Eraytur Blog

Amerika Nüfusu 2021 Verileri

Amerika bir göçmenler ve fırsatlar ülkesi olarak bilinir, her yıl binlerce insan Amerikan rüyasının cazibesine kapılarak ülkeye göç eder. ABD dünyanın en gelişmiş ülkesi olarak görülür ve yüksek hayat standartlarına ulaşmak isteyen eğitimli ya da vasıfsız kişiler Amerika seyahati yapabilmenin hayalini kurar. Amerika Nüfusu hakkında bilgi edinmek ve ülkede yaşayanların sosyo-ekonomik bilgilerini edinmek ABD’ye seyahat etmek isteyenler için yararlı olacaktır.

Amerika Green Card Çekilişi Bilgileri

Amerika Nüfusu 2021 Verileri

Bu makalemizde Amerika nüfusunun 2021 verileri verilecek, ABD’deki etnik yapı hakkında bilgi verilecek, ülkedeki Türk nüfusundan bahsedilecektir. Amerika sürekli gelişen ve büyüyen bir ülkedir, göçmen politikaları ile binlerce insana oturma izni verilmektedir.

ABD Green Card-Yeşil Kart çekilişi hakkında bilgi almak için Amerika Green Card sayfamızı ziyaret ediniz.

Amerika Nüfusu 2021’de Ne Kadar?

Amerika yüzölçümü ve nüfusu açısından dünyanın üçüncü büyük ülkesidir. Amerika yüzölçümü 9.525.067 km2 olarak ölçülmüştür. Amerika nüfusu hakkında bilgiler yıldan yıla değişmektedir. Resmi nüfus sayımları on yılda bir yapılmaktadır, 2020 yılındaki sayım Covid 19 salgını yüzünden durdurulmuştur.

ABD nüfusu 2015 senesinde 319,929,162, 2016 yılında 322,179,605, 2017 senesinde 324,459,463, 2018 yılında 326,766,748 olarak tahmin edilmektedir. Amerika nüfusu 2019 yılı itibariyle tahmini 328.239.523 kişidir, bu rakamın 2021 senesinde 330 milyonu aştığı tahmin edilmektedir.

Ülkedeki doğum hızı ve doğal Amerika nüfus artışı azalsa da göçler yüzünden nüfus artış hızı yükselmektedir. Ülkede yasal göçmenlerin haricinde 10 milyonu aşkın yasa dışı göçmen olduğu tahmin edilmektedir. Amerika’ya göç veren ülkelerin başında Çin ve Meksika gelir, bu ülkeleri Hindistan ve Filipinler izler.

Modern Amerika’nın üç büyük göç dalgası ile kurulduğu ve geliştiği söylenmektedir. İlk göç dalgası 1620 yıllarında başlar 1770 senesine kadar sürer. Bu göçlerde İskandinav ve Alman kökenliler sayıca fazladır. İkinci göç dalgası 1870 senesinde başlar, 1920’li yıllara dek sürer, bu göç esnasında Ortodokslar ve Katolikler ülkeye gelmeye başlamıştır. Ruslar, İtalyanlar, Ermeniler, Sırplar, İrlandalılar belli başlı göçmen gruplarıdır. Son göç dalgası 1970’lerden günümüze dek ulaşır. Dünyanın her bölgesinden artık Amerika’ya göç yaşanmaktadır. Eğitimli ve eğitimsiz kişiler daha iyi bir hayat yaşamak için Amerika’ya göç etmenin yollarını arar.

ABD’nin en kalabalık kenti New York’tur, Los Angeles, Dallas,, Chicago,  Houston, Philadelphia diğer kalabalık kentlerdir. Ülkenin başkenti ve siyasal merkezi Washington D.C. nüfusu ile ancak yedinci büyük kent durumundadır. Miami, Atlanta ve Boston kentleri en çok nüfuslu 10 kent arasındadır.

Abd Nüfusu

Abd nüfusu, kozmopolit bir yapıya sahiptir ve birçok yabancı uyruklu kişi bu ülkede çalışma, eğitim alma veya ticaret yapma imkanı bulmuştur. Amerika, her yıl yaptığı çekilişle ülkesinde yabancı uyrukluların yaşamasına imkan tanır.

Abd nüfusu ne kadar: Amerika nüfusu 328,2 milyondur. Nüfuslarına göre ülkenin en kalabalık ülkesi New York’tur. Los Angeles ve Chicago en kalabalık diğer ülkeleridir.

Amerika nüfusu sayımı her 10 yılda bir yapılmaktadır. Son nüfus sayımı 2019 yılında yapılmıştır. 2019 yılının nüfus verilerine göre ülkede 300 milyonu aşkın insan yaşamaktadır.

Amerika kıtası nüfusu 2021 yılı için sayım yapılmadığından bilinmemektedir. Ancak 2016 yılının verilerine göre kıta nüfusu 1,002 milyardır.

Amerika’nın nüfusu farklı etnik gruplardan oluşur. Ülkede; Alman, İtalyan, Fransız, Polonyalı ve İrlandalı nüfusu çoğunluktadır. Bununla birlikte en kalabalık etnik grup günümüzde kendisini sadece Amerikalı olarak tanımlayanlardan oluşur.

Amerikan nüfusu sayımı en son 2019 yılında yapılmıştır. 10 yılda bir yapılan sayımlara göre ülkede en kalabalık kökenler İspanyol kökenliler, Afrikalı Amerikalılar ve İrlandalılardır.

Amerika’nın nüfusu farklı etnik gruplardan oluştuğu için birçok enstitü tarafından incelenen önemli bir alan haline gelmiştir. Amerika, dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir. Kaliforniya ve Teksas ülkenin en kalabalık eyaletlerdir.

Amerika’nın nüfusu kaç: 2019 verilerine göre Amerika nüfusu 328,2 milyondur.

Dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olan Amerika, dünyanın birçok ülkesinden insanın yaşama fırsatı bulduğu kozmopolit bir ülkedir. Amerika’nın nüfusu kaçtır: ülkenin son nüfus sayımına göre 300 milyonu aşkın nüfusu vardır.

Amerika’nın nüfusu dünya nüfusunun %4,21’i kadardır. Ülke nüfusunun sadece %1,3’ü Amerikan yerlisi, %76,5’i Beyaz Avrupalıdır.

Amerika’da Konuşulan Diller

Amerika Birleşik Devletleri’nde federal hükümet düzeyinde resmi bir dil bulunmasa da gündelik hayatta ve resmi kurumlarda İngilizce kullanılır. İspanyolca İngilizce’den sonra en çok konuşulan dildir, bunda Latin Amerika’dan gelen göçler etkili olmuştur. Fransızca, Çince, Vietnamca, Almanca en çok konuşulan diller içindedir. Yüzde 80 yaygınlık oranı ile İngilizce, yüzde 12 oranında yaygınlık derecesiyle İspanyolca gelmektedir.

Amerika nüfusunun çoğunluğu Avrupalı ve beyazdır, oranları toplam nüfusun yüzde 63’üne denk gelir. Latin Amerika nüfusu yüzde 17, siyahi Amerikalar yüzde 12, Asya kökenliler yüzde 5 oranındadır. Diğer ırklar melezler, Pasifik adası yerlileri, Amerikan yerlileridir.

Dinsel açıdan bakıldığında Amerika nüfusunun büyük oranı Hristiyan nüfustur, Müslüman ve Museviler de ülkede yaşamaktadır. ABD’de her dinden ve mezhepten insan bulmak mümkündür.

New York Nüfus 2021

New York nüfus 2021 senesi itibari ile 8.4 milyon olarak belirlenmiştir. Kalabalık bir şehir olmasına rağmen suç oranının düşük kalması için büyük çaba sarf edildiğinin de ayrıca belirtilmesi gerekir.

New York nüfusu 2021 değişimleri sonrasında göç alma bağlamında odak noktalarından biri olduğu bir kere daha fark edilmektedir.

Amerika nüfusu 2021 senesinde yapılan araştırmalarda 328 milyon kişi olarak belirlenmiştir. Ülke genelinde göçmen sayısının oldukça yüksek bir seviyede olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekir.

New York nüfus 2020 verilerinde yaşanan artışın ülkeye aile birleşimi nedeni ile gelen kişilerin sayısından kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Ayrıca göçmen olarak gelen kişiler de oldukça fazladır.

Tokyo nüfusu 2021 senesinde 14 milyonu aşmıştır. Bu şehir de göç alan temel Asya merkezlerinden biri olarak bilinmektedir.

New York şehir nüfus 2021 8.4 milyon olarak belirlense de bir de durumun yasa dışı boyutunun bulunduğu belirtilmelidir.

Amerika nüfusu 2020 kapsamında yasa dışı göçmenlerin sayısının azaltılması için çaba sarf edilmeye devam edilmektedir.

New York’un nüfusu 2021 senesinde daha da büyük bir artış ile karşılaşacaktır. Bu durumun sadece ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin sayısından dahi anlaşıldığı görülüyor.

New York City nüfus 2021 sayımında Green Card alan kişilerin sayısının da oldukça iddialı konumda olduğu fark edilmektedir. Bu kart ile ülkede ikamet izni almış olursunuz.

Amerika’da Türk Nüfus Yapısı

Amerika’da 300 binin üstünde Türk nüfusun bulunduğu sanılmaktadır. Türkiye’den göç edenler ve ülkede doğup büyüyenler bu nüfusun içindedir. Amerika’nın pek çok eyaletinde Türk bulunsa da en geniş kesimler New York, Kaliforniya, İlinois, Teksas eyaletinde yaşamaktadır. Kent olarak Miami, New York, Boston, Los Angeles kentlerinde hayli Türk bulunmaktadır.

Tarihi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 17. Yüzyıldan bu yana Türkler bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’ndan göç edenler bulunmuştur. Birinci Dünya Savaşı sırasında ve İstiklal Savaşı esnasında Türkler anayurda geri dönmeye başlamıştır, 1929 krizinden sonra da bir geriye dönüş yaşanmıştır. 2. Dünya Savaşı bittiğinde gelişen ABD-Türkiye ilişkileri sonucu Türkiye’den Amerika’ya yeni bir göç dalgası başlamıştır. Eğitimli ve vasıfsız insanlar ABD’nin yolunu tutmuştur.

ABD kültüründe etkili Türkler bulunmaktadır. Müzik piyasasına birçok ünlü ismi kazandıran Arif Mardin ve Ahmet Ertegün en tanınmışlarındandır. Doktor Mehmet Öz günümüzde en popüler Türk asıllı Amerikalıdır. Nobel ödüllü Aziz Sancar ismi de bilinmektedir. Türkler ABD’deki siyaset hayatına da katılmışlardır.

ABD hakkında daha çok bilgi almak ve ABD vizeleri hakkında bilgi edinmek için kapsamlı ABD en iyi vize rehberi sayfamızı ziyaret ediniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekenler

Amerika vizesi için bir başvuru formunun doldurulması ve aynı zamanda randevu alınması şarttır. Diğer birçok ülkeden farklı olarak mülakat süreci söz konusudur.

Amerika Vize Ücreti 2020

Amerika vize ücreti, kategoriye göre farklılık gösterir. En az 160 en çok 265 dolar şeklindedir. Turistik, ticari ve ziyaret amacıyla yapılan seyahatlerde 160 dolar ödenmek zorundadır.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika turist vizesi hem konsolosluk hem de aracı kurum üzerinden alınır. Hem mülakat hem de parmak izi alma şartı söz konusudur. Bundan dolayı ilgili konsolosluktan randevu alımı tamamlanmalıdır.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2020

Pasaport, kimlik belgeleri, vize başvuru formu, 2 tane biyometrik özelliklere sahip olan fotoğraf, otel ve ulaşım rezervasyonları, mali durumu gösteren belgeler talep edilmektedir.

Amerika Turist Vizesi İle Ne Kadar Kalabilirim

Maksimum 180 gün söz konusu olsa da, ülkeye giriş sırasındaki pasaport memurunun bunu belirleme hakkının olduğunu ifade etmek lazım.

Amerika Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Her türlü ihtimale karşılık hesapta minimum 2000 ya da 3000 dolar olması gerekmektedir.

ABD Vize Ücreti

160 dolar ile 265 dolar arasında farklılık göstermektedir. Bunun ödenmesi sonrasında işlemleri hemen başlatabilir ve tamamlayabilirsiniz.

Amerika Vizesi

Amerika vizesi farklı birçok alanda verilir. Ticari, ziyaret, turistik, mürettebat, değişim programı, staj, tüccar, yatırımcı, akademik öğrenci, sanatçı, sporcu, kültürel değişim programı ve bunun gibi birçok farklı sınıflandırma yapılmıştır. Buna göre hareket ederek ilgili belgelerin hazırlanması temel bir kuraldır.

DS-160 Formu

DS-160 formu, ABD vizesi almak isteyen kişilerin doldurması gereken bir belgedir. Resmi internet sitesinden edinimi son derece kolaydır. Tüm bilgilerin gerçek olması şarttır.

Amerika Nüfusu

Amerika nüfusu 2019 yılında yapılan araştırmaya göre 328.2 milyondur. Büyük bir kıtaya yayılmış olan Amerika’da birçok ülkenin birleşimiyle toplam nüfus Avrupa istatistik değerlendirmelerinden çok daha fazladır.

Türkiye Nüfusu Nedir?

Türkiye’de 2019 yılının verilerine göre nüfus 82 milyondur. Türkiye’de 2015 yılından sonra nüfusta artış gözlemlenmiştir. Avrupa ve Asya bölgelerine bağlı olan iki kıtada da yer alan Türkiye’de nüfus düzenlemesi tamamen vatandaş olan kişilere göre yapılmıştır.

Amerika Nüfusu 2020 Nedir?

Amerika nüfusunun 2020 verilerine göre 330 milyon olarak açıklandığı geçtiğimiz yıl, rakamlardaki düşüşlerin nedenleri Covid 19 salgınından kaynaklanan ölümlere dayanmaktadır. Büyük bir kıta olarak şu anki nüfusu 300 milyon civarında farklı ülkelerin birleşiminden oluşmaktadır.

Çin Nüfusu Nedir?

Çin dünyanın en yüksek nüfusuna sahip ülkeleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en yükse nüfusu olarak 1. 407. 692. 960 nüfusu 2021 yılındaki son verilerek olarak sunulmuştur. Çin’den sonra en yüksek verilerin bulunduğu bir diğer ülke de Hindistan’dır.

Hindistan Nüfusu Nedir?

Hindistan nüfusu dünyanın ikinci en büyük nüfusuna sahiptir. 1. 376. 238. 018 nüfusa sahiptir. Dünya üzerinde en çok din ve kültür farklılıklarının olduğu ülkelerden biri olarak, etnik kökenleriyle de inanışlarının farklılık gösterdiği ülkeler arasında yer alır.

Dünya Nüfusu Nedir?

Dünya nüfusu olarak 21 mayıs 2021 yılındaki verilere göre en son değer 7. 869.255.000 olarak hesaplanmıştır. Dünyanın bir yarısını neredeyse Çin ve diğer yarısını da Hindistan’da görebilirsiniz. En yüksek nüfus verileri bulunan ülkelerdir.

Rusya Nüfusu Nedir?

Rusya geniş federasyon ülkeleri arasında bulunan büyük bir bölgeye sahiptir. Dünyanın en yüksek nüfusuna sahip beşinci ülkelerinden biri olarak 144. 4 milyon nüfusun bulunduğu ülkedir. 2019 verilerine göre hesaplanmıştır. Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak, nüfus düzenlemesi 2021 yılında yeniden hesaplanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×