İsviçre Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
İsviçre Vizesi

İsviçre Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Almanya, Fransa, İtalya ile sınır komşusu olan, doğal güzellikleri ve tabiatı ile adından söz ettirmiş olan İsviçre, Almanca, Fransızca, Romanca, İtalyanca konuşulan nadir ülkelerden biridir. Yaz ve kış aylarında farklı güzelliklere sahip olan İsviçre, Alp sıra dağlarının eteklerine ve zirvelerine kurulmuş bir ülkedir. Çevresinde yer alan göller sayesinde doğal güzelliklere sahip olan ülke de Alp dağlarının zirvesinde kalıcı kar miktarı çok fazla olduğu için yaz kış kayak sporu ve kar sporu yapabileceğiniz kayak merkezleri yer alıyor. Tarihi binaların otel olarak kullanıldığı şehirde otel odalarında kalırken tarihte yolculuğa çıkabiliyorsunuz. Alp dağlarının doğal güzelliklerine şahit olmak, birbirinden özel şehirleri gezmek isteyenler ve İsviçre’ye seyahat edecek kişilerin görmesi gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

İsviçre Seyahat Edilmesi Gereken Yerler
İsviçre Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

1 ) Bern

İsviçre’nin başkenti olan Bern şehri, nehrin etrafında kurulu olan ve yemyeşil doğa içinde bulunan masallarda anlatılan şehirlerin tüm özelliklerini taşıyor. 15 yy da kurulmuş olan şehirde  orta çağ mimarisi ile inşa edilmiş çok sayda tarihi yağının yanı sıra modern mimari ile inşa edilen yapılar da yer alıyor. Bir dağın eteğinde yer alan şehrin tepesinden baktığınızda tüm şehri görebiliyorsunuz. Tarihi Bern Katedrali, turistlerin uğrak noktası haline gelen ve tarihi bir yapı olarak mutlaka ziyaret eteniz gereken bir yapıdır. Bern Katedralinin tarihi 1340 yılına dayandığı için günümüze kadar şehirde etkili olan Gotik mimari, orta çağ mimarisi ve modern mimari izlerini görebilirsiniz.

Isviçre'nin en güzel şehri hangisi?

İsviçre denilince ilk akla gelen şehir Zürih oluyor ve doğal güzelliklerinden kaynaklı olarak her sene binlerce turisti ağırlıyor.

Isviçre neyi ile meşhur?

Kalitesinden asla ödün vermediği çikolataları başı çeker ve bu alanda yaptığı üretimler adından söz ettirir.

Isviçre'de nereleri gezelim?

Chillon Şatosu’nu asla es geçmemek gerekir. Ardından ise Pilatus ile Ren Şelalesi şeklinde hem doğal güzelliklere hem de tarihi yerlere göz atılabilir.

2 ) Zurih

Zurih Gölü çevresine kurulmuş olan şehir aynı zamanda turistik amaçlı gezilecek şehirlerin başında yer alıyor. Yazı ayrı güzel kışı ayrı güzel olan şehir eski çağlarda kurulmuş olan tarihi yapılara ve katedrallerin yanında kiliselere de ev sahipliği yapıyor. Göl üzerinde tekne turu yaparak Alp dağlarının esintisini içinizde hissedebilir, göl üzerinde yer alan küçük adaları gezebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Göl kenarında yer alan tarihi kulelerin ve eski yapıların manzarasında kahvaltı yaparak hayatınızın en özel kahvaltısı ile unutulmaz anılara sahip olabilirsiniz. Zurih şehrinde yer alan tarihi Zurih kilisesi, orta çağda inşa edilmiş bir kilise olup iki defa yıkılmış ve yeninden yapılarak aktif hale getirilmiştir.

3 ) Basel

İçinden nehir geçen şehirler arasında yer alan Basel, Rhein nehrine ev sahipliği yapan şehirlerden biri olma özelliğine sahiptir. Fransa ve Almanya ile sınır komşusu olan şehirde 15 yy dan beri günümüze kadar Pazar yeri olarak kullanılmış olan Marktplatz meydanı yer alıyor. Günümüzde hala bu meydanda Pazar kuruluyor. Basel şehrinin en eski yapılarından biri olan Spalen Kapısı eski şehir olarak bilinen şehre giriş kapısı olarak inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Dini yapı olarak şehirde yer alan Basel Katedrali romanesk ve gotik mimarinin iç içe olduğu bir katedral olup turistlerin gezebileceği bir yapıdır. Şehri gezerken mola verebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz butik cafeler şehrin yerel özelliklerini yakından hissetmenizi sağlıyor.

4 ) Cenevre

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Cenevre şehri, 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Zengin bir mimariye sahip olan ve antik eski şehir bölgesi olarak bilinen şehirde sayısız müze, tabiat parkı, doğal park yer alıyor. Dünyaca ünlü St. Pierre Katedraline ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda birçok kiliseye de ev sahipliği yapıyor. Şehrin simgesi haline gelen Jet d’Eau fıskiyesi 140 metre yüksekliğe kadar su atabilen bir fıskiyedir. Cenevre şehri 17 yy da reformcular ile dincilerin çatışmasına sahne olmuş ve reformcuların galip gelmesi ile bilim ve sanat şehri haline gelmiştir. Şehirde bu çatışmayı sembolize eden Reform Anıtı ve Reform Müzesi yer almaktadır.

5 ) Lozan

Ülkemiz açısından çok büyük bir öneme sahip olan Lozan kenti küçük ve tarihi önemi çok büyük olan bir şehirdir. Cenevre Gölü kıyısına kurulmuş bir şehir olarak gezebileceğini şehirde çok sayıda katedral, müze, saray ve kale yer alıyor. Orta çağ mimarisinin çok belirgin olarak görüldüğü şehirde gezerken kendinizi orta çağ şehrinde geziyor gibi hissedebiliyorsunuz. Tarihi Lozan Katedrali turistler için gezilebilecek yerlerin başında geliyor. 1275 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar korunmuş olan katedral mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Lozan Olimpiyatlar Müzesi, 10 binden fazla eserin sergilendiği bir müze olarak en fazla turistin ziyaret ettiği bir müzedir.

6 ) Lugano

Küçük meydanları ile ünlü olan Lugano şehri, göl kenarında yer alan, doğal havası ve dağ manzarası ile sizlere harika bir şehir ve doğa gezintisi imkanı sağlayan özelliklere sahiptir. Santa Maria Degli Angioli Kilisesi şehirde tarihi en eski kilise olarak kabul edilen ve turistik gezilerin ilk durağı olan bir kilisedir. Dağ çevresine kurulu bir şehir olan Lugano şehrinde yer alan Bre Tepesine çıktığınızda şehri ve karşınızda yer alan Alp dağ sıralarını çıplak gözle görebiliyorsunuz. Göl çevresine kurulu olan şehirde isteseniz göl üzerinde tekne gezintisi yapabiliyor, isterseniz meydanlarda düzenlenen festivallere ve etkinliklere katılabiliyor ve şehrin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

7 ) Davos

Bir dağ şehri olan ve dünyaca ünlü ekonomi toplantılarının yapıldığı şehir olma özelliğine sahip olan Davos şehri kış tatilleriniz içinde en ideal yerdir. Graubünden Kantonuna bağlı olan şehir 1560 metre yüksekte yer alıyor. İsviçre’nin en büyük kayak merkezine ev sahipliği yapan Davos, Şehir Meclisi, Kircnher Müzesi, Berfhotel Schatzalp Müzesi, Walsfriedhof, Grosses Jenatschhaus gibi tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Davos vadisinde yer alan ve gotik mimari ile orta çap mimarisinin yer aldığı yapıları gezebilir,, tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Vadi de yer alan Kış Sporları Müzesi’ni gezerek kış sporlarında kullanılmış olan tüm araç ve gereçleri yakından görebilir, Sertigdal Vadisi’ne inerek doğanın ve tabiatın tadını çıkarabilirsiniz. Vadi başından sonuna kadar doğla bir gezinti yaparak Alp dağlarının doğal havasını yakından koklayabilir, doğal habitat içinde yer alan canlılar eşliğinde bir doğa yürüyüşü ile doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Göl çevresine inerek tekne turu yapabilir ve vadinin tüm güzelliklerine yakından şahit olabilirsiniz.  

8 ) Luzern

Luzern gölü etrafına kurulu olan şehir adını bu gölden almaktadır. Orta çağda kurulmuş bir şehir olan Luzern şehri tarihi dokusu, orta çağ mimarisine sahip olan yapıları ve katedralleri ile ünlüdür. Alp dağlarının eteklerinde yer alan şehirde Luzern Katedrali, tarihi 1600 yılına kadar dayanan ve orta çap mimarisinin tüm özellikleri barındıran bir katedral olma özelliğine sahiptir.  

9 ) St. Moritz

Dünyanın en ünlü kayak merkezlerinin yer aldığı ve 1770 metre yüksekliğinde yer alan şehir, yüksekliği sayesinde yılın her mevsiminde kalıcı kara sahip olan ve kayak merkezlerine ev sahipliği yapan bir şehirdir. Alp dağları zirvesinde yer alan şehir yıl boyunca turist çeken ve turist sayısı bakımından ülkenin ikinci şehri konumunda olan bir şehirdir. St. Moritz şehri kış sporlarının yapıldığı ve dünya genelinde en fazla turistin bir arada konaklayabileceği otel kapasitesine sahip olan şehir olma özelliğine de sahiptir.

İSVİÇRE MUTFAK KÜLTÜRÜ

Avrupa’nın kalbi olarak nitelendirilen İsviçre, mutfak kültürü bakımından çok zengin bir mutfağa sahiptir. Çok sayıda restoranın yer aldığı İsviçre, et yemekleri, balık yemekleri, yerel lezzetleri, Fransız bölgesinde yaşayan halkın kazandırmış olduğu lezzetler, Alman bölgesinde yaşayanların entegre etmiş olduğu lezzetler gibi birbirinden farklı lezzetlerin yer aldığı İsviçre mutfağında tatmanız gereken lezzetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1 ) Föndü

Geleneksel bir İsviçre mutfağı yemeği olan Föndü, ilgin bir yöntem ile yapılıyor Peynirleri ile meşhur bir ülke olan İsviçre’de derin bir kap içine beyaz şarap konuyor ve içine konulan peynir eritilmeye başlanıyor. Birbirinden lezzetli peynirler kullanılarak yapılan bu işlemde peynir erimeye başladığı andan itibaren misafirler uzun çatallar ile erimiş peyniri yemeye başlıyorlar. İsviçre’de bu çatallara föndü adı verildiği için geleneksel olan bu yemeğin adı Föndü olarak tanımlanmıştır. Çatal yerine köy ekmeği de kullanabildiğiniz bu yemekte masanın altında şarabın ısınmasını sağlayan ve kışı olarak yanan bir ocak yer alıyor.

2 ) Peynir

Alp dağlarının ferahlığında yetişen ineklerden elde edilen sütler ile yapılan peynirleri ile meşhur olan İsviçre, dünya üzerinde peynir üreticisi olarak en fazla çeşitte peynir üreten 5 ülkeden birisi olma özelliğine sahip. Lezzetli peynirlerin üretildiği dağ kasabalarında organik olarak üretilen peynirler dünya geneline yayılıyor. Peyniri, bir yemek olarak tüketen İsviçre halkı aynı zamanda yemeklerin içinde de bir katkı maddesi ve tatlandırıcı olarak peyniri kullanıyor. Bir restoran gittiğinizde size verilen menü de peynir türleri görebiliyorsunuz. Peynir, İsviçre mutfak kültürünü vazgeçilmesi olan özel bir gıdadır. Emmental adında delikli peynirler, apyenzell adlı keskin bir tadı ve dokusu olan peynirler, gruyere peyniri olarak adlandırılmış, krem peynir, sbrinz adlı set bir dokuya sahip olan peynir, tomme adlı yumuşak bir peynir, reblochon adlı yağlı peynir türleri dünyaya yayılan peynirler arasında yer alıyor

3 ) Basler Meblsuppe

Bir çorba türü olan Basler Meblsuppe, Basel şehrine özgü bir çorba türüdür. Şehrin yerel halkı tarafından keşfedilmiş bir çorba olarak tüketilen bu lezzet, şehirde düzenlenene karnaval dönemlerinde, festivallerde çok yoğun olarak tüketilen, sabahları kahvaltıda da tüketilen öezel bir lezzettir. Yapılması oldukça kolay olan ve içeriği bakımından çok zengin olduğu için halk tarafından çok fazla tercih edilen Basler Meblsuppe ülkenin de mutfak kültürü içinde yer alan özel bir çorbadır.

4 ) Gezcgnitzeltes Kalbfleish

Et yemekleri içinde çok özel bir lezzet olan ve krema eşliğinde pişirilen bir lezzet olan Gezcgnitzeltes Kalbfleish, kremalı dana eti olarak tüketilmektedir. İsviçre halkı, et yemekleri konusunda çok hassas olduğu için dana eti başta olmak üzere tüm et çeşitlerinde krema en fazla kullanılan lezzettir. Bu yemek türünde de kullanılan krema, dilimler halinde kesilmiş olan dana etinin pişirilmesinde kullanılıyor. İsviçre halkının çok sevdiği bu yemek ülkenin tüm restoranlarında yapılan çok lezzetli bir yemektir.

5 ) Berner Platte

Bern tabağı olarak da bilinen bu lezzet, Bern şehrinde çok fazla tüketilen ve şehirden çıkarak ülkeye mal olmuş bir yemek türüdür. Sığır eti kullanılarak pişirilen bu yemekte sosis, lahana turşusu, taze fasulye, patates de yemek içinde yer alıyor. Pişirme süresi çok net olan ve biraz fazla pişirdiğinizde yemeğin tadının bozulma riskinin oluştuğu bu özel lezzet İsviçre mutfak kültüründe çok önemli bir yere sahip olan ve ana yemek sınıfında yer alan bir lezzettir. İşviçrelilerin haftada en az bir kere yapmış olduğu bu yemek ülkemizde de İsviçre mutfağı adı altında menülerde yer almaktadır.

6 ) Schüblig

Domuz eti kullanılarak elde edilen bir sosis türü olan Schüblig, Alman sınırına yakın olan bölgelerde çok fazla yapılan ve tüketilen bir yiyecektir. İsviçre mutfağında da çok önemli bir yere sahip olan Schüblig, birçok yemeğin içinde yer alan, kahvaltılarda tüketilen ve ara öğünlerde de kullanılan bir yiyecektir.

7 ) Bratwurst Mit Zwiebelsauce

Dana etinden yapılan bir sosis türü olan ve İsviçre’nin orta kesimlerinde daha fazla tüketilen Bratwurst Mit Zwiebelsauce, yemeklerde, yemek dışında özel toplantılarda, kahvaltılarda, meze olarak tüketilebilen bir yiyecektir. İsviçre’ye seyahat ettiğinize bu lezzeti mutlaka tatmalı, gerçek sosis hakkında fikirlerinizi gözden geçirmelisiniz.

8 ) Zuger Kirchtorte

İsviçre’nin Zug bölgesine özgü bir tatlı olan, kiraz likörü kullanılarak pişirilen bu tatlı türünde havuç ve yumurta da yer alıyor. İsviçre genelinde bu içeriklere ek olarak badem ezmesi, tarçın, meyve konyağı eklenerek de pişirilen bu tatlı misafirlere ikram edilen, akşam yemeklerinden sonra tüketilen ve İsviçre genelinde çok sevilen bir tatlı olup İsviçre mutfağında çok özel bir yere sahiptir. Muhteşem bir tada sahip olan Zuger Kirchtorte, ekşi ile tatlı  arasında keskin bir tada sahiptir. Lezzetli bir tatlı olarak tüketilen bu tatlı ile misafirlerinizin evinizden memnun ayrılmasını sağlayabilirsiniz.

9 ) Çikolata

İsviçre, dünya genelinde çikolata üretimi ile tanına ve meşhur olan bir ülkedir. Alkollü, fındıklı, fıstıklı, bademli, lokumlu, likörlü ve sayamadığımız çok fazla çeşide sahip olan çikolatalar İsviçre’nin bir çikolata ülkesi olmasına da katkı sağlamıştır. Çok eski çikolata fabrikalarına sahip olan ülke de her evde mutlaka çikolata yer alır. Ülke içinde satılan çikolatalar aynı zamanda başta Avrupa kıtası ülkeleri olmak üzere dünya genelinde yer alan ülkelere ihraç edilmektedir. İsviçre’ye yapacağınız seyahatinizde çikolata türlerini mutlaka tatmalı, hayatınızda tatmalısınız çikolatalar ile tanışmalısınız.

10 ) Raklet

Föndü tarzı bir yemek olan ve raklet peynirinin patates, turşu, soğan ü kurutulmuş et ile birlikte eritilerek karıştırılması ile elde edilen özel bir lezzettir. İsviçrelilerin bayılarak yediği bir lezzet olan Raklet yemeği aynı zamanda Fransız bölgesinde de çok fazla yapılan ve tüketilen bir yemek türüdür.

11 ) Rösti

İsviçre mutfağında yer alan ve lezzeti ile dünya mutfağında da yer bulan bir lezzet olan rösti, rendelenmiş patateslerin fırında veya tavada pişirilmesi sonrasında üzerine farklı peynir türlerinin eritilmesi ile elde edilen bir lezzettir. Et yemekleri yanında garnitür olarak tercih edilen rösti aynı zamanda ara öğünlerde veya atıştırmalık olarak tüketilen bir yemektir. İsviçre genelinde yemeklerim yanında yapılan, yan yemek sınıfında yer alan Rösti, et eklenerek de yapılmaktadır

12 ) Papet Vaudois

Pırasa ve patates kullanılarak yapılan bir yemek olan Papet Vaudois, patates püresinin üzerine konulan domuz sosisi ile yapılan bir yemek türüdür. Ana yemek sınıfında yer alan bu lezzet, sadece domuz etinden elde edilmiş sosisler ile yapılmaktadır. İsviçre’nin her şehrinde ana yemek sınıfında yer alan bu yemeği tattığınızda lezzetine şaşıracaksınız. Sosisin pırasa ile olan uyumu ve servis edilen tabağın lezzeti sayesinde farklı kültürlerin lezzetine tanıklık etmiş olacaksınız.

Farklı bölgelerde yaşayan etnik grupların yerel mutfak kültürüne katkı sağladığı bir ülke olan İsviçre, bu özelliği sayesinde zengin bir mutfak kültürüne sahip olmuş, peynir ve sosisin kullanılarak yapılan yemekleri ile dünya mutfağında yer edinmiştir. İsviçre’ye seyahat edeceklerin mutlaka tatması gereken bu lezzetler İsviçre halkının vazgeçemediği lezzetlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×