İsviçre Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 - Eraytur
İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

İsviçre Konfederasyonu Orta Avrupa’da yer alan ve denize kıyısı olmayan ve yaklaşık 40000 kilometrekarelik bir ülkedir.  2019 nüfus sayımına göre yaklaşık 8 buçuk milyon vatandaşın bulunmaktadır.  Toplamda 26 adet kantondan oluşmakta  İsviçre’ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Vize alması gerekmektedir. İsviçre’ye ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarından yalnızca bordo pasaport olarak bilinen umuma mahsus pasaport sahipleri vize almak durumundadır.  Siyah pasaport yeşil pasaport ve gri pasaport sahiplerinin vize almasına gerek yoktur.  umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize almak için İsviçre başkonsolosluğuna teslim etmesi gereken belgeler şunlardır.

İsveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

İsviçre Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1. Pasaport

Tüm vize işlemlerinde olduğu gibi İsviçre vize başvurusunda kullanılması gereken pasaportun bazı kriterleri bulunmaktadır.  Başvuru sırasında bu kriterlere azami derecede dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu kriterler şunlardır:

İsviçre vizesi için bankada ne kadar para olmalı?

İsviçre, vize başvurusu yapan kişilerin ülkede geçinmek için yeterli düzeyde parasının olmasına dikkat eder. Vize başvurusu yapacak kişilerin banka hesabında ortalama 7.000 TL olması gerekir.

İsviçre vizesi nasıl alınır?

İsviçre vizesi almak için vize başvuru formunu doldurmanız ardından İsviçre konsolosluğundan randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde vize için gerekli belgeleri vize merkezine teslim ederek vize ücretini ödemeniz istenir.

İsviçre vizesi almak kolay mı?

İsviçre vizesi alacak kişilerin maddi gelirinin ülkede geçinmek için yeterli olması, kültürel uyum sağlaması gerekir. Vize evraklarının eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi ve vize şartlarına uyması durumunda vize almak zor değildir.
 • İlk olarak pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması gereklidir.
 • Pasaportunuzda ki bilgilerin güncel olması, özellikle kadınlar için evlenmeden önceki soyadının pasaportta bulunması durumunda pasaporttan dolayı vizenin reddedileceğinin bilgisi dahilinde olması gereklidir.
 • Pasaportunuzun en az 1 yıllık geçerli olması ve seyahat tarihinizden sonraki 3 ayda geçerliğini koruması gerekmektedir.

2. İsviçre Vize Evrakları 2020 Başvuru Formu

İsviçre, vize başvuru formunu internet üzerinden talep etmektedir. Gerekli internet sitesini gidip formu doldurduktan sonra vize başvuru işlemlerine başlatabilir ve gerekli belgeleri toplamaya başlayabilirsiniz.

Online başvuru formunu doldurduktan sonra vize başvuru merkezinden randevu almanız gerekmektedir.  Başvuru formunda sizden istenecek bilgiler şu şekildedir:

 • Kişisel bilgiler
 • Kalacağınız yer
 • Seyahat masraflarınızı karşılayacak kişi
 • Daha önce gittiğiniz ülkeler
 • Gitmeyi planladığınız diğer ülkeler
 • Davetliyseniz davet eden kişinin bilgileri
 • Pasaport bilgileriniz
 • Seyahatinizin amacı
 • Son yıllarda aldığınız vize bilgileri

3. İsviçre Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe (Talep Dilekçesi)

İsviçre Başkonsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçede seyahatinizin tüm detayları, kişisel bilgileriniz, varsa daha önce aldığınız vize bilgileri, gidecekseniz diğer ülkeler ve hangi amaçla gideceğinizin bilgisi gibi geniş kapsamlı bir dilekçe yazılmalı ve ekleri ile birlikte dosyaya konulmalıdır.

4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Vize evrakları arasında bulunması gereken belgelerden birisi de nüfus cüzdanınızın veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızın fotokopisidir. Eğer nüfus cüzdanınızın fotokopisini ekleyecekseniz nüfus cüzdanınızda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının yazılı olduğu yer el yazısı veya daktiloyla değil bilgisayar yazısıyla yazılmış olmalıdır. 

​5. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Uluslararası kuruluşların belirlediği standartlarda 35 x 45 milimetre boyutlarında arka fonu beyaz ve üzerinize tanımanızı engelleyecek herhangi bir aksesuarı bulunmadığı 2 adet biyometrik fotoğraf İsviçre vize belgeleri arasına eklenmelidir.

6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

İsviçre Başkonsolosluğu tarafından talep Edilen tam vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden ve e Devlet’ten barkodlu olarak alınarak belgeler arasına koyulabilir. Her ne kadar barkodlu e-devlet belgeleri nüfus müdürlüklerinden alınan belge ile eşdeğer olsa da yine de ıslak imzalı olarak bu belgenin sunulması tavsiye edilmektedir.

7. Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu (İsviçre Vize Evrakları arasına muhakkak eklenmeli.)

İsviçre’ye gideceğiniz uçağın rezervasyon bilgileri numarası ile birlikte evraklar arasına eklenmelidir.  Biletleri gidiş dönüş olarak alınmalıdır zira tek yönlü olarak alınan uçak biletleri vize başvurunuzu tehlikeye sokabilmektedir.

8. Otel Rezervasyonu (İsviçre Vize Evrakları arasına kesinlikle eklenmeli.)

İsviçre’ye gittiğinizde kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri otel tarafından onaylanmış olarak tarafınıza bildirilmeli ve seyahatinizin tüm süresini içermelidir.  Otelden yaptığınız rezervasyonun PNR numarası rezervasyon belgesinde muhakkak görünmeli ve teyit edilebilir olmalıdır.

9. Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

Seyahatinizde gerçekleşecek herhangi bir sağlık sorunu hastalık veya vefat gibi durumlarda konuşabilecek masrafların karşılanması amacıyla 30.000 Euro’luk bir teminat oluşturulması gerekmektedir ve sigorta poliçesi başvurusu yapılmalıdır. Bu sigorta poliçesi seyahatinizden bir gün önce başlanmalı ve seyahatiniz den bir gün sonra bitmelidir. 

10. Finansal Belgeler

İsviçre vize evrakları 2020 yılı için gereken finansal belgeler şunlardır:

 • Bankanızın hesap dökümleri (son 6 aylık)
 • Finansal durumunuzu ispat edecek olan tapu, otomobil ruhsatı gibi belgeler.
 • Resmi olarak işe girdiğinizi gösteren belge
 • SGK kayıtlarınız
 • Çalıştığınız kurumun vergi levhası
 • Yine çalıştığınız kurumun imza sirküleri gibi maddi durumunuzu doğru olarak beyan ettiğiniz belgelerin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
Ayrıca çalışmayan, yani ev kadını veya erkeğinin bir sponsor bulması ve bu sponsorun masraflarını karşılayacağını beyan ettiği bir belgeyi dosya arasına koymaları gerekmektedir. Bu sponsorun finansal kayıtları da dosyada bulunmalıdır. Öğrenciler de öğrenci belgeleriyle birlikte bu sponsorluk belgesini dosyalar arasına eklemelidirler. 18 yaşından küçük olanlar, ebeveynlerinden birisi veya yasal vasi ile birlikte noterden imzalı bir muvafakatname almalıdırlar.

Çiftçiler, tarım kooperatiflerinden yaptıkları satışları ispatlayan belgeleri almalı, emekliler ise emekli olduklarını ispat eden emeklilik kartı veya emeklilik belgesi gibi belgeleri dosyalar arasına eklemelidirler.

İsviçre vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/isvicre-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İsviçre Vize Başvuru Formu

İsviçre vize başvuru formunun online olarak doldurulmasını talep etmektedir.  Vize başvuru formunda sizden istenen bilgiler tam olarak şunlardır:

 • Kişisel bilgileriniz
 • Seyahat bilgileriniz
 • Otel ve uçak rezervasyon bilgileriniz
 • Daha önce aldıysanız bu vizelerin bilgileri
 • Pasaport numaranız

Bu bilgileri doğru ve net olarak eksiksiz bir biçimde belirtmeniz büyük önem arz etmektedir.  Zira yalan veya yanlış bir beyanda bulunmanın hukuki yaptırımların olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

İsviçre kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/isvicre-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

İsviçre Vize Randevusu

Online formu doldurduktan sonra belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olup randevunuzu alabilirsiniz.   İsviçre vize başvuruları için randevuyu şart koşmaktadır.

İsviçre Vize Ücreti Ne Kadar?

Schengen vizesi konusunda yetkili kişinin yaptığı açıklama, 2 Şubat 2020’de yapılan zammı da barındıracak şekilde (öncesinde 60 Euro idi) 80 Euro olarak güncellenmiştir. Ödeme yerel para biriminde yapılmaktadır ve konsolosluğun belirlediği harç bedeli hariçtir.

İsviçre vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/isvicre-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre vizesi genellikle 7 ila 10 gün içerisinde tarafınıza teslim edilmektedir fakat bu süre İsviçre Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişebilmektedir.  Bu sebeple vizenizin erken veya geç gelmesi sizin ret veya kabul aldığınız anlamına gelmemekte, yalnızca iş yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. 

İsviçre Vize Türleri Hangileri?

İsviçre’ye seyahat nedenine göre alınabilecek vize türleri şu şekildedir:

 • İsviçre Turistik Vize
 • İsviçre Ticari Vize
 • İsviçre Aile Ziyareti Vizesi
 • İsviçre Aile Birleşimi Vizesi
 • İsviçre Transit Vize
 • İsviçre Öğrenci Vizesi

İhtiyacınıza göre vize türünüzü belirlemeniz büyük önem arz etmektedir.

İsviçre Vatandaşlık Şartları 2021

İsviçre vatandaşı olmak isteyen kişiler İsviçre vatandaşlık şartları 2021 yılı esaslarını merak etmektedir. Burada en önemli şart öncelikle kan bağı, evlilik ya da uzun süredir bu ülkede ikamet etme gibi durumlardan birine uyuyor olmanız gerektiğidir. Aksi takdirde vatandaşlık hakkı talep edemezsiniz.

Evlilik yolu ile İsviçre vatandaşlığı almak, bu konuda en sık tercih edilen yöntemlerdir. Ancak bunun için en az 21 yaşını doldurmuş olmak, ülkede konuşulan dile iyi seviyede hakim olmak gibi şartlar aranmaktadır.

İsviçre vatandaşı biri ile evlenmek seçeneği de yukarıda bahsettiğimiz bu duruma dahil olmaktadır. Her iki söylem de aslında aynı anlama denk gelmektedir. Evlilik yolu ile vatandaşlık almak için bu kişinin İsviçre’de doğmasına gerek yoktur ancak İsviçre vatandaşı olması şarttır.

Bu durum İsviçre vatandaşlığı 2020 yılı için de bu şartlara dayalı olup, 2021 yılında da bu kuralları içermektedir.

İsviçre oturum izni almak için de ülke sınırları içerisinde uzun süreli kalmayı gerektiren bir seyahat nedeniniz olmalı. Örneğin; çalışmak gibi. Çalışma vizesini başvurduğunuzda vize başvurunuz olumlu olarak yanıtlanırsa hem çalışma izniniz hem de ikamet izniniz olacaktır.

İsviçre turist vizesi ise ülke sınırları içerisinde kısa süreli kalma durumu gerektiren turistik geziler için verilmektedir. Başvurunuz olumlu sonuç aldığında turistik seyahatlerinizde İsviçre’ de 90 güne kadar kalma hakkınız mevcut olur.

İsviçre vatandaşlık şartları 2020 yılı için de bahsettiğimiz tüm bu şartları içermekteydi.

İsviçre Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsviçre vize başvurusunda bulunurken fotoğrafınızın güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

Pasaport bilgilerinizin güncel olması, özellikle kadınlar evlenmeden önceki pasaportları ile başvuru yapıyorlarsa bu durum vize reddine sebep olabilmektedir, gereklidir.

Biyometrik fotoğrafınızın gerekli kriterleri sağlaması önemlidir.

Pasaportunuzdaki imza ile vize işlemleri esnasında kullandığınız imza aynı olmalıdır.

İsviçre vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/isvicre-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

İsviçre Vize Nasıl Alınır?

İsviçre vizesi hakkında merak ettiklerinizden oluşturduğumuz bu yazıyı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

İlk olarak İsviçre vize var mı sorusu ile başlayalım. Bu ülkeye yapacağınız seyahatler için vize almak zorundasınız. Çünkü ülkemiz ile İsviçre arasında vize muafiyeti durumu söz konusu değil.

Bir diğer merak edilen İsviçre vize nasıl alınır sorusuna bakacak olursak; İsviçre vizesi almak için yapmanız gereken ilk işlem, seyahat sebebiniz ne ise ona uygun bir vize türüne başvuruda bulunmak olacaktır.

Başvuru için sizden talep edilen evrakları eksiksiz olarak tamamladıktan sonra müracaatlarınızı İsviçre vize başvuru merkezi kurumlarına iletebilirsiniz.

İsviçre’ye nasıl gidilir sorusunun en temel yanıtı da geçerliliği olan bir pasaport ve seyahate uygun bir vize türüdür. Daha sonra talep edilecek evraklar, sizlerin seyahat amacınıza göre belirlenecektir.

İsviçre’ye davetiye ile gitmek ise vize başvuru sonucunuzun olumlu yanıt alması için neredeyse en etkili yöntemdir diyebiliriz. Çünkü İsviçre sınırları içerisinde bir yakınınızın oluğunun bilinmesi ikamet açısından sizlere avantaj sağlayacaktır.

Vize işlemlerinde oldukça önemli kabul edilen İsviçre vize başvuru formu da titizlikle doldurulması gereken belgelerdendir. Bu evrakta bilgilerin tutarsız olması, imzanın siz ait olmaması ya da istenilen dil seçeneklerinden biri ile doldurulmaması gibi durumlar başvuru sonucunuzun olumsuz sonuçlanacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca bu evrak üzerinde oynamamalı, katmamalı ve sorulara net cevaplar vermeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×