Danimarka Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022 - Eraytur
Danimarka Vizesi

Danimarka Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022

Danimarka Konsolosluğu için 2022 yılı için gerekli olan evraklar , 2022 yılı güncel vize formu ve çok daha fazlası hakkında bilgiler.

 

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka, resmi adıyla Danimarka Krallığı, Kuzey Avrupa’nın İskandinavya bölgesindedir. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Kopenhag’dır. Danca konuşulan ülke, güneyde Almanya ile kuzeyde İsveç ve Norveç ile komşudur. 1973’ten beri AB üyesi olan ülke, 443 adaya sahiptir ve doğal güzellikleri ile cazibe merkezidir. Yüksek hayat standartlarına sahip olan ülkede çalışma hayatı ve sosyal imkanlar oldukça gelişmiştir. 6 milyona yaklaşan nüfusu ile Danimarka yüzölçümü açısından küçük bir ülke olsa da, Faroe Adaları ve Grönland’ın dış işlerinde egemen ülkesidir.

Çin Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022

Danimarka Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Danimarka Vize Koşulları

Danimarka Schengen bölgesi ülkesi olduğundan ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler talep ettikleri vize türlerinde Schengen vizesi almak durumundadır. Umumi pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kısa süreli C tipi Schengen vizesi aldıklarında Danimarka’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalabilmektedirler. Diplomatik pasaport sahipleri, hususi ve hizmet damgalı pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günlük süre için vizeden muaftır.

Danimarka vizesi ne kadar sürede çıkar?

Danimarka vize başvurusu sonuçları, başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli Danimarka vizelerinin başvuru sonuçları ortalama 7 iş günü içerisinde açıklanır.

Danimarka vize veriyor mu?

Danimarka, ülkesine gelecek olan yabancı uyruklu kişilere eğitim, çalışma, turistik, ticari, aile birleşimi gibi vize türlerini vermektedir.

Danimarka aile birleşimi ne kadar sürer?

Danimarka aile birleşimi vize başvurularının açıklanma süresi uzundur. Başvuru sonuçları ortalama 5 ay içerisinde açıklanmaktadır.
Danimarka temsilciliklerinden İzlanda, Grönland ve Faroe Adaları’na da vize başvurusunda bulunur. Danimarka vizesine sahip kişileri Schengen bölgesi ülkelere giriş çıkış yapabilirler, ilk seyahat edilecek ülke Danimarka ise vize işlemleri Danimarka konsoloslukları aracılığı ile yapılmalı ve vize başvuru formu bu ülkenin başkonsolosluğu tarafından hazırlanmıştır.

Kısa süreli Danimarka vizesi almak isteyenler direk olarak konsolosluğa başvurmazlar. Yetkili danışmanlık firmaları aracılığı ile vize başvuruları kabul edilir, uzun süreli vize talebinde bulunanlar ise Başkonsolosluğa başvurmak durumundadır.

Danimarka Vize Türleri

Danimarka vize türleri seyahat amacına göre belirlenir. Genel olarak iki kategoride Schengen vizesi bulunmaktadır; kısa süreli Schengen vizeleri (C tipi), uzun süreli Schengen vizeleri (D tipi). Süreli olarak belirlenen bu kategorilerde kısa süreli vizelerde en çok 90 gün Danimarka’da kalınabilinir. Uzun süreli vizeler çalışma izni, oturma izni gibi uzun süre ile Danimarka’da ikametgah edecek ve yeni bir yaşam kurma niyetindeki kişilerin yararlandığı vize türlerindendir.

Kısa süreli C tipi Schengen vizeleri de seyahat amacına göre şu şekilde sınıflandırılırlar:

 • Kısa süreli turistik vizeler- 90 gün sınırlı ve Danimarka’ya gezi amaçlı seyahat eden kişilerin başvuracağı vize türüdür. Genelde seyahat tarihleri kısa süreli tur gezileri olduğundan oldukça kısadır.
 • Kısa süreli ticari vizeler- Danimarka’da iş görüşmeleri, iş anlaşmaları yapacak fuar ve iş ziyaretlerine katılacak profesyonel kişilerin, yöneticilerin ve iş adamlarının başvurduğu vize türüdür. Genelde Danimarka’daki bir şirketin daveti ile gerçekleştirilir.
 • Kısa süreli aile-akraba-arkadaş ziyareti vizesi- Danimarka’da yaşayan aile bireylerini, arkadaşları ve akrabaları ziyaret etmek amacıyla alınan vize türünde ülkede yaşayan kişiler bir davet gönderirler.
 • Sportif Faaliyet, Kültürel Faaliyet ve Konferans Katılım vizeleri- Danimarka’da bir müsabakaya katılacak sporcuların, bir kültürel faaliyet ve konferansa katılacak kişilerin alacağı kısa süreli vizelerdir. Organizasyon katılım belgeleri vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Transit geçiş vizesi- Danimarka’dan geçerek Schengen bölgesi olmayan ülkelere gidecek kişilerin alabileceği vizelerdir. Tek giriş ya da çok girişli olarak tanzim edilebilir.

Uzun süreli vizeler ise 90 günden fazla Danimarka’da kalacak kişilerin başvurduğu vize türleridir.

 • Eğitim ve Araştırma vizesi- Danimarka’da eğitim almak isteyen, staj yapacak kişilerin başvurduğu vize türüdür.
 • D tipi uzun süreli vize- Aile birleşimi, oturma ve çalışma izni alacak kişiler bu vize türüne başvuruda bulunurlar. Lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri, öğrenci değişim programına katılan öğrenciler ile din adamları da bu vize türünden yaralanırlar.

Danimarka Vize Başvuru Formu

Danimarka Vize başvuru formu Danimarka Başkonsolosluğu tarafından hazırlanmış ve vize başvurularında bulunan kişilerin bilgilerini almak için düzenlenmiş bir başvuru formudur. Başvuru formu İngilizce ve Danca olarak doldurulmalı, tükenmez kalem ile büyük harflerle bilgiler girilmeli, ıslak imza ile imzalanmalıdır. Başvuru formunun ilgili alanına  biyometrik bir fotoğraf yapıştırılmalıdır. Formda verilen bilgiler eksiksiz ve doğru olmalı, diğer istenen evraklardaki bilgilerle aynı bilgiler verilmelidir. Bilgilerin doğru olduğu onaylanmış belge ile kabul edilir. Danimarka vize başvuru formları konsolosluk İnternet sitesinden, konsolosluk binalarından ve yetkili vize başvuru merkezlerinden alınabilir.

Danimarka kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/danimarka-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz..

Danimarka Vizesi Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Danimarka vize türlerine göre konsolosluğa sunulması gereken evraklarla bulunmaktadır. Bu evraklardaki bilgiler vize başvurusunda bulunan kişilerin kimlik bilgilerini, mesleki durumlarını ve mali durumlarını gösteren belgelerdir.

Danimarka vizeleri için şu belgeler vize başvuru merkezlerine teslim edilmelidir:

 • Kimlik belgeleri- Nüfus cüzdan veya kimlik kartı fotokopileri
 • Pasaportlar- Son on yılda alınmış, 2 sayfası boş, 3 ay geçerlilik süresi olan pasaport fotokopileri, varsa eski pasaport ve Schengen vize fotokopileri
 • Schengen vizesi başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi- Ticari vizeleri için şirketin antetli kağıdına yazılır, imzalı ve kaşeli olmalıdır. Seyahat amacı, tarihleri ve masraf karşılama yöntemleri belirtilir.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği- Aile bireylerinin bilgilerinin  olduğu belge Nüfus Müdürlüğünden alınmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf- 35mmx45mm boyutlarında, beyaz arka fonlu fotoğraflar.
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgileri
 • Uluslararası sağlık sigorta poliçesi- En az 30.000 Euro bedelli Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli sağlık sigortası vize başvuru merkezlerinde hazırlanır.
 • Banka hesap dökümü- 3 aylık hesap hareketleri banka yetkilisi tarafından onaylanmalıdır.
 • Son 3 ayın maaş bordrosu, SGK işe giriş tarih bildirgesi, hizmet dökümü,
 • Şirket bilgileri- vergi levhası, ticari sicil gazetesi fotokopisi, faaliyet belgesi, ticari oda kaydı, imza sirküleri, hizmet dökümü
 • Emeklilik belgesi
 • Çiftçilik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Mali belgeler-taşınmaz tapu fotokopileri, kira-faiz gelirleri, araç ruhsatı ve diğer gelir belgeleri
 • Eğitim kabul mektubu- Eğitim amaçlı seyahatlerde Danimarka’daki eğitim kurumu tarafından düzenlenir.
 • Davet mektubu- Aile ziyareti ya da ticari seyahatlerde Danimarka’daki akraba, aile bireyi veya şirket tarafından yazılır.
 • 18 yaşından küçükler için muvafakatname- Ebeveynlerin imzasını taşıyan belge noter onaylı olmalıdır.
 • Sponsor dilekçesi- Vize başvurusu yapan kişinin seyahat masrafları sponsor tarafından karşılanıyorsa sponsor bilgileri ve mali belgeleri dilekçeye eklenir.

Konsolosluk yetkilileri uzun süreli vize başvurularında ek belgeler isteyebilir, bu belgelerin neler olduğu vize başvuru merkezlerinde bir liste halinde vize başvurusunda bulunan kişiye bildirilir.

Danimarka vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/danimarka-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Danimarka Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Danimarka vizesi almak için vize randevusu almak bir zorunluluktur. Vize başvuru merkezleri ve acenteler vize randevusu alabilirler, vize başvurusunda bulunan kişi direk konsolosluğa başvuramaz. Konsolosluk sadece uzun süreli oturma izni, aile birleşimi ve çalışma izni vize başvurularını şahsen kabul etmektedir. Vize başvuru sahibinin seyahat tarihinden 3 ay önce randevu alabilme imkanı vardır. Danimarka vizeleri genellikle 15 iş günü içerisinde verilebilmektedir, ancak konsolosluğun çalışma temposu ve istenebilecek ek belgeler yüzünden bu süre uzayabilir. Vize başvurusu yapanlar bu hususları dikkate almalıdır.

Danimarka Vize Ücreti

Danimarka vize ücreti konsolosluk harcı ve vize başvuru merkezi hizmet bedellerinden oluşur. Schengen bölge ülkelerinin vize ücretleri Danimarka vize ücreti için de geçerlidir. Kısa süreli vize başvurularında vize harç ücreti 80 Euro’dur. Bu ücrete vize başvuru merkezinde verilen hizmetlerin ücretleri eklenir. Danışmanlık ücreti, prime time ücreti, VIP hizmet bedeli, çıktı, fotokopi, fotoğraf ve kurye bedelleri gibi ek ücretler talep edilmektedir. 6-11 yaş arasındaki çocuklar için konsolosluk harcı 40 Euro’dur. 6 yaşından küçük çocuklar için harç bedeli istenmez, bazı durumlarda vize harcı yatırılması istenebilir, ancak vize başvurusu işleme alındığında bu ücret iade edilir.

Danimarka vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/danimarka-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Danimarka Konsolosluklar

 • Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu
 • Ankara Büyükelçiliği
 • İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Alanya Fahri Konsolosluğu
 • Antalya Fahri Konsolosluğu
 • Mersin Fahri Konsolosluğu
 • Marmaris Fahri Konsolosluğu
Danimarka vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/danimarka-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Danimarka Oturma İzni

Danimarka’da yaşayan bir aile ya da akrabalar varsa onların yanında oturabilmek için vize alınmasın şarttır. Danimarka Türkiye için vize uygulaması olan ülkelerden birisidir ve her türlü ziyaretlerde mutlaka vize alınması şarttır.

Danimarka’da bulunan ailenin yanına gidebilmek için Danimarka oturma izni alınması gerekir. D tipi vize olarak adlandırılan bu vize türü, diğer vizelerden daha uzun sürelidir. Bu sebeple en az 6 aylık oturum süresini kapsar. C tipi vizeler turistik ve ticari vizeler olduğu için oturum izni alırken D tipi vize tercih edilmelidir.

Danimarka’ya nasıl yerleşebilirim, Danimarka’da oturum izni almak amacıyla gerçekleştirilen en büyük adımlardan bir tanesi Danimarka vatandaşı olan birisiyle evlilik yapmaktır. Bu sayede Danimarka’da oturum vizesi alınabilir. Bunun için de evlilik yapıldıktan sonra belgeler ile birlikte konsolosluğa başvurulmalıdır.

Danimarka’da yaşamak istiyorum diyen kişiler için bir diğer yol ise çalışma izni almaktır. Çalışma izni ile Danimarka’da yaşama hakkı elde edilmiş olur. Bunun için de başvuru sahibinin mesleki olarak Danimarka’daki ihtiyacı karşılayacak alanlardan birisinde olması önem taşır. Ayrıca Danimarka’da bulunan bir firmadan davet gönderilmeli ve konsolosluğa gerekli diğer evraklar ile başvuru yapılmalıdır.

Danimarka’ya çalışmak için nasıl gidilir, Danimarka’da bulunan bir firmanın başvuru sahibi için özel olarak referans olması ve davet mektubu göndermesi gerekir.  Danimarka vatandaşlık şartları 2020 arasında ise Danimarka’da en az 8 yıl boyunca yaşamış olmak ve belirtilen sorumlulukları yerine getirmek gerekir.

Danimarka Aile Birleşimi Şartları 2020

Danimarka’da aile birleşimi yapmak isteyen kişiler tarafından bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Danimarka’da yaşayan eş ya da çocuklar ile bir arada oturma talebi olduğu zaman aile birleşimi işlemleri yapılması gerekir. Danimarka aile birleşimi şartları yerine getirilirken öncelikle birinci dereceden yakınların Danimarka’da bulunması gerekir.

Danimarka aile birleşimi şartları 2020 yılı için eş ve çocukların Danimarka’da yaşaması ya da Danimarka vatandaşı olması gerekir. Danimarka oturma izni almak için öncelikle Ankara ya da İstanbul’da bulunan Danimarka büyükelçiliğine başvuruda bulunmak gerekir. Büyükelçilik tarafından istenecek belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir.

Danimarka’ya göçmen olarak gitmek de mümkündür. Danimarka göçmenlik başvurusu 2020 yılı şartları arasında en az 8 yıl yasal olarak Danimarka’da yaşamış olmak şartı aranmaktadır. Aynı zamanda eğitim durumunu gösteren diploma asılları ve noter onaylı fotokopileri de başvuru esnasında ibraz edilmelidir.

Danimarka vatandaşlık şartları arasında en önemli şartlardan birisi oturum izninin alınmasıdır. Oturum izni ile birlikte başvuru sahibinin vatandaşlık için belirli bazı ihtiyaçları karşılaması gereklidir. Bu şartlar sağlandıktan sonra ek şartlar daha ilave edilerek onların da gerçekleştirilmesi istenir. Bu durumda 8 yıl yasal olarak oturma şartı 4 yıla inecektir.

Danimarka’dan vize almak, aile birleşimi yapmak, Danimarka vize takip işlemleri, vize başvuruları gibi işlemleri yapan danışman firmalar aracılığı ile hızlı ve hatasız olarak yapılır.

Danimarka Göçmenlik Başvurusu 2020

Son yıllarda hem ülkemizden hem diğer ülkelerden birçok kişi tarafından Danimarka’ya nasıl yerleşebilirim sorusu soruluyor. Danimarka, farklı ülkelerden her yıl birçok göçmen kabul etmektedir.

Danimarka göçmenlik başvurusu 2020 yılı için de Danimarka Ankara ya da İstanbul Konsolosluğundan yapılmaktadır. Konsolosluk tarafından belirtilen şartları taşıyan kişiler göçmenlik hakkı elde eder.

Danimarka göçmenlik şartları arasında çalışma amaçlı ya da aile birleşimi bulunur. Yani ya Danimarka’da çalışmak amacıyla uzun süreli vize alınabilir ya da Danimarka vatandaşı olan ve orada ikamet eden eş ve çocukların olması durumunda aile birleşimi vizesi alınabilir. Her iki durumda da durumun belgelenmesi şarttır.

Danimarka’da çalışmak istiyorum diyen bir kişinin öncelikle konsolosluk tarafından belirlenen evrakları tamamlaması gerekir. Buna göre Danimarka’da ihtiyaç olan mesleki tecrübe ve eğitimin başvuru sahibinde olması gerekir. Mesleki eğitim ve tecrübe aynı zamanda başvuru sahibi tarafından belgelenebilmelidir.

Danimarka göçmenlik başvurusu 2021 yılı için açıklanan şartlara göre çalışılacak iş yerinden vize başvuru sahibi için çalışma davet mektubu gönderilmiş olmalıdır. Özellikle bilişim sektörü ve mühendislik meslek gruplarının göçmenlik vize başvuruları daha çok onaylanır.

Danimarka aile birleşimi şartları 2020 arasında Danimarka’da yaşayan ya da Danimarka vatandaşı olan bir ailenin olması gerekir. Bunu kanıtlamak için ise uluslararası geçerliliği olan evlilik kayıt belgesi ve Danimarka’da yaşayan eşe ait ikametgah belgesi gibi evrakların konsolosluğa ibraz edilmesi gereklidir.

Danimarka Vizesi Sık Sorulan Sorular

Danimarka vizesi nasıl alınır?

Danimarka vizesi seyahat amacınıza göre gerekli evraklar hazırlandıktan sonra , vize başvuru merkezinden randevu alınır. Randevu günü başvuru merkezine evraklar teslim edilir ve ücret ödenerek işlemler yapılır. Vize verme yetkisi sadece konsolosluk insiyatifindedir.

Danimarka vize başvuru formu nasıl doldurulur?

Danimarka vize formu ingilizce karekterler ve büyük harf kullanarak doldurulmalıdır. Başvuru formları tükenmez kalem veya daktilı, bilgisayar yardımı ile doldurulabilir.

Danimarka vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Danimarka vizesi için gerekli evraklar çalışma şeklinize göre değişkenlik göstermekle birlikte , pasaport, şahsi evraklar ve iş evraklarından oluşmaktadır.

Danimarka Çalışma İzni

Danimarka çalışma izni, bu ülke tarafından yabancı uyruklu olan kişilere tanınmıştır. Bunun sağlanabilmesi adına hem çalışma hem de oturum için izin alınmalıdır. Buna vize adı verilmektedir.

Danimarka Göçmenlik Başvurusu 2020

Danimarka göçmenlik başvurusu işlemlerinde ilgili ülkenin yetkilendirilmiş olan kurumları üzerinden, şartların sağlanmasının ardından süreç tamamlanır.

Danimarka Göçmenlik Şartları

Vatandaşlık ya da göçmenlik için burada en az 8 sene kalmış olmak gerekmektedir. Aynı zamanda oturum izni bulunmalıdır. Gereksinimler maddi anlamda karşılanmalıdır. 18 yaşından büyük olmak şarttır. İkamet ve bunun gibi benzeri belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Ancak bunun sonrasında verilen karara göre göçmen olabilirsiniz.

Danimarka'da Çalışmak İstiyorum

Danimarka sınırları içinde çalışmak için başvuru formunun renkli çıktısı alınır. Referans olacak bir kişi bulunmalıdır. 5 tane fotoğraf talep edilir. Bunun yanı sıra pasaport da talep edilmektedir. Nüfus kayıt örneği, dil kursu ve bunun ardından alınmış olan sertifika söz konusu olmalıdır.

Danimarka Göçmenlik Başvurusu 2021

Göçmenlik başvurusu birden çok şart içerirken bunların başında, ülke sınırları içerisinde en az 8 sene yaşamış olmak ilk sırada gelmektedir.

Danimarka Vizesi

Danimarka vizesi almak konsolosluk ya da aracı kurum ile kolaydır. Bundan dolayı ilgili tüm evrakların eksiksiz şekilde sunulması önem arz eder.

Danimarka Aile Birleşimi Şartları 2020

Aile birleşimi için vize başvuru formu, fotoğraf, pasaport, nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı istenir. Eş için de aynı belgelerin olması şarttır. Aynı zamanda dil kursu sertifikası unutulmamalıdır.

Danimarka Çalışma İzni

Dil kursu, 5 adet fotoğraf, pasaport, çalışılacak yerin sunmuş olduğu referans kağıdı hazırlandıktan sonra bunların tümü ilgili makamlara verilmelidir. Bu sayede süreç de tamamlanır.

Danimarka’ya Nasıl Yerleşebilirim?

Bu ülkeye yerleşebilmek için belgelerin tamamlanması ve aynı zamanda 8 yıllık ikamet şartının yerine getirilmesi çok büyük bir önem arz eder.

Danimarka Çalışma İzni

Danimarka vatandaşı olmayan kişiler de Danimarka’ya gidip çalışma hakkına sahiptir.  Fakat öncelikle oturum ve çalışma izinlerinin alınması şarttır. Danimarka tarafından her başvuru yapan kişi için çalışma izni verilmez. Danimarka çalışma izni almak için bazı yetkinliklerin olması gerekir.

Danimarka’da çalışmak istiyorum diyen herkes nasıl bir yol izlemesi gerektiğini detaylı bir şekilde araştırmalıdır. Danimarka göçmenlik başvurusu 2021 yılı için genel ve özel şartların yerine getirilmesi gerekir. En önemli kısımlardan bir tanesi de başvuru yapacak kişinin Danimarka’da iyi referanslarının olmasıdır.

Danimarka çalışma vizesi başvuru formu renkli olarak çıktı alınmalı ve Danimarka’daki referansların hatasız olarak doldurması gereklidir. Ayrıca referans sahibinin başvuru sahibini davet ettiği mektubun orijinali de gereklidir. Başvuru sahibinin o iş için yetkin olduğu, eğitimini gördüğü ve tecrübeli olduğuna yönelik belgelerin bulunması Danimarka göçmenlik şartları arasında yer alır.

Danimarka’ya nasıl yerleşebilirim, Danimarka’da çalışarak, göçmen vizesi alarak ya da aile birleşimi yaparak yerleşilebilir. Danimarka aile birleşimi şartları 2020 yılı için eş ve çocukların Danimarka’da yaşaması ya da Danimarka vatandaşı olmasıdır.

Norveç çalışma izni almak için de aynı şartlar gereklidir. Buna göre vize başvurusu, kimlik fotokopileri ve aslı, 5 adet renkli ve biyometrik fotoğraf, başlanacak iş ile ilgili yetkinlikleri gösteren belgeler, kendi ülkesindeyken çalıştığı firmaya ait tecrübelerine dair belgeler, hesap dökümü, göçmenlik başvurusu ücretinin ödeme makbuzu gibi evrakların düzenlenmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×