Dubai Gezilecek Yerler - Eraytur
Dubai Vizesi

Dubai Gezilecek Yerler

Birleşik Arap Emirliklerine bağlı bir emirlik olan ve son yıllarda adından söz ettiren Dubai, modern mimari ve teknolojiyi bir araya getirerek gerçekleştirmiş olduğu projeler ile turizm merkezi haline gelmiştir. Teknolojinin kullandığı mühendislik harikası yapıların yer aldığı Dubai, çöl üzerine kurulu bir emirlik olduğu için tarihi yapı sayısı oldukça azdır. Ancak yakın dönemde yapılan popüler turistik yapıları ve rekor kıran otelleri ile çok sayıda gezilecek yere sahiptir. Dubai’ye seyahat edecekseniz mutlaka görmeniz gereken yerler şu şekildedir.

Dubai Gezilecek Yerler

1 ) Burj El Arab

Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olarak inşa edilen ve bir yelken tasarımına sahip olan Burj El Arab, 1994 yılında inşasına başlanan ve 1999 yılında bitirilen bir oteldir. Lüks ve ihtişamın teknoloji ile harmanlandığı bir otel olarak hizmet veren Burj El Arab, Jumeirah Plajında ve plajdan 230 metre deniz içinde yer alıyor. Doldurma tekniği ile oluşturulan ve denize inşa edilen yapılardan biri olan, 7 yıldızlı ve yelken tasarımı ile dünya rekoruna sahip olan bir otel olarak hizmet veren Burj El Arab, lüks bir otel olarak sizlere hizmet veriyor. Dubai’ye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yapıların başında yer alıyor.

2 ) Burj Khalifa

Dünyanın en yüksek binası olarak tescil edilmiş olan Burj Khalifa, 2004 yılında inşasına başlanan ve 6 yıllık bir inşaat sürecinden sonra tamamlanan bir bina olma özelliğine sahiptir.167 katlı bir bina olarak toplamda 828 metre olan Burj Khalifa binasının 124. Katı ve 148. Katında seyir terasları yer alıyor. Asansörler ile bu katlara çıkarak Dubai’yi kuş bakışı izleyebiliyor, bina dışında Dubai çeşmeleri olarak adlandırılan yapıları ve havuzları yukarıdan seyredebiliyorsunuz. Seyir teraslarına sahip olan Burj Khalifa aynı zamanda konaklama yapabileceğiniz bir otel olma özelliğine de sahip olduğu için konaklama ihtiyaçlarınız için burayı tercih edebiliyorsunuz. 5 yıldızlı bir otel olarak da size hizmet veren Burj Khalifa Dubai’ye seyahat ettiğinizde mutlaka görmeni gereken yerler arasında bulunuyor.

3 ) Dubai Müzesi

Müze bakımından Avrupa ülkelerine kıyasla daha kısır bir ülke olan Dubai, sahip olduğu Dubai Müzesi ile de adından söz ettirmiştir. Emir Rashid bin Saeed Al Maktoum tarafından 1971 yılında kurulmuş bir müze olan Dubai Müzesi, El Fahidi Hisarı çevresine kurulu bir müze olma özelliğine sahiptir. Hisar orijinal bir hisar olup, kentin savunulması amacı ile 1787 yılında inşa edilmiş tarihi bir özelliğe sahiptir. Silah deposu olarak, hapishane olarak, yönetim merkezi olarak farklı amaçlar için kullanılmış bir yer olan El Fahidi Hisarı içinde yer alan müze de çok sayıda sergi alanı yer alıyor. Birbirinden özel Arap evleri, camiler, pazarlar, özel hurma tarlalarının yer aldığı ve bu kültüre yabancı biri için kültürün yakından tanınmasını sağlayan müze sizlere kültürel bir gezi imkanı sunuyor. Sergi içinde yer alan 4000 parça eser içinde tarihi MÖ 3000 yılına dayalı eserler de yer alıyor.

4 ) Madinat Jumairah

Burj El Arab yakınlarında yer alan Madinat Jumeirah, hem yerel mimariden izler taşıyan hem de modern mimarinin bir arada yer aldığı özel bir mimariye sahiptir. 40 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan yapılar topluluğu içinde geleneksel Arap kültürüne ait çarşılar, Arap evleri, rüzgar kulesi, 3 – 5 yıldızlı oteller, seyir terasları, özel plajı, kumsalı olan bir kompleks. Özel olarak kurulmuş bir mini şehir olarak gezebileceğiniz, kültür gezisi sonrası alış veriş yapabileceğiniz, konaklayabileceğiniz, plajında denize girerek güneşlenebileceğiniz tüm ihtiyaçlarınıza cevap veren bu kompleks Dubai seyahatinizde mutlaka görmeniz ve gezmeniz gereken bir kompleks. Dilerseniz yapı içinde yer alan otellerde konaklayarak bu bölgenin tadını daha yakından çıkarabilirsiniz.

5 ) Palm Jumeirah

Deniz doldurma tekniği kullanılarak inşa edilen mühendislik harikası olarak kabul edilen Palm Jumeirah, yapay bir adadır. Palmiye takım adaları olarak bilinen ve Palm Deyra, Palm Cebel Ali ile üçlü adalar olarak tanınan Palm Jumeirah toplamda 110 yılda tamamlanmış. Kıyı şeridi 520 km olan, ortasında 18 kola ayrılan bir merkez bulunan, Ana karaya bir köprü yardımı ile bağlanan ve altında b ulunan tüneller ile ana karaya ulaşım sağlanan bir adadır. Ada üzerinde çok sayıda yerleşim yeri ve yapı yer alıyor. 5 yıldızlı otellerin yer aldığı takım adaları aynı zamanda zengin bir mutfak kültürüne de sahiptir. Dubai mutfağı ve dünya mutfağı lezzetlerinin sunulduğu özel restoranların yer aldığı Palm Jumeirah adası mutlaka görmeniz ve gezmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

6 ) JBR Walk ve Dubai Marina

Basra Körfezi kıyısında yer alan, ve 2 km ye yakın cadde üzerinde karşılıklı olarak kurulu olan 40 dan fazla gökdelenin yer aldığı bir cadde olan JBR Walk caddesi harika mimarilerin ve tasarımların yer aldığı bir cadde olma özelliğine sahip. Plaj kenarında yer alan bir cadde olarak bilinen bu cadde de alış veriş merkezleri, eğlence merkezlerinde, konaklama tesisleri yer alıyor. Dilerseniz burada konaklayabilir, eğlence merkezlerinde eğlenebilirsiniz.

Dubai Marina, JBR caddesinin hemen yanında yer aldığı için yürüyüş sonrasında yapay kanalı geçerek marinaya ulaşabiliyorsunuz. Dubai Marina de 1 km uzaklıkta Xline yolu yer alıyor. Basra Körfezi ve Dubai manzarasını izleyebileceğiniz XLine mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde yer almalıdır.

7 ) Jumeirah Camii

1975 yılında inşa edilmiş olan ve farklı mimarisi ile göz dolduran Jumeirah Camii, ikiz minareleri, şık tasarımı, minareleri ile baplantılı olan ana kubbesi ve farklı mimari yapısı ile Arap kültüründe farklı bir yere sahip. Turistik bir yapı olan ve Müslümanlar dışında müslüman olmayanların girebildiği tek yapı olma özelliğine sahip olan Jumeirah Camii haftanın 6 günü ziyaret edebileceğiniz turistik bir yapıdır. Gezmek istediğinizde toplamda 75 dakika süren bir tura katılmanız gerekiyor. Jumeirah kent gezisi sonrasında yapacağınız cami gezisinde sizlere yerel Arap kültürüne ait lezzetler ikram ediliyor.

8 ) Altıncılar Çarşısı

Dubai’nin en eski çarşılarından biri olan Altıncılar Çarşısı’nın tarihi 1700 lü yıllara dayanıyor. Dubai balık pazarından başlayan çarşı Deira Kordon Boyu devam ediyor ve toplamda 2.7 km uzunluğa sahip. Kapalı çarşı olarak hizmet veren Altıncılar Çarşısı’nda toplam 379 adet dükkan var ve bu dükkanların 250 den fazlası kuyumcu olarak, 100 e yakını ise kuyum dükkanı yani altın işleyen dükkanlar olarak kullanılıyor. Çarşıyı gezerken mimari yapısının yerel kültürler ile bezeli olduğunu görebiliyorsunuz. İstanbul’da yer alan Kapalı Çarşı ile çok benzer yanı bulunan Altıncılar Çarşısı farklı tasarımların yer aldığı bir çarşı olma özelliğine sahip.

9 ) Dubai Aquarium

10 milyon litre kapasitesi bulunan Dubai Aquarium, su altı dünyasının tüm zenginliklerini içinde barındırıyor. İçinde bulunduğu alış veriş merkezinin 3. Katına kadar uzanan akvaryumda 33 bin deniz canlısı ve su bitkisi yer alıyor. Dubai gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alan Dubai Aquarium48 metre uzunluğunda bir koridorda yer alıyor.

DUBAİ MUTFAK KÜLTÜRÜ

Farklı etnik kökenden insanların yer aldığı Dubai, bir nevi kültürel bir senteze sahip ülkelerden biri konumunda. Etnik sentez aynı zamanda mutfak kültürüne de yansımış olan Dubai bu konu da şanslı olan ülkeler arasında yer alıyor. Yerel mutfağının yanı sıra Avrupa, Amerika ve dünya mutfağından lezzetlerin de yer aldığı ülke de Türk, Hint, İtalyan, İspanyol, Meksika, Çin, Japon mutfağından lezzetleri de aynı restoranlarda bulabiliyorsunuz. Dubai seyahatinizde bu ülke mutfaklarından tatmanız gereken lezzetleri şöyle sıralayabiliriz.

1 ) Manousheh

Dubaililerin kendilerine özgü pizzası veya lahmacunu diyebileceğimiz bu lezzet yerel bir lezzet olup genellikle kahvaltılarda ve hafif atıştırmalık olarak tüketiliyor. Lavaş ekmek türünde bir ekmeğin arasına peynir, yeşillik, domates, reçel yumurta ve özel bir sos eklenerek yapılan Manousheh aynı zamanda ülkenin de sembol lezzetlerinden biridir. Kafelerde, restoranlarda size sunulan menü de mutlaka birkaç farklı içeriğe sahip bir Manousheh bulabiliyorsunuz.

2 ) Al Machboss

Sarı pirinç ile pişirilen ve et ile servis edilen bir lezzet olan Al Machboos, soğan, limon zeytinyağı, domates sosu ile servis ediliyor. Pirinç pilavı üzeri et kavurma olarak da basitçe tarif edebileceğimiz bu lezzet tamamen Arap kültürüne özgü bir şekilde pişirildiği için klasik pilav kavurma lezzetinden çok farklı bir lezzete sahip. Salata ve yoğurt eşliğinde tüketilen Al Machboos tüm restoranlarda ana yemek olarak sizlere sunuluyor. Ülke de gezerken her yerde karşınıza çıkabilecek bir lezzet olan Machboos’u mutlaka denemelisiniz.

3 ) Mandi

Yemen kökenli bir yemek olan Mandi, Dubai seyahatiniz boyunca sıkça karşılaşacağınız bir yemek türüdür. Ülkemizde ki döner gibi her öğün yerine geçebilecek bir yemek olan Mandi, koyun, keçi veya tavuk etile ile pişirilen bir lezzet. Confit usulü olarak bilinen çok kısık ateşte çok uzun süre de pişirme tekniği ile pişirilen et kemiğinden kendiliğinden ayrılıyor. Bulgur pilavı üzerinde lezzetli etin yer aldığı ve en üstte ise kaju, fındık veya ceviz tanecikleri ile servis edilen Mandi yoğurt ve salata eşliğinde sunulan özel bir lezzettir. Pişirme tekniği çok özel olduğu için mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biridir.

4 ) Tabbouleh

Et yemekleri yemek istemiyorsanız Arap kültüründe özel bir yere sahip olan Tabbouleh denemelisiniz. Bulgur pilavının pişirilerek yeşil salata malzemeleri karıştırılması ile elde edilen bir lezzet olan Tabbouleh tam bir vejetaryen yemeğidir. Klasik salata ile karıştırılan bulgurun yanı sıra tüm salata çeşitleri ile karıştırılabildiği için yiyecek kişinin zevkine göre bir yemek yapılabiliyor. Kökeni çok eski olan ve fakirlik döneminde keşfedilen bir lezzet olan Tabbouleh günümüzde Dubai mutfak kültürünün sembol yemeklerinden biri olarak dünyaya pazarlanıyor. Dubai ziyaretinizde her yerde bulabileceğiniz bu özel lezzeti evinizde de yapabilirsiniz.

5 ) Deve Eti Kebabı

Arap kültürünün simgesi olan develer, Dubai’de yemeklerde de yenen bir hayvan olma özelliğine sahip. Kesilen develer farklı etme yemeklerinde tüketilebildiği gibi özel olarak kebap yapılarak da tüketiliyor. Deve eti kebabı özel düğünlerde, toplantılarda veya kutlamalarda tüketilen bir yemek olma özelliğine sahip. Dubai’nin sembol yemeklerinden olan deve eti kebabı özel bir sos ve patates püresinin yanında közde pişirilmiş biber ile sizlere sunulduğu gibi limon ile pişirilmiş olan pirinç pilavı ile birlikte de sunuluyor. İlk defa tadacağınız bir lezzet olan deve eti kebabını Dubai seyahatiniz sırasında mutlaka denemelisiniz.

6 ) Al Harees

Buğday, et ve özel baharatlar ile yapılan, Arap kültürüne has bir yemek olan ve dünya mutfağı lezzetlerinden biri olarak kabul edilen bu lezzet, malzemelerin rondodan geçirilmesi ile elde edilse de orijinalinde haşlanmış buğdayın ve etin zırh yardımı ile ezilmesine dayanıyor. Arap kültüründe el ile yenilen bu yemek ana yemeğin yanında yenilen bir garnitür gibi düşünebileceğiniz, ara öğünlerde veya meze olarak da tüketebileceğiniz özel bir lezzet. Arapların kendilerine has baharatları ile pişirildiği için ayrı bir lezzete sahip. Al Harees, tüm kafelerde ve restoranlarda menülerde bulabileceğiniz bir lezzet olduğu için sık sık karşınıza çıkacaktır. Bazı kafelerde bu lezzet ceviz veya fındık ezmesi ile karıştırılmış olarak servis ediliyor.

7 ) Qoozi

Düşük ateşte çok uzun süre pişirilen kuzu, keçi veya deve eti kullanılarak yapılan bir lezzet olan Qoozi, kuru üzüm ile karamalize edilerek sizlere seviş edilen farklı bir lezzet. Bir tepsi içinde zeminde Arap kültüründe yer alan ekmeğin üzerinde bulgur veya pirinç pilavının serildiği ve üzerine karamalize edilmiş ateşte pişirilmiş etin bulunduğu bir yemek olarak sizlere sunulan Qoozi, limon dilimleri, yumurta ile süslenerek sizlere servis ediliyor. Damak tadımıza çok yakın bir yemek olarak mutlaka denemeniz gereke bu lezzet, denediğinizde kültürlerimizin çok yakın olduğunu düşünebilirsiniz.

8 ) Shirin Polo

Basmati pirinci ile pişirilen bir lezzet olan Shirin Polo, Dubaililere özgü yemekler arasında yer alıyor. Keyifle tüketebileceğiniz, havuç, kuş üzümü, kuru üzüm, fındık ve tavuk etinin bir arada olduğu tatlımsı ve ekşimsi tadın ağınızda aynı anda hissedilmesini sağlayan bu lezzet iyi bir ustanın elinden çıktığında çıtır çıtır yiyebileceğiniz bir lezzet oluyor. Bu nedenle her restoranda bulamayacağınız bu lezzeti Dubai’de bazı restoranlar özel bir yemek olarak sizlere sunuyor. Küçük porsiyonlar halinde sunulan Shirin Polo yemeğini yediğinizde rahatlıkla doyabiliyorsunuz. Lezzetli bir yemek olması ve karbonhidrat, protein bakımından zengin olması küçük porsiyonlar ile doymanızı sağlıyor. Bir ana yemek olan bu lezzeti Dubai seyahatinizde mutlaka denemelisiniz.

9 ) Fatteh

Araplara özgü bir yemek olan ve üç farklı katmandan oluşan Fatteh, ekmek, patlıcan ezmesi, yoğurt ve nohuttan oluşuyor. En alt katta ekmeğin yer aldığı, orta katmanda ise nohut ezmesi veya tane nohutun bulunduğu, üst katmanda ise yoğurt ile birlikte baharatların yer aldığı biz lezzet olan Fatteh, her caddede karşınıza çıkabilecek bir lezzet. Dubai’de sadece fatteh üzerine hizmet veren kafeler yer alıyor.

10 ) Falafel

Dubai ile birlikte bir Ortadoğu lezzeti olan Falafel, kaynatılmış nohutun baharat ile karıştırılıp yağda kızartılması ile elde ediliyor. Özel bir lezzet olup arap kültüründe çok eski yıllara dayalı bir geçmişse sahip olan Falafel, her sokakta karşılaşacağınız bir aparatif veya garnitür olarak sizlere sunuluyor. Dilerseniz etlisi de yapılan falafel için yeşil bitkiler de eklenebiliyor.

11 ) Mahalabiya

Adından da anlayacağınız gibi muhallebi türü olan ve Arap kültürüne göre pişirilen mahalabiya, Türk tatlısı olan muhallebi ile öz kardeş olan bir lezzettir. Her cafe de, patiseri de ve tatlıcıda karşılaşacağınız bir lezzet olan Mahalabiya’yı denediğinizde evde yapmış olduğunuz muhallebiyi yiyor gibi hissedebilirsiniz.

12 ) Knafeh

Kendisi bildiğimiz künefe olan Knafeh, özel bir lezzete sahip olan ve ülkemizde yapılan künefeden farklı olarak yağlı peynirin kullanılarak yapıldığı bir tatlı türüdür. Dondurmalı veya sade olarak servis edilen Knafeh, isteğe göre altı daha fazla pişirilmiş olarak da servis edilebilen bir tatlı türü olarak Dubai seyahatinizde tadabileceğiniz tatlılar arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×