Hollanda Seyahet Edilecek Yerler - Eraytur
Hollanda Vizesi

Hollanda Seyahet Edilecek Yerler

Birçok Avrupa ülkesinden farklı bir ülke olan, kültür, bilim, sanat, mimari bakımından donanımlı ve kapsamlı bir ülke olan Hollanda, köklü tarihi ile de sizi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Modern mimari ile gotik mimarinin iç içe girdiği, kültürün ve sanatın üst düzeyde yaşandığı ülke de seyahat ettiğinizde görebileceğiniz çok sayıda şehir bulunuyor. Hollanda’ya seyahat ettiğinizde gezebileceğiniz yerler şunlardır.

Hollanda Seyahet Edilecek Yerler

1 ) Amsterdam

İçinden nehir geçen şehirlerden biri olan Amsterdam, kanalları ve kanallar üzerinde sandal sefası ile ünlü bir şehirdir. Amsterdam kanaları dışında şehirde yer alan dünyaca ünlü Dam Meydanı şehrin kalbinin attığı meydan olma özelliğine sahip. Şehirde düzenlenecek etkinlikler ve festivaller bu meydanda düzenleniyor, milli takım maçları toplu olarak bu meydan da izleniyor. Madame Tussauds Müzesi de Amsterdam’a seyahat edenlerin gezebileceği çok önemli bir müzedir. Şehirde gezebileceğiniz müzelerden biri olan ve dünyaca ünlü bir fabrikası olma özelliğine sahip olan Heineken Experience aynı zamanda gezebileceğiniz bir müze fabrika özelliğine sahip. Şehirde modern mimari ile inşa edilmiş olan Yeni Kilise de şehri ziyaret eden turistlerin mutlaka uğradıkları yerler arasında bulunuyor.

 

2 ) Rotherdam

İkinci Dünya Savaşı’nda ağır tahribat gören şehir kendini hızla toparlayarak turistik bir şehir özelliğine sahip olmuştur. Yeniden inşası sırasında ünlü mimar Piet Blom tarafından tasarlanmış ve uygulanmış olan 45 derecelik açılarak sahip olan Kübik evler mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Eski bir gözetleme kulesi olan ve savaşta yıkılan Euromast Gözetleme Kulesi 1960 yılında yeniden inşa edilmiş ve turist ziyaretlerini açılmıştır. Rotherdam’ı ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından biri olan Kule dışında Rotherdam’ın sembolü haline gelen Kinderjik Yel Değirmenleri, BoiJmans Van Beuningen Müzesi şehrin gezilecek yerleri arasındadır. Müze, binden fazla eserin yer aldığı ve eser sayısı bakımından Avrupa’nın ilk 5 müzesi arasında yer almaktadır.

3 ) Eindhoven

Hollanda’nın en renkli şehri olan Eindhoven şehri, yemyeşil doğasının yanında bir kalem ile çizilmiş gibi inşa edilmiş evleri ve yapıları ile de Avrupa’nın en gözde şehirleri arasında yer alıyor. Sahip olduğu ve ev sahipliği yaptığı müze sayısı bakımından kültür sanat şehri olarak anılan şehir çok sayıda özel yapıya da sahiptir. Uçan daire tasarımına sahip olan ve mimar Louis Kalff tarafından tasarlanmış olan Evoluon Binası modern sanat müzesi olarak hizmet veriyor. Van Abbemuseum, Sint Catharinakerk Ulusal Anıtı, MU Art Space müzesi çağdaş sanat eserlerinin yanında tarihi eserlerin sergilendiği müzelerden bazılarıdır.

4 ) Den Haag

Hollanda’nın yerel mimarisinin en belirgin özelliklerinin yer aldığı Den Haag şehri, küçük ve modern bir şehir olmanın yanında yerel özelliklerin ön planda olduğu bir şehirdir. Birçok Avrupa şehrinde bulamayacağınız bir özellik olan şehir merkezinde yer alan göl sayesinde göl kenarında butik kafelerde oturabiliyor, şehir merkezini gezerken mola verebiliyorsunuz. Şehir, diğer Hollanda şehirleri gibi çok sayıda müzeye ve sanat kompleksine ev sahipliği yapıyor. Louwman Müzesi, Gemeente Müzesi, Mauritshuis Müzesi, Panorama Mesdag Müzesi gibi müzelere ev sahipliği yapan şehir sanatsal dokunun en içten hissedildiği özel bir konuma da sahip. Renli çiçeklerin ve lalelerin şehrin her yerinde bulunduğu, cadde ev sokaklarda renkli evlerin bulunduğu şehri gezerken kendinizi cennetten bir köşe de gibi hissediyorsunuz.

5 ) Delft

Hollanda’nın dünyaca ünlü kanallarında gezebileceğiniz bir şehir olan Delft şehri, küçük ve dikkat çekici özelliklere sahip olan, Rotherdam ile Den Haag arasına sıkıştırılmış minimal bir kasaba özelliğine sahiptir. 13 yy kurulmuş olan Delft şehri tarihi dokusunun yanında sanat vebilim alanındaki gelişmelere de öncülük etmiş bir şehirdir. Rönesans dönemi eserlerinden biri olan Delft City Hall, şehrin en önemli sembolü olan Eski Kanallar, gotik mimari ile inşa edilmiş olan Yeni Kilise, Eski Kilise turistler tarafından mutlaka ziyaret edilen yerler arasındadır. Hollanda’ya seyahat edeceklerin bu şirin ve küçük şehri mutlaka ziyaret etmesi, eski yapıları gezmesi ve kanallarda gondol sefası yapması gerekir.

6 ) Utrecht

Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış olan şehir köklü bir tarihe, orta çağ dönemi eserlerine ve renkli modern yapılara sahiptir. Etrafı kanallar ile çevrili Hollanda şehirlerinden biri olan ve sizi orta çağa doğru bir yolculuğa çıkaran şehirde gotik mimari ile birlikte orta çap mimarisi, modern mimari bir arada bulunuyor. Tarihi yapıların yanı sıra şehir merkezinde bulunan Domkerk Centraal Müzesi gezilecek yerler arasında bulunuyor. Hristiyanlık dininin temellerinin dayandığı resimlerin, el yazmalarının ve objelerin bulunduğu Cathari Jneconvent Müzesi şehirde mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken bir müzedir. 700 den fazla eserin yer aldığı müze de Hristiyanlık dini ile ilgili daha önce görmediğiniz eserleri görebiliyorsunuz.

7 ) Maastricht

Hollanda’nın kültür kentlerinden biri olan Maastricht şehri, Roma İmparatorluğuna ev sahibi yapan şehirlerden biri olduğu için köklü bir geçmişe ve tarihi yapılara sahiptir. Roket tasarımına sahip olan Bonnefanten Müzesi, Caestert yaylası, Cehennem Kapısı gibi özel yapılara ev sahipliği yapan şehir nehir kenarına kurulmuş olan renkli evleri ile gözlerinizi kamaştıran bir güzelliğe sahip. Şehirde dini yapılar olarak yer alan Valkenburg Bazilikası ve Our Lady Katedrali turistler tarafından uğrak noktası olan ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

8 ) Groningen

Doğal tabiatı ile göz kamaştıran, renkli evleri ve nehir kenarına kurulmuş sokakları ve caddeleri ile insanı büyüleyen bir doğaya sahip olan şehir aynı zamanda modern bir mimariye sahiptir. Teknoloji içerikli bir müze olan Groninger Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Şehrin eski yapıları içinde hizmet veren Groningen üniversitesi, Eski Şehir olarak adlandırılan yerleşke, doğal tabiatın yer aldığı ve şehir merkezinde bulunan Lauwersmeer Ulusal Parkı şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerdir. Festivallerin ve etkinliklerin vazgeçilme meydanı olan Noorderplantsoen meydanı ve parkı turistlerin uğrak noktalarından biri olup renkli laleleri ile insanı büyüleyen bir forma sahiptir.

9 ) Leiden

Old Rhine nehrinin çevresine kurulmuş bir şehir olan Leiden şehri, masalsı özelliklerin ön planda olduğu ve turist bakımından en fazla turistin ziyaret ettiği şehirlerden biridir. Şehirde gezebileceğiniz Ulusa Tarih Müzesi, Volkenkunde Müzesi, Yel Değirmenleri Müzesi gezebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz müzelerdir. Şehirde müze dışında görebileceğiniz yerler arasında olan Laiden Kalesi, içinde müzesi olan ve kültür turizmi için önemli bir kaledir. Şehirde Tabiat harikası olarak kabul edilen Botanical Gardens bahçesi de yer alıyor.

10 ) Arnhem

Nederrijn nehri çevresine kurulu bir şehir olan Arnhem şehri Hollanda’nın açık hava müzeleri arasında yer alıyor. Arnhem, Park Sonsbeek, Burgers’ Hayvanat Bahçesi, Savaş Müzesi, Bronbeek Müzesi, Nederlands Su Müzesi ve Ulusal Miras Müzesi şehirde gezebileceğiniz ve vakit geçirebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Şehrin hemen hemen her noktasında bir müze yer alıyor olması ve etkileyici mimarisi ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir Hollanda şehridir. Hollanda’da seyahat edebileceğiniz şehirler arasında yer alan şehir turistik şehirlerin başında yer alıyor.

HOLLANDA MUTFAK KÜLTÜRÜ

Soğuk bir iklime sahip olan Hollanda, mutfak kültürü bakımında diğer ülkelere kıyasla daha kısır bir mutfağa sahiptir. Et, lahana, patates, havuç ve bezelye ekseninde gelişen mutfak kültürü, Hollanda’da yaşayan farklı etnik kültürlerin yöresel lezzetleri sayesinde gelişmiştir. Birbirinden çok uzak kültürlerin bir araya gelerek oluşturduğu Hollanda mutfak kültüründe klasik lezzetlerin dışında alışık olmadığımız peynirler yemek kültüründe önemli bir yere sahiptir. Balık yemeklerinin de çok fazla yer aldığı Hollanda mutfağında turistlerin mutlaka tatması gereken lezzetler şunlardır:

1 ) Haring

Geleneksel bir balık yemeği olan Haring, farklı ülkelerde farklı pişirme teknikleri ile servis edilen bir yemek türü olup Hollanda mutfağında ise pişirme teknikleri kullanılmadan çiğ olarak servis edilen bir yemektir. Kornişon dilimlenmiş turşu eşliğinde, küp küp doğranmış soğanların yer aldığı bir tabak olarak servis edilen Haring, çok lezzetli olan ve denemeden önce tereddüt ettiğiniz, lezzetini tattıktan sonra parmaklarınızı yiyebileceğiniz bir ana yemektir. Hollanda mutfağında yeri çok önemli olan Haring, tüm şehirlerde bulabileceğiniz, restoranların menülerinden yer alan özel bir yemektir.

2 ) Stamppoten

Hollanda’nın meşhur lezzetlerinden biri olan ve aynı zamanda geleneksel bir yemek olan Stamppoten, patates püresinin boerenkool denen ve kara lahanayı andıran tadı ile yemeğe farklı bir lezzet katan lahana ile karıştırılması ile elde edilmektedir. Yapılan yemeğe isterseniz havuç rendesi de ekleyebilir, karabiber ve pul biber ile yemeği daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Yemeğin süslemesi ve proteini olarak sosis parçacıklarını kullanabilir veya sosis yerine jambon da tercih edebilirsiniz. Hollanda geleneksel yemeklerinden biri olan bu yemek Alp dağları eteklerinde yer alan kasabalarda yaşayan halkın hafta da en az bir kez yaptığı ve tükettiği bir yemek olarak sizlere sunulmaktadır.

3 ) Bitterballen

Hollanda mutfağının önemli lezzetlerinden biri olan , kıvamı ile bizlere patates kavurmasını anımsatan bir yemek olan Bitterballen, kıvam almış patates püresi ve etin birbirine karıştırılması ile elde edilen ve hardal sosu kullanılarak tüketilen bir yemektir. Küçük küçük köfte şeklinde dökülen kroketlerin hardal sosuna batırılarak tüketildiği bu yemek Hollandalıların bayılarak yediği bir lezzettir. Yerel bir lezzet olarak ortaya çıkan ve lezzetli olması ile ülke geneline yayılmış bir yemek olan Bitterballen bira eşliğinde tüketilen, şarap eşliğinde de yiyebileceğiniz bir yemek türüdür. Köfte olarak da tüketebileceğiniz bu yemek için hardal sosu yerine sarımsak sosu da tercih edebilirsiniz.

4 ) Erwtensoep

Yoğun kıvamda hazırlanan bir çorba tür olan ve Hollanda mutfağında ana yemekler öncesinde ikram edilen Erwtensoep; sosis dilimlerinin yer aldığı, tereyağlı ekmek parçacıklarının eşliğinde servis edilen özel bir çorbadır. Yerel mutfaklarda balkabağı içinde ikram edilen bu çorba lüks restoranlarda ise özel kaselerde sunulmaktadır. Kış mevsimi çorbası olsa da her mevsim yapılabilen bu çorbayı tattığınızda evinizde yapmak için can atabilirsiniz.

5 ) Dropjes

Bir şekerleme türü olan Dropjes, anason içerikli olan ve sertliği ile bilinen bir şekerlemedir. Hollandalıların bayılarak yediği bu şekerleme, içinde anasonun yer alıyor olmasından dolayı tadı biraz acı ile tatlı arasında olan bir tatlıdır. Yerel halkın bayıldığı bir lezzet olan bu şekerler ülke genelinde her markette bulabileceğiniz, istediğiniz zaman tüketebileceğiniz, şeker düzeyi çok fazla olmadığı için dilediğiniz gibi tüketebileceğiniz bir tatlıdır. Ballı drop olarak a bilinen bu şekerleme ülkenin farklı bölgelerinde anason oranı, şeker oranı farklı olacak şekilde üretildiği için her şehirde farklı tatlara sahiptir.

6 ) Stroopwafel

Hollanda’ya özgü bir wafel türü olan stroopwafel, içi karamel dolgulu ince bir wafel türüdür. Hafif bir tatlı türü olduğu için yemeklerden sonra sizlere sunulan bu tatlı Hollandalılar için çok özel bir tatlıdır. Anavatanı Hollanda olan ve Gouda şehrinden yayılan bu lezzet ülkenin dışına taşmış, dünya genelinde tüketilen bir Hollanda lezzeti olmuştur.

7 ) Patat

Dünya genelinde farklı amaçlar için tüketilen patates cipsi Hollanda ‘da ana yemek olarak tüketiliyor. Sokak lezzetleri olarak tüketebileceğiniz patates cipsi, kendi yetiştirdikleri patateslerden elde ediliyor. Çıtır çıtır kızartılan patates cipsini sizlere 10 farklı sos eşliğinde sunan Hollandalılar bu sosları de el yapımı olarak üretiyorlar. Hollanda’nın tüm caddelerinden Patat yapan yerler bulabilir, bu lezzetin tadına bakabilirsiniz.

8 ) Peynir

Hollanda, tekerlek peynir üretimi ile meşhur olmuş bir ülkedir. Büyük büyük peynir tekerlekleri üretilen ülke de her yerde Kaasssop adı verilen peynir dükkanları yer alıyor. Bu dükkanlara girdiğinizde tek seferde 37 farklı peynir çeşidini tadabiliyorsunuz. Bu peynirleri yemek yaparken kullanabilir, meze olarak tüketebilir, kahvaltılarda, böreklerde kullanarak yemeklerinize tat katabilirsiniz. Peynir yapımından sonra 5 ay bekletilen ve mayalanmasını tamamladıktan sonra sizlere sunulan peynirler Avrupa kıtasına Hollanda şehirlerinden yayılıyor.

9 ) Kibbeling

Hollandalıların atıştırmalık olarak tanımladığı, canları çektiğinde yedikleri bir balık kızartması veya balık cipsi olarak tüketilen Kibbeling, yanında sarımsak sosları ile sunulan özel bir lezzettir. Mezgit veya morina balıkları kullanılarak yapılan bu yemek, Hollanda şehirlerinde bol bol görebileceğiniz, minimal ücretler ile satın alabileceğiniz bir lezzettir.

10 ) Hollandse Garnalen

Ülkemizde tantuni olarak tükettiğimi, tavuk, et ile yapılan bir lezzet olan ve Hollandalıların Hollanse Garnalen adı ile tüketilen bir lezzet olan, karidesler kullanılarak yapılan bir lezzettir. Ekmek arası karides olarak da tanımlanabilecek olan bu lezzetli yemek ara öğün veya atıştırmalık olarak Hollandalılar tarafından sevilerek tüketiliyor. Seyyar satıcılar tarafından satılan ve Amsterdam sokaklarında her köşe başında küçük arabalar ile satışı yapılan bu lezzeti Hollanda seyahatinizde mutlaka tüketmelisiniz.

11 ) Apeltaart

Bir tart türü olan ve içi elma kreması ile dolu olan Apeltaart, hafif ve lezzetli bir tatlı olarak Hollandalılar tarafından çok tüketilen bir tatlıdır. Hafif bir tatlı olması, keyifli bir şekilde tüketilmesi ve elma kraması ile sunuluyor olması yerel bir lezzet olan Apeltaart tatlısının ününü ülke dışına çıkarmıştır. Hollandalılar sabah kahvesi eşliğinde kahvaltı olarak bu tatlıyı çok fazla tüketiyor. Öğle sonu kahve keyfinde de çok tüketilen bir tatlı olan Apeltaart, ülkemizde de yapılan ve kafelerde bizlere sunulan bir lezzet olduğu için Hollanda’ya gitmeden önce ülkemizde test edebilirsiniz.

12 ) Poffertjes

Mayalı hamurdan yapılan ve lezzetli şeker topları olarak Hollandalıların bol bol tükettiği bir lezzet olan Poffertjes, un, süt, şeker, maya karışımından elde edilen, küçük toplar halinde pişirilen ve üzerine eritilmiş çikolata kaplayarak veya sade bir şekilde servis edilen bir tatlı türüdür. Hafif bir tatlı olması ülke genelinde bol bol tüketilmesini sağlamış, öğlen yemeklerinden sonra, kahveler eşliğinde veya akşam tatlı niyetine tüketilen bir lezzet olmasını sağlamıştır.

Hollanda’ya seyahat edecekseniz seyahatiniz boyunda Hollanda yerel mutfak kültüründe yer alan bu lezzetleri mutlaka tatmalısınız. Farklı bir kültür olan ve Avrupa mutfağının dışında bir mutfağa sahip olan Hollanda, bünyesinde barındırdığı farklı etnik kökene sahip topluluklar sayesinde çok geniş bir mutfak kültürüne sahip olmuştur. Dünya mutfağına kazandırdığı lezzetler ile adından söz ettirmiş ve farklı lezzetleri tatmanızı sağlamıştır.

Hollanda Seyahet Edilecek Yerler S.S.S.

Hollanda neyi ile meşhur?
Hollanda’da en meşhur olan ve Hollanda denildiği zaman akla ilk gelen unsur lalelerdir. Uçsuz bucaksız lale bahçeleri sizi hayran bırakacak! Yel değirmenleri ile meşhur olduğunu belirtmek gerek. Aynı zamanda kanalları öne çıkar ve coğrafı konumu gereği çeşitli önlemlere sahiptir.
Hollanda'nın şehirleri nelerdir?
Amsterdam başı çeker ve arkasından Rotterdam, Lahey, Tilburg ile Almere şeklinde her biri sıralanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×