Hollanda Para Birimi 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Hollanda Para Birimi 2022

Her ülkenin kendisine göre farklı bir para birimi bulunur ve bu para birimi yalnızca o ülkeye geçerlidir. Türkiye’den Hollanda’ya seyahat gerçekleştireceğiniz daha Türk parası Hollanda geçerli olmaz. Belirli noktalarda geçerlidir. Hollanda’da alışveriş yapmak istediğiniz zaman Hollanda para birimini kullanmalısınız. Hollanda para birimi Euro’dur. Geçmiş zamanlarda Hollanda gulden kullanılmaktaydı. Fakat bu durum 2002 yılından öncesine ait olduğu için günümüzde Hollanda seyahatinde Euro tercih edilir. Euro, Hollanda’da Türk parası olarak kıyaslanırsa 10 TL’ye denk gelir.

Hollanda Para Birimi Nedir?

Hollanda 2002’de Euro’ya geçmeden önce Hollanda Gulden kullanılmaktaydı. Hollanda Gulden Hollanda antilleri guldeni ya da Hollanda antilleri şeklinde de farklı kullanımlara tabidir. Orta Felemenkçe’de Gulden, altın anlamlarına gelir. F harfi ile gösterilmektedir. Hollanda Gulden, 2002 yılına kadar Hollanda’da kullanılmış. 1962 yılına kadar Surinam’da kullanılmıştır. Hollanda Antilleri, 1940’da kadar kullanan diğer bir ülkedir. Hollanda Gulden’i 1839 yılına kadar Lüksemburg’da kullanılmıştır. 1832 yılına kadar da Belçika’da kullanılmış. Hollanda 2002 yılında Euro’ya geçmiştir. Bu süreçten öncesine kadar Hollanda Gulden ülkede kullanılmaktaydı.

Hollanda Para Birimi Kaç TL?

Hollanda para birimleri sıklıkla değişiklik göstermemiştir. Yalnızca gulden ve Euro bulunur. Gulden Euro’dan önce kullanılan bir para birimidir. Bu yüzden öncesinde bilinen herhangi bir para birimi yer alınmaz. Burada Antil guldenleri bulunur. Fakat bu oldukça geçmiş çağlara kadar uzanmaktadır. 2002 yılından itibaren Hollanda’da Euro para birimi geçerlidir. Hollanda’da 1 Euro, Türkiye’de 10,28 Türk lirasıdır.

Hollanda Para Birimi Gülden

Hollanda Birleşmiş Milletler’in verdiği kararla eski kullandığı para birimini geride bırakıp, Euro’ya geçmiştir. Fakat 2002 yılında yani Euro’ya geçince ya kadarki süreçte kullanılan para birimi Hollanda Gulden’idir. 2002 yılında alınan kararla birlikte Hollanda Gulden’in Birleşmiş Milletler’deki para birimine uygun olmaması ve bu nedenden dolayı Euro’ya geçmesine karar kılındı. Hollanda’da birçok ülke gibi Euro para birimini kullanmaktadır. Euro Türkiye’de kullanıldığı zaman yaklaşık 10 TL’ye denk gelmektedir. Fakat 10 TL ile Hollanda’da bulunduğunuz zaman bu bir Euro’ya denk gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×