Çekya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 - Eraytur
Çek Vizesi

Çekya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Doğa tutkunları için vazgeçilmez olan ve suç işleme oranlarının azlığıyla dikkat çeken Çek Cumhuriyeti vize prosedürlerini sizlerle paylaştık.

Burundi Vizesi: En İyi Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti için Vize

Schengen bölgesi üye ülke konumunda bulunan Çek Cumhuriyeti’ne yapacağınız ziyaretler için, Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Çekya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Vize için yapacağınız müracaatları, Çek Cumhuriyeti makamlarınca yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ya da akredite olmuş seyahat acenteleri vasıtası ile yapabilmektesiniz.

Çek Cumhuriyeti vizesi ne kadar sürede çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesinin açıklanma süresi başvuru yapılan vize türüne göre değişir. Çek cumhuriyeti kısa süreli vize başvurularının sonuçlarını 15 iş günü içerisinde açıklamaktadır.

Çekya vize veriyor mu?

Çekya, 2021 yılında vize vermeye başlamıştır. Vize almak için Çekya konsolosluğuna müracaat etmeniz gerekir.

Çekya vizesi nasıl alınır?

Çekya vizesi almak için öncelikle vize başvuru formunu doldurmanız ve vize randevusu almanız gerekir. Randevu tarihinde başvuru formu, vize talep dilekçesi, pasaport, kimlik fotokopisi gibi gerekli evrakları vize merkezine teslim etmeniz istenir.

Yazımızın devamında, Çek Cumhuriyeti vizesi nasıl alınır sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Çek Cumhuriyeti için Vize Nasıl Alınır

Çek Cumhuriyeti vizesi zor mu alınır sorusunu sıklıkla duymaktayız bu hususta bilgilerimiz ile sizlere kolaylık sağlayacağız. Öncelikle, vize başvurusun ilk adımı olan ve Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun web sayfasında yer alan vize başvuru formu, eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.

 Başvuru formunun hatasız bir şekilde ve tam olarak doldurulması, vize başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanması açısından önem arz etmektedir.

Daha sonra, yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracılığı ile, başvuru dosyasında istenilen evraklar hazırlanmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Tüm vize çeşitleri için ortak hazırlanması gereken evraklar listesi şu şekildedir.

 • Pasaport: Vizenizin bitiş süresi baz alındığında doksan gün daha geçerli olma zorunluluğu olan pasaportunuzda, tahrip olmuş veya yırtılmış bölümlerin olmaması gerekmektedir.
 • Dilekçe: Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar kapsamında, İngilizce dilinde yazılması gereken vize başvurusu dilekçesi, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna ithafen yazılmalıdır. Seyahatin amacının belirtilmesi gereken dilekçede, ayrıca seyahat tarihlerine ait detaylara da yer verilmelidir.

SGK’li olarak çalışan kişilerin hem şahıslarına ait dilekçeyi hem de işyerlerinden alacakları ve seyahat süreleri boyunca izinli olduklarını gösteren dilekçeyi dosyada sunmaları gerekmektedir.

 • Fotoğraf: Çek Cumhuriyeti vizesi fotoğraf ebatları 35×45 mm olarak belirlenmiştir. Beyaz fon üzerine çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafın dosya ekinde sunulması gerekmektedir. Fotoğrafların güncel haliniz ile uyuşması gerekmektedir.
 • Banka dokümanları: Son üç aya ait banka hesap dokümanlarınızın, başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Islak imzalı ve banka tarafından kaşelenmiş olması gereken hesap özetinde, bakiye bilgilerinin üç bin Türk Lirasından az olmaması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde konaklayacağınız süre ile doğru orantılı olarak değişen bloke para miktarı için uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 • Kimlik fotokopiniz ile Nüfus Müdürlüğünden alacağınız vukuatlı nüfus kayıt örneğinizin de başvuru dosyanızda bulunması gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonları: Seyahatiniz süresince konaklayacağınız yere ait olan rezervasyon bilgilerinizin de Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi kapsamınca başvuru dosyanızda bulunması gerekmektedir.
 • Gelir belgesi: Son üç aylık döneme ait banka hesap dokümanlarınızın yanı sıra, seyahatiniz süresince, masraflarınızı nasıl karşılayacağınıza dair mevduat bilgilerinizin de başvuru dosyanızda olması gereklidir.

Şayet, masraflarınız bir sponsor tarafından karşılanacak ise, sponsorun kendi el yazısı ve imzasını taşıyan ve seyahat edecek kişinin masraflarını karşılayacağına dair açıklamanın bulunduğu dilekçenin de dosyada bulunması gerekmektedir.

 • Sağlık Sigortası: Schengen üye ülkelerine giriş için geçerli olan ve otuz bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigorta Poliçesinin bulunması gereklidir.

Bu poliçe, seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz her türlü hastalığın ve kazanın masraflarının tanzimi için zorunlu tutulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’ne Turistik Vize Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

Yukarıda belirtilen ve tüm vize çeşitleri için ortak hazırlanması gereken evrakların yanı sıra, ayrıca hazırlanması gerekli, Çek Cumhuriyeti turistik vizesi için gerekli evraklarşu şekildedir.

 • İngilizce dilinde hazırlanmış ve ıslak imzaya ve tarihe sahip vize başvuru formu,
 • Başvuru sahibinin pasaportuna kayıtlı, reşit olmayan kişiler, ayrı ayrı başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.
 • Pasaportunuzda, kimlik bilgilerinin bulunduğu yer ile, son üç yıla ait vize işlemlerinin olduğu mühürlü yerlerin fotokopilerinin de dosyada sunulması gerekmektedir.
 • İstanbul’dan yapılan başvurularda zorunlu olan, imzalı ve tarih bilgisinin bulunduğu ek bilgi formunun da dosya ekinde sunulması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne Ticari Vize Alabilmek için Evraklar

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi kapsamında, ortak vize evrakları haricinde hazırlanması gereken Çek Cumhuriyeti ticari vizesi evrakları şu şekildedir.

 • İngilizce olarak doldurulmuş ticari vize başvuru formu,
 • İstanbul başvurularında zorunlu olan ıslak imzalı ve tarih bilgilerini içeren ek bilgi formu,
 • Seyahat süresince geçerliliğini koruyan ve Çek Cumhuriyeti’nde ticari faaliyet kapsamında görüşülecek firma yetkili tarafından düzenlenmiş davetiyenin fotokopisinin de dosyada sunulması gerekmektedir.

Davetiyeler ıslak imzalı olmalı ve şirket logosunun bulunduğu antetli kâğıda yazılmış olmalıdır. Davetiye de davet edilen kişiye ait kimlik bilgilerinin yanı sıra, gidiş dönüş tarihlerine ait bilgilerinde bulunması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ne Aile Birleşimi Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

Her vize türü için ortak olarak hazırlanması gereken evraklar ile, Çek Cumhuriyeti aile birleşimi vizesi için ek olarak hazırlanması gereken evrak listesi şu şekildedir.

 • Aile birleşimi vizesi alabilmek için, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan kişiye ait, oturum izni ya da Çek Cumhuriyeti’ne ait vatandaşlık belgelerinden birisinin başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Aile birleşimi vizesi kapsamında, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan kişiye ait, var ise tapu fotokopileri, yok ise de oturduğu meskene ait kira kontratı fotokopisinin dosyada sunulması gerekmektedir.
 • Çek Cumhuriyeti’nde ikamet eden aile bireyi tarafından, Türkiye’de bulunan yakınına göndereceği aile birleşimine ait davetiyenin de dosya ekinde bulunması gerekmektedir. Davetiyenin fotokopisi kabul görmemekte, aslının dosyada ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Evli çiftlerin aile birleşimini gerçekleştirebilmeleri açısından dosya ekinde sunulması gerekli Formül B, yani uluslararası evlilik kayıt örneğinin nüshası,
 • Türkiye’de yaşayan ve aile bildirimi kapsamında davet edilen kişi ile, Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan ve davet eden sıfatındaki kişinin maaşlarını gösteren belgelerin, başvuru dosyasında ibraz edilmesi gereklidir.
 • Maaş bordrolarının şirket yetkili tarafından imzalanıp kaşeli olarak sunulması zorunludur.
 • Son olarak Çek Cumhuriyeti uzun süreli vize başvurusu için gerekli olan formun dikkatle doldurulup dosyada sunulması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Güncel Vize Ücreti

Alacağınız vize türüne göre değişkenlik gösteren ve üç Şubat 2020 tarihinde güncellenen Çek Cumhuriyeti vize ücreti güncel bilgileri şu şekildedir.

 • 0-6 yaşa ait vize ücretleri                                                            20 Euro
 • 6-12 yaşa ait vize ücretleri                                                          60 Euro
 • Turistik Vize                                                                                     100 Euro
 • Ticari Vize                                                                                         100 Euro
 • Transit Vize                                                                                      100 Euro
 • Ziyaret Vizesi                                                                                   100 Euro
 • Kültürel Vize                                                                                    100 Euro
 • Şoför Vizesi                                                                                      100 Euro

Çekya Vize İstiyor Mu?

Çek Cumhuriyeti bir Avrupa Birliği üyesidir ve Türk vatandaşlarından bordo pasaportlu ziyaretçiler için vize uygulamayı yapar. Fakat Çek Cumhuriyeti üzerinden karayolu ile başka ülkeye geçmek isteyen Türk vatandaşları için transit vize uygulaması yapar. Dolayısıyla Çekya vize istiyor mu sorusu için, bordo pasaport kullanan Türk vatandaşları için vize uygulaması vardır.

Türk vatandaşlarından yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi olan kullanıcılar için ise 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı olmak üzere vize uygulaması bulunur. Çekya bir Avrupa Birliği üyesi olduğu için Schengen vizesi alınması gerekir. Bu sebeple Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından belirtilen evrakların eksiksiz ve tam olarak düzenlenmesi ve seyahat tarihinden en az 1 ay önce teslim edilmesi gerekir. Schengen Vizesi ücreti vize başvurusu esnasında konsolosluklara ödenerek işlemler yapılır.

Çekya vize ücreti için Çekya Konsolosluğu tarafından 80 Euro talep edilir. Bu harç, vize başvurusu olarak alınır ve vizenin reddedilmesi durumunda geri ödeme yapılmaz.

Çekya vizesi nasıl alınır, Çek Cumhuriyeti İstanbul ya da Ankara büyükelçiliğine giderek vize alınabilir. Turistik vize için gerekli evraklar arasında pasaport, kimlik, vize başvuru formu, otel rezervasyon bilgileri gibi belgelerin yanı sıra banka hesap bilgileri de gereklidir. Bunun için de vize başvuru sahibinin hesabında en az 5000 TL nakit ücret bulunmalıdır. Vize başvurusu yapan bir çalışan ise işyerinden ayrıntılı maaş dökümünü de ibraz etmelidir.

Çek Cumhuriyeti’ne Vize Kaç Günde Çıkar

Çek Cumhuriyeti vizesi ne kadar sürede çıkar şeklindeki sorularınız için şunları söyleyebiliriz:

Kısa süreli vize türüne giren ve C tipi Schengen vizesi olarak adlandırılan vize türleri için sonuçlanma süresi beş ila on beş iş günü civarındadır. C tipi vize kapsamındaki vizeler;

 • Turistik vize,
 • Ticari vize,
 • Çek Cumhuriyeti aile ziyareti vizesi, arkadaş vizesi
 • Sportif, kültürel etkinliklere katılım vizesi,
 • Eğitim ve araştırma vizesi olarak adlandırılmaktadır.

Uzun süreli vize türüne giren ve D tipi vize olarak adlandırılan vize türlerinin sonuçlanma süreleri ise, on beş iş günü ile doksan iş günü arasında değişkenlik gösterebilmektedir. D tipi vize kapsamındaki vizeler;

 • Çek Cumhuriyeti çalışma vizesi,
 • Erasmus ve öğrenci değişim vizesi,
 • Yüksek lisans ya da doktora vizesi,
 • Oturum izni vizesi ile aile birleşimi vizelerini ifade etmektedir.

Vize sonuçlanma süreleri ortalama süreleri ifade etmekle birlikte, sonuçlanma süresini etkileyen faktörler;

 • Ek evrak talebi nedeni ile sürenin uzaması,
 • Eksik veya hatalı evrak teslimi nedeni ile sürenin uzaması,
 • Başvuru tarihlerine denk gelen konsoloslukların resmî tatil ve bayram günleri, vize sonuç sürelerinin uzamalarına sebebiyet verebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Çalışma Vizesi

Çek Cumhuriyeti, Türkiye için vize uygulaması yapan ülkelerden bir tanesidir. Özellikle bordo pasaport sahipleri için mutlaka vize alınması gerekir. Çek cumhuriyeti çalışma vizesi almak için ise D tipi vize alınması gerekir. Çek cumhuriyeti vize başvurusu yapmadan önce çalışılacak firmadan davetiye gönderilmesi gereklidir.

D Tipi vize Çek Cumhuriyetinde en az 6 ay kalışa imkân verir. Çalışma izninin devam etmesi için vizenin son günü gelmeden başvuru yapmak gerekir. Çek Cumhuriyeti D tipi vize başvurusu Ankara ya da İstanbul Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile yapılabilir. Fakat konsolosluk tarafından düzenlenmesi istenen bazı evraklar bulunur. İstenen tüm evrakların zamanında ve eksiksiz olarak düzenlenmesi oldukça önemlidir.

Çek Cumhuriyeti işçi vizesi almak için ise düzenlenmesi gereken evraklar arasında, pasaportun hem yeni hem eskilerinin asılları, kimlik aslı ve fotokopisi, Çek Cumhuriyeti’ndeki şirketten gönderilen davet mektubunun orijinali ve fotokopisi, şirket ile yapılan iş sözleşmesi gereklidir. Ayrıca başvuru sahibi için mesleki yeterliliğinin olduğunu belirten bir evrak da şarttır.

Çekya C tipi vize başvurusu yaparken ise seyahatin amacına göre daha farklı belgeler düzenlenmelidir. Turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyaretleri gibi kısa süreli vizeleri kapsayan C tipi vize ile davet mektubuna gerek olmadan vize işlemleri yapılabilir.

Çek Cumhuriyeti öğrenci vizesi almak için ise Çek Cumhuriyetinde bulunan üniversiteden kabul mektubu ve erasmus kayıt belgesi gibi eğitim belgeleri konsolosluk tarafından talep edilmektedir.

Çekya Vizesi Sık Sorulan Sorular

Prag vize ücreti ne kadar?

Prag’a seyahat için Çekya schengen vizesi gerekmekte olup 2021 yılı için 80 euro vize harcı 30 euro danışmanlık harcı alınmaktadır.

Prag vize istiyor mu?

Prag seyahatleri için Çekya vizesi alınması gerekmektedir. Çekya tüm bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize ücreti ne kadar?

Çek Cumhuriyeti vize ücreti yeni güncellenen schengen vize ücretleri ile birlikte danışmanlık ücretleri de dahil 110 euro gibi bir ücret alınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×