Amerika Vize Formu (Ds160) ve Dilekçe - Eraytur
Amerika Vizesi

Amerika Vize Formu (Ds160) ve Dilekçe

 
 1. Amerika kısa süreli seyahatinde bulunacak kişiler göçmen olmayan vize türlerinde başvuruda bulunurlar. Kısa süreli seyahatler için vize alınması isteniyorsa Amerika vize formu DS-160 online olarak doldurulmalı ve onay kodu alınmalıdır. Vize formu doldurulmadan, onaylanmadan Amerika vize randevusuna katılmak mümkün değildir.
 2. Formu doldurmak için ABD Konsolosluğu Elektronik Başvuru Merkezi’ne ulaşmak gerekir, ABD Büyükelçiliği İnternet sitesi üzerinden bu başvuru merkezine ulaşabilirsiniz. Uygulamaya girebilmek için kimlik numaranızı sisteme girmeniz gerekmektedir.
 3. Amerika vize formu DS-160’ı doldurabilmek için kişisel bilgilerinizin yer aldığı bazı belgeleri yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. Bu belgeler şunlardır:
 • Pasaport
 • Seyahat yerleri listesi
 • Son 5 yıl içindeki seyahat edilen yerlerin listesi
 • Çalışma ve eğitim bilgileriniz
Vize formundan mutlaka doldurmanız gereken alanlar bulunmaktadır. Uygulamaya güvenlik sorusu belirleyerek, başlat düğmesine basarak ulaşabilirsiniz. Uygulama kimliği oluşturduğunuzda kendinize uygun zamanlarda formu tamamlayabilirsiniz. Formdaki bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır.

Amerika formu ds 160

Amerika Vize Formu DS-160 Yer Alan Bilgi Alanları

 

Amerika vize formu DS-160’ta yer alan kişisel bilgileri toplamak için sorulan sorular genel olarak dört grupta kategorize edilebilir. Vize formunda bulunan soruların kategorileri şu şekildedir:

 • Kişisel bilgiler- Kimlik belgenizde ve pasaportunuzda yer alan bilgilerden oluşan bu bölüm hatasız doldurulmalıdır. İkametgah adresiniz belirtilmeli, iletişim bilgileriniz verilmelidir. Seyahat amacı ve tarihleri de belirtilir.
 • Aile bilgileri- Amerika vize formu aile bilgilerinin verildiği sorular içerir. Ebeveynleriniz, eşiniz, ABD’de bulunan akrabalarınız hakkında bu bölümde bilgi verebilirsiniz.
 • İş ve Eğitim bilgileri- Meslek bilgileriniz ve eğitim bilgilerinizin sorulduğu bu alanda eksiksiz bilgiler vermelisiniz. Dil yeteneğinizin derecesi, öğrenim gördüğünüz okullar, özel eğitim alanlarınız belirtilmelidir.
 • Güvenlik bilgileri- Güvenlikle ilgili sorularda bulaşıcı hastalığınız olup olmadığı, fiziki ve psikolojik rahatsızlığınız bulunup bulunmadığı, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarınızın varlığı sorgulanır. Yasadışı faaliyetleriniz, sabıka durumunuz, terörle bağlantınız, mali suçlarınız, insan kaçakçılığı suçlarına bulaşıp bulaşmadığınız kontrol edilir. Bu güvenlik alanında verilen bilgiler vize başvurusu için çok önemlidir.

Amerika vize formu içerisinde yer alan sorulara doğru yanıtlar verdikten sonra sisteme son 6 ay içerisinde çektirilmiş biyometrik özellikli bir fotoğraf yüklemeniz gerekir. Yükleyeceğiniz fotoğraf sistemin kabul ettiği dosya türlerinde olmalı ve 240kb boyutunu aşmamalıdır.

Fotoğraf sisteme yüklendiğinde bir onay işareti belirir. Fotoğraf yüklenmesinden sonra formu sisteme incelenmesi için gönderebilirsiniz. Bir sonraki aşamada elektronik imzanız ile onay verdiğiniz formu Başvuruyu İmzala ve Gönder butonundan yararlanabilirsiniz.

Sistem başvurunuzu kabul ettiğinde bir onay cevabı alırsınız. Form Onay sayfasının bir çıktısını almanız gerekir. Form onay sayfasını Konsolosluk randevusunda ve mülakatında yanınızda bulundurmanız zorunludur. Form doldurmak için bir ücret ödenmez ve onay tarihinden sonra 30 gün geçerlidir.

Amerika Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan bu formun içerisi vize için başvuran kişiler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak amaçlanmıştır. Gerekli evraklar arasında en önemlisi bu formu doldurmaktır. Bu formu elektronik olarak internet üzerinden doldurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca forma ait yazı dili İngilizcedir ve İngilizce olarak doldurulması istenilmektedir.

DS 160 başvuru formu olmadan vize almanız neredeyse imkansızdır. Vizeniz için doğru bilgileri vermeniz gerekir. Bu işlem içinse mülakat sırasında verdiğiniz bilgilerin doğruluğuna ve yanlış bilgilerin cezalandırılma ile sonuçlanacağına dair gerekli prosedürü imzalamanız gerekir.

Amerika Vize Dilekçesi

Amerika vize formu doldurulduktan sonra Amerika Vize Dilekçesi hazırlanmalıdır. Bu dilekçede talep edilen vize türü belirtilir, vize başvurularında önemli bir adımdır. İngilizce olarak yazılacak dilekçede şu bilgiler verilerek ıslak imza ile dilekçe imzalanır:

 • Dilekçe Konsolosluğa hitaben yazılır.
 • Tarih, İsim-Soy isim ve Pasaport numarası belirtilmelidir.
 • Seyahatin amacı ve gezinin tarihleri yazılmalıdır.
 • Ulaşım ve konaklama bilgileri verilmeli, rezervasyonlar ek belgelerle desteklenmelidir.
 • Seyahat masraflarının karşılanma yöntemi belirtilmeli, bir sponsor mevcutsa sponsorun bilgileri verilmelidir.
 • Seyahatiniz bittiğinde ABD’den ülkenize döneceğinize dair garanti verilmeli ve ülkedeki iş, aile gibi kalıcı bağlarınızın olduğunu destekleyen belgeler sunulmalıdır.
 • Çalışanlar ve işverenler güncel şirket bilgilerini ve çalışma pozisyonlarını belirtmelidir.
 • Ticari vize dilekçelerinde şirketin antetli kağıdı kullanılmalı, yetkili imzası ve kaşesi taşımalıdır. Bu dilekçede iş seyahatinin ayrıntıları, ABD şirketinin bilgileri verilir.
Amerika vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/amerika-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Amerika vize dilekçe örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×