Amerika Asgari Ücret 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Amerika Asgari Ücret 2022

Amerika Birleşik Devletleri federal kurumlarda çalışan sözleşmeli işçilerin aldığı saatlik asgari ücreti 15 dolara yükseltti. Gelecek yıl uygulanmaya başlanacak olan %37’lik artışın ülkenin tamamında olumlu etki göstermesi bekleniyor.

Amerika asgari ücret hesabı Türkiye’de olduğu gibi aylık değil saatlik olarak yapılmaktadır. İnsanların yaşam standartlarına uygun şekilde verilen asgari ücret için engelli ve tam zamanlı eğitim gören öğrenciler daha yüksek oranda ücret almakta.

Amerika Asgari Ücret 2022

Ülkedeki alım gücünün yüksek, enflasyonun düşük olmasından dolayı Amerika Birleşik Devletleri dünya genelinde en güçlü ekonomiye sahip lider ülkedir. Her yıl yeniden belirlenen asgari ücret doğal olarak birçok ülkenin önüne geçmiş durumdadır.

Amerika asgari ücret aylık olarak en düşük 1200 dolar, en yüksek ise 2.400 dolar şeklindedir. Belirlenmiş olan aylık gelire sahip olan insanlar pahalı eyaletler yerine daha uygun eyalet ve şehirlerde yaşamayı tercih etmektedir.

Amerika Asgari Ücret İle Geçinmek

Asgari ücretle çalışan sayısının oldukça fazla olduğu Amerika’da asgari ücret aylık 2021 yılında başkan Joe Biden tarafından %37 oranında arttırıldı. İnsanlar aldıkları asgari ücret ile kiralık bir evde otururken aynı zamanda hem kişisel ihtiyaçlarını hem de market ihtiyaçlarını kolaylıkla gidermektir. Ancak yaşamın pahalı olduğu eyaletlerde 1200 dolar alan bir işçinin aylık geliri ev kirasını dahi karşılamaya yetmez.

New York Asgari Ücret

Biden hükümeti tarafından Amerikan asgari ücret oranları arttırıldı, saat ücreti 15 dolar olarak belirlendi ancak henüz yürürlüğe girmedi. Aşamalı olarak tüm eyaletlerde uygulanması planlanan asgari ücret uygulaması halen 10 dolar olarak devam ediyor. Vergilerin kesilmesinin ardından işçiler yapılan zam ile birlikte haftada 260 ila 300 dolar arasında gelir elde edecek.

Amerika’da Asgari Ücret Aylık 2021

Amerika Birleşik Devletleri’nde asgari ücret her eyalette farklılık göstermektedir. 53 eyalete sahip olan Amerika’da asgari ücret saat başı olarak belirlenmektedir. 2021 yılında saat ücreti ülkenin tamamında ve tüm eyaletleri kapsayıp sabitlenecek şekilde 15 dolara olarak belirlendi. Günde ortalama 8 saat çalışan biri günlük 120 dolar, aylık 2640 dolar kazanmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×