Danimarka Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

  Danimarka Konsolosluğu için 2021 yılı için gerekli olan evraklar , 2021 yılı güncel vize formu ve çok daha fazlası hakkında bilgiler.

  Danimarka Vizesi Nasıl Alınır?

  Danimarka, resmi adıyla Danimarka Krallığı, Kuzey Avrupa’nın İskandinavya bölgesindedir. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Kopenhag’dır. Danca konuşulan ülke, güneyde Almanya ile kuzeyde İsveç ve Norveç ile komşudur. 1973’ten beri AB üyesi olan ülke, 443 adaya sahiptir ve doğal güzellikleri ile cazibe merkezidir. Yüksek hayat standartlarına sahip olan ülkede çalışma hayatı ve sosyal imkanlar oldukça gelişmiştir. 6 milyona yaklaşan nüfusu ile Danimarka yüzölçümü açısından küçük bir ülke olsa da, Faroe Adaları ve Grönland’ın dış işlerinde egemen ülkesidir.

  Danimarka Vize Koşulları

  Danimarka Schengen bölgesi ülkesi olduğundan ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler talep ettikleri vize türlerinde Schengen vizesi almak durumundadır. Umumi pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kısa süreli C tipi Schengen vizesi aldıklarında Danimarka’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalabilmektedirler. Diplomatik pasaport sahipleri, hususi ve hizmet damgalı pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günlük süre için vizeden muaftır.

  Danimarka temsilciliklerinden İzlanda, Grönland ve Faroe Adaları’na da vize başvurusunda bulunur. Danimarka vizesine sahip kişileri Schengen bölgesi ülkelere giriş çıkış yapabilirler, ilk seyahat edilecek ülke Danimarka ise vize işlemleri Danimarka konsoloslukları aracılığı ile yapılmalı ve vize başvuru formu bu ülkenin başkonsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Kısa süreli Danimarka vizesi almak isteyenler direk olarak konsolosluğa başvurmazlar. Yetkili danışmanlık firmaları aracılığı ile vize başvuruları kabul edilir, uzun süreli vize talebinde bulunanlar ise Başkonsolosluğa başvurmak durumundadır.

  Danimarka Vize Türleri

  Danimarka vize türleri seyahat amacına göre belirlenir. Genel olarak iki kategoride Schengen vizesi bulunmaktadır; kısa süreli Schengen vizeleri (C tipi), uzun süreli Schengen vizeleri (D tipi). Süreli olarak belirlenen bu kategorilerde kısa süreli vizelerde en çok 90 gün Danimarka’da kalınabilinir. Uzun süreli vizeler çalışma izni, oturma izni gibi uzun süre ile Danimarka’da ikametgah edecek ve yeni bir yaşam kurma niyetindeki kişilerin yararlandığı vize türlerindendir.

  Kısa süreli C tipi Schengen vizeleri de seyahat amacına göre şu şekilde sınıflandırılırlar:

  • Kısa süreli turistik vizeler- 90 gün sınırlı ve Danimarka’ya gezi amaçlı seyahat eden kişilerin başvuracağı vize türüdür. Genelde seyahat tarihleri kısa süreli tur gezileri olduğundan oldukça kısadır.
  • Kısa süreli ticari vizeler- Danimarka’da iş görüşmeleri, iş anlaşmaları yapacak fuar ve iş ziyaretlerine katılacak profesyonel kişilerin, yöneticilerin ve iş adamlarının başvurduğu vize türüdür. Genelde Danimarka’daki bir şirketin daveti ile gerçekleştirilir.
  • Kısa süreli aile-akraba-arkadaş ziyareti vizesi- Danimarka’da yaşayan aile bireylerini, arkadaşları ve akrabaları ziyaret etmek amacıyla alınan vize türünde ülkede yaşayan kişiler bir davet gönderirler.
  • Sportif Faaliyet, Kültürel Faaliyet ve Konferans Katılım vizeleri- Danimarka’da bir müsabakaya katılacak sporcuların, bir kültürel faaliyet ve konferansa katılacak kişilerin alacağı kısa süreli vizelerdir. Organizasyon katılım belgeleri vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.
  • Transit geçiş vizesi- Danimarka’dan geçerek Schengen bölgesi olmayan ülkelere gidecek kişilerin alabileceği vizelerdir. Tek giriş ya da çok girişli olarak tanzim edilebilir.

  Uzun süreli vizeler ise 90 günden fazla Danimarka’da kalacak kişilerin başvurduğu vize türleridir.

  • Eğitim ve Araştırma vizesi- Danimarka’da eğitim almak isteyen, staj yapacak kişilerin başvurduğu vize türüdür.
  • D tipi uzun süreli vize- Aile birleşimi, oturma ve çalışma izni alacak kişiler bu vize türüne başvuruda bulunurlar. Lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri, öğrenci değişim programına katılan öğrenciler ile din adamları da bu vize türünden yaralanırlar.

  Danimarka Vize Başvuru Formu

  Danimarka Vize başvuru formu Danimarka Başkonsolosluğu tarafından hazırlanmış ve vize başvurularında bulunan kişilerin bilgilerini almak için düzenlenmiş bir başvuru formudur. Başvuru formu İngilizce ve Danca olarak doldurulmalı, tükenmez kalem ile büyük harflerle bilgiler girilmeli, ıslak imza ile imzalanmalıdır. Başvuru formunun ilgili alanına  biyometrik bir fotoğraf yapıştırılmalıdır. Formda verilen bilgiler eksiksiz ve doğru olmalı, diğer istenen evraklardaki bilgilerle aynı bilgiler verilmelidir. Bilgilerin doğru olduğu onaylanmış belge ile kabul edilir. Danimarka vize başvuru formları konsolosluk İnternet sitesinden, konsolosluk binalarından ve yetkili vize başvuru merkezlerinden alınabilir.

  Danimarka vizesi başvuru formu ve türkçe açıklamalarına https://www.eraytur.com/danimarka-vize-formu-ve-dilekce/ adresinden ulaşabilirsibiz.

  Danimarka Vizesi Başvuru İçin Gerekli Evraklar

  Danimarka vize türlerine göre konsolosluğa sunulması gereken evraklarla bulunmaktadır. Bu evraklardaki bilgiler vize başvurusunda bulunan kişilerin kimlik bilgilerini, mesleki durumlarını ve mali durumlarını gösteren belgelerdir.

  Danimarka vizeleri için şu belgeler vize başvuru merkezlerine teslim edilmelidir:

  • Kimlik belgeleri- Nüfus cüzdan veya kimlik kartı fotokopileri
  • Pasaportlar- Son on yılda alınmış, 2 sayfası boş, 3 ay geçerlilik süresi olan pasaport fotokopileri, varsa eski pasaport ve Schengen vize fotokopileri
  • Schengen vizesi başvuru formu
  • Vize talep dilekçesi- Ticari vizeleri için şirketin antetli kağıdına yazılır, imzalı ve kaşeli olmalıdır. Seyahat amacı, tarihleri ve masraf karşılama yöntemleri belirtilir.
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği- Aile bireylerinin bilgilerinin  olduğu belge Nüfus Müdürlüğünden alınmalıdır.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf- 35mmx45mm boyutlarında, beyaz arka fonlu fotoğraflar.
  • Ulaşım ve konaklama rezervasyon bilgileri
  • Uluslararası sağlık sigorta poliçesi- En az 30.000 Euro bedelli Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli sağlık sigortası vize başvuru merkezlerinde hazırlanır.
  • Banka hesap dökümü- 3 aylık hesap hareketleri banka yetkilisi tarafından onaylanmalıdır.
  • Son 3 ayın maaş bordrosu, SGK işe giriş tarih bildirgesi, hizmet dökümü,
  • Şirket bilgileri- vergi levhası, ticari sicil gazetesi fotokopisi, faaliyet belgesi, ticari oda kaydı, imza sirküleri, hizmet dökümü
  • Emeklilik belgesi
  • Çiftçilik belgesi
  • Öğrenci belgesi
  • Mali belgeler-taşınmaz tapu fotokopileri, kira-faiz gelirleri, araç ruhsatı ve diğer gelir belgeleri
  • Eğitim kabul mektubu- Eğitim amaçlı seyahatlerde Danimarka’daki eğitim kurumu tarafından düzenlenir.
  • Davet mektubu- Aile ziyareti ya da ticari seyahatlerde Danimarka’daki akraba, aile bireyi veya şirket tarafından yazılır.
  • 18 yaşından küçükler için muvafakatname- Ebeveynlerin imzasını taşıyan belge noter onaylı olmalıdır.
  • Sponsor dilekçesi- Vize başvurusu yapan kişinin seyahat masrafları sponsor tarafından karşılanıyorsa sponsor bilgileri ve mali belgeleri dilekçeye eklenir.

  Konsolosluk yetkilileri uzun süreli vize başvurularında ek belgeler isteyebilir, bu belgelerin neler olduğu vize başvuru merkezlerinde bir liste halinde vize başvurusunda bulunan kişiye bildirilir.

  Danimarka vizesi evrakları için hazırlanmış ve sadece gerekli evrakların bulunduğu https://www.eraytur.com/danimarka-vize-evraklari/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

  Danimarka Vize Randevusu Nasıl Alınır?

  Danimarka vizesi almak için vize randevusu almak bir zorunluluktur. Vize başvuru merkezleri ve acenteler vize randevusu alabilirler, vize başvurusunda bulunan kişi direk konsolosluğa başvuramaz. Konsolosluk sadece uzun süreli oturma izni, aile birleşimi ve çalışma izni vize başvurularını şahsen kabul etmektedir. Vize başvuru sahibinin seyahat tarihinden 3 ay önce randevu alabilme imkanı vardır. Danimarka vizeleri genellikle 15 iş günü içerisinde verilebilmektedir, ancak konsolosluğun çalışma temposu ve istenebilecek ek belgeler yüzünden bu süre uzayabilir. Vize başvurusu yapanlar bu hususları dikkate almalıdır.

  Danimarka Vize Ücreti

  Danimarka vize ücreti konsolosluk harcı ve vize başvuru merkezi hizmet bedellerinden oluşur. Schengen bölge ülkelerinin vize ücretleri Danimarka vize ücreti için de geçerlidir. Kısa süreli vize başvurularında vize harç ücreti 80 Euro’dur. Bu ücrete vize başvuru merkezinde verilen hizmetlerin ücretleri eklenir. Danışmanlık ücreti, prime time ücreti, VIP hizmet bedeli, çıktı, fotokopi, fotoğraf ve kurye bedelleri gibi ek ücretler talep edilmektedir. 6-11 yaş arasındaki çocuklar için konsolosluk harcı 40 Euro’dur. 6 yaşından küçük çocuklar için harç bedeli istenmez, bazı durumlarda vize harcı yatırılması istenebilir, ancak vize başvurusu işleme alındığında bu ücret iade edilir.

  Danimarka Konsolosluklar

  Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu

  Ankara Büyükelçiliği

  İzmir Fahri Konsolosluğu

  Alanya Fahri Konsolosluğu

  Antalya Fahri Konsolosluğu

  Mersin Fahri Konsolosluğu

  Marmaris Fahri Konsolosluğu

  Danimarka Vizesi Sık Sorulan Sorula

  Danimarka vizesi nasıl alınır?

  Danimarka vizesi seyahat amacınıza göre gerekli evraklar hazırlandıktan sonra , vize başvuru merkezinden randevu alınır. Randevu günü başvuru merkezine evraklar teslim edilir ve ücret ödenerek işlemler yapılır. Vize verme yetkisi sadece konsolosluk insiyatifindedir.

  Danimarka vize başvuru formu nasıl doldurulur?

  Danimarka vize formu ingilizce karekterler ve büyük harf kullanarak doldurulmalıdır. Başvuru formları tükenmez kalem veya daktilı, bilgisayar yardımı ile doldurulabilir.

  Danimarka vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

  Danimarka vizesi için gerekli evraklar çalışma şeklinize göre değişkenlik göstermekle birlikte , pasaport, şahsi evraklar ve iş evraklarından oluşmaktadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir