İrlanda Vizesi: 2023 Başvuru Şartları - Eraytur
İrlanda Vizesi

İrlanda Vizesi: 2023 Başvuru Şartları

Resmi adı ile İrlanda Cumhuriyeti olarak bilinen İrlanda’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gerekliliği bulunmaktadır. İrlanda, İngiltere’nin kuzeybatısında bulunan özerk bir ülkedir. Randevu sonrasında İrlanda vize başvuru doldurulmalı ve toplanan evraklar teslim edilmelidir. İrlanda vize başvuruları şahsi olarak veya bir ajans aracılığı ile yapılabilir. 

 

İrlanda Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

İrlanda’ya gidebilmek için ülkemizden herhangi bir pasaport türünün ayrıcalığı bulunmamaktadır. Yeşil gri, bordo ve siyah pasaportlarında vize başvurusu yapması gerekmektedir.  Bu ülke, Türk vatandaşlarına herhangi bir şekilde bir vize muafiyeti uygulamamaktadır. 

İrlanda Vize İstiyor Mu?

İrlanda ülkesi de diğer birçok ülke gibi vize talebi içerisinde bulunmaktadır. İrlanda vizesi ise sadece İrlanda ülkesinin sınırları içerisinde kullanılabilen bir vizedir. Ülke içerisine giriş ve çıkış şartları, her ülkenin siyasi yapısından dolayı farklı kriterlere sahiptir.

 Bu nedenden dolayı özerk olmayı seçmişlerdir. Başvuru merkezleri aracılığı ile işlemleri kabul eden İrlanda, kişinin vize başvurusu için seyahat içeriğine, kategorisine ve seyahat amacına göre değişkenlikler göstererek, farklı süreler ile vize vermektedirler. 11 farklı türde mevcut olan İrlanda vize başvuruları, kişi için en doğru başvuru kategorisine göre karar vermektedir. Belirtmekte fayda vardır ki; yapılmış olan pek çok vize başvurusu, taraflara yanlış kategoride iletildiği için olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. İrlanda vize ücreti ise 185 Euro’dur.

İrlanda Vize Merkezi

İrlanda ülkesine ait vize merkezleri, kişinin adı altında başvuru yapmasından dolayı, kişilere hizmet sunan bir merkezdir. Bu adımda ilk olarak uzman bir vize kadrosuna sahip İrlanda vize danışmanları sayesinde, kişiye en uygun başvuru kategorisi seçilerek süreç içerisinde izlemesi adına bir yol haritası oluşturmaktadır. Bu süreç içerisinde başvurulan kategori adına doğru ve uygun olan evrakların hazırlanması tamam olduğunda, operasyon bölümleri tarafınca teslim alınmaktadır.

Bu evraklar ışında ise kişi, online İrlanda vize formunu İngilizce dilinde doldurmak zorundadır. Ancak taraflara sunulan evrakların içerisindeki bilgilerin kesinlikle birbiri ile uyumlu olması ve eksik ya da hatalı bilgiler yer almaması gerekmektedir.

Aksi halde başvuru sürecinin değerlendirilmesinde kişi, olumsuz bir geri dönüt ile karışılabilmektedir. Online formlar, evrak kontrol listeleri, kişinin kategorisine uygun olarak hazırlanmış belgeler neticesinde pasaportta eklenerek İrlanda vize başvuru dosyasının hazır bir halde getirilmesi gerektir.

 İrlanda ülkesinin vizesi adına yapılan başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli huşulardan bir tanesi ise başvuru için hazırlanan evrakların taraflarca istenilen bir düzeyde, formatta ve gerekli görülmesi halinde ise onaylı tercümesi yapılmış evraklar ile taraflara ibraz edilmelidir. Ancak bu ince detaylara dikkat edilmez ise, başvuru merkezi tarafınca dosya işleme alınmamaktadır.

Bunun yanı sıra İrlanda vize başvurularında parmak izi alınmamaktadır. Bu nedenden dolayı vize merkezleri kişiden alacağı vize başvurusunun vekalet formu ile başvuru merkezine kadar gidilmeden kişinin adına başvuru yapabilmektedir. Bunun akabinde de kişi, yaşayabileceği zaman kaybından korunmaktadır.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkartılmış olup, vizenin işlenebilir olması adına en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Eski ve yıpranmamış bir pasaport olmasına da dikkat edilmelidir. Pasaport, seyahat bitiminde itibaren devamlılık açısında en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Kimlik: Kişinin kimliğinin ön ve ar yüzünün net bir şekilde fotokopisi eklenmelidir.
 • İrlanda Vize Başvuru Formu: Eksiksiz ve birbiri ile tutarlı form olması gerekmektedir. Ayrıca kişi tarafından da ıslak imzalı olması gerekmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik olarak çektirilmiş güncel, en eski 6 ay içerisinde çektirilmiş olmasına gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Sigorta, ulusal olmalıdır ve tüm ülkeleri bünyesinde barındırmalıdır.
 • Banka Hesap Hareketleri: Kişinin son 3 ayını kapsaması şartı ile banka hesap döküm belgesinin banka tarafından onaylı, kaşeli ve ıslak imzalı bir şeklindeki belgesi de dosya içerisine eklenmelidir.
 • Vize Başvuru Dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından seyahat amacını ve nedenini belirten net bir belge olmalıdır.
İrlanda vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/irlanda-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İrlanda Vizesi Ücreti

Vize Bedeli
İrlanda Turistik Vize 185 Euro
İrlanda Ticari Vize 185 Euro
İrlanda Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 185 Euro
İrlanda Transit Vizesi 185 Euro
İrlanda Şoför Vizesi 185 Euro
İrlanda Öğrenci Vizesi 185 Euro
İrlanda Çalışma Vizesi 200 Euro
İrlanda vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/irlanda-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda vizesine olabilmek için şu belgelere sahip olmanız şarttır:

Pasaport

Vize başvurusunda bulunmak için öncelikle geçerli bir pasaportunuzun olması yeterli değildir.  Geçerli pasaportunuzun en az seyahat tarihimiz bittikten sonraki 3 ayda geçerliliğini koruması gerekliliği bulunmaktadır.  Öte yandan 10 yıldan eski pasaportlar başvuruda kabul edilmemektedir. 

İrlanda Vize Evrakları 2022 Başvuru Formu ve Taahhütname

Bu form İnternet ortamında eksiksiz ve tutarlı bir şekilde doldurulmalı ve İrlanda Başkonsolosluğu’na teslim edilmelidir.  Özellikle formdaki bilgilerin doğru olmasına mutlaka özen göstermeniz gerekir.

İrlanda Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe (Talep Dilekçesi)

İrlanda’ya gitme gerekçenizi anlatan ve elinizdeki belgelerin amacını açıklayan detaylı dilekçeyi İrlanda’nın resmi dilinde yazmanız gereklidir.  Bu dilekçede seyahatinizin tüm detayları başka ülkelere gidecekseniz o ülkede ne kadar ve nerede kalacağınıza dair ufak detayların da belirtilmesi gereklidir.  Resmi bir dilde yazılmalı ve İrlanda Başkonsolosluğu’na hitaben olmalıdır. 

Farklı durumlarda İrlanda vizesi için farklı dilekçeler yazılması gereklidir.  Vize başvurusunda bulunacak kişi eğer;

Emekli ise, emekliliğinin ispatını sağlamalı ve vize başvuru belgeleri arasına bunu eklemelidir.  Kişinin şahsi bilgilerinin de vize başvuru evrakları arasında yer alması gereklidir.

Herhangi bir kurumda veya şirkette çalışıyorsa bağlı bulunduğu şirketten alacağı antetli kâğıda, o şirkette çalıştığına dair bir ibare ekletmeli, bunu şirketin gerekli departmanından kaşelettirmeli ve imzalattırmalıdır. Bu belgede şirketin çalışanının o tarihler arasında izinli olduğu ve şirketin seyahatten haberdar olduğu bilgisi ve seyahatin hangi amaçla gerçekleştirileceğini belirten ifadeler yer almalıdır.

Kişi eğer işveren ise şirketin yine antetli kağıdına gerekli bilgileri eklemeli ve seyahate dair bütün ayrıntıları belirtmelidir. Seyahatin amacını, nerede ne kadar kalınacağını belirten, eğer varsa diğer ülkelere gidilecek yerdeki kalınacak bilgileri ve nasıl gidileceğine dair belgeleri değişen bir detaylı dilekçe hazırlanmalıdır.

İrlanda kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/irlanda-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İrlanda vize evrakları arasına nüfus cüzdanınızın bir kopyası eklenmelidir. Nüfus cüzdanınızın üzerinde T.C. kimlik numarası yazma ve fotoğrafınız bulunmalı,  nüfus cüzdanınızda T.C. kimlik numaranız daktilo ile yazılmış olmamalıdır.  Ayrıca T.C. kimlik kartınızla yapacağınız başvurular da geçerli olacaktır.

​2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Uluslararası otoritelerin belirlediği şekilde 35×45 milimetre boyutlarında, beyaz fonlu, herhangi bir mimik bulunmayan ve herhangi bir şekilde bir aksesuar bulundurmadığınız, Photoshop işlemi görmemiş 2 adet fotoğrafı, belgeler arasına eklemeniz gerekir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus müdürlüklerinden veya e-Devlet’ten barkodlu olarak ailenizin üyelerinin bütün bilgilerini içeren bir Vukuatlı nüfus kayıt örneği almanız gerekir. 

Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu (İrlanda Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

İrlanda’ya Gideceğiniz uçağın PNR numarası ile birlikte rezervasyon bilgilerini Belgeler arasında eklemeniz gereklidir.  bunu yaparken özellikle gidiş dönüş uçak bileti almanız önem arz etmektedir. 

Otel Rezervasyonu (İrlanda Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

İrlanda’da kalacağınız otel tarafından resmi olarak onaylanmış rezervasyon bilgileri başvuru evrakları arasına koyulmalıdır.  Detaylı olarak hangi gün ve hangi tarihler arasında kalacağını yapmış olduğunuz ödemenin dekontu da eklenmelidir. 

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi 

30.000 Euro’luk Seyahat sigortanızı başınıza gelecek herhangi bir hastalık vefat veya yakınınızın vefatı gibi durumları karşılaması için muhakkak yaptırmanız gerekmektedir. 

Finansal Belgeler

Gelir ve giderinizi ispatlayacak aktif banka hesabınızın son 3 aylık dökümünü başvurmadan önce en geç bir haftayı kapsamayacak şekilde başvuru belgeleri arasında eklemeniz gerekmektedir.  Öğrenci veya işsiz kimselerin sponsorları ve sponsorlar tarafından ıslak imzalanmış bir sponsor dilekçesi de başvuru evrakları arasına mutlaka eklenmelidir.

İrlanda Vize Başvuru Formu

İrlanda, vize başvurularınıwww.visas.inis.gov.ie  adresinden  almaktadır.  Bu sebeple vize başvuru işlemlerini başlatmadan önce buradan başvuru formunu doldurmanız gereklidir.  buradaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra Başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.  unutulmamalıdır ki sürekli olarak kullandığınız mail adresinizi kayıt olurken kullanmanız gidişatı takip etmek için daha faydalı olacaktır.

18 yaşından küçük olan bireylerin vize başvuru formu yasal vasi tarafından anne-babası tarafından imzalanmalıdır. Vize başvurusu esnasında bu kişi de orada bulunmalıdır.  Eğer, bir boşanma durumu söz konusu ise ebeveynlerden hangisinin yasal koruması altında, yani velayetine sahip olduğunun belgelenmesi gereklidir. 

İrlanda vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/irlanda-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İrlanda Vize Randevusu

İrlanda’ya vize için başvururken, Ankara İstanbul ve İzmir’deki vize başvuru merkezlerinden işlemlerinizi yapacaksanız herhangi bir randevu almanıza gerek yoktur. Doğrudan vize başvuru merkezine giderek tamamlamış olduğunuz belgeleri teslim edebilirsiniz. 

İrlanda Vize Ücreti Ne Kadar?

İrlanda başvuru ücreti, başvurulan vizeden vizeye değişmektedir.  Bu sebepten net ücret vermek mümkün değildir.  Kısa dönem ve uzun dönem vize başvurularına göre farklı fiyatlar bulunmaktadır.  Eğer ek hizmet talep edilirse bu ek hizmetlerde vize başvuru ücretini eklenmektedir. 

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvurduğunuz vizenin türüne göre İrlanda vizesinin kaç günde çıkacağı değişkendir.  Fakat İrlanda vizesi ortalama olarak 25 günde çıkmaktadır.  Daha geç çıkması veya erken çıkması iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir.  Vizenin elinize geç ulaşması reddedildiği anlamına gelmemekle birlikte, erken haberdar olmanız da kabul edildiğiniz anlamına gelmemektedir.

İrlanda Vize Türleri Hangileri?

Seyahat edecek kişiler için farklı kategorilerde vizeler bulunmaktadır.  Başvuru yapmak istediğiniz vize türüne göre hareket etmeli ve doğru vize türüne başvurmanız gerekmektedir.  İrlanda için alabileceğiniz vize türleri şunlardır: 

 • Turist / Gezgin vizesi
 • İş/Ticaret vizesi
 •  Staj vizesi
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Konferans ve Seminer vizesi
 • Gemici vizesi
 • Performans yahut Turnuva vizesi
 • (Genellikle) Dil okulları için Eğitim Vizesi (90 günden az)
 • Medikal tedavi vizesi

İrlanda Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 İrlanda için vize başvurusunda bulunurken şunları dikkat ediniz: 

 • İrlanda vize başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken noktalardan en önemlisi fotoğrafı standartlara uygun olmasıdır. Bu şekilde aksesuar içermemeli ve bir fotoşop işleminden geçmemelidir.
 • Öte yandan başvuru formu mutlaka İngilizce olmalıdır.  Herhangi başka bir dilde yazmanız asla tavsiye edilmemektedir. 
 • Vize başvurusu yaparken pasaportunuzda ki fotoğraf ile güncel görüntünüze benziyor olmasına özen göstermelisiniz.
 • Pasaportunuz ve vize başvurusu esnasında kullandığınız imzaların aynı olması gerektiğini unutmayınız.
 • Seyahatinizin amacını detayları ile belirtin ve herhangi bir yalan veya yanlış beyanda bulunmayınız.
 • İrlanda, vize başvuru formunu internet üzerinden kabul ettiği için öncelikle başvuru formunu doldurmuş olmanız gerekmektedir.  Form doldururken yalan veya yanlış beyanda bulunmamanız gerekir.
İrlanda vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/irlanda-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

 

İrlanda Vizesi S.S.S.

 

Irlanda aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar?
Vize başvurularına dair yasal süre 4 haftadır. Söz konusu aile birleşiminde bu süre 4 haftayı geçebilir.
Irlanda için vize gerekli mi?
Evet, İrlanda ile Türkiye arasında vize muafiyeti durumu bulunmamaktadır. Bu yüzden bu ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşların vize alması şarttır.
Irlanda öğrenci vizesi nasıl alınır?
Güncel pasaport, eğitim ve özlük belgelerinin eksiksiz ibrazına geçmelisiniz. İrlanda’da bulunan eğitim kurumundan da onay belgesinin alınması gerekir.
Irlanda vatandaşı nasıl olunur?
18 yaşını doldurmuş olanlar vatandaşlık adına oturum izni ya da evlilik gibi hususlar üzerine başvurularını iletmelidir.
Irlanda vizesi almak kolay mı?
İrlanda vizesi belgelerin derlenmesinde ve başvuru formunun doldurulmasında bir sorun yoksa sıkıntısız bir şekilde tarafınıza iletilecektir.
Irlanda vizesi almak zor mu?
İrlanda seyahatlerinde vize rejimi uygulansa da şartlar zorlayıcı olmadığı için kısa sürede başvurunuz sonuçlanır. Şartlar sağlandığı takdirde İrlanda vizesi almak zor olmamaktadır.
Irlanda vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?
Vize başvurularınız sırasında hesap dökümünüz talep edilir ve içerisinde en az 5000 TL olacak şekilde paranın bulunması dikkate alınır.
Irlandaya Schengen ile girilir mi?
Schengen ülkeleri arasında yer almadığı için İrlanda vizesi alarak ülkeye seyahat etmeniz gerekir. Schengen vizesi İrlanda’da geçerli olmayıp bu nedenle İrlanda vizesi alınması gerekmektedir.
Irlandaya Vize nasıl alınır?
İrlanda’ya vize almak istiyorsanız bu durumda evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Alacağınız vizeye bağlı olarak evraklar değişim gösterir. Sonrasında konsolosluğa başvuru yapılmalıdır. İrlanda Schengen kapsamında değildir. İrlanda vizesi sadece konsolosluklar üzerinden randevu ile tamamlanabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×