Etiyopya Vize Evrakları: Gerekli Belgeler [2023] - Eraytur
Etiyopya Vizesi

Etiyopya Vize Evrakları: Gerekli Belgeler [2023]

 

Etiyopya Doğu Afrika’nın en büyük ülkelerinden biridir. Bu ülkeye turistik ve ticari seyahatte bulunmak isteyen Türkiye vatandaşları vize almak durumundadır. Sadece diplomatik pasaport sahipleri 90 günden az seyahatlerinde vize almak zorunda değildir. Türk vatandaşları için sınır kapılarında vize alma uygulaması yoktur. 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren Etiyopya vize başvurusu için E-vize alınmak zorundadır. Etiyopya vize evrakları taranmış halde hazırlanarak sisteme yüklenir ve vize başvurusu tamamlanır. E-vize sahipleri ülkeye sadece Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanından giriş yapabilmektedir.

Etiyopya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Etiyopya E-Vize Evrakları

Etiyopya turistik vize başvurularında sadece e-vize uygulamasından başvuru kabul etmektedir. Başvuru sahipleri tüm işlemlerini online olarak yetkili vize başvuru merkezlerinden veya doğrudan Etiyopya Büyükelçiliği sitesinden yapabilmektedir. Etiyopya e-vizesi Etiyopya vize evrakları taranmış olarak siteme yüklendikten sonra olumlu sonuç alınırsa Etiyopya Göç ve Vatandaşlık İşleri tarafından online olarak işlenir.

E-Vize için sisteme yüklenmesi gereken evraklar şunlardır:

 • Pasaport- Renkli olarak taranmış ve 6 ay geçerlilik süresi bulunan kişisel bilgilerin yer aldığı pasaport sayfası sisteme yüklenmelidir.
 • Nüfus Cüzdan Sureti- Kimlik kartı ya da nüfus cüzdan sureti renkli olarak taranmalıdır.
 • Vize ücreti banka dekontu- Vize ücretinin ödendiğini gösteren banka dekontu sisteme yüklenmelidir.
 • Biyometrik Fotoğraf- Renkli taranan biyometrik fotoğraf güncel olmalıdır.
 • Oturum izin belgesi- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler oturum belgelerini renkli olarak taramalıdır. Yabancı pasaport sahipleri için geçerlidir.
 • Etiyopya Vize Bilgi FormuTürkçe veya İngilizce doldurulan form indirilip doldurulmalıdır.

Etiyopya e-vize işlem süresi 3 iş günüdür, resmi tatil günleri bu süre içinde değildir.

Etiyopya Ticari Vize Evrakları

Etiyopya ticari vizesi almak isteyen şirket sahipleri ve çalışanlar mutlaka Etiyopya’daki şirket tarafından davetiye ile ülkeye davet edilmelidir. Etiyopya Büyükelçiliği bu başvuruları 7 iş günü içerisinde değerlendirmektedir. Ticari vize başvuru sahipler Etiyopya Vize Evrakları hazırlayarak vize başvuru merkezlerinden vize başvuru işlemlerini yapabilirler.

Etiyopya Ticari Vize Evrakları şunlardır:

 • Vize talep dilekçesi- Etiyopya’daki şirketin sahibi tarafından Etiyopya Büyükelçiliğine hitaben yazılmış İngilizce dilekçe imzalı, kaşeli olmalı, şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır.
 • Pasaport- Etiyopya seyahatinden sonra 6 ay geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf-  Güncel olarak çekilmiş, beyaz arka fona sahip biyometrik fotoğraflar 4.5×6 cm boyutlarında olmalıdır.
 • Davetiye- Etiyopya’daki işveren tarafından şirketinin antetli kağıdına yazılan davetiye şirket bilgilerini içerir ve ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonları Etiyopya’ya uçakla gidecek kişiler uçuş bilgilerini ve biletlerini sunmalıdır, otel rezervasyonları da belgelendirilmelidir.

Etiyopya Vizesi Önemli Notlar 2022

Etiyopya Vize İstiyor Mu?

Etiyopya ülkesi, T.C. vatandaşlarından vize talep eden ülkeler arasında bulunmaktadır. Etiyopya’da kapı vizesi uygulamasının bulunmamasından kaynaklanarak seyahat başlamadan hemen önce vize işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Bordo, yeşil ve gri pasaporta sahip olan vatandaşlardan vize sahibi olmaları taraflarca talep edilmektedir. Ancak diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar ise 90 günü aşmayacak bir şekilde vize başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Etiyopya Vize İşlemleri

Etiyopya seyahatini gerçekleştirecek olan kişiler, vize için yapılacak başvuru işlemlerinin doğrudan Büyükelçilik ya da bu konuda yetkilendirilmiş vize merkezleri tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Turistik bir neden ile seyahat gerçekleştirecek olan bireyler tarafından Etiyopya gezisi, başvuru için e-vize sistemi üzerinden de yapabilme imkanına sahiptir.

Vize merkezlerinin aracılığı ile gerçekleştirilecek olan Etiyopya vize başvurularında, talep edilen önemli evrak ya da belgelerin yetkilendirilmiş olan kuruma iletilmesi halinde başvuru işlemleri başlamaktadır. Etiyopya vize yetkilileri, kişinin evraklarını başvuru işlemine hazır bir halde getirerek herhangi bir eksiklik ya da hata tespiti halinde kişinin tarafına iletişime geçerek başvuru işleminin en doğru ve taleplere uygun bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Etiyopya vize işlemleri bizzat şahsi bir şekilde zorunluluk olmaksızın kurum ile iletişime geçerekten işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Böylece başvuru süreci kapsamında işlemler takip edilebilir ve prosedüre uygun olaraktan tamamlanmaktadır.

Etiyopya Vizesinin Sonuçlanma Süresi Ne Kadar Sürmektedir?

Etiyopya vizesinin başvuru işlemi 3 iş günü içerisinde Büyükelçilik tarafınca değerlendirmeye alınarak sonuç bulmaktadır. Başvuru işlemleri ise konsolosluğun ve yahut resmî tatile/tatillere denk gelmesi sonucunda bu belirtilen gün sayısında değişiklikler meydana gelmektedir.

Planlanan seyahat ile ilgili herhangi bir sorun yaşamam için kişinin başvuru yaptığı işlemlerin belirtilen Etiyopya’ya yapılacak olan seyahat tarihinin en az 20 gün kadar öncesinden gerçekleştirilmiş olması büyük bir önem arz etmektedir.

Etiyopya ülkesi için başvurulan vize hakkında doldurulması gereken Etiyopya vizesinin başvuru formunun içeriğinde belirtilen seyahat tarihlerinin uygun olarak tahsis edilmesi gerekmektedir. Yapılan başvuru tarihinin seyahat planı ile doğrudan ilişkili olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra başvuru yapılacak tarihin seyahat tarihine uyumlu ve resmî tatiller de göz önünde bulundurularak gerçekleşmesi seyahat planı adına herhangi bir sorun teşkil etmemesi için önem arz eden konuların arasında yer almaktadır.

Etiyopya E-Vize İşlemi Nedir?Etiyopya ülkesi, T.C. vatandaşlarının turistik vize başvurularını e-vize üzerinden de kabul etmektedir. Başvuruda bulunacak olan şahıslar başvuru işlemlerini e-vize sitemi üzerinden online bir şekilde gerçekleştirerek, yetki sahibi olan vize başvuru merkezleri aracılığı ile ya da doğrudan Büyükelçilik ile iletişim kurabilirler. Etiyopya e-vizesi bu işler ile yetkilendirilmiş ya da yetki sahibi olan taraflardan rahatlık ile gerçekleştirebilmektedir.

E-vize başvurusunda bulunan ve başvurusu onay alan kişilerin vizeleri, başvuru aşamalarında belirtilen evrakların online olarak ibraz edilmesini talep etmektedir.

Etiyopya Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Renkli bir şekilde taranmış, pasaportun süresi dönüş tarihinden 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Renkli bir şekilde taranmış olan Nüfus Cüzdanı sureti.
 • Renkli olarak taranmış, istenilen güncellikte 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Vize başvuru işlemlerine ait ödenen bankanın dekontu. (120 USD)
 • Renkli olarak taranmış T.C. Oturum İzni Belgesi. (Bu belge yabancı pasaport sahibi vatandaşlardan talep edilmektedir.)

Etiyopya Vize Reddi

Etiyopya vize başvuruları, taraflarca değerlendirmeye alındığı esnada herhangi bir belgenin eksikliğinden ya da hatalı olmasından dolayı ret sonucu alabilmektedir.

Etiyopya vize reddi aldıysanız, itiraz ve itiraz dilekçesi için https://www.eraytur.com/etiyopya-vize-reddi/ adresini ziyaret etmelisiniz.

Etiyopya Vize Ücreti

Etiyopya elektronik vizesi tek giriş hakkı ile verilmekle birlikte ikamet süresi 30 gün olan e-vize için 75$, ikamet süresi 90 gün olan e-vize için 100$ vize ücreti talep edilmektedir

Etiyopya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/etiyopya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×