Etiyopya Vizesi: 2023 Kimler Vize Almalı - Eraytur
Etiyopya Vizesi

Etiyopya Vizesi: 2023 Kimler Vize Almalı

Etiyopya Konsolosluğu vizesi 2022 yılında nasıl alınır?, Etiyopya E vize başvuru şartları ve vize ücretlerine dair en güncel bilgiler paylaşılmaktadır.

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Doğu Afrika’daki Afrika Boynuzu’nda yer alan bir ülkedir. Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ile komşu olan ülkenin başkenti “Yeni Çiçek” anlamındaki Addis Ababa’dır. 1.104.300 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan ülke Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesidir. 110 milyona yaklaşan nüfusuyla Etiyopya, 1945 yılında Birleşmiş Milletlere üye olan ilk bağımsız Afrika ülkesi olmuştur.1993 yılında Eritre’nin Etiyopya’dan ayrılmasıyla Kızıldeniz’le olan kıyı hattı ortadan kalkmış, ülke kara devletine dönüşmüştür.

 

Etiyopya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Etiyopya etnik kökene dayalı 9 bölgeye ayrılmıştır. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken ülke, iş imkanları açısından da iş insanlarının cazibe noktası olmaktadır. Afrika’ya son zamanlarda iş dünyasının çok çeşitli firmaları ilgi göstermekte ve yeni yatırımlarda bulunmaktadır.

Etiyopya Vize Koşulları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Etiyopya seyahatleri için Etiyopya vizesi almak zorundadır. Sadece Diplomatik Pasaport sahipleri 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaftır. Vize başvuruları doğrudan Etiyopya Büyükelçiliği’ne ve vize başvuru merkezlerine yapılabilir. Turistik amaçla seyahat yapacak kişiler e-vize sistemi üzerinden başvurularını kolayca yapabilmektedirler. E-vize Etiyopya Göç ve Vatandaşlık İşleri tarafından online olarak işlenir. Onaylanan vizeler e-mail adresine gönderilir, vize başkent Addis Ababa sınırları içine girildiğinde pasaporta işlenir.

Talep edilen vize türünde başvuru sahipleri gerekli evrak listelerini başvuru merkezlerinden elde edebilir, bu evrakları kargo veya kurye yoluyla merkezlere iletebilir. Vize işlemleri başvuru sahibinin adına yapılır. Vize onaylandıktan sonra vizeli pasaportlar vize başvuru sahibinin adresine kargo veya kurye aracılığı ile iletilir.

Etiyopya Vize Türleri

Etiyopya vize türleri Türk vatandaşları açısından seyahat amaçlarına göre belirlenir. Vizeler tek girişli ya da çok girişli olabilir. Vizeler ülkede kalış süresine göre 30 günlük ya da 90 günlük olarak verilmektedir.

Türk vatandaşları için Etiyopya vize türleri şunlardır:

 • Turistik vizeler
 • Ticari vizeler
 • Özel amaçlı vizeler

Bu vize türlerine başvurmak isteyenler vize türüne göre gerekli evrakları tamamlayarak vize başvuru merkezlerine bu belgelerini iletebilirler.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya vizesi için yetkililere ibraz edilen belgeler eksiksiz ve hatasız olmalıdır. Evraklar Etiyopya Büyükelçiliği tarafından talep edilir ve vize başvuru merkezleri aracılığıyla ya da şahsen Büyükelçiliğe iletilir.

Vize türlerine göre Etiyopya Vizesi için gereken evraklar şunlardır:

E-Vize için istenen belgeler;

 • Renkli olarak taranmış, 6 ay geçerliliği bulunan pasaport sureti
 • Renkli taranmış nüfus cüzdan ya da kimlik kartı sureti
 • Biyometrik fotoğraf renkli olarak taranmalıdır.
 • Vize ücretinin ödendiğini gösteren banka dekontu
 • Yabancı pasaport sahipleri için renkli olarak taranmış Oturum İzin Belgesi

Turistik seyahatte bulunacaklar e-vize hizmetinden yararlanabilir. Vize başvuru merkezlerinde turistik seyahatler için istenen belgeler şunlardır:

 • Pasaport- 6 ay geçerliliği bulunan pasaportun en az 2 boş sayfası olmalıdır. Renkli fotokopisi çekilmelidir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf- Son 6 ay içinde çekilmiş, 35mmx45mm boyutlarında beyaz arka fonlu fotoğraflar başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Kimlik belgeleri-Nüfus cüzdanı veya kimlik kartının önlü arkalı fotokopileri renkli olarak çekilmelidir.
 • Vize başvuru formu- Etiyopya konsolosluğu tarafından hazırlanan form ıslak imza ile imzalanmalı ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Başvuru formu Etiyopya Ankara Elçiliği tarafından onaylanır.
 • Vize talep dilekçesi- Seyahat amacını, seyahat tarihlerini ve masrafların nasıl karşılanacağını dillendiren vize talep dilekçesi Etiyopya Elçiliği’ne hitaben yazılır.
 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları- Uçak biletleri, otel rezervasyonları belgelenmelidir.
 • Banka Hesap Bilgileri- Yeterli bakiyesi olan banka hesap dokümanları bankanın yetkilileri tarafından onaylanmalıdır.
 • Sağlık sigortası- Uluslararası geçerliliği olan sağlık sigortası vize başvuru merkezlerinde düzenlenebilir.
 • Uluslararası Aşı Kartı- Etiyopya seyahatinden önce Hepatit A-B, Tifo, Difteri, Tetanos, Kolera aşılarının yapılması tavsiye edilmektedir.

Etiyopya Ticari Vize İçin İstenen Belgeler

Etiyopya’ya ticari seyahatte bulunmak isteyen kişiler turistik vize talep edenlerin tamamladığı belgelere ek olarak bazı evraklar hazırlamak durumundadır. Ticari vize için gerekli evraklar şunlardır:

 • Etiyopya’da bulunan şirketin yetkilileri tarafından şirketin antetli kağıdına yazılmış vize talep dilekçesi
 • Etiyopya’da bulunan şirketin yetkilileri tarafından hazırlanmış şirketin antetli kağıdına yazılmış davet mektubu
 • Vize talep eden şirket sahibinin kişisel bilgilerinin yanı sıra şirket bilgileri, vergi levhası, imza sirküleri, ticari faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, ticari oda kaydı, şirket banka hesabının banka yetkilileri tarafından onaylı hesap dökümleri
 • Şirket çalışanlarının SGK hizmet ve tescil belgesi, işe giriş bildirgesi, 3 aylık maaş bordrolarının fotokopisi, görev ve izin belgeleri
 • Seyahat bir sponsor tarafından finanse ediliyorsa sponsor kurumun ya da kişinin bilgileri, mali belgeleri
Etiyopya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/etiyopya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiyopya Vize Başvuru Formu

Etiyopya vize başvurularında mutlaka doldurulması gereken vize başvuru formu Etiyopya Büyükelçiliği tarafından vize başvurusu yapan kişinin kişisel bilgilerini toplamak için hazırlanmış bir başvuru formudur. Kimlik bilgileri, seyahat amacı ve tarihleri, mali durum bilgileri hakkında sorulardan oluşan vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulur, mutlaka bir çıktısı alınarak imzalanmalı ve içerdiği bilgiler doğru olmalıdır. E-vize başvurularında form elektronik ortamda doldurulur.

Etiyopya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/etiyopya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz..

Etiyopya Vize Randevusu

Etiyopya vize randevusu vize başvuru merkezleri tarafından alınır ve Büyükelçilik binasında gerçekleştirilir. Gerekirse vize yetkilileri vize başvurusunda bulunan kişiyle bir mülakat gerçekleştirir. Vize randevusu Büyükelçiliğe şahsen başvurularak da alınabilir, ancak vize başvuru merkezlerinin uzmanlığında yapılan vize başvuru işlemleri eksiksiz ve hatasız olacağından tercih edilmelidir.

E-vize uygulamasında vize elektronik ortamda sağlanır ve vize başvurusu yapan kişinin e-mail adresine ortalama 3 günde teslim edilir. Bu elektronik vize ülkenin başkentine giriş yapıldığında gümrük görevlilerince pasaporta işlenir.

Etiyopya Vize Ücretleri

Etiyopya vize ücretleri vize türlerine ve vizenin geçerli olduğu süreye göre değişmektedir. Vize ücretleri zaman zaman güncellenmektedir, bu yüzden güncel vize ücretlerine başvuru merkezlerinden ulaşılabilir. Vize başvuru merkezindeki ücretler konsolosluk harçlarına eklenmelidir. Ek hizmetlerden ek ücretler talep edilmektedir.

2020 yılı için Etiyopya vize ücretleri 30 günlük vize süresi için 75 USD (Amerikan Doları), 90 günlük vize süresi için 100 USD olarak belirlenmiştir. Vize başvurusu reddedilse bile vize ücretleri geri iade edilmez. Vize başvuru merkezindeki hizmet bedelleri bu bedellere eklenmelidir. Güncel kur hareketleri vize ücretlerinin Türk Lirası bazında sürekli değişmesine neden olmaktadır.

Etiyopya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/etiyopya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Etiyopya seyahatlerinde Türk vatandaşlarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Vize başvurusu yaparken ve yaptıktan sonra bu noktalar dikkatlice gözden geçirilmelidir. Etiyopya seyahatleri bilinmesi gerekenler şöyledir:

 • Seyahatler öncesinde aşıların tamamlanması çok önemlidir. Hepatit A-B, Kolera, Tetanoz, Tifo, Difteri, Sarıhumma aşıları tamamlanmalıdır. Etiyopya bölgesinden sağlık bilgilerine Sağlık Bakanlığının Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünün yönergelerinden ulaşmak mümkündür.
 • Seyahatlerinde vize süresini geçen kişiler her 15 gün için ücret öderler.
 • Etiyopya’ya giren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 3.000 USD ibraz etmek durumundadır. Ülkeden çıkış yapılırken de 3.000 USD fazla bir meblağ bulundurulamaz. Bu meblağlar dışındaki bir mal varlığı seyahat eden kişinin yanında ise bu paranın yasal yollardan elde edildiğini gösteren belgeler ibraz edilmek durumundadır.
 • Etiyopya’da karaborsada döviz bozdurmak ve satın almak yasaktır. Döviz işlemleri yetkili döviz bürolarında yapılabilir.
 • Yabancı uyruklu kişiler Etiyopya’ya giriş çıkışlarında 200 Etiyopya Birri miktarından daha fazlasını yanlarında bulunduramaz.
Etiyopya vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/etiyopya-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Etiyopya vizesi gerekli evraklar nelerdir?

Etiyopya vizesi için gerekli evraklar pasaport ön yüzü kopyası ve vize formundan oluşup vize alındıktan sonra bir takım evrakları yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.https://www.eraytur.com/etiyopya-vize/ adresinden bunlara ulaşabilirsiniz.
 
 

Etiyopya Vizesi S.S.S.

 

Ethiopia vize istiyor mu?
Etiyopya seyahatlerine dair siyah pasaport sahipleri vizeden muaf kabul edilir. Diğerleri için de vize uygulamalarına yer verilir.
Etiyopya e-vize başvurusu nasıl yapılır?
Etiyopya için e- vize başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle SAE uygulamasına kayıtlı olan bir hava yolu şirketi ile ulaşım sağlaması gerekmektedir. Aksi takdirde e-vize uygulaması geçerli olmayacaktır. Sistem taraması sayesinde evraklar buraya kayıt edilerek yani taratılarak vize başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir.
Etiyopya e-vize nasıl alınır?
Etiyopya e-vize uygulaması ile gerekli olan evrakları taratarak sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Ayrıca SAE sitemine kayıtlı olan hava yolları ile yolculuk için geçerli olan bir vize uygulamasıdır.
Etiyopya vizeli mi?
Etiyopya vize istemektedir bu nedenle başvuru yapılmalıdır.
Etiyopya vizesi nasıl alınır?
Ankara ve İstanbul’da yer alan Etiyopya Konsoloslukları üzerinden vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak son zamanlarda e-vize güncellemesi de gelmiştir. Vize talep adımlarında başvuru formunun eksiksiz doldurulmasına dikkat etmelisiniz. Başvuru formunun içeriği başvuru yapacağınız vizeye göre değişim arz eder. Yetkili merkezlere ya da konsolosluğa yapılan şahsen başvurular üzerine birkaç iş gününe kadar vizeye yanıt verilir. Etiyopya vizesi almak için vize başvuru formunu doldurmanız ve konsolosluktan randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde gerekli evrakları vize merkezine teslim etmeniz ardından vize ücretini ödeyerek başvuru yapabilirsiniz.
Etiyopya vizesi ne kadar sürede çıkar?
Etiyopya vizesi almak için ortalama 5 gün kadar beklemeniz gerekir. 4 haftalık zaman zarfında vizenin olumlu ya da olumsuz yanıtlandığına ilişkin tarafınıza bilgi verilir. Kısa süreli olan vizeler için ortalama 3 – 5 iş gününe yer verilir ve eksiksiz belgelere karşı olumlu yönde sonuç alınır. Etiyopya vize başvurusunun açıklanma süresi başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik gösterir. Vize sonuçları ortalama 5 iş günü içerisinde açıklanır.
Etiyopya ya nasıl gidilir?
Tek girişli vize sahibi olan T.C. vatandaşları havayolları üzerinden direkt sefer seçeneği ile seyahat edebilir.
Etiyopya ya vize var mı?
Yeşil, bordo ve gri pasaportlar için vize uygulamalarına geçilir. Söz konusu siyah pasaport sahipleri ise 90 gün muaf kabul edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×