Hollanda Nüfusu 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Hollanda Nüfusu 2022

Hollanda, Batı Avrupa’da ve kısmi olarak Karayipler’de yer edinen bir ülkedir. Hollanda Krallığını oluşturan 4 ülkeden en büyüğüdür.

Hollanda Nüfusu Ne Kadar?

Hollanda nüfusu yaklaşık olarak 17 milyondur. Hollanda nüfusu ile Belçika ve Danimarka gibi büyük ülkeleri geride bırakmıştır. En büyük liman şehirlerinden Rotterdam’a sahip olan Hollanda, birçok göçte almaktadır. Nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülke olduğu gibi ülke topraklarının birçoğu deniz seviyesinin altındadır. Geçmiş dönemlere göre Hollanda nüfusu, 0,73 oranında bir artış yüzdesine sahiptir. 2018 yılından günümüze kadar 0,58 artış yüzdesi ile başlayıp günümüzde bu yüzdeliği yüzde 0,20 oranında artırmıştır. 7 farklı etnik yapıdan oluşan Hollanda nüfusunun 2060 yıllarına doğru %55 oranında artışa geçmesi bekleniyor.

Hollanda Nüfusu Yaş Ortalaması

Hollanda nüfusu yaş ortalaması 50-60 yaş civarındadır. Ülkede 90 yaş üzerindeki nüfus ortalaması oldukça düşüktür. 30 yaş altındaki genç ve yetişkin grubu orta derecede yer alır. Ölüm oranlarının artması ve doğan çocuk sayısının azalması ile birlikte Hollanda nüfus piramidi değişiklik göstermektedir. Birleşmiş Milletler istatistiklere göre Hollanda nüfusu yaş ortalaması, genç yetişkin grubundan oluşuyor. Yaşlı nüfusun da fazlalık göstermesi, ülkedeki genç grubunun farklı ülkelerde yaşamına devam etmesinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Hollanda Nüfusu Ve Yüzölçümü

Hollanda’daki toplam nüfusu yaklaşık 17 milyondur. Toplam yüzölçümü ise 41543 kilometrekaredir. Hollanda ülke nüfusunu Türk, Faslı, Endonezyalı, Surinamlı ve Suriyeliler oluşturmaktadır. Diğer Avrupalılarda yer alır. 75,75 yüzdelik oran Hollandalıların kendi vatandaşı ile bulunur. Ülkenin en fazla nüfusa sahip şehri Amsterdam’dır. Amsterdam’da yaklaşık 798.000 kişi yaşar. Kuzey Hollanda’da bulunan bir şehirdir.

Hollanda Nüfusu Kadın Erkek

Hollanda’da kadın nüfusu yaklaşık 8milyon 654bin 4’tür. Erkeklerin nüfusu ise 8 milyon 527 bin 41 şeklindedir. Ülkede kadın nüfus oranı fazlaca yer alır.  Hollanda ekonomisi, eğitim-iş gibi farklı etmenlerden dolayı her yıl göç kabul eden bir ülkedir. Ülke nüfusunun artmasına sebep gösteren en temel faktörlerden birisi de göçtür. Göçlerin artış göstermesi, Hollanda nüfusundaki yüzdelik artışa neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×