Danimarka’da Evlenmek - Eraytur
Danimarka Vizesi

Danimarka’da Evlenmek

Danimarka’da evlenmek isteyen çiftlerin kendi durum ve bulundukları uyruklarına bağlı olarak karşılaşacağı farklı durumlar bulunuyor. Danimarka’da oturma izni bulunan iki Türk vatandaşı ya da bir Türk bir Danimarka vatandaşı Danimarka içerisinde evlenme işlemlerini gerçekleştirebilir.

Danimarka’da bir Danimarka vatandaşı ile evlenmek isteyen kişilerin belediyelere giderek evlilik talebinde bulunması gerekiyor. Bunun için hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiden hem de Danimarka vatandaşından farklı belgeler istenecektir.

Evlenme başvurusunda bulunacak kişilerin sunması beklenen evraklar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için şu şekildedir:

 • Danimarka’da bulunan Türk konsolosluğundan alınmış doğum belgesi, evlilik izni ve kişinin evlenmesine dair bir engelin bulunmadığını kanıtlayan belgeler,
 • Kişinin vizesinin ya da oturum izninin ve pasaportunun fotokopisi,
 • 1 adet 6 aydan daha erken çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • Danimarka’da bir hastaneden alınmış sağlık raporudur.

Danimarka vatandaşından ise;

 • Doğum belgesi ve kimlik fotokopisi,
 • Kişinin evlenmesine dair bir engel olmadığını kanıtlayan belgeler,
 • Kişinin varsa önceki evliliklerinin sonlandırılmış olduğunu ispatlayan belgeler
 • Diğer Danimarka vatandaşları için gerekli evlilik belgeleri şeklindedir.

Bu belgeleri sunan iki vatandaşın arasında Danimarka’da evlenmek için hiçbir engel ya da sınırlama bulunmuyor. Kişiler Danimarka belediyelerinde evlenerek uluslararası evlilik cüzdanına sahip olabilir.

Danimarka’da Evlenmek

Danimarka’da evlenmek için mutlaka eşlerden birinin Danimarkalı olması şartı bulunmuyor. 2 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da 1 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve bir yabancı uyruklu kişi Danimarka içerisinde evlenme işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için yapılması gereken işlem Danimarka’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğuna başvuruda bulunulmasıdır.

Danimarka’da Türk Konsolosluğu’nda evlenmek isteyen kişilerden beklenen belgeler şu şekildedir:

 • Çiftin evlenmek istediklerini belirtmek amacıyla oluşturdukları ve konsoloslukta imzaladıkları evlenme dilekçesi,
 • Evlenmek isteyen çiftin nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopisi,
 • Evlenme sırasında şahitlik yapacak kişilerin nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • Evlenmek isteyen çiftin ruhani ya da fiziki olarak evlenmesine engel olacak hiçbir engele sahip olmadığının kanıtlandığı sağlık belgesi,
 • Çiftin her biri için 3 adet 6 aydan daha erken bir sürede çekilmiş vesikalık fotoğrafı,
 • Daha önce evlilik ve bu evliliğe dair boşanma ya da ölüm gibi durumlar varsa bu durumları sergileyen belgeler,
 • Kadın evlenme işleminden sonra kendi soyadını da kullanmak istiyorsa bu durumu belirttiği bir dilekçe şeklindedir.

Bu belgelerin tesliminin ardından nikahın gerçekleştirilmesi için bir gün için randevu sağlanır. Bu randevuda kişiler ve şahitlerinin gelmesi ile nikah işlemi gerçekleştirilir.

Danimarka Vatandaşı İle Evlenmek

Danimarka vatandaşı ile evlenmek isteyen kişiler dilerse evlilik işlemini Türkiye’de gerçekleştirebilir. Bu işlem için Danimarka vatandaşından belirli belgeler istenecektir. Evlenmek isteyen çift tüm evlenme belgeleri ile Evlendirme Daire’lerinde evlenebilir.

Danimarka vatandaşı olan eşin gerçekleştirmesi gereken durumlar şu şekildedir;

 • Kişi Türkçe dilinde evlenmek istediğini içeren bir dilekçe hazırlamalıdır.
 • Türkiye’de bulunan Danimarka Konsolosluğu’na başvuruda bulunarak bekar olduğuna, evlenmesi içi herhangi bir engel bulunmadığına dair belgeler almalıdır. Bunun yanında doğum belgesi de konsolosluktan alınır.
 • Konsolosluktan alınan evlenme raporu Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na sunulur. Bakanlık buradaki belgelere teyit vererek evlenme işleminin önünde hiçbir engel olmadığını onaylar.
 • Danimarkalı eş tüm bu belgelerin yanında 1 adet vesikalık fotoğraf,
 • Vizesi ya da oturma izninin fotokopisini ve pasaportunu evraklarının içerisine eklemelidir.
 • Ayrıca Türkiye’de bulunan bir hastaneden sağlık raporu alınarak kişinin evlenmek için her açıdan sağlıklı olduğu belirtilmelidir.

Bunların yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının da tüm evlenmek için gerekli belgelerini bir araya getirmesi gerekir. Bu belgelerde alışılmışın dışında bir belge istenmez.

Danimarka’lı Biriyle Evlenmek

Danimarka’lı biriyle evlenmek için tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi için Danimarka ülkesi de seçilebilir. Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişinin Danimarka Konsolosluğu’ndan vize alması gerekecektir. Bu vize işlemleri için sunulan belgeler ise şu şekildedir;

 • Kişinin 10 yıldan daha eski olmayan, seyahat tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaportu,
 • 2 adet tam karşıdan çekilmiş, uygun şartları karşılayan biyometrik fotoğrafı,
 • Evlenme işlemine ilişkin nikah tarihi, nikah için gerçekleştirilmiş belgeler ve evlenme ehliyeti,
 • Danimarka vatandaşı olan kişinin kimlik bilgileri ve doğum belgesi,
 • Kişinin ve Danimarka’da bulunan eşin hesap dökümleri ve gelirlerine ilişkin belgeler,
 • Danimarka’da evlenmek amacıyla vize istediğini belirten vize başvuru formu ve dilekçesi,
 • En az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık poliçesi şeklindedir.

Kişi tüm bu belgeleri bir araya getirmesinin ardından Danimarka Konsolosluğu’ndan randevu alarak belgeleri ile vize başvurusunda bulunur. Başvurunun tamamlanmasının ardından konsolosluk değerlendirme gerçekleştirir ve Danimarka’da evlenmek için vizenin verilmesini sağlar.

Danimarka Vatandaşı İle Evlilik

Danimarka vatandaşı ile evlilik gerçekleştiren kişilerin ilgili nüfus müdürlüğüne giderek nüfus kayıtlarındaki değişiklikleri yaptırması gerekir. Bunun ardından eğer çift Türkiye’de yaşamak isterse Danimarka vatandaşı olan, Danimarka içerisinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’ndan aile birleşimi vizesi almalıdır.

Eğer çift Danimarka’da yaşamak istiyorsa Türk olan çiftin Türkiye’de bulunan Danimarka Konsolosluğu’na aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunması gerekir.

Bu vize başvuru türlerinin her ikisinde de bilinen vize başvuru belgelerinin yanında kişilerin evlenme belgeleri, uluslararası evlilik cüzdanı gibi çeşitli belgelerini de eklemesi gerekir.

Turist Vizesi İle Danimarka’da Evlilik

Danimarka içerisinde Turist vizesine sahip olan kişilerin evlenmesi mümkün değildir. Çünkü evlenme işlemleri için Türk olan çiftin Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye’de bulunan bazı işlemleri gerçekleştirmesi gerekecektir. Bu işlemlerin ardından ise kişiler Danimarka Konsolosluğu’na evlilik vizesi için başvuruda bulunması gerekir. Turist vizesi ile Danimarka’da evlilik gerçekleştirilemeyecektir.

Eğer Danimarka’da evlenmek istiyorsanız, Danimarka Konsolosluğu tarafından verilen evlilik vizesini almanız gerekiyor. Bu vize için gerekli evrakları belirtmeniz yeterli olacaktır.

Danimarka Evlilik Vizesi

Danimarka evlilik vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişinin yasal bir şekilde Danimarka’ya seyahat etmesini sağlayan vize türüdür. Bu vize için kişiler hem kendi hem de evleneceği kişinin bilgilerinin verilmesi gerekir. Ayrıca nikah için yapılan planlamalar da eklenir.

Bu vizenin alınmasının ardından kişi Danimarka’da evlenme işlemini gerçekleştirir. Ancak evliliğin tamamlanmasının hemen ardından kişi Danimarka vatandaşı olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişi Türkiye’ye dönüş gerçekleştirerek oturma izni ve aile birleşimi için başvuruda bulunmalıdır.

Danimarka’da Düğün

Danimarka’da düğün yapmak istiyorsanız kendi kültürünüze ya da Danimarka kültürüne yönelik düğün gerçekleştirebilirsiniz. Danimarka içerisinde bulunan ve kutlama için kullanılan mekanlardan birini tercih ederek düğününüz için planlama yapabilirsiniz. Ancak sizin için zorlu olan kısım düğüne Türkiye’den davet etmek isteyeceğini tanıdıklarınız olacaktır.

Eğer tanıdıklarınız diplomatik, hizmet ya da hususi pasaporta sahipse herhangi bir vize almadan düğününüze katılabilir. Bunun için o kişilerin kimliği ve pasaportu yeterli olacaktır. Ancak davetliniz bordo yani umuma mahsus pasaportu varsa vize alması gerekecektir.

Vize alma işlemi için davetlinizin Danimarka Konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Bu başvuru için gerekli belgeler; kimlik fotokopisi, pasaport, fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, maddi duruma ilişkin belgeler, düğün davetiyeniz, düğününüze ilişkin ilgili sayılabilecek diğer belge ya da davetleriniz, kişinin mesleki bilgileri, şirketine ilişkin bilgilerin olduğu belgelerdir. Her bir davetli için vize alınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×