Vize Hizmetleri

İsviçre Vize Başvuru Merkezi

İsviçre vize merkezine hoş geldiniz.

İSVİÇRE VİZESİ

İsviçre Turistik Vize
İsviçre Ticari Vize
İsviçre Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
İsviçre Transit Vize
İsviçre Erasmus Vizesi

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

 

İSVİÇRE TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Turistik vizesi şahısların turistik gezi amacı ile İsviçre’ye seyahat edeceği durumlarda alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar turistik vizesi ile İsviçre’de seyahat edebilir vize süresi boyunca İsviçre’de konaklayabilir. Ancak bütün konaklama ve finansal durumunu gösteren bilgileri konsolosluk yetkililerine sunması gerekecektir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Turistik vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilmektedir. Bu 180 günlük zaman diliminde şahıslara 90 günlük konaklama hakkı tanımaktadır.

NEREYE BAŞVURULUR?

İsviçre turistik vizesi almak isteyen şahıslar İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İsviçre vize başvuru formu (Eksiksiz doldurularak başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalı.)

 

Şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı ve İsviçre Konsolosluğuna hitaben gidiş amacını belirten orijinal vize talep dilekçesi

 

Şirketin imza sirküleri fotokopisi

 

Yeni Çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf (fotoğraf çektirirken 35x45 ebatlarında olacağını belirtin)

 

Faaliyet belgesi aslı ve fotokopisi ticari ve sanayi odasından son 3 ayın

 

Banka hesap cüzdanları Aslı ve fotokopileri (güncel tarihli - hesap hareketli ve bakiyesi bulunan son 6 ay )

 

Evli olanlardan Evlenme cüzdanı Aslı ve fotokopisi

 

Seyahat sağlık sigortası

 

Pasaportunuzun ilk 4 ve temdit yapılan sayfalarının fotokopileri ve 60. sayfa yani Kimlik sayfasının fotokopilerini istenmektedir.

 

 Vergi Levhası fotokopisi

 

Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi

 

Tapu fotokopisi var ise ve araç ruhsatı fotokopisi (Varsa)

 

 Otel rezervasyonu

 

Uçak bileti rezervasyonu

 

Pasaport - sahibi tarafından imzalanmış, Temdit süresi en az 6 Ay ve Pasaporta kayıtlı seyahat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir

 

 T.C kimlik yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi

 

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Son beş yıl içerisinde biyometrik veri girişi olmadı ise bu durumda şahıslardan İsviçre Konsolosluğu biyometrik veri ibrazı istemektedir. Biyometrik veriler şahıslardan alındığı taktirde schengen ülkelerinin hepsinin girebildiği bir sistemde kayıt ediliyor.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

İsviçre turistik vizesi almak isteyen şahıslar gerekli evraklarını hazırladıktan sonra seyahat tarihine 3 ay kala en fazla başvuru yapabilirler. En az ise seyahat tarihine 2 hafta kala başvuru yapmak esastır.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

İsviçre Konsolosluğu gerekli evrakları teslim aldıktan sonra 7 ile 10 gün içerisinde sonuçları açıklamaktadır. Şahıslar bu sürenin uzamasını istemiyor ise gerekli evrakları doğru ve eksiksiz olarak konsolosluk yetkililerine sunmalıdır.

İSVİÇRE TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Ticari vizeler şahıslara ticari faaliyette bulunmak üzere İsviçre’ye seyahat edecekleri durumda evraklar ile bu seyahatin ticari bir seyahat olduğunu ispatladıkları durumda teslim edilmektedir. Ticari vizesi İsviçre’de fuar faaliyetleri için de verilmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Ticari vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilmektedir. Bu süre daha sonra uzatmak üzere yeniden başvuru yapılabilinir. 180 günlük zaman diliminde ise en fazla 90 günlük konaklama sağlanabilmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Ticari vize almak üzere şahıslar Türkiye’de bulunan İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Ticari vize alırken gidilecek ülkede katılacak fuar ya da yapılacak işte beraber çalışacağınız şirketin yetkilisinden ıslak imzalı olarak şirketin tüm bilgileri yer almalıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İsviçre ticari vize işlemleri için gerekli evraklar;

Seyahat bitim tarihinden 6 ay sonra geçerliliğini koruyan pasaport,

 

35*45 ölçülerinden arka fonu beyaz kullanılan biyometrik fotoğraf,

 

Biyometrik parmak izi taraması, ülkelere göre her ne kadar bu durum değişim göstermiş olsa da, İsviçre vizesi için gerekli görülmediği takdirde bir kez verildikten sonra 5 yıl geçerliliğini korumaktadır.

 

İsviçre ticari vize için gerek duyulan davet mektubu doldurulmalıdır. İngilizce ve Almanca olarak doldurulmalıdır.

 

Güncel tarihli şirket evrakları,

 

SGK iş bildirisi, SGK 4A Hizmet Dökümü,

 

Son 3ayı kapsayan, kaşe ve ıslak imzalı olarak damgalanmış maaş bordrosu,

 

İsviçre ticari vizesi için, aile ve kişisel bilgilerin yer aldığı nüfus kayıt örneği ve kişinin nüfus cüzdan fotokopisi,

 

Güncel banka hesap özeti gereklidir. Banka hesap özeti en az 5000 TL bakiyesi olan, son 3 ayı kapsayan, kaşeli, banka imzalı sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

İsviçre ticari vizesi için şahıslar gerekli evraklarını hazırladığı taktirde seyahat edecekleri tarihe en fazla 2 ay kala en az ise 2 hafta kala başvurularını yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekecektir. Evrakların hazırlanmasında vize merkezleri rehberlik hizmeti vermektedir.

İSVİÇRE AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

İsviçre aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar bütün evraklarını hazırladıktan sonra İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapabilirler. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahısların İsviçre’de ikamet eden yakınlarının ziyaretine gitmek için alınan bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilir. Bu süre içerisinde 90 günlük bir konaklama sağlanabilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

İsviçre Konsolosluğu bu vizenin başvurusunu alan birimdir. Bunun dışında hiçbir kurum İsviçre vizesi vermek ile yükümlü değildir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İsviçre aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evraklar;

İsviçre Aile Ziyareti Vize Başvuru Formu,

 

TC kimlik yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi,

 

Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliğini koruyan pasaport,

 

Biyometrik parmak izi taraması,

 

İsviçre vize talep dilekçesi, şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılmış seyahat amacını ifade etmesi ve İngilizce, Almanca olarak sunulması önemlidir.

 

2 adet 35*45 ölçülerinde arka fonu beyaz, güncel hali yansıtan biyometrik fotoğraf

 

Maaş bordrosu son 3 aylık dökümü ve en az 5000 TL bakiyesi olan, orijinal kaşeli ve imzalı göstergedir.

 

SGK Hizmet dökümü 4A,4B,4C kişilerin uygunluk durumuna göre verilmektedir.

 

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar İsviçre’de yer alan yakınlarından yazılı bir davetiye almalıdır. Yazılı davetiyede yankıların kimlik belgeleri yer almasının yanı sıra iş ve adres bilgileri de yer almalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek olan tarihten 2 ay önce başvuru yapmak tavsiye edilmektedir. Eğer bu süre aşılmış ise seyahat tarihine en fazla 2 hafta kala başvuruları yapmak gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahıslar vize merkezleri ile irtibata geçebilirler.

İSVİÇRE TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Transit vize şahıslara bir ülkeye giderken diğer bir ülkeden geçiş hakkı sunmaktadır. Şahıslar bu ülkede seyahat etme hakkı elde edemez ancak sınır güvenliğinden serbest geçiş hakkı elde etmiş olur. Bu yüzden ülkede seyahat edecek olan şahıslar o ülkeye ait diğer vize türlerinden birini almalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi şahısların İsviçre’de dolaşımına izin vermediği için ve sadece bir geçiş vizesi olduğu için günlük olarak verilmemektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

İsviçre Konsolosluğu  İsviçre transit işlemlerini alan yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar şöyledir;

1-Asıl gideceği ülkenin vizesi veya oturma izni

2- Uçak bileti veya hava yolu şirketinin rezervasyon teyidi  veya uçak bileti

3- Uçak bileti  veya  hava yolu şirketinin rezervasyon teyidi

4- Seyahat sağlık sigortası

5-Yeni çekilmiş ve Biometrik özelikte 2 adet vesikalık fotoğraf (fotoğraf çekinirken 35x45 ebatlarında olacağını belirtin)

6-İş evraklarınız ve şahsi evraklarınız -tapu ,araç ruhsatı (fotokopileri)

7- Konsolosluk Pasaportunuzun ilk  4 ve temdit yapılan  sayfalarının  fotokopileri ve 60. sayfa  yani  Kimlik sayfasının  fotokopilerini  istenmektedir

8- Pasaport - sahibi tarafından imzalanmış, Temdit süresi  en az 6 Ay ve Pasaporta kayıtlı seyahat edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir

9- Vize İşlemi Takip Belgesi (Eksiksiz doldurularak başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalı

10- Evli olanlardan Evlenme cüzdanı Aslı ve fotokopisi

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten en az 2 hafta önce transit vize için başvuru yapmak gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahıslara İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri yardımcı olmaktadır. Vize merkezleri aynı zamanda transit vizesi alırken şahıslara evrakların hazırlanmasında rehberlik hizmeti de sunmaktadır.

İSVİÇRE VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

NEDİR?

Vatandaşlık işlemlerini başlatmak üzere şahısların gerekli şartları sağlaması ve bazı önemli kriterleri de yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu hususlara dikkat eden kişiler için vatandaşlık işlemlerini başlatmak esastır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İsviçre vatandaşlığı şahıslara en fazla bir yıllık olarak tanımlanır. Şahısların ülkedeki durumlarında göre ise bu süre uzayabilir ve daha sonra tamamen İsviçre vatandaşlığına da geçilebilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

İsviçre Konsolosluğu İsviçre vatandaşlık işlemlerini almak üzere yetkili tek birimdir. Bunun dışında İsviçre vatandaşlığını onaylayacak bir birim bulunmamaktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar konsolosluk tarafından vize merkezleri aracılığı ile şahıslara bildirilecektir. Şahısların diğer vize türlerinde yer alan belgeleri hazırlaması bunlara ek olarak ise İsviçre vatandaşlığı için gerekli bazı kriterleri karşıladığına dair somut belgeler sunması gerekecektir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten önce en fazla 3 ay önce başvuru yapmak esastır. Vatandaşlık işlemleri uzun prosedürleri olan bir işlemdir. Bu nedenle de şahısların bu süreyi göz önüne almaları gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere vize merkezleri ile irtibata geçmek gerekecektir.

İSVİÇRE ÖĞRENCİ VİZESİ

NEDİR?

İsviçre öğrenci vizesi şahısların lise ve lisans, yüksek lisans, doktora eğitimlerini almak üzere İsviçre’ye gitmek istediği taktirde alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar öğrenci vizesi ile eğitimlerini İsviçre’de tamamlayabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

180 günlük olarak ya da 1 yıllık olarak alınabilir. Bu süre daha sonra İsviçre’de uzatılabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Türkiye’de yer alan İsviçre Konsolosluğu İsviçre öğrenci vizesi için başvuru merkezi olan tek yerdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Geçerli bir pasaport

İsviçre'deki eğitiminiz sırasında masraflarınızı karşılayabileceğiniz mali kaynaklara sahip olduğunuzun kanıtı

Kaza sigortasını da içeren sağlık sigortası belgesi

Kayıt yapılan derslerin onaylandığına ve ücretlerinin ödendiğine dair kanıtlar

18 yaşından küçükseniz, doğum belgesi ve İsviçre'ye tek başınıza gelmeniz durumunda seyahat izni

Varsa gönderen kişinin kişisel bilgilerini içeren bir davetiye (İsviçre pasaportu ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)

İngilizce Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, seyahat hakkında ayrıntılı tarih bilgileri veren, kaşe ve imzalı)

Kimlik Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve Adres bilgilerini içeren)

Öğrenci Belgesi (Güncel, Orijinal)

2 Adet Biyometrik Fotoğraf (35X45 ölçülerinde, güncel ve beyaz fon arkalı)

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten 3 ay önce başvuru yapmak  esastır. Şahıslar öğrenci vizesi alırken diğer vize türlerinden biraz daha fazla prosedür izlemek durumunda olduğundan bu süreyi göz önüne alarak dönem başlamadan başvuru yapmaları gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere vize merkezleri şahıslara hizmet vermektedir.

İSVİÇRE AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

NEDİR?

İsviçre’de yer alan aile fertlerinin yanına gitmek üzere aile birleşimi vizesi alınabilinir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile birleşimi vizesi daha sonra uzatılmak kaydı ile 180 günlük olarak en fazla alınabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapmak gerekmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

GEREKLİ EVRAKLAR

Başvuru Formu

Pasaport

4 Adet Biyometrik Fotoğraf

Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B)

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Başvuru sahibinin ikametgah belgesi

İsviçre’de Yaşayan Eşin İkametgah Belgesi

İsviçre’de Yaşayan Eşin Kimlik Bilgileri

Banka Hesap Dökümleri

Maaş bordrosu

Sağlık Sigortası

Eşlerin varsa daha önceki evliliklerine dair belgeler

Eşlerin çocukları hakkındaki belgeler

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten 3 ay önce başvuru yapmaya başlanabilir. Seyahat tarihine 2 hafta kalana kadar ne zaman istenirse başvuru yapmak esastır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri randevu alırken şahıslara hizmet vermektedir.

İSVİÇRE OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

NEDİR?

İsviçre oturum ve çalışma iznini uzun süreli olarak almak isteyen şahıslar konsolosluğa başvuru yaparak uzun süreli oturum iznine ve çalışma iznine sahip olabilirler. Bu süre daha sonra uzatılabilinir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Oturum ve çalışma izni şahıslara en fazla bir yıllık olarak verilir. Bu süre konsolosluk yetkililerinin insiyatiifine bağlı olarak daha kısa da olabilir. Daha sonra işte çalışma durumuna göre bu süre uzatılır.

NEREYE BAŞVURULUR?

İsviçre Konsolosluğu oturum ve çalışma izni için başvuru yapılacak bir noktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Online başvuru formu (doğru olarak doldurulmuş)

Geçerli bir pasaport (son 10 yıl içinde alınmış ve seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olan)

Güncel biyometrik fotoğraf

Eğer çalışma izni için de başvurulacaksa;

İş sözleşmesi

İş, pozisyon ve şirketle ilgili bilgilerin yer aldığı evraklar

Başvuranın özgeçmişi ve üniversite diploması gibi destekleyici evraklar

İşveren tarafından hazırlanacak başvuranın iş pozisyonu için neden gerekli olduğuna dair yazı

Adli Sicil Kaydı (Sadece İsviçre B Oturum İzni için)

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek olan tarihten en fazla 3 ay önce başvuru yapılabilinir. En az ise seyahat edilecek tarihe 2 hafta kala başvuru yapmak tavsiye edilmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere vize merkezleri ile çalışma sağlanabilir.

İSVİÇRE VİZE REDDİ

NEDENLERİ NEDİR?

Vize reddi şahısların evraklarında bir sorun çıktığında oluşmaktadır. Bununla beraber aynı zamanda şahısların yeterli finansal kaynağı sağlayamadığı durumlarda da vize reddi oluşmaktadır. Vize ücretinin ödendiği dekont evraklar arasında bulunmadığı taktirde de şahısların vize başvurusu ret ile sonuçlanır.

İTİRAZ HAKKI

Vize reddi alan şahısların vize reddine itiraz hakkı bulunmaktadır.

İTİRAZ ŞEKLİ

Dilekçe yazarak vize reddine itiraz hakkı sağlanabilir.

ÜCRET İADESİ VAR MI?

Vize reddi alan şahıslar vize başvuruların yeniden merkezler aracılığı ile ya da konsolosluğa şahsen yapabilirler. Ancak ret ile sonuçlanan vize işlemlerinin ücretleri şahıslara geri ödenmemektedir. Her vize işlemi için ayrı ücret ödenirken sonucu vizenin ücretinin geri ödeneceğini garanti etmemektedir.

İSVİÇRE VİZE ÜCRETLERİ

İsviçre vize ücretleri her vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Konsolosluk görevlileri kısa süreli vize başvurularını vize merkezleri aracılığı ile almaktadır. Uzun süreli vize başvuruların ise doğrudan kabul etmektedir. Her iki durumda da şahıslar vize ücretlerini ilgili bankalara ödemeli ve ödediğine dair dekontu vize başvuru evraklarının arasında konsolosluk yetkilerine sunmalıdır.

İSVİÇRE KONSOLOSLUKLAR

Ankara Büyükelçiliği

İsviçre Vize Başvuru Formu

İstanbul Başkonsolosluğu

Antalya Fahri Konsolosluğu

Gaziantep Fahri Konsolosluğu

İzmir Fahri Konsolosluğu

Mersin Fahri Konsolosluğu

 

 
 

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

İSVİÇRE VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • DAVETİYE ;

- İSVİÇRE ’da ziyaret edeceği kişiden yazı (telefon adres bilgileri ve kişinin kimlik fotokopisi Okunaklı) DAVETİYE MAİL ORTAMINDA

  - Ticari Seyahatlerde Firma DAVETİYESİ MAİLİ

 

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan ) Var ise Eski Pasaportlarınız 

2. Biometrik Fotoğraf 2 Adet ( 3.5 mm 4.5mm Ebatında 4 Aydan Eski olmayan ) 

3. Schengen Başvuru Formu ( Firmamızca sağlanacak )

4. Yurt dışı Seyahat Sigortası 30.000 Euro Teminatlı Seyahatinden Birgün Önce Başlayan Seyahati Kapsayan (Firmamızca sağlanabilmektedir.)

5. Otel Konfirmasyonu 

6. Uçak Bileti

7. Kimlik Fotokopisi

8. Nüfus Müdürlüğünden veya E Devletten Alınmış NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ Aslı (Tam Vukuatlı Anne, Baba ,Kardeş , Eş Çocuk Ve YERLEŞİM YERİ Yazan YERLEŞİM YERİ görünmeyen belgelerde Muhtardan İKAMETGAH İLMUHABERİ alınması zorunludur.) E-Devletten Barkodlu da alınabilir.

10. Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri ) ÖNEMLİ !!!!!!

11. Gidecek Kişi 18 Yaşından Küçük ise MUVAFAKATNAME

 

 

 EK OLARAK BAŞVURU SAHİBİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN KENDİSİNE UYGUN EVRAK LİSTESİ HAZIRLANMALIDIR.


 İSVİÇRE VİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

İSVİÇRE VİZESİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  SGK İşe Giriş Bildirgesi• firma kaşeli ve imzalı.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve firma kaşeli, imzalı

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 İSVİÇRE VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

 İSVİÇRE VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 İSVİÇRE VİZESİ  KAMU PERSONELİ GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  Büyükelçilik Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum tarafından kaşeli, imzalı

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

İSVİÇRE VİZESİ  FAİZ VE KİRA GELİRİ İLE GEÇİMLERİNİ SAĞLAYANLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

•    Kira kontratı fotokopisi•Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

•    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

•    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

•    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 

 İSVİÇRE VİZESİ ÇİFTÇİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır aslı )

•    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

•    Tapu fotokopileri•Kira kontratları•Araç ruhsatları var ise

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 İSVİÇRE VİZESİ  EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

SGK dan emekli olduğuna dair belge (Islak imzalı ve kaşeli) E•Devletten Barkodlu Bir şekilde de alınabilir.

Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı•kaşeli ve emekli cüzdanı).

Şahsın İsminin Göründüğü Şahsa Ait Son üç ay içerisinde Alınmış içerisinde Yeteri Kadar Bakiyesi Bulunan Bankadan Kaşeli ve Islak İmzalı BANKA 

 HESABI aslı ve Bankanın İmza sirküleri fotokopisi  ( Defter Karton Banka Hesap Dökümanları Kabul edilmemektedir )•Güncel istendiği için Randevudan 5 gün önceki süreç içerisinde alınmalıdır+Banka imza sirküleri fotokopisi

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı  soy adı açıkça yazmalıdır.

İSVİÇRE VİZESİ  ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

Öğrenci Belgesi Aslı 3 aydan Eski Olmayan ( Okul Dönemi içerisinde Seyahat ediliyorise İzinlidir yazılı Belge ) • Islak İmzalı ve Kaşeli Olmalıdır.

•Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri Üstteki meslek grubuna göre ) ÖNEMLİ !!!!!!

•Sponsor  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, Sponsor olunan kişinin masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin

  telefon   numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

 

İsviçre Vize Formu

İsviçre:

  • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  • Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

İsviçre Vize başvurusu için gereken belgeler 2020, Turistik, Ticari, Aile ve Arkadaş Ziyareti, Aile Birleşimi, Oturum ve Çalışma İzni için gerekli evraklar

Önemli Bilgiler

Öneml Açıklama: YEŞİL,GRİVE DİPLOMATİK PASAPORT SAHİPLERİ VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLİRLER. PASAPORT SÜRENİZ MİNİMUM 6 AY GEÇERLİ OLMALIDIR.  PARMAK İZİ UYGULAMASI İÇİN ALINAN RANDEVU SAATLERİ SADECE BAŞVURU MERKEZİNE GİRİŞ SAATİDİR. İŞLEYİŞ 20 DK-1 SAAT ARASINDA SÜREBİLMEKTEDİR.  PASAPORTUNDA SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ OLAN MİSAFİRLERİN PASAPORTUNUZ YENİLEMESİ ZORUNLUDUR

İşlem Süres 7 İŞ GÜNÜ

Başvuru yapacağınız vize kategorisine göre aşağıdaki belgeler sunulmalıdır.
Aile Ziyareti

* İsviçre’den Gelen Davetiyeniz ( Mail Olarak Gönderilebilir )
* Davetiye gönderenin Oturum Kimlik Kartı fotokopisi
* Davetiye Gönderen kişinin maddi durumunu gösteren belgeler
* Davetiye gönderen kişi ile akrabalık derecesini gösteren Aile nüfüs kayıt örneği

Ticari

* Ticari Seyahatleriniz İçin İsviçre’deki Firmadan Davetiye ( Mail Olarak Gönderilebilir )
* Şirket Antetli Kağıdına gidiş amacına istinaden masraflar tarafından karşılandığına dair Dilekçe
* Şirketin Banka Hesap Özeti ( Son 7 aylık kaşeli – imzalı ve İmzayı atan kişinin İmza Sirküsü zorunludur )
*Seyahatiniz süresini kapsayan Otel Rezervasyonu

Turistik

* Uçak ve Otel Rezervasyonları
* Tur İle Gidiliyorsa ; Tur Kayıt ve Ödendi makbuzu .

Not : Banka’dan ve İş yerinden alınan belgelerde ıslak kaşeli ve imza olmak zorundadır .

Büyük Elçlk Atatürk Bulvarı No. 247 06680 Kavaklıdere/ Ankara +90 (312) 457 3100 ank.vertretung@eda.admin.ch www.eda.admin/ankara

Konsolosluk Büyükdere cad. 173, 1. Levent Plaza, A Blok,Kat 3, 34394 Levent/ İstanbul Telefon: (212) 283 12 82 Faks: (212) 283 12 98 E-Posta: ist.vertretung@eda.admin.ch URL: http://www.eda.admin.ch/istanbul

Başvuru Bölgeler İSTANBUL: İSTANBUL, İZMİR, AYDIN, BALIKESİR, BURSA, ÇANAKKALE, EDİRNE, KIRKLARELİ, KOCAELİ, MANİSA, MUĞLA, TEKİRDAĞ, YALOVA

ANKARA: YUKARIDAKİ İLLER DIŞINDA KALAN TÜM İLLER ANKARADAN YAPILMAKTADIR.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:32

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 06/01/2020 12:59

Ben isvicreye kayit olacagim ama elimde geleni yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin 6 kucuk cocuklarim var kocam 10 sene sonra kaza yapti 1 eli sakat ropor olsaydi daha iyi olurdu lutfen bana yardim edin lutfen.

Vize Merkezi

Emine / 27/01/2020 21:56

Ben emine ban isvicreye gitmek istiyorum ama kayit yapiyorum olmuyor lutfen bana yardim edin benim kocamin bir eli sakat lutfen bana yardim edin 6 kucuk kucuk cocuklarim var kocamin lutfen bana yardim edin.

Vize Merkezi

Kevser / 27/01/2020 22:03

Ben kevser han Ben ciger hastasiyim lutfen bana yardim edin 4 cocuklarim var okula gidiyorlar okul iyi degil lutfen bana yardim edin numara 05376106047.

İsviçre ile ilgili bir sorunuz mu var? Bize sorabilirsiniz.