Amerika Seyahat Edilmesi Gereken Yerler - Eraytur
Amerika Vizesi

Amerika Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

Amerika kimilerinin hayali kimilerinin nefreti konumunda bulunmaktadır. Nitekim emperyalizmin yıkılmaz kalesi diye tabir edilen bu ülke 2. Dünya savaşından bu yana ekonomik, Siyasi ve kültürel alanda en fazla gelişme göster dünya gücü ülkeleri arasında öncü olarak gösterilmektedir.

Her yıl yaklaşık olarak misafir ettiği 600 milyon turiste, kendi bünyesinde turistik ve kültürel alanda birçok fırsatlar sunmaktadır. Nitekim New York, Los Angeles, Miami ve Texas gibi nüfus olarak kalabalık ve kültürel anlamda zengin şehirleri bulunmaktadır.

Amerika yaklaşık olarak 320 milyon nüfusu ile dünya gücü konumundadır. Gezilip görülmesi gereken yerleri çok fazladır.

Amerika vizesi nasıl alınır, rehberini mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Amerika En Güzel Yerleri

1-Özgürlük Heykeli

Amerika denince şüphesiz akıllara ilk gelen yer Özgürlük heykelidir. Amerikan’ın Liberte adasında 80’li yıllarda yapımı tamamlanan bu devasa heykel, sanılanın aksine bir Amerika ürünü olmayıp aksine Fransa kökenli bir heykeldir. Nitekim o yıllarda dünya savaşının da sona ermesi ile Fransa bir armağan olarak 4 mimarının ortak eseri olan heykeli Amerika’ya hediye etmiştir.

 

Yaklaşık olarak 96 metre yüksekliğinde bulunan heykel, geniş yapısı ile de birçok turistin uğrak noktasıdır. Bu nedenle de çok ziyaretçi alır ve ilk gezilmesi gereken yerdir.

Başında bulunan taç da, 7 adet sivri uç bulunur. Bu uçlar her bir kıtayı ithafen sembol olarak tasarlanmıştır. Zira Heykel yılda yaklaşık olarak 40 milyonu aşkın turisti ağırlamaktadır.

Bakır materyallerinden inşa edilen Özgürlük heykeli 1984 yılında UNESCO tarafında Dünya Kültür Mirası listesine alınmış en önemli eserlerdendir.

2Disneyland

Amerika, parklar ormanlar açısından da zengin bir ülkedir. Kaliforniya eyaleti de bu alanları bünyesinde barındıran önemli turistik bölgeler arasındadır. Anaheim’de bulunan Disneyland her yıl yaklaşık olarak 10 milyon turist tarafından ziyaret edilir.

Disneyland anlaşılacağı üzere, park temalı çocukların uğrak noktası haline gelen eğlence parkıdır. 55’li yıllarda Walt Disney şirketinin yapımını üstlendiği ve kısa sırada tamamladığı Disneyland Amerika’nın mutlaka gezip görülmesi yerleri arasında yer alır. Yapılan sirk gösterileri ile, Çocuk tiyatro ve animasyon tiyatroları ile ve de canlandırmalar ile ziyaretçilerine eğlence dolu vakitler yaşatan Disneyland bu alanda öncüdür. Kaliforniya eyaletinin de en büyük ve güzel parkları arasındadır.

3-Empire State Binası

Amerika tahmin edileceği üzere gökdelenlerin bol olduğu ve güzel manzaralı bir ülkedir. Özellikle New York’ta bulunan gökdelenlerin oluşturduğu muazzam manzaralar görülmeye değer. Empire State demir ce kiremitten 2 yıl boyunca inşaatı süren bir gökdelendir. New York’un göbeğinde bulunan bu gökdelen 102 katlıdır ve 362 metre yüksekliğe sahiptir. Ayrıca New York’ta ekonomik katılım anlamında çok değer taşıyan bu bina, dünyaca ünlü şirketlere de ofislik şansı tanımaktadır. Özellikle turistik açıdan düşünüldüğünde en üs katına çıkıp New York manzarasını görebilmek turistlerin ilgisini hayli fazla çekmektedir. Bu bağlamda gezilecek en iyi yerlerden biridir.

4-Amerika Ulusal Parkı Yellowstone

Dünyanın ilk ulusal parkı unvanı taşıyan Yellowstone, yaklaşık 1000 tür hayvana ev sahipliği yapmaktadır. 1982 senesinde projesi tamamlanan Yellowstone Montana eyaletinde bulunmaktadır. Özellikle ulusal parkta bulunan hayvan çeşitliliği göz önüne alınırsa, hayvan severlerin uğrak yeridir ve gezilip görülmesi gereken yerler arsındadır.

Yellowstone ulusal parkı, yaklaşık olarak 850 hektarlık bir alanı içine kapsar. Bu devasa parkta gayzerlerden oluşan yapılar ve 11 çeşit şelale bulunur. Bu bağlamda estetiklik açısından da gezilmesi gereken yerlerin başında gelir. Yıllık ortalama olarak 10 milyonu aşkın turiste ev sahipliği yapmaktadır.

5-Washington Beyaz Saray

Yılda milyonlarca turist ağırlayan ve süper güç durumunda bulunan Amerika’nın yönetim merkezi Beyaz Saray, her yıl milyonlarca turistin görmek için çabaladığı Amerika’nın en önemli yeridir. Zira yapımı 9 yıl süren ve 1801’de hizmete açılan bu bina yaklaşık olarak beş bin kilometre karelik bir alanı kapsar.

Her anlamda dünyanın ve Amerika’nın siyasi açıdan en önemli ve stratejik yeridir. Ülke yönetiminde bulunan devlet başkanlarının başkanlık süreleri boyunca barınacağı yerdir. Bu bağlamda turistlerin en çok merak ettiği devasa ve muazzam bir saraydır.

6-Times Meydanı

Yılbaşların ve eğlence yerinin vazgeçilmez bölgesi haline gelen Times meydanı New York kentinin simaları arasında en bilineni ve önemlisidir. Nitekim sadece New York’un değil Amerika’nın da kalbi görevinde bulunmaktadır.

Etrafında bulunan yüzlerce restoran ve lokantaların kurmuş olduğu lezzet zincirleri ile, her yılbaşı ve eğlence günlerinde yüzlerce turisti kendi bünyesinde ağırlamaktadır. Ortalama olarak her yıl 8 milyon turistin gezdiği Times meydanı Amerika özelinde gezilmesi gereken yerler listesinin ilk sırasında olmalıdır. Zira her türlü aktivite ile eğlencenin doruğuna vurulan Times meydanı turistlerin en çok uğrak noktaları arasında kendine yer bulabilmektedir.

7-Golden Gate Kırmızı Renkli Köprü

Amerika her türlü kültürel ve turistik yeri kendi bünyesinde bulundurmaktadır. Bu açıdan dünyanın en çok gezilen ve rağbet görülen yerleri de Amerika sınırları içerisinde bulunmaktadır. San Francisco’nun sembolü haline gelen Golde Gate köprüsü devasalığı ve büründüğü koyu turuncu rengi ile ilgi odağı haline gelmiştir. Özellik ile ulaşım konusunda Amerika’ya rahat bir nefes aldırtan Gate köprüsü San Francisco ulaşımına da olumlu katkılar sunmaktadır.

Yaklaşık olarak 2.800 metre uzunluğunda bulunan Golden Gate köprüsünün yüksekliği de 280 metre civarlarında bulunur. Bu bağlamda köprü de fotoğraf çektirip anı ölümsüzleştiren turistlere sık olarak rastlanılır. Yapımı çok kısa sürede tamamlanan köprü (2 yıl) aktifliğini sürdürmekte ve her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

8-Thousand Parkı Amerika

Thousand Parkı, yaklaşık olarak 1900 adacıktan meydana gelen ve 20 ulusal parkı bünyesinde barındıran bir doğa harikasıdır. Her yıl milyonlarca turisti ağırlaya park UNESCO tarafından 90’lı yıllarda Dünya biyosfer rezervi adı altından miras listesine koymuştur. Birçok adacıktan meydana gelen bu park, Ontario gölünün kuzeydoğu yamacında yer almaktadır.

Amerika’nın havasına bakılacak olursa, sanayi ve fabrikaların kirlettiği hava yapısında bu park temiz ve sağlıklı hava konumu ile ayrıca özellik kazanır. Yıllardan beridir milyonlarca turistin en uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

9-Aziz Patrik Katedrali

Amerika kilise anlamında din gereği zengin olan bir ülkedir. Nitekim her inançtan insan da Amerika’da dinlerini özgürce yaşama hakkına sahiptir. Bu her ülke için geçerlidir tabi. Aziz Patrik katedrali de New York’un dinsel açıdan en önemli simaları arasında bulunmaktadır. Amerika baş piskoposluğunun ikamet ettiği dini bir bina olan Aziz Patrik, mimari yapısıyla her yıl milyonlarca turistin uğrak yerlerindendir. Zira yapımı 20 yıl süren ve New York’un göbeğinde yer bulan bir katedraldir. İki ana kuleye sahip katedral Amerika’da yapısı ve mimarisi ile görülmeye değer yerler arasındadır.

Amerika’da gezilecek, görülecek çok yer vardır. Öncelikle şehir ve eyalet bakımından farklılık gösteren Amerika’nın en çok ziyaret edilen şehirleri; New York, Washington, Texas ve San Francisco şehirleridir.

Amerika diğer gezilecek yerleri ise şöyledir;

 • Chrysler Binası (New York)
 • Los Angeles Belediyesinin Binası
 • Grand (Büyük) Kanyon
 • Fenway Parkı (Boston da bulunur)
 • Big (Büyük) Sur (California)
 • Miami de bulunan South Beach kumsalı

Amerika Birleşik Devletleri Mutfağı

Amerika turistik yerlerinden ötürü farklı kültür yapıları da kendi bünyesinde barındıran süper güç ülkesidir. Özellikle Gökdelenlerin, Devasa köprülerin, Katedrallerin, Ulusal parkların turistik anlamda hüküm sürdüğü bir coğrafyada yer almaktadır. Doğal olarak da dünyanın en çok turist barındıran ülkelerin başındadır. Turizm açısından New York başta olmak üzere birçok eyalet ve şehri Amerika Ekonomisine Büyük oranlarda kâr sağlamaktadır.

Tıpkı gezilecek yerlerin çokluğu gibi Amerika mutfağı farklı lezzetleri ile de dünya mutfağına renk katan bir mutfaktır. Amerika’da her çeşit insanın yaşıyor olması , çeşit çeşit farklı mutfak kültürlerini de oluşturuyor. Bu bağlamda Amerika mutfağı lezzet açısından da en çok tercih edilen mutfaklardandır. Amerika seyahatlerinde bulunduğunuz yerin kültürüne uygun mutfak ile tanışma şansınız vardır. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri bölgesine ve yerleşim yerine göre dünya üzerindeki birçok ülkenin küçük minyatürü haline gelmiştir. Belirli ülkelerden gçö ederek, bulundukları yerleşim yerlerini kendi ülkelerine dönüştürmeyi balarmış birçok eyalet bulabilmek mümkündür. Bu nedenle de Amerika mutfağı denilince akla dünya mutfağı gelmektedir. Bunu en iyi başarabilen ülke de Türkiye’ dir. Amerika’ ya gittiğiniz zaman ilk karşılaşılan Türk yemeklerinin her yerde bulunabilmesidir. Bu nedenle de Türk mutfağına ait birçok yemeği bulabileceğiniz Türk restoranları vardır. Dünya mutfağından sıklıkla tercihe dilenler Türk mutfağı, Çin mutfağı, Yunan mutfağıdır. Restoran ve cafe tarzı yerlerde bu ülkelere ait birçok ürün bulunması mümkündür. Amerika’ nın kendi kültürü ise genellikle fast food ve hamur işi tarzıdır. Aşağıda Amerika mutfağına ait denenmesi gereken birkaç lezzeti tanıtmaktayız.

1-Mac&Chese Makarna

Bu yemek şüphesiz Amerikan filmlerinde sık olarak rastlanılan yemektir. Aşırı sarı sosuyla dikkat çeken yemek Amerika’da restoran ve sokak lokantalarında turistler tarafından en çok rağbet görülen yemekleri arasındadır. Meşhur İtalyan makarnası ve İngiliz Chedar peynirinin lezzet karışı olan bu yemek Amerika’ya seyahate gidenlerin ilk öncülü olarak görülüyor.

Yapımı tahmin edileceği kadar da zor olmayan bu yemek ilk önce İtalyan makarnasının yağda kızartılıp pişirilmesi ile başlar. Makarna kıvamında suda piştikten sonra da meşhur İngiliz Chedar peyniri üzerine serpilerek karıştırılır ve bu harika lezzet ve görüntüdeki Mac&Chese ortaya çıkar.

2-Kaburga (Barbekü Soslu)

Amerika mutfağı ete doygun bir mutfaktır. Genellikle baharatlarla çeşnilendirilen etler sunuma canlı olarak çıkarılır. Barbekü Soslu Kaburga Amerika mutfağının en meşakkatli lezzetlerindendir. Nitekim Özellikle New York’un kuzey kesiminde yaygın olarak yapılan bu yemek Amerika’nın bütününde rağbet görmektedir. En ünlü restoranların yapacağı Kaburga , turistlerin ağzını sulandırmakta da geri kalmıyor.

Barbekü Soslu Kaburga yapımı, öncelikli olarak dananın en yağlı kaburga kısmından yapılır. Temin edilen dolgulu kaburga öncelikle buharda ya da ateşte pişirilir. Pişirildikten sonra da çeşitli baharatlar ile sıvazlanır. Son olarak ateşte kızartılmak üzere fırına atılır. Artık son şekliyle Barbekü Sos sürülür ve sunuma hazırlanır. Neredeyse Amerika’nın her bölge ve mecrasında bulunabilecek bu yemek genellikle varlıklı kesime fiyatı itibari ile hitap eder.

3-Amerika Usulü Hindi

Amerika yılbaşı ve şükran günlerinde en çok tüketilen yemeklerdendir. Şükran günlerinin sembolü haline gelen bu yemek aynı zamanda her kültürden damağa da hitap etmektedir. Hindi Amerika’da özellikle özel ve dini anlamda önemli günlerde yenilen et türüdür. Amerika usulü hindi de şükran günlerinin sembol yemekleri arasında kendine yer bulmaktadır.

Yapımına bir hindiyi temin etmek ile başlanır. Güzelce tüy ve pisliklerinden temizlenen hindi suda 3 saate kadar pişirilir. İçerisine boş kısımları dolduracak şekilde istenilen harçlar doldurulur. Nitekim Amerika da yapılış tarzıyla pirinç doldurulur. Baharatlı bir şekilde tabi. Daha sonra fırına atılan hindi yarım saat kadar fırında kırmızılaşıncaya kadar pişer. Sunumu için çeşitli sebzelerin ve yeşilliklerin doğranması ile çevresine konur ve sunuma hazır hale getirilir. Özellikle turistlerin reddedemeyeceği et lezzetindedir.

4- Ekmekli Sunumu İle Clam Chowder

Özellikle yoğun bir çorba türü olan bu yemek ara öğünlerin vazgeçilmezi durumunda bulunmaktadır. Seyahat eden turistlerin dinlenme anında yenilen bu yemek New England bölgesinin en meşhur çorbalarından. Normal pişirilen çorbaya ilave edilen patates püresi ile yoğunlaştırılmış bir şekilde sunuma hazırlanan yemek sunumda da kendini bir ekmek içerisinde gösterir. Ekmek içerisine boşaltılan bu yoğun çorbanın en önemli lezzetini oluşturan ürün ise midyedir. Midye bu lezzeti daha da farklılaştıran temel besin kaynağı olarak öne çıkmaktadır.

Aynı zamanda Amerika kuzey kesiminde en çok tavsiye edilen yemekler arasındadır.

5-Bufalo Tavuk Kanatları Yemeği

Amerika obezite oranın en fazla bulunduğu ülke konumunda bulunmaktadır. Mutfağının bol etli olması fast food yiyeceklerinin sürekli halde tüketilmesi bunun en büyük nedenlerindendir. Acısıyla ünlenmiş Bufalo tavuk kanatlı yiyecekleri de obezite yapacak türden. Amerikan’ ın özellik ile lüks restoranlarında satılan bu yemek turistlerin gözdesi halindedir. Yapımı meşakkatli gözükse de tüm sır baharat çeşnisinde gizlidir. Nitekim tavuk kanatlarına sıvazlanan bol acılı baharat karışımı ile lezzet kazanan lüks restoranların gözde yiyeceğidir.

Acı konusunda da derecelendirilerek müşterinin istediği noktada acılı ya da acısız olarak servis edilmektedir. Satıldığı restoranlarda da acı derecesi belirtilir. Acı derecesi de 1’den 10’a kadar sıralanır.

6- Sloopy Joe Hamburger

Tahmin edileceği üzere Amerika hamburger, sandviç gibi ara öğün yemeklerinin bol miktarda tüketildiği bir ülkedir. Bu bağlamda hamburger yemeğinde de çeşitlilikler artar. Amerika’ya seyahat edenlerin en çok yemesi gereken fast food türü yemeği Sloopy Joe içerisinde bulundurduğu baharat ve et karışı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Küçük lokanta işletmelerinde Amerika’nım Texas bölgesinde sıklıkla karşılaşın bu yemek lezzeti ile cazibeyi kendinde toplamıştır. İsteğe göre et ya da tavuk ile yapılabilen bu yemek aynı zamanda acılı ya da acısız seçenekleri de mevcuttur. Sunumu ise sadedir.

7-Amerika Usulü Elmalı Turta

Etli, sebzeli ve bol çeşnili yiyeceklerin yanında Amerika mutfağı turta ve pasta anlamında da birçok tatlı lezzeti bünyesinde bulundurur. Bu alanda en çok tüketilen ve tavsiye edilen elmalı turta yapımı bakımından meşakkatli görülmese de denge anlamında önemli bir lezzet ustalığı gerektirir. Yapımına başlamadan önce elmalar nemlendirilir ve pasta içine konmak üzere doğranır. Pasta harcına güzelce yedirilen elma parçacıkları tavaya , elmalar içte kalacak şekilde serpilir ve kızarması için fırına atılır. Kırmızılaşıncaya kadar pişen Elmalı Turta yarım saat sonra ateş fırınından çıkarılır ve sunuma hazırlanır. Bu bağlamda tatlı kategorisinde liderliği elinde bulunduran Elmalı Turta turistlere tavsiye edilen en önemli tatlı yemekler arası da bulunur.

8-Doughnut Pastacıkları

Amerika film ve dizilerinde sıkça karşılan bu pasta tipi, Amerika da özellikle akşam yemeğinden sonra tüketilen lezzetleri arasındadır. En çok Amerika’nın Güney eyaletlerinde görülen bu pasta farklı soslu ve kremalı lezzetiyle birlikte görüntüsüyle de lezzet cazibesi haline gelmektedir. Amerika’ya özel bu pasta hem ekonomik oluşu hem de lezzetli oluşu tavsiyelerin odak noktası haline getirmektedir. Nitekim Amerika’ya gidip de bu lezzetten tatmayanlar yoktur.

9-Pancake Pasta

Et ve balık ürünlerinin lezzetinin yanı sıra Amerika mutfağı tatlı kategorilerinde de hatırı sayılır lezzetlik de pasta ve kremalara sahiptir. Turistlerin odak noktasının merkezinde yer almasının en büyük sebeplerinden ballı görüntüsü ve lezzetidir. Yapımı daha çok ev stili olan bu pasta kolaylıkla her evde yapılacak türdendir. Öncelikle hazırlanan hafif şekerli pasta hamuru tavada kızartılır. Kızartılan bu kek tarzı pasta, aralarına sürülen çeşitli krema, çikolata ve karışık meyveli iç harcı ile sunuma hazırlanır. Son olarak da üzerine bal serpilir. Bu şekilde yapımı tamamlanan bu lezzet Amerika mutfağının başlarında kendine yer bulur.

Amerika belirtildiği üzere lezzet açısından birçok farklı damağı bünyesinde barındıran zengin mutfaklarının öncülü olarak öne çıkmaktadır.

Amerika mutfağına birçok lezzet bulunur. Diğer yemekleri de şöyledir;

 • Meyveli ballı Smootie Kasesi
 • Granola ve Wafle
 • Pirinçli Acılı Tavuk
 • Amerika Usulü Istakoz
 • Ananaslı Pilav

Amerika Seyahat Edilmesi Gereken Yerler S.S.S.

Amerika nereler gezilir?
Amerika’da gezilecek çok fazla şehir, eyalet ve ülke bulunmaktadır. Florida, New York, Los Angeles, Hollywood, Oklahoma gibi şehir ve eyaletler gezilebilmektedir.
Amerika neyi ile meşhur?
Amerika, birbirinden güzel şehirleri, büyük mimari yapıları, kültürü ve bulvarları, özgürlük heykeli ile ünlüdür. Ayrıca şelaleleri ve doğal güzellikleri de oldukça meşhurdur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×