeçmişi ve üniversite diploması gibi destekleyici evraklar

  İşveren tarafından hazırlanacak başvuranın iş pozisyonu için neden gerekli olduğuna dair yazı

  Adli Sicil Kaydı (Sadece İsviçre B Oturum İzni için)

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek olan tarihten en fazla 3 ay önce başvuru yapılabilinir. En az ise seyahat edilecek tarihe 2 hafta kala başvuru yapmak tavsiye edilmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu almak üzere vize merkezleri ile çalışma sağlanabilir.

  İSVİÇRE VİZE REDDİ

  NEDENLERİ NEDİR?

  Vize reddi şahısların evraklarında bir sorun çıktığında oluşmaktadır. Bununla beraber aynı zamanda şahısların yeterli finansal kaynağı sağlayamadığı durumlarda da vize reddi oluşmaktadır. Vize ücretinin ödendiği dekont evraklar arasında bulunmadığı taktirde de şahısların vize başvurusu ret ile sonuçlanır.

  İTİRAZ HAKKI

  Vize reddi alan şahısların vize reddine itiraz hakkı bulunmaktadır.

  İTİRAZ ŞEKLİ

  Dilekçe yazarak vize reddine itiraz hakkı sağlanabilir.

  ÜCRET İADESİ VAR MI?

  Vize reddi alan şahıslar vize başvuruların yeniden merkezler aracılığı ile ya da konsolosluğa şahsen yapabilirler. Ancak ret ile sonuçlanan vize işlemlerinin ücretleri şahıslara geri ödenmemektedir. Her vize işlemi için ayrı ücret ödenirken sonucu vizenin ücretinin geri ödeneceğini garanti etmemektedir.

  İSVİÇRE VİZE ÜCRETLERİ

  İsviçre vize ücretleri her vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Konsolosluk görevlileri kısa süreli vize başvurularını vize merkezleri aracılığı ile almaktadır. Uzun süreli vize başvuruların ise doğrudan kabul etmektedir. Her iki durumda da şahıslar vize ücretlerini ilgili bankalara ödemeli ve ödediğine dair dekontu vize başvuru evraklarının arasında konsolosluk yetkilerine sunmalıdır.

  İSVİÇRE KONSOLOSLUKLAR

  Ankara Büyükelçiliği

  İsviçre Vize Başvuru Formu

  İstanbul Başkonsolosluğu

  Antalya Fahri Konsolosluğu

  Gaziantep Fahri Konsolosluğu

  İzmir Fahri Konsolosluğu

  Mersin Fahri Konsolosluğu

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir