Vize Hizmetleri

Fransa Vize Başvuru Merkezi

Fransa vize merkezine hoş geldiniz.

fransa vizesi nasıl alınır

FRANSA VİZESİ

 

Resmi adı Fransa Cumhuriyeti olan bu ülke kuzeyinde Manş denizi ve Kuzey Denizi ile doğusunda Ren Irmağı, güneyinde Akdeniz ve batısında da Atlas Okyanusu ile çevrili bir ülkedir. Fransa Cumhuriyeti Batı Avrupa'da yer almakla birlikte dünya üzerinde en fazla deniz aşırı topraklara sahip olan ülke olma özelliğine de sahiptir. Fransa Cumhuriyeti üniter bir devlet sistemine sahiptir ve yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Fransa Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olan Paris aynı zamanda ülkenin başkentidir. Fransa Cumhuriyeti’nin resmi dili Fransızca ve resmi para birimi de Euro'dur. Fransa Cumhuriyeti’nin komşu ülkeleri arasında Lüksemburg, Almanya, İtalya, İsviçre, İspanya, Belçika, Monako ve Andorra yer almaktadır. Fransa Cumhuriyeti ile ilgili gerçekleştirmeyi planladığınız herhangi bir seyahat için gerekli olan vize uygulamaları hakkında bilgilere internet üzerinden çeşitli sosyal platformlar aracılığı ile erişme imkanına sahipsiniz. Ancak Fransa vizesi ekşi sözlük gibi internet üzerinde yer alan çeşitli sosyal medya platformlarında güncel olmayan bilgiler ile sunulabilmektedir.

 

Fransa Turistik Vize
Fransa Ticari Vize
Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Fransa Transit Vize
Fransa Erasmus Vizesi
Fransa Aile Birleşimi Vizesi

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

           İlk olarak bahsedilmesi gereken konu Fransa Cumhuriyeti’nin umumi pasaport olarak bilinen bordo pasaport sahiplerinden vize uygulaması talep ettiğidir. Fransa vizesi türleri ise başlıca şunlardan oluşmaktadır;

 • Aile veya arkadaş ziyareti amaçlı Fransa vizesi,
 • Turistik amaçlı Fransa vizesi,
 • Eğitime yönelik Fransa vizesi,
 • Aile birleşimi amaçlı Fransa vizesi
 • Ticari ve iş amaçlı Fransa vizesidir.

        Fransa Cumhuriyeti’ne seyahat planlayan Türk vatandaşlarının başvurmaları gereken vize türü Fransa Schengen vizesi olarak geçmektedir. Alınacak vizenin çeşidi gerçekleştirecek olduğunuz seyahatin uzunluğuna göre belirlenmektedir. C tipi Fransa vizesi, Fransa'ya gerçekleştireceğiniz kısa süreli seyahatleriniz için size verilecek vize çeşididir ve C tipi Fransa vizesi için Fransa konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlar aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Fransa Cumhuriyeti’ne 90 gün ve üzeri uzunlukta gerçekleştireceğiniz seyahatleriniz için ise şahsi olarak doğrudan Fransa konsolosluğu veya büyükelçiliğine D tipi vize için başvuru gerçekleştirmelisiniz. Fransa vizesi için gerekli evraklar ise tüm vize türleri için ortak olanları şunlardır;

 • 10 seneden eski olmayan ve seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay süre ile de geçerli olacak olan son iki sayfası boş bir pasaport,
 • İngilizce veya Fransızca olarak eksiksiz bir biçimde doldurulmuş Fransa vizesi başvuru formu (Türkçe kabul edilmemektedir),
 • Eski pasaportlarınızın fotokopileri ve asılları,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğunuz 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Sağlık sigortası,
 • Otel ve uçak rezervasyonlarınızı gösteren belgeler,
 • Son 3 ay için geçerli olan maaş bordrosu,
 • Son 3 ayı kapsayan banka hesap bilgileri ve hareketleri,
 • Fransa vize ücretini ödediğinize dair belge,
 • Çalıştığınız kuruma dair belgeler,
 • Aile ve arkadaş ziyareti amaçlı gidenler için davetiye belgesi,
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi

gibi evrakları kapsamaktadır.

          Fransa vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı, eğer tüm bu belgeler ve istenen bilgiler eksiksiz bir biçimde tamamlandı ise Fransa vizenizin sonucu ortalama olarak en geç 15 iş günü içerisinde tarafınıza bildirilir. Fransa Cumhuriyeti vize başvurunuzu VFS Global adlı yetkili kuruluş aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. VFS Global telefon numaraları +90 0212 373 58 10 ve 11 olarak internet sitesi üzerinde yer almaktadır. VFS Global pasaport takip seçeneği ile de başvurunuzun durumunu her an web sitesi üzerinden takip edebilme imkanına sahipsiniz. VFS Global ile her an iletişime geçebileceğiniz e posta adresi ise info.frtr@vfshelplinecom adresi olarak VFS Global kurumunun web sitesi üzerinde yer almaktadır.

FRANSA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Fransa turistik vizesi şahıslara turistik gezilerinde verilen bir vize türüdür. Bu vizeye sahip olmak için şahısların bütün belgelerini eksiksiz ve doğru olarak doldurması Fransa Konsolosluğu’na teslim etmesi gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Fransa turistik vizesi şahıslara başvurduğu süre boyunca verilir ancak en fazla 6 aylık olarak şahıslara verilmektedir. 6 aylık dilimde şahıslar en fazla 90 günlük konaklama sağlayabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Fransa turistik vizesi için şahıslar Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapabilir ve gerekli evrakları randevu saatinde yetkilerle teslim edebilirler. Evrakların hazırlanmasında ve teslim edilmesinde vize merkezleri rehber olarak hizmet vermektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Fotoğraf

Nüfus Cüzdanı

Fransa Vize Başvuru Formu

Finansal Durumu Beyan Eden Belgeler

 Fransa Vize Talep Dilekçesi

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Biyometrik veri şahısların schengen ülkelerine girişlerinde gerekli olan bilgilerdir. Bu bilgiler beş yılda bir yenilenmelidir. Beş yıl içerisinde biyometrik verilerinizi sisteme verdiyseniz bu durumda Fransa turistik vizesi için biyometrik veri sunmanıza gerek olmayacaktır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat tarihine en geç 2 hafta süre kala Fransa turistik vizesi için başvuru yapılmalıdır. En fazla ise bir ay kala şahısların Fransa turistik vizesi için başvuru yapması tavsiye edilmektedir.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Fransa turistik vizesi şahısların başvuru yaptığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre bazı sebeplere bağlı olarak uzayabilir.

FRANSA TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Fransa ticari vizesi şahıslara fuar ziyaretleri ve ticari faaliyetlerde verilmesi gereken bir vize türüdür. Şahıslar gerekli mercilere başvuru yaparak Fransa ticari vizesine sahip olabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Fransa ticari vizesi şahıslara en fazla 6 aylık olarak verilmektedir. Şahıslar bunun dışında isterse 10 günlük ya da isterlerse 15 günlük başvuruda bulunabilirler. Fransa Konsolosluğu gerekli koşulları sağlayan şahıslara 6 aya kadar ticari vizesi vermektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Fransa ticari vizesi almak üzere şahıslar gerekli evraklarını hazırladığı taktirde Fransa Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. Fransa Konsolosluğu dışında şahıslara Fransa ticari vizesi verecek başka yetkili kurum bulunmamaktadır.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Fransa ticari vizesi için gerekli evraklar içerisinde Fransa’da katılacak fuardan bir davetiye yada ticari iş yapılacak olan firmadan gelecek bir davetiye bulunması gerekmektedir. Bu davetiyede şirket ve firma bilgileri bütün detayları ile yer almalıdır. Aksi halde şahısların Fransa ticari vizesi alması zorlaşacaktır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Biyometrik fotoğraf

Fransa vize başvuru formu

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Fransa Ticari Vize Talep Dilekçesi

Fransa Ticari Vize Davetiyesi

Finansal Durumunu Beyan Eden Belgeler

İş ve Mesleki Duruma Ait Belgeleri

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Fransa ticari vizesine başvurmak üzere seyahat tarihinden en fazla iki hafta önce Fransa Konsolosluğu’ndan randevu almak gerekmektedir. Şahıslar seyahatlerinde bir aksama yaşamak istemiyorlar ise seyahat tarihinden en az 1 ay önce ya da seyahat tarihine 2 hafta kala başvurularını yapmalıdır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ile irtibata geçilebilinir.

FRANSA AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Fransa’daki aile ve arkadaşları ziyaret etmek amaçlı olarak alınan Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahısların iyi yazılmış bir davetiye ile çok kolay alabileceği bir vize türüdür. Şahıslar vize merkezleri ile irtibata geçerek Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evrakları çok kolay şekilde hazırlayabilir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara istediği gün kadar verilmektedir. Bu süre iki hafta ya bir ay olabilir ancak en fazla 6 aylık süre için Fransa aile ve arkadaş ziyareti verilmektedir. Şahısların kaç günlük vize alacakları bazı durumlarda Fransa konsolosluk yetkililerinin de inisiyatifinde olan bir durumdur. Konsolosluk yetkilileri en fazla 180 günlük olmak üzere gerek gördüğü kadar vize süresi verecektir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapmak aile ve arkadaş ziyareti vizesi için esastır. Bun dışında bir kurum ya da kuruluş Fransa ziyaret vizesi vermek üzere görevli değildir. Onaylama işlemlerini her zaman Fransa konsolosluğu yapmaktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Fransa aile ziyareti için gerekli evraklar şu şekildedir;

Pasaport

Fotoğraf

Nüfus Cüzdanı

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa Vize Talep Dilekçesi

Fransa Aile ve Akraba Ziyareti Vize Davetiyesi

Mesleki/İş Durumunu Beyan Eden Belgeler

Şirkete ait sunulması gereken resmi evraklar

Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Seyahat Sağlık Sigortası

 

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiye Fransa’da ikamet eden aile ve arkadaş tarafından yazılmalıdır ve iş, adres, kimlik bilgileri bütün detayları ile davetiye yazısında bulunmalıdır. Davetiye yazısı esasında şahısların Fransa seyahati sırasında nerede konaklayacağına dair bilgileri edinmek üzere istenen belgelerdir. Aynı zamanda kimin ziyaretine gittiği de bu hususta önemlidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi için şahıslar başvurularını seyahat tarihinden en az bir ay önce yapmalıdır. Olası bir vize reddi oluşması durumunda şahısların itiraz etmek için ya da yeniden başvuru yapabilmesi için süresi olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere vize merkezleri şahıslara bilgi ve rehberlik hizmeti vermektedir.

FRANSA TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Bir ülkeye seyahat edecekken bir ülkeden geçiş sağlayarak gidilecek durumlarda şahısların transit vizesi alması gerekmektedir. Fransa transit vizesi de komşu ülkelerinden birine hgeçişlerde şahısların alması gereken bir vize türüdür. Aynı zamanda havalimanından aktarma yapmak isteyen şahısların aktarmalarında alması gereken bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi bir geçiş vizesidir bu yüzden şahıslara günlük olarak verilmemekte olup sadece geçişlerde serbestlik sağlamaktadır. Şahıslar ülkede seyahat edecekler ise bu durumda diğer vize türlerinden birine başvuru yapması gerekmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Fransa Konsolosluğu şahısların tüm vize işlemlerini alan merciidir. Şahıslar bütün evraklarını doğru şekilde hazırlayarak Fransa Konsolosluğu’na başvuruda bulunduğu taktirde vize sahibi olabilecektir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Fransa transit vize başvuru evrakları;

1. Fransa Schengen Vize başvuru formu (Eksiksiz bir şekilde doldurularak imzalanmalıdır)

2. 2 adet biometrik fotoğraf (35x45 mm boyutunda, arka fonu beyaz, son 3 ay içinde çekilmiş, baş düz ve yüz objektife bakmalı, yüzün boyutu çenenin altından alına kadar (saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında olmalı.)

3. Pasaport (10 yıldan eski olmamalı, 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren 6 aydan fazladan geçerlilik süresi olmalı. Varsa geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da ibraz edilmelidir.)

4. Uçak rezervasyonu (Seyahat edecek kişinin adına düzenlenmiş olup, başvuru evraklarında bulunan bilgileri desteklemelidir)

5. Pasaportunuzun işlem görmüş sayfalarının fotokopisi

6. Varsa reşit olmayan çocuklar için anne, baba ve noter onaylı muvafakatname

7. Belirli bir geliri bulunmayanlar (öğrenci, ev hanımı) için sponsor olacak kişinin ıslak imzalı ve masraflarının kendisi tarafından karşılanacağına dair beyan bulunan dilekçe

8. Reşit olmayan çocuklar için muvakatname aslı ve fotokopisi, çocuklar için ayrı ayrı doldurulmuş vize başvuru formu

9. Seyahat sağlık sigortası (Tüm seyahat süresini, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsamalı, 30.000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunmalıdır.)

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Fransa transit vizesi için şahıslar seyahat tarihinden en fazla 2 hafta önce başvurularını yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahısların yetkili vize merkezleri ile irtibata geçmesinde fayda vardır. Vize merkezleri rehberlik hizmetlerini de sunmaktadır.

FRANSA VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

NEDİR?

Fransa vatandaşı olmak üzere şahıslar bütün evraklarını hazırladığı taktirde başvurularını yapabilirler. Fransa vatandaşı olmak üzere gerekli koşulları sağlamak da esastır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Vatandaşlık alırken gerekli evraklar hazırlandığı taktirde şahıslara 1 yıl süre ile ilk vatandaşlıkları verilir. Daha sonra bu süre uzatılabilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Fransa Konsolosluğu vatandaşlık işlemleri için başvuru yapılacak yerdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

2 adet başvuru formu (imzalı ve güncel tarihli)

Fransa vatandaşlık başvurusunda bulunan kişi ve eşinin kimlik fotokopileri

Tam adınızın yazdığı adres beyanı

Doğum belgesi (Fransızca tercümesi ile birlikte)

Son 3 ayda alınmış evlilik belgesi

Eşlerin her birinin idari birim veya konsoloslukta imzaladığı yeminli ifade

Çocukların doğum belgeleri, mortgage sözleşmesi, ortak vergi bildirimi, tapu belgeleri veya ortak banka hesabı gibi evlilik durumunu ispat eden belgeler,

Evlilik süresince eşin Fransa vatandaşı olduğunu ispatlayan belgeler

Başvuru sahibinin yetkilerin belirlediği seviyede yeterli Fransızca bilgisine sahip olması veya Fransızca diploma veya Fransızca dil sertifikası

Adli sicil kaydının temiz olması (Bu belge aynı zamanda da Türkiye’deki adli birimlerden de talep edilmektedir.

Çalışma veya finansal durumu belgelerle ispat etmeniz gerekebilir

Başvurunuz emniyet, belediye yetkilileri ve diğer hükümete ait idari departmanlar tarafından değerlendirilir ve emniyet tarafından görüşmeye çağrılabilirsiniz.

Başvurunuz kabul edilip Fransa vatandaşlığına geçtiğiniz taktirde ulusal kimlik kartı ve bir Fransız pasaportu size verilmektedir.

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Vatandaşlık işlemlerinde şahıslar gerekli şartları sağladığı taktirde istediği zaman başvuruların yapabilirler. Bu uzun prosedürlü işlemler olduğu için sonuçlanması uzun sürecektir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere vize merkezleri ile irtibata kurulabilinir.

FRANSA ERASMUS VİZESİ

NEDİR?

Erasmus programı kapsamında öğrencilerin programa başvuru yaparak kabul edilmesi halinde aldığı vize türüdür. Şahıslar erasmus programı süresi boyunca Fransa’da ikamet edebilirler. Daha sonra bu süre uzatılmak üzere tekrar Fransa’da başvuru yapılabilinir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Erasmus programı şahıslara program süresi boyunca verilmektedir. bu süre 3 aylık ya da 6 aylık olarak değişmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Erasmus vizesi için şahıslar Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. Erasmus vizesi almak üzere yetkili tek merci Fransa Konsolosluğu’dur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İkamet izni (oturum izni) başvuru formu

Fotoğraf

Pasaport

Fransa’daki Üniversite/Yüksek okulun kabul belgesi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge

Türkiye’deki Üniversiteden alınmış yazı

Noter tasdikli Taahhütname

Taahhütname

Sponsor Evrakları

Muvafakatname

Eğitim programı sertifikası

Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Erasmus vizesi için şahıslar seyahat tarihinden 3 ay önce başvuruların yapmalıdır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Şahıslar vize merkezlerinden evrak hazırlanması konusunda da rehberlik hizmeti alabilirler.

FRANSA ÖĞRENCİ VİZESİ

NEDİR?

Öğrenci vizesi şahısların öğrenimine lise ve üniversite eğitimlerini Fransa’da devam ettirmek istediği durumlarda alması gereken bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Öğrenci vizesi şahıslara en fazla 1 yılık olarak verilmektedir. Bu süre değişiklik gösterebilir daha sonra uzatmak üzere yeniden başvuru yapılmalıdır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Fransa Konsolosluğu öğrenci vizesi için başvuru yapılacak yerdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Size ve Fransa’da eğitim görmeyi amaçladığınız kuruma dair tüm bilgilerini ve söz konusu akademik programın başlangıç ve bitiş tarihlerini belirten okulun antetli kağıdına yazılmış kabul mektubu veya resmi kayıt belgesi
 

Yeterli finansal kaynağa sahip olduğunuzu gösteren(ispat eden) belgeler; banka hesapları, garantör mektubu, sponsor mektubu veya resmi kaynaklardan alınan fonun bildirisi.
 

Gidiş tarihinizi gösteren uçak bileti/rezervasyonu veya planlana seyahat tarihinin bildirildiği el yazısı ile yazılmış dilekçe
 

Minimum 30,000 Euro teminatlı sağlık sigortasının
 

Konaklama yerinin belirtilmesi. Kampus veya öğrenci yurdunda kalıyorsanız, üniversiteden adres bilgilerini doğrulayıp onaylayan resmi belge. Eğer bir aile yanında veya arkadaşlarınızla kalıyorsanız belediye onay belgesi. 

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Öğrenci vizesi için şahıslar seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce başvuru işlemlerini başlatmalıdır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri Fransa öğrenci vizesi için randevu almak üzere müracaat edilecek noktalardır. Vize merkezleri rehberlik hizmetini sağlamaktadır.

FRANSA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

NEDİR?

Fransa aile birleşimi vizesi ailelerin farklı ülkelerde bulunduğu ve birleşmek istediği noktada alması gereken bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Fransa aile birleşimi vizesi her aile ferdi için ayrı başvuru yapılarak en fazla 6 aylık alınabilmektedir. Daha sonra bu süre uzatılabilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Fransa Konsolosluğu başvuruları alan birimlerdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İkamet izni (oturum izni) başvuru formu

Fotoğraf

Pasaport

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge

Noter tasdikli Taahhütname

Sponsor Evrakları

Muvafakatname

Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahatten en fazla 3 ay önce başvuru yapmak esastır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri aracılığı ile alınabilir.

FRANSA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

NEDİR?

Oturum ve çalışma izni sağlamak isteyen şahıslar başvurularını yaparak Fransa oturum ve çalışma izni alabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

En fazla 6 aylık ya da 1 yıllık olarak alınmaktadır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapılmaktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Fransa Aile Birleşimi İçin Gereken Belgeler

 • Pasaportun aslı
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Mernis evlenme Bildirimi 2 adet ve Fransızca Çevirisi
 • Evlenme Kâğıt örneği 2 adet Formül B
 • Aile Cüzdanı Fotokopisi 2 Adet.
 • Sağlık raporu, noter onaylı Fransızca çevirisi
 • Adli sicil belgesi, noter onaylı Fransızca çevirisi ve apostili ve fotokopisi

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat tarihinden 3 ay önce başvuru yapmak gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri aracılığı ile randevu almak mümkündür.

FRANSA VİZE REDDİ

NEDENLERİ NEDİR?

Seyahat Belgelerinden Kaynaklı Fransa Vize Reddi

Seyahat Şartları Ve Seyahat Amacından Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Schengen Giriş Yasağından Kaynaklı Fransa Vize Reddi

Ekonomik Şartlardan Kaynaklı Fransa Vize Reddi

Schengen Vizesi Süresinden Kaynaklı Fransa Vizesi Reddi

Sağlık Sigortası Sebebiyle Fransa Vizesinin Reddedilmesi

İTİRAZ HAKKI

Vize reddi alan şahısların itiraz hakkı bulunmaktadır.

İTİRAZ ŞEKLİ

Dilekçe yazarak şahıslar vize reddi durumuna itirazda bulunabilirler.

ÜCRET İADESİ VAR MI?

Vize reddi durumlarında şahıslara ücret iadesi kesinlikle yapılmamaktadır.

FRANSA VİZE ÜCRETLERİ

Vize ücretleri şahısların her vize başvurusu için ayrı ödenmelidir. Aynı zamanda bu harç bedeli şahısların seyahat amacına ve seyahat süresine göre değişmektedir. Konsolosluk bu hususta net bilgi verecektir.

FRANSA KONSOLOSLUKLAR

İstanbul Başkonsolosluğu

Ankara Büyükelçiliği

İzmir Fahri Konsolosluğu

Antalya Fahri Konsolosluğu

Bursa Fahri Konsolosluğu

Edirne Fahri Konsolosluğu

İskenderun Fahri Konsolosluğu

 

 

 
 

Fransa Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

FRANSA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • DAVETİYE ;

- FRANSA ’da ziyaret edeceği kişiden yazı (telefon adres bilgileri ve kişinin kimlik fotokopisi Okunaklı) DAVETİYE 

  - Ticari Seyahatlerde Firma DAVETİYESİ MAİLİ

 

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan ) Var ise Eski Pasaportlarınız 

2. Biometrik Fotoğraf 2 Adet ( 3.5 mm 4.5mm Ebatında 4 Aydan Eski olmayan ) 

3. Schengen Başvuru Formu ( Firmamızca sağlanacak )

4. Yurt dışı Seyahat Sigortası 30.000 Euro Teminatlı Seyahatinden Birgün Önce Başlayan Seyahati Kapsayan (Firmamızca sağlanabilmektedir.)

5. Otel Konfirmasyonu 

6. Uçak Bileti

7. Kimlik Fotokopisi

8. Nüfus Müdürlüğünden veya E Devletten Alınmış NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ Aslı (Tam Vukuatlı Anne, Baba ,Kardeş , Eş Çocuk Ve YERLEŞİM YERİ Yazan YERLEŞİM YERİ görünmeyen belgelerde Muhtardan İKAMETGAH İLMUHABERİ alınması zorunludur.) E-Devletten Barkodlu da alınabilir.

10. Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri ) ÖNEMLİ !!!!!!

11. Gidecek Kişi 18 Yaşından Küçük ise MUVAFAKATNAME

 

 

 EK OLARAK BAŞVURU SAHİBİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN KENDİSİNE UYGUN EVRAK LİSTESİ HAZIRLANMALIDIR.


 FRANSA VİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

FRANSA VİZESİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  SGK İşe Giriş Bildirgesi• firma kaşeli ve imzalı.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve firma kaşeli, imzalı

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 FRANSA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

 FRANSA VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 FRANSA VİZESİ  KAMU PERSONELİ GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  Büyükelçilik Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum tarafından kaşeli, imzalı

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

FRANSA VİZESİ  FAİZ VE KİRA GELİRİ İLE GEÇİMLERİNİ SAĞLAYANLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

•    Kira kontratı fotokopisi•Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

•    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

•    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

•    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 

 FRANSA VİZESİ ÇİFTÇİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır aslı )

•    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

•    Tapu fotokopileri•Kira kontratları•Araç ruhsatları var ise

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 FRANSA VİZESİ  EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

SGK dan emekli olduğuna dair belge (Islak imzalı ve kaşeli) E•Devletten Barkodlu Bir şekilde de alınabilir.

Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı•kaşeli ve emekli cüzdanı).

Şahsın İsminin Göründüğü Şahsa Ait Son üç ay içerisinde Alınmış içerisinde Yeteri Kadar Bakiyesi Bulunan Bankadan Kaşeli ve Islak İmzalı BANKA 

 HESABI aslı ve Bankanın İmza sirküleri fotokopisi  ( Defter Karton Banka Hesap Dökümanları Kabul edilmemektedir )•Güncel istendiği için Randevudan 5 gün önceki süreç içerisinde alınmalıdır+Banka imza sirküleri fotokopisi

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı  soy adı açıkça yazmalıdır.

FRANSA VİZESİ  ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

Öğrenci Belgesi Aslı 3 aydan Eski Olmayan ( Okul Dönemi içerisinde Seyahat ediliyorise İzinlidir yazılı Belge ) • Islak İmzalı ve Kaşeli Olmalıdır.

•Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri Üstteki meslek grubuna göre ) ÖNEMLİ !!!!!!

•Sponsor  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, Sponsor olunan kişinin masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin

  telefon   numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

 

 

Fransa Vize Formu

Fransa:

 • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 • Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

* Fransa Büyükelçiliği Randevulu Parmak izi Sistemi Olması Sebebiyle Evrakların En Az 20 (Yirmi ) iş günü önce gönderilmesi gerekmektedir.Aksi Takdirde Sorumluluk Yolcuya Aittir.

Önemli Bilgi

Öneml Açıklama: 12 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOUKLARIN PARMAK İZİNE GELMELERİNE GEREK YOKTUR.RANDEVUYA ANNE VEYA BABA GELMESİ ZORUNLUDUR. YEŞİL,GRİ,DİPLOMATİK PASAPORT SAHİPLERİ 90 GÜNE KADAR VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLİRLER FİRMAMIZ TARAFINDA ALINAN VİZELERİ KONTROLÜ ÖNEMLE RİCA OLUNUR. ELÇİLİKLER VİZE BAŞVURUSUNDAN SONRA EK EVRAK VEYA AYNI EVRAKLARI TEKRAR TALEP ETME HAKKINI SAKLI TUTMAKTADIR.  EN SON VİZESİNİ AVUSTURYA,MACARİSTAN,ÇEK CUMHURİYETİNDEN ALAN MİSAFİRLER TEKRAR PARMAK İZİ VERMELİDİR.

İşlem Süres 4 İŞ GÜNÜDÜR (yoğun dönemlerde randevu nedeniyle uzun işlem süresi olabilmektedir)

Mersin Ticaret Odası Başvurularında V.İ.P İşlem için ; Dökümanlar Kısmındaki Formu Çıktı Alıp İmzalamalıdır.

- Mersin Ticaret Odasından Alınmış Yazı

- Antetli Kağıda Dilekçe

- Otel , Uçak Bileti , Seyahat Sağlık Sigortası

- Kimlik Fotokopisi

- Nüfus Kayıt Örneği

- Banka Hesabı Aslı Son Üç aylık Kaşeli Islak İmzalı Bankanın İmza Sirküleri Ekinde Olmalıdır.

* Fransa Büyükelçiliği Randevulu Parmak izi Sistemi Olması Sebebiyle Evrakların En Az 20 (Yirmi ) iş günü önce gönderilmesi gerekmektedir.Aksi Takdirde Sorumluluk Yolcuya Aittir.

* Fransa Büyükelçiliği Bölge Ayrımı Olması Sebebiyle Telefon ile Arayıp Teyit Alınmalıdır.

* Ek Belgeler İstenebilmektedir.

Büyük Elçlk PARİS CAD.NO 70 KAVAKLIDERE/ANKARA Tel: 0(312) 455 45 45 Fax: 0(312) 455 45 27 Web: www.ambafrance-tr.org

 

Konsolosluk İSTİKLAL CAD NO .8 TAKSİM/İSTANBUL  Tel: 0(212) 334 87 30 , 0(212) 334 87 36 Fax: 0(212) 334 87 27 Web: www.consulfrance-istanbul.org

 

Başvuru Bölgeler İSTANBUL TEMSİLCİLİĞİ AYDIN, BALIKESİR, BİLECİK, BURSA, ÇANAKKALE, DENİZLİ, EDİRNE,İ STANBUL, İZMİR, KIRKLARELİ, KOCAELİ, KÜTAHYA ,MANİSA, MUĞLA, SAKARYA, TEKİRDAĞ, UŞAK, YALOVA

ANKARA TEMSİLCİLİĞİ Adıyaman, Ayfon, Ağrı, Aksaray, Adana, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır,Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak