Çek Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
Çek Vizesi

Çek Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Avrupa turu yapmak isteyenlerin ve geleneksel Avrupa mimarisini merak edenlerin mutlaka ziyaret ettiği bir ülke olan ve eski adı Çek Cumhuriyeti yeni adı ise Çekya olan Orta Avrupa ülkesinde birbirinden farklı mimariler ve sayısız festivaleler sizi bekliyor.

Küçük bir ülke olmasın karşın sahip olduğu turistik yapıları ve kendine has kültürü ile şaşırtıcı güzelliklere ev sahipliği yapan Çekya’da seyahatiniz boyunca ziyaret edebileceğiniz yerleri şu şekilde sırlayabiliriz.

1 ) Prag ( Old Town )

Ülkenin tarihi yapı bakımından en fazla turistik yapının yer aldığı şehri olan Prag aynı zamanda Orta Çağ döneminde kurulmuş özel bir şehirdir. Günümüze kadar korunmuş olan bir yerleşke olarak çok sayıda eski yapıya, sinagoglara, kulelere, kalelere, köprülere ev sahipliği yapmaktadır. Birbirine yürüme mesafesinde yer alan tarihi yapıları yürüyerek gezebiliyorsunuz.

Orta çağ mimarisi ile inşa edilmiş yapılarca çevrelenmiş eski şehir meydanında bir kafe de oturarak kendinizi Orta Çağda hissedebilirsiniz. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan yapıların yanı sıra Prag Şehir Müzesi 10.000 den fazla eserin yer aldığı Avrupa’nın en özel müzeleri arasında yer alıyor. Stare Mesto Nehri kıyısında yer alan yeşil alanlar geziniz sırasında dinlenerek stres atabileceğiniz yerlerdir.

2 ) Prag Karl Köprüsü

Yapımıza 1357 yılında başlanmış ve 1402 yılında tamamlanmış olan 14.yy yapısı köprü toplamda 516 metre uzunluğuna sahiptir. Dönemin kralı olan IV.Karl tarafından yaptırılmış olan Prag Karl Köprüsü çok sayıda kemere sahiptir. Prag şehrinde Vltava Nehri üzerinde ulaşımı sağlayan günümüzde sadece yaya ulaşımına açık olan Karl Köprüsü boyunca birbirinden farklı 30 heykeli görebiliyorsunuz. Köprü korkulukları üzerine inşa edilmiş olan heykeller içinde dünyaca ünlü bir heykel olan Aziz John Nepomuk da yer alıyor. Köprünün başlangıcında yine 14.yy yapısı olan Bartem Kulesi yer alırken kötünün sonunda ise 15. Yy yapısı olan Prag Sembol Kulesi yer alıyor. Yürüyüşünüz boyunca sanata ve kültüre doyacağını bu köprü günümüzde Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

3 ) Prag Kalesi

Prag2da yer alan sayısız kale içinde en önemli olanı ve stratejik konumu ile meşhur Prag Kalesi 870 yılında yapımına başlanmış 9. Yy yapısıdır. Dünyanın en büyük antik kalesi olma özelliğine sahip olan Prag Kalesi,570 metre uzunluğa ve 130 metre genişliğe sahiptir. Devasa kulelere sahip olan, 1340 odası bulunan Prag kalesi mükemmel bir mimariye sahip olan ve günümüzde farklı amaçlar için kullanılan bir kale olma özelliğine de sahiptir. Mimari açıdan erken dönem, orta çağ, gotik mimari ve rönensans mimarisinde izler taşımaktadır. Turistler için açık olan bölümünü gezebileceğiniz kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4 ) Olomouc

Başlı başına bir tarih şehri olan Olomouc şehri, kökeni Roma İmparatorluğuna dayanan bir tarihe sahip. Olomouc Kalesi, şehrin sembol yapılarından biri olup 12. Yy inşa edilmiştir. Devasa ölçülere sahip kalenin içinde Avrupa’nın sayılı katedrallerinizden biri olan Saint Wencelas Katedrali yer alıyor. Olomouc şehrini gezmek istediğinizde tarihi kaleyi ve kalenin içindeki katedrali mutlaka gezmelisiniz. Katedral içinde barok tarzı mimarisi ile göz kamaştıran altı çeşme yer alıyor. Gotik mimari ile barok tarzı mimarinin bir arada yer aldığı şehirde sanat müzesi de yer alıyor. Sanat müzesinde 4 yy yapıldığı bilinen astronomik saat bulunuyor. Zamanın takip edildiği saat günümüzde de zamanı doğru bir şekilde takip etmenizi sağlıyor.

5 ) Plazen

Çekya’nın en büyük dördüncü şehri olan Plazen, şehrin meydanında 12 yy inşa edilmiş olan St. Bartholemew Katedrali yer alıyor. Plazen meydanında yer alan katedral günümüzde turistik geziler için açık olan bir katedraldir. Şehirde katedral dışında Büyük Sinagog ve Rönesans tarzı mimari ile inşa edilmiş olan Belediye Sarayı olarak kullanılan tarihi bir yapı da yer alıyor. Dünyaca ünlü bir bira markası olan Pilsner birası Plazen şehrinde doğmuştur. Şehrin güneyinde bira fabrikaları bulunuyor. Bira fabrikaları girişinde eski bira fabrikasından dönüştürülmüş olan fabrika müzesi yer alıyor. Bira üretiminde kullanılan araç, gereç ve şişelerin yer aldığı müze otantik bir müze olarak mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

6 ) Telc

Moravya, Avusturya, Bohemya arasındaki ticaret merkezi olan Telc, aynı zamanda bir liman kentidir. 14. Yy inşa edilmiş şehirde tarihi bir meydana bulunmakta olup doğrudan limana açılmaktadır. Şehir oldukça renkli ve görsel olarak mükemmel bir şehir olmanın yanında paskal yumurtası renklerine sahip sokakları ile turistleri büyülemektedir. Renkli sokakların buluşma noktası olan şehir meydanında Kutsal Rahibe Kilisesi ve Cizvit Kilisesi yer alıyor. Farklı dönemlerde inşa edilmiş olan bu kiliseler orta çağ ve Rönesans mimarileri ile inşa edilmiş yapılardır. Özel yapılar olan bu kiliseler fotoğraf çekmeyi sevenlerin mutlaka uğrak noktası olduğu turistik yerlerdir.

7 ) Komünizm Müzesi

Çekya’nın mutlaka gezilmesi gereken müzelerinden biri olan Komünizm müzesi, Prag şehrinin en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Sovyetler Birliği ülkesi olarak bir dönem Komünizm ile idare edilmiş olan ülke Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra demokrasi ile yönetilmiştir. Komünizm döneminden kalan eserlerin yer aldığı müze de orijinal eserler, multimedya sunumları, ve 3000 parçadan oluşan komünizm koleksiyonlarının yer aldığı Komünizm müzesi Prag şehrinde mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Turistik gezilere açık olan müze haftanın altı günü açık olup sadece Salı günleri ziyarete kapalıdır.

8 ) Cesky Krumlov Kalesi

13 yy şehrin ileri gelen ailesi olarak bilinen Witigonen ailesi tarafından inşa ettirilmiş olan Cesky Krumlov Kalesi, 17 yy tiyatro bölümünün eklenmesi ile genişletilmiştir. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan kale, Çekya’nın en büyük ikinci kalesi olma özelliğine sahip. Krumlov şehrinde yer alan kale, günümüzde bir kısmı otel olarak kullanılan ve bir kısmı da özel müze olarak gezebileceğiniz bir yağı olarak turistleri ağırlıyor.

9 ) Aziz Vitus Katedrali

Roma Katolik kilisesi olarak bilinen ve başpiskoposluk merkezi olarak kullanılan Aziz Vitus Katedrali 1900 lü yılların başında tadilata girmiş ve 1929 yılında kullanıma açılmıştır. 24 metre genişliğine, 60 metre uzunluğuna sahip olan katedral aynı zamanda 97 metre uzunluğunda iki adet kuleye sahip. Gotik tarzı mimari ile inşa edilmiş katedral günümüzde faal olarak kullanılana bir Katolik kilisesidir. Gün içinde gezebileceğiniz katedralin bir kısmı dini eserlerin yer aldığı müze niteliğine sahiptir. Çekya seyahatinizde görkemli bir yapı olan katedrali mutlaka görmeli ve ziyaret etmelisiniz.

 10 ) Morivian Karst

Çek Cumhuriyeti’nin batısında yer alan ve binlerce kilometreye yayılmış olan kireç taşlarının oluşturduğu yer altı mağaralarından oluşan bir kanyon niteliğindeki Morivian Karst, 138 metrelik derinliğe sahip olan Macocha bölümlerine sahip. Yer altı yaşam alanları olarak tanımlanan ve doğal yapılara sahip olan kanton aynı zamanda bisiklet parkurlarının ve yürüyüş güzergahlarının bulunduğu bir yer. Kireç taşlarının bulunduğu alanda çok sayıda obruk da yer alıyor. Geziniz sırasında doğal bir yapı olan kanyon içinde gün boyunca gezebilir, farklı yapıları görebilir, bisiklete binerek stres atabilirsiniz.

Çekya Mutfak Kültürü

Orta Avrupa ülkesi olan Çekya, tarihi, mimarisi, kültürü ile birlikte mutfak zenginliği ile de turistlerin göz bebeği durumundadır. Avrupa kıtasında yer alan ülke mutfaklarından esinlenmiş olan mutfak kültürü aynı zamanda daha önce tatmadığınız lezzetleri de barındırıyor. Et yemekleri, sebze yemekleri, çorbaları ve tatlıları ile çok meşhur lezzetlere sahip olan Çekya, dünya mutfağına da çok sayıda lezzet hediye etmiştir. Çekya seyahatinizde mutlaka tatmanız ve tanışmanız gereken lezzetler şunlardır.

1 ) Plnena Paprika

Ülkemizde biber dolması olarak bilinen Plnena Paprika, Çekya mutfağında domates sos eşliğinde ve pirinç pilavı ile birlikte servis ediliyor. Acılı ve acısız olarak iki farklı şekilde servis edilen bu lezzet kırmızı dolmalık biberler kullanılarak yapılıyor. İç harcı olarak pirinç ile birlikte et kıyması, domates, ve nane kullanılıyor. Domates sosu domateslerin kaynatılması ile elde ediliyor ve isteseniz acı biber ile karıştırılarak sizlere servis ediliyor.

2 ) Gulas

Orijinalinde Macar yemeği olan ancak 1800 lü yıllardan itibaren Çekya yemeği olarak dünya mutfağına girmiş olan Gulas servis şekli ile çok görsel bir yemektir. Domuz eti veya sığır eti kullanılarak yapılan kavurmanın soğan dilimleri, et suyu sosu ve havuç sosu ile karıştırılarak ekmek dilimleri eşliğinde servis edildiği özel bir yemektir. Kıvamlı bir sos ile servis edilen Gulas, kornişon turşu ve biber turşusu eşliğinde de sunuluyor. Çekya’da her restoranda bulabileceğiniz ve Çekyalıların geleneksel yemeği olan Gulas yerel halk tarafından sürekli tüketilen bir lezzettir.

3 ) Smazeny

Avrupalıların atıştırmalık olarak tükettiği chicken and chips Çekyalıların da ok sevdiği ve çok tükettiği bir lezzettir. Patates cipslerinin tavuk göğsünün kızartılması ile yapılan bu lezzet özel bir krema eşliğinde servis ediliyor. Çekyalıların gün içinde atıştırmalık olarak tükettiği, bira eşliğinde yemeyi çok sevdikleri Smazeny, evinizde de kolayca yapabileceğiniz bir lezzet. Sokak satıcıları tarafından çok lezzetli olarak yapılan bu lezzeti Çekya seyahatinizde mutlaka denemelisiniz. Restoranlarda da bulabileceğiniz Smazeny, kızarmış tüm domatesler ile de servis ediliyor.

4 ) Svickova

Çekya mutfağının çok özel yemeklerinden biri olan Svickova, bonfile et ile yapılan bir lezzettir. Hardal sosu üzerine yatırılmış çok tuzlu bonfile üzerinde krema ile servis edilen Svickova, ekmek dilimleri ile birlikte servis edilebiliyor. Hardal sosu isteseniz sadece hardal ve nişasta ile yapılabildiği gibi krema, hardal, mayonez ile birlikte yapılabilir. Çekya şehirlerinin tamamında special olarak sizlere sunulacak olan bu lezzet yerel halk tarafından da çok beğenilerek tüketilen bir lezzettir. Bonfile üzerine limon dilimi, limon dilimi üzerine kurutulmuş, ekşilenmiş biber dilimi ve üzerinde krema olarak da sunulan bu lezzeti mutlaka tatmalısınız.

5 ) Rizek

Domuz eti, sığır eti, koyun eti kullanılarak tüm et türlerinden yapılan bu lezzet, şnitzele çok benzeyen bir lezzettir. Rizek yapılırken çeşitli ölçülerde prosiyonlar belirlenerek et şnitsel olarak pişiriliyor. Şnitzelin yanında patates püresi, pırasa püresi veya havuç sosu ile servis edilen Rizek, isteğe bağlı olarak pirinç pilavı ve havuç salatası ile de servis edilebiliyor. Az pişmiş ve orta pişmiş olarak tüketilen Rizek, yerel halkın ana yemeklerinden biri olup tüm Çekya genelinde çok sevilerek tüketilen ve her restoranda bulabileceğiniz bir lezzettir.

6 ) Pecena Kachna

Ördek eti kullanılarak yapılan bir lezzet olan Pecena Kachna, Çekya genelinde çok popüler bir lezzettir. Ördek budu veya göğüs eti ile yapılan bu lezzet, kızartılarak veya fırında pişirilerek de yapılabiliyor. Ayrıca ateş kuyusu olarak bilinen ve ülkemizde tandır olarak bilinen pişirme şekli ile yapılan bu lezzet haşlanmış biberiye otu ve kara lahana rendesi ile servis ediliyor. Servis tabağında geleneksel Çekya ekmeği ve ekmek üzerine tereyağı sürülere de servis ediliyor. Çok lezzetli bir yemek olan Pecena Kachna, Çekya seyahatinizde mutlaka denemeniz gereken özel bir lezzettir.

7 ) Rajska Omacka

Bonfile etin domates sosu ile servis edildiği, Svickova’nın bir türevi olan Rajska Omacka, bonfile etin orta pişirme usulü ile pişirilmesi ile elde ediliyor. Somates sosu, çok leziz bir sos olup taze domates veya domates salçası ile yapılıyor. Klasik sandviç ekmeği dilimleri ile sunulan bu yemeği yerken ekmek dilimlerini domates soslarına banıyor, bonfile eti de kesere tüketiyorsunuz. Çok sevilen bir lezzet olan, Çekya genelinde tüm restoranlarında bulabileceğiniz, Rajska Omacka yöresel bir lezzet olup yerel halk tarafından çok sevilerek yeniliyor.

8 ) Smazene Zampiony

Mantar dolması olarak da bilinen bu lezzet, un, yumurta, ve sos harcına bandırılmış mantarların kızartılması ile elde ediliyor. Harcın kızartılması sırasında mantarı koruyan bir kapsül oluşuyor ve mantar dolması halini alıyor. Kültür mantarları kullanılarak yapılan Smazene Zampiony domates dilimleri ile servis edilen bir lezzettir. Atıştırmalık ve meze olarak servis esilen bu lezzet her kafede, restoranda ve sokak lezzetleri satıcılarında bulabileceğiniz bir lezzettir. Dilerseniz mantarların üzerine kaşar dilimleri ekleyerek harca bulayabilir ve bu şekilde kızartabilirsiniz. Bu işlem sonunda kızarmış mantarı ikiye böldüğünüzde mantar üzeri erimiş kaşar ile karşılaşıyorsunuz. Bira eşliğinde tüketilen bu lezzeti Çekya seyahatinizde mutlaka denemelisiniz.

9 ) Tütsülenmiş Tavşan

Çekya mutfak kültüründe tavşan etinin yer çok fazladır. Tavşan etini, kızartarak fırınlayarak tükettikleri gibi tütsüleyerek de tüketiyorlar. Tütsülenmiş tavşan eti soğan dilimler, domates dilimler, hardal ve krema karşımı sos ile birlikte servi eden Çekyalılar et yemekleri arasında en çok tükettikleri tütsülenmiş tavşan eti kırmızı pilav eşliğinde de sunuluyor. Geleneksel bir lezzet olarak tüketilen bu lezzeti dağlık kesimlerde yer alan şehirlerde ve kasabalarda bulabiliyor, şehirlerde özel restoranlarda yiyebiliyorsunuz. Ülkemizde çok yaygın olmayan bir lezzet olması ve farklı bir teknik ile pişiriliyor olması Çekya seyahatinizde mutlaka denemeniz için yeterli oluyor.

10 ) Langose

Ülkemizde lokma tatlısı olarak yediğimiz bir tatlı türü olan ve Çekya genelinde lokma hamurunun yağda kızartılarak şerbet eklenmeden sadece kaşar rendesi ve sıcak sos eşliğinde servis edildiği özel bir lezzettir. Langose, kahvaltılarda, ara yemeklerde ve ana yemeklerin yanında garnitür olarak tüketilen bir lezzet olup Çekyalılar tarafından çok fazla tüketilmektedir. Farklı bir lezzet olan Langoseyi Çekya seyahatinizde mutlaka tatmalısınız. Yerel halk tarafından sos olarak ısıtılmış ketçap kullanılarak da yapılan bu lezzeti evinizde de yapabilirsiniz.

11 ) Knedliky

Mantı ile birebir aynı özelliklere sahip bir lezzet olan Knedliky, hamurun suda haşlanması öncesinde içine çilek ve kayısı püresi konulan, sonrasında üzerine krema eklenen bir lezzettir. Çok lezzetli bir tatlı olan bu lezzeti çay ve kahve eliğinde tüketebileceğiniz gibi ana yemek sonrası da tüketebiliyorsunuz. Oldukça hafif bir lezzet olan bu yemeği tüketirken yanında içecek olarak taze meyve suyu tüketiliyor. Çekya genelinde çok sevilen ve geleneksel bir lezzet olan knedliky tatlısı her köşe de sokak satıcıları tarafından satılan bir lezzettir. Yapımı kısa süren ve çok lezzetli bir hamur tatlısı olan bu lezzeti Çekya seyahatinizde mutlaka denemeli ve bu lezzet ile tanışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×